Engeland. Juist nu de heeren Hughes en Mundella Woens dag-avond de wet tot regeling der „Trade-Uni- ons" zouden voorstellen, heeft het hof van Queen's Bench den onvoldoenden toestand der wetgeving op dit punt aangetoond. De secretaris van een genootschap, genaamd: „The Amalgamated Society of Carpenters and Joiners," was voor het gerechts hof te Bradford aangeklaagd van 50 pd. st. ge stolen te hebben uit de kas der vereeniging. De rechter erkende, dat de misdaad bewezen was maar weigerde den secretaris te vonnissen, omdat de vereeniging een „Trade-Union" was, en het doel harer oprichting was, om onderstand te geven aan de leden gedurende gezamenlijke werk stakingen. Dit doel was onwettig, en derhalve stond de vereeniging buiten de wet. Tegen dit vonnis kwam het genootschap in hoo- ger beroep. De Lord chief justice en éen rechter bekrachtigden de uitspraak der rechtbank te Brad ford, doch de twee andere rechters oordeelden, dat het gecasseerd moest worden. Derhalve deed het hof geen uitspraak en het genootschap blijft voor het oogenblik buiten de wet. In zijne rede gaf de Lord chief justice als zijn oordeel, dat het onderstand geven aan de leden van eene vereeniging terwijl zij gezamenlijk het werk staakten, onwettig was, omdat het een dwangmiddel was. In Engeland zijn de gezamenlijke werkstakin gen in den laatsten tijd ontzaglijk verminderd. De werklieden hebben door schade en schande geleerd, dat hun strijd met. het kapitaal meestal de oude fabel van den aarden en den ijzeren pot, die gezamenlijk uit wandelen gingen, in herinnering bracht, doch het is beter, zeggen de liberale dagbladen, deze les door eigen onder vinding te leeren, dan die van buiten te leeren in gevangenissen, waar velen door te gestrenge wettelijke bepalingen zich spoedig zouden be vinden. "Vereeuigde Staten. Aan den ex-president Andrew Johnson is Don derdag-avond (1 Juli) eene serenade gebracht. Hij hield bij die gelegenheid eene rede, waar in hij den politieken toestand des lands be klaagde en verklaarde dat men op den besten weg was, om tot eene militaire dictatuur of eene monarchie te geraken. Het te Gettysburg op gerichte nationale gedenkteeken voor de daar gevallen krijgers is den l"en Juli ingewijd. Alle nog in leven zijnde soldaten, die aan dien slag hebben deelgenomen, zoomede vele burgerlijke corporatiën, waren tot de plechtigheid uitgenoo- digd. Morton, een der senatoren voor Indiana, hield eene rede; Ward Beecher leidde het gods dienstig gedeelte van het feest, en Bayard Tay lor droeg een toepasselijk gedicht voor. Gene raal Sickles, de nieuwe Amerikaansche gezant te Madrid, begeeft zich heden naar zijn post. Uit het graafschap Lincoln in Kansas (Noord- Amerika) zijn vreeselijke berichten, van den 3d<" Juni dagteekenende, ontvangen. De Indianen ma ken jacht op de blanken en vermoorden allen zonder genade: mannen, vrouwen en kinderen. Eenige Duitschers en Zweden, die zich in deze streken hadden neergezet, zijn letterlijk in stuk ken gesnedenanderen werd met ijzeren staven de schedel verbrijzeld. Onder de slachtoffers noemt inen de heeren Alverson en Ziegler; een Zweed, den heer Petersontwee Hanoveranen, van welke de eene Wishel heette en wiens vrouw in handen is der Indianen. Vrouwen, door het vertrek harer mannen, die voor zaken op reis waren, alleen zijnde, werden door de Indianen in haar huis overvallen. Mevrouw Kinds vluchtte met een kindje in den arm en een ander van mevrouw Alberdice op den rug, terwijl laatstge noemde er vijf met zich medesleepte. Op het punt van achterhaald te worden en niet meer kun nende, legde mevrouw Kinds het kind, dat zij op den rug had, neder, sprong, met haar eigen kind aan de borst geklemd, in de rivier Salina, en mocht zwemmende den overkant bereiken, waar zij zich onder het geboomte verborg en met bebloede voeten eindelijk te Schermerhorn veilig is aangekomen. Mevrouw Alberdice was niet zoo gelukkig: zij werd achterhaalden moest hare 3 oudste kinderen meedoogenloos zien neer schieten. Het oudste der drie, hoewel door vier kogels en een pijl in den rug getroffen, heeft men echter nog levend gevonden en men hoopt op zijn behoud. Mevrouw Alberdice werd met haar jongste kind op een klein paard geplaatst en door de Indianen weggevoerd. De Indianen, die de heeren Alverson en Ziogler aanvielen, waren 50 man sterk en marcheerden als geregelde troepen, zoodat de twee slachtoffers hen in de verte voor een troep van het Ameri- kaansch gouvernement hadden aangezien. Tegen denzelfden tijd galoppeerde in het dal der Salina, onder den Bull Foot, een oud hoofd der Indianen, voorzien van boog, pijlen, revolver, een lans met blinkend stalen punt en een schild met zilveren platen belegd, gevolgd door 9 moordenaars van hetzelfde allooi. Hij bestormde twee huizen, waar van de bewoners bijtijds echter de deuren sloten en zich ter verdediging gereed maakten. Dicht bij het huis van den heer Hendrickson speelden twee jongens van 8 en 9 jaar, zoons van de heeren Strange en Smootz, in eene weide. Drie Indianen vielen op hen aan. Met verbrijzelden schedel viel het zoontje van den heer Strange neder; de jeug dige Smootz vluchtte met een pijl in den rug tot aan zijne woning, waar een ander zoontje van den heer Strange, 10 jaar oud, hem met een ka rabijn ter hulpe schoot, bijgestaan door een 6 jarig broertje, dat de kruitbus en de slaghoedjes droeg. De gewonde liep jammerlijk gillende naar hen toe, achtervolgd door de Indianen, die bliksem snel rechtsomkeer maakten, toen de knaap de karabijn schouderde en op den dichtstbij zijnde mikte. De heer Schaeffer, die van verre het vree- selijk schouwspel gezien had, ijlde naar het Amerikaansche kamp, dat slechts 54 mijl verder lag. Eene kompagnie van het 7de regiment eavalerie stond gereed en zat de Indianen spoor slags op de hielen, doch keerde na een rit van twee uren onverrichter zake terug. Den volgen den dag werd de jacht voortgezet; de kompagnie stoot toen op een Indiaanschen troep, die haar te sterk was, en kwam nogmaals terug om hulp te vragen. Gedurende den ganschen nacht voeg den zich kolonisten bij het kamp. Op de hoogten zag men lichten branden, het sein van de India nen om hunne macht te concentreeren. Generaal Grant was reeds van dergelijke voorvallen ver wittigd, en had den kwakers belast met de In dianen te onderhandelen en hen te doen beslui ten de gestelde grenzen niet meer te zullen over schrijden. De kwakers worden door de In dianen geëerbiedigd, omdat zij nooit hun woord gebroken hebbenhet is echter te betwijfelen of de woede der blanken zoo gemakkelijk zal te be daren zijn. Het getal der wilden, die thans nog in Amerika zijn, bedraagt 300,000. Hoofdzakelijk houden zij zich op in de omstreken van den Ar kansas. Frankryk. De strijd tusschen het uitvoerend bewind en de wetgevende macht blijft voortduren. De in terpellatie van de centre-gauche is reeds van 116 onderteekeningen voorzien. Wel is door den heer Rouher het mogelijke gedaan, om eenige leden, die de interpellatie hadden onderteekend daarvan terug te brengen, maar het mocht niet baten. De heer Schneider zou, naar men zegt, zich geheel bij |de wenschen der kamer hebben aangesloten en zijn ontslag indienen, zoo de regeering aan de eischen der centre-gauche niet toegeeft. Het is thans zeker dat de heer Rouher er in geslaagd is, om den keizer begrijpelijk te maken, dat de interpellatie van de tiers-parli ten eenen- male inconstitutioneel is, ja misschien revolutio nair, gelijk de Pays insinueert, en deze quaestie van inconstitutionalisme is thans het thema ge worden van alle officieuze organen. „Zoolang de bewoordingen van de interpellatie der tiers-parli algemeen waren," moet de minister van staat eer gisteren tot eenige afgevaardigden gezegd hebben wien hij „welwillend" twee brieven heeft laten zien, welke de keizer hem te dier zake geschre ven heeft, „zoolang de bewoordingen der inter pellatie algemeen waren, kon men haar aanne men maar nu zij bepaalde eischen formuleert, die lijnrecht in strijd zijn met de constitutie, kan men haar niet aannemen." Men weet nu waar de regeering heen wil. Zij zoekt een middel, dat haar in staat stelt het onbeperkte gezag te behouden, en nu meent zij het gevonden te hebben. De constitutie heeft het haar aan de hand gedaan. Met dit al zou de keizer, die de beteekenis der beweging maar al te zeer kent, toch iets willen doen. De heer Jules Favre zal eene interpellatie op het bureau deponeeren, strekkende om de Franschen, die onder de pauselijke zouaven die nen, van hun stemrecht vervallen te verklaren. In verband met het in het kamp van ChÉLlons voorgevallene met drie Pruisische officieren, wordt aan de Köln. Ztg. geschreven, dat de keizer, zoo dra hij het geval vernam, en oin die fout van zijn minister te herstellen, onmiddellijk den Prui- sischen majoor Von Ende, die zicb bij generaal Duplessis, aan wien hij verwant is, ten bezoeke bevond, aan de keizerlijke tafel noodigde. Le Figaro spreekt van eene reis van koning Leopold van België naar Plombières. Ook Napo leon III zou zich daarheen begeven en aldaar met Leopold II eene samenkomst hebben. TELEGKAjMMEN. Parijs, 9 Juli. In de zitting van het wetgevend lichaam zijn de geloofsbrieven van zeven afge vaardigden goedgekeurd. De heer'Jules Favre zeide, dat de Kamer zich behoort te constitueeren, ten einde de groote poli tieke quaestiën te kunnen behandelen. Elk uit stel, waarop wordt aangedrongen, heeft geen ander doel, dan het ministerie in de gelegenheid te stellen zich te constitueeren. De heer Rouher antwoordde, dat het gouvernement bereid is alle openbare aangelegenheden te bespreken. De groote quaestiën waarop men gezinspeeld heeft betreffen niet eenige personen, maar onze instellingende toekomst der maatschappij. Er moet een dijk worden opgeworpen tegen derevolutie. „Ik weet niet wanneer" - zei de minister - „en evenmin door wien deze vraagstukken zullen worden op gelost, maar wel weet ik welke middelen men te baat zal nemen om de maatschappij in bescher ming te nemen." De Public zegt, dat de regeering een belang rijk besluit heeft genomen, dat heden aan de Kamer zou worden medegedeeld. Volgens de Palrie heeft er tusschen de regee ring en de voornaamste leden der Kamer eene bijeenkomst plaats gehad, die tot eene entente heeft geleid. De regeering zou zich voorbehouden hebben, zelve de noodige hervormingen in te voeren, en de senaat zou eerstdaags bijeengeroe pen worden, om een senaatsbesluit in overweging te nemen, waarbij al wat gewichtig is in het programma der tiers-parli, verwezenlijkt wordt. In het wetgevend lichaam is, bij gelegen heid der voorlezing van het proces-verbaal der zitting op gisteren, de heer Montpayroux terug gekomen op de uitdrukking van den heer Rou her, dat men een dam tegen de revolutie moet opwerpen. De heer Rouher verklaarde daarop, die uitdrukking te handhaven. De president deelde mede, dat hij morgen de Kamer zal voorstellen om zich te constitueeren. Er heeft voorts weer eene dissussie plaatsgehad over het stelsel van officieele candidaturen, dat door den heer Ferry levendig bestreden werd. Op St.-Cloud is een buitengewone minister raad vergaderd. New-York, 9 Juli. De Washingtonsclie corres pondenten van de New-Yorker avondbladen mel den, dat de heer Motley een langdurig onderhoud heeft gehad met Gladstone, waarvan het resultaat onbevredigend was. Madrid, 9 Juli. Er loopt een gerucht dat de heer Herrera zijn ontslag heeft aangevraagd. Men zegt dat op Madera en de Azorische eilanden alweder ernstige ongeregeldheden heb ben plaats gehad. Het gerucht dat de kapitein-generaal van Ca- talonië zou zijn ontslagen, wordt tegengesproken. De Imparcial trekt het bericht in twijfel dat er te Barcelona ongeregeldheden hebben plaats gehad. De minister van financiën heeft de uitge stelde schuld met de geconsolideerde binnenland- sche schuld gelijk gesteld, zoodat beide voortaan eene soort zullen uitmaken. Brest, 9 Juli. De ingenieur Forb meldt aan Reuters Agentschap, dat het met het leggen van den Transatlantischen telegraafkabel gunstig blijft gaan, en dat de proefnemingen met het seinen steeds voldoen. Hedenmiddag te 12 uren had men eene diepte van slechts 600 vademen. Belgrado, 9 Juli. De Skuptschina heeft de ont worpen constitutie, bestaande uit 133 artikelen, aangenomen. De vergadering wordt morgen gesloten. Parijs, 9 Juli. De beurs zeer vast. Er loopen geruchten, dat een keizerlijk manifest zal ver schijnen. ('s Avonds.) De bladen melden, dat de minis- sters hun ontslag hebben ingediend, en gelooven, dat Rouher met de vorming van een nieuw kabinet is belast, waarvan vier leden van de tiers-parti deel zullen uitmaken. Kerkelijk Nieuws. Nederl. Herv. kerk. Beroepen: Te Ophemert M. Sjoers, cand.; te Leimuiden, J. Kromsigt te Wijk bij Heusden; te Dedemsvaart I. Montagne te Ter Aar; te O. en W. Graftdijk J. D. H. van Zetten te Pur- merland. Aangenomen: Te Hazerswoude, door J. E. Van Toorenenbergen, te Lienden; Schoonrewoerd, door G. J. P. Gelderman, te Biezelinge; Goes, door G. J. Vos Az.te Edens; Vlissingen, door J. J. Dermout, te Kollum. Bedankt: voor Lienden B. J. Swaan te Eemnes-buiten; voor Uitwijk W. F. Trip Van Zoudtlandt; voor 's-Gravensande P. C. De Meijer te Nootdorp; voor St.-Philipsland J. G. Ormel; voor Hellevoetsluis G. J. Van der Flier te Eemnes-binnen; voor Kockengen H. B. Noorda te Hoogland; voor Lellens J. B. Goudschaal te Wirdum. Eervol emeritaat verleend aan G. R, Wieringa te Holwerd; aan Dr. J. A. Anspach te Deventer; aan J. Verschuir te Vierlingsbeek. De vergadering van de Algemeene Synode is den 7den dezer geopend; tot president werd benoemd Dr. J. Witkop, tot vice-president J. Swiers. Chr. Afgescheid, Geref. Kerk. Beroepen: te Hallum H. Van Hoogen te Burum. Bedankt: voor Maassluis M. Boon, te Bie zelinge. De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Via- nen heeft zich tot het class, kerkbestuur te Gouda gewend, met het verzoek, dat dit bestuur aan de Synode zal voorstellen, bij de regeering pogingen in het werk te stellen om de schoolwet zoodanig te wijzigen, dat daarbij godsdienstig onderwijs, door de godsdienstleeraren in de schooluren te geven, verplichtend wordt gesteld. -A. cademienien-ws. Bevorderd tot doctor in de philosophie aan de hoogeschool te Zurich, de heer W. Röntgen, van Apeldoorn, met een dissertatie/Studiën itber Gase." De heer G. Reinders, leeraar aan de rijks hoo- gere burgerschool te Groningen, heeft zich be kend gemaakt als schrijver van het voorwaar delijk bekroonde antwoord op de prijsvraag over het nut voor den landbouw van de nevenproduc ten der gasfabrieken. Reehtsz aken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kan tongerecht te Leiden, op den S"1"1 Juli 1869. 2 wegens het werpen van asch in het water. 2 het verontreinigen der straat. 1 i/ op de openbare straat met centen te pleien. 1 op Zondag een schuit met bagger te laten liggen. 1 het innemen van gemeentegrond zon der consent. 3 het schrobben der straat zonder be komen last. LAATSTE BERICHTEN. s-Gravbnhaqb, 10 Juli. De Eerste Kamer heeft tegen Maandag aan de orde gesteld eenige ont werpen, waaronder de afschaffing der octrooien en de onteigening voor den spoorweg Rotterdam- Dordrecht. Het provinciaal gerechtshof in Zuid-Hol land heeft heden het arrest gewezen tegen Ja cob de Vletter. Het hof heeft overwogen %dat niet rechtens is gebleken: het verband tus schen zijne woorden en de verdere feiten op Zaterdag-avond, en hij in zooverre behoort te worden vrijgesproken; alsook niet het ver dere hem ten laste gelegde, dat hij de ingeze tenen tot het begaan van die misdaad door be loften zou hebben uitgelokt eti opgeruid of me deplichtigheid aan de misdaad van aantasting enz., en hij dus ook daarvan moet worden vrij gesproken. Dat het daarentegen wettig en overtuigend bewezen is en dit ook niet is ontzenuwd dooi de getuigen ii decharge, dat de besch. heeft ge voerd de redenen op openbare plaatsen, die hem ten laste zijn gelegd, en die de gevolgen hebben opgeleverd, bij de akte van beschuldiging daar aan toegeschreven. Mitsdien heeft het Hof Jacob De Vletter schul dig verklaard aan het door redenen in openbare plaatsen gevoerd, opzetten tot wederspannigheid, welke daarop is gevolgd, ten eerste door meer dan 20 personen zonder van geweer te zijn voorzien en anderdeels door meer 20 gewapende personen. En hem te dier zake, op grond van artt. 217, al. 1, 201 en 210 Strafrecht, art 2 van de wet van 29 Juni 1854 en artt. 102 en 207 Strafvord. veroordeeld tot confinement in een tuchthuis voor den tijd van tien jaren. Door den minister van financiën zijn na afge legd examen benoemd tot adspirant-landmeter bij het kadaster, de heerenII. G. A. Mongers te Arnhem, J. H. M. Van Berckel te Delft; T. F. Ter Beek te Arnhem; A. J. Van Baarle te Breda; R. Nicolaï te Eindhoven; P. Viervant te Sneek; J. J. Van Dullemen te 's-GravenhageA. Veenhuyzen, te Alkmaar; H. J. F. Bingen, te Roermond; J. H. Kuypers, te 's-IIertogenbosch; C. J. D. Van Eek, te 's-Gravenhage; J. U. Pol man, te Hoorn; R. A. M. Vermeulen, te Breda; H. Van der Schalk, te Alkmaar; C. G. Van Ilat- tum, te Tiel; D. A. Berkhout, te Zutfen en J. J. Kuipers, te Almelo. HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. Uit de verschillende Dagbladen. Juli. GEHUWD. 8. W. Warnier en H. J. H. Gerokc. Amsterdam. 8. II. L. Berkhout en D. H. J. Koning. Amsterdam. 8. E. J. Greve en A. C. Haas. Arasterdam. 8. J. F. Breve en H. P. A. De Bruyn. Amsterdam. 8. J. C. S. Rente Linseu en A. G. Van Motten. Amsterdam. 8. J. G. Everwijn en J. Mcnalda. Arnhem Juli. BEVALLEN. G. H. W. Heuff, geb. Van Lutterveld, D. Bunrmalsen. 7. Vrouwe J. H. S. Bolomey van 's Gravemocr, geb. Mcrkes van 8. B. H. Diedricb, geb. Bai, Z. Hasselt. Gcndt, D. Gorcum. 8. Vrouwe G. v. Hasselt, geb. Luykeii, Glasborst, Z. Gorsel. 8. A M. P. Van Duyl, geb. Hengelaar, I). Amsterdam. 8. T. Frenkel, geb. Bouwmeester, Z Rotterdam. 8. S. T. Van Rossom, geb. Peeters, Z. Utrecht. 9. M. J. Hoppe, geb. Hoek, Z. Amsterdam 9. A. S. Raucb, geb. Wecsing, D. Amsterdam. 9. W. M. J. Erfmann, geb. Noitc, Z. Rotterdam. 9. A. J. P0I9, geb. Wilkens, I). Rotterdam. Juli. OVERLEDEN. 5. F. F. Rompcl, M. 72 j. Amsterdam. 6. J. M. Bade. geb. Steekdoorn, 37 j. Amsterdam. 6. H. Van Wichen, Wed. Bergman, 83 j. Amsterdam. G. J. D. Gielen, M. 48 j. Luik. 7. H. G. Knorre, M. Leeuwarden. 7. kind van J. Halbertsma, 8 m. Socek. 8. N. Kopper, D. 12 j. Koog a/J. Zaau. 8. Jan Vorver, M. 78 j. Alkmaar. 8. Kind van S. J. De Vries, 8 ra. Haarlem. THERMOMETER VAN FAHRENHEIT. morg. morg. nam. nam. Dam. avond avond 5 u. 8 u. 12 o. 4 u. 5 u. 8 n 10 n. Vrijd. 68° 64° 62° Zaterd. 62° 64° 72° 70* Wind: Vrijdag nam. 5 uren N. W. Zaterdag morg. 5 uren Z. W., midd. 4 uren N. W.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3