BUITENLAND. Spanje. De Iberia meldt, dat het gedrag van generaal Dulce op Cuba te Madrid aan eene enquête zal worden onderworpen. Uit het door hem mede gedeelde blijkt echter, dat hij met de Spaansche vrijwilligers niets kon aanvangen, die hem wel de wet wilden stellen en de grootste wreedheden bedrijven, maar overigens de gewichtigste expe dities voor de militie overlieten. Du.itsclilan.cl. Te Berlijn blijft men nog steeds allerlei gissin gen maken omtrent de vraag, wie de opvolger van graaf Von der Goltz zou wezen. Naast baron Von Werther wordt ook nog de heer Von Arnim genoemd, hoewel de koning zelf zou wenschen den jeugdigen diplomaat graaf Von Solms, die deze betrekking ad interim vervult, definitief dien post te zien vervullen. Die keuze zou zeker niet kwaad mogen heeten, daar graaf Von Solms gedurende de twee laatste jaren getoond heeft volkomen voor die taak berekend te zijn en bo vendien aan het hof der Tuileriën een persona grata is. Op den 29"en Juni zijn te Leipzig bijeengekomen gedelegeerden der voornaamste lsraëlietische ge meenten in de verschillende staten van Duitsch- land, om te beraadslagen over de gemeenschap pelijke aangelegenheden der kerk, zoomede over de vraag, welke wijzigingen en hervormingen behooren ingevoerd te worden, met het oog op den tegenwoordigen toestand der maatschappij. Onder de afgevaardigden bevinden zich de rab bijnen Philipson uit Bonn, Joël uit Breslau, As- truc uit Brussel, Adler uit Kassei, de heeren Salzer, Spanto en Von Wertheimer uit Weenen, enz. Er bevinden zich ook eenige uit meer ver wijderde oorden, als uit Engeland de heer Gott- heil, uit de Vereenigde Staten de heer Her mann, enz. Z. M. de keizer van Oostenrijk, die zich thans te Munchen bevindt, zal tegen het einde dezer week naar Weenen terugkeeren, maar zich binnen eenige weken naar Geratshausen begeven, om van daar de keizerin naar Isehl te begeleiden. Voor hun vertrek zullen H.H. M.M. de inter nationale kunsttentoonstelling, die den 2O"™ dezer geopend wordt, met een bezoek vereerenop die tentoonstelling zijn de Oostenrijksche kunste naars door tal van uitstekende werken vertegen woordigd. Oostenrijk. Vóór het vertrek des keizers naar Munchen en Geratshausen, heeft Z. M. den burgemeester van Weenen bij zich ontboden en hem, onder verzekering zijner ondersteuning van de in den gemeenteraad voor te stellen maatregelen, ver zocht bij dien raad aan te dringen, om krachtige stappen te doen ter voorkoming van de op schrikbarende wijze toenemende duurte der le vensmiddelen. Men houdt zich te Weenen reeds ijverig bezig met het gereed maken der begrooting voor 1870. Onder de belangrijke posten, welke daarop zullen voorkomen, mogen in de eerste plaats in aanmer king komen de uitgaven ten behoeve van het onderwijs, waaraan eene zoo groote uitbrei ding wordt gegeven. Voor den aanbouw van nieuwe schoollocalen zal worden uitgetrok ken eene som van 935,000 florijnen. Voor eene enkele hoogere burgerschool met daaraan ver bonden kweekschool voor onderwijzers, is ge raamd 235,000 flor., voor eene reaalschool 100,000 flor., enz. Dat de totale som voor 1870 bijna een millioen florijnen bedraagt, moet gedeeltelijk hier aan worden toegeschreven, dat eenige werken van dien aard, op de begrooting van het loopende jaar gebracht, ten gevolge van verschillende oorzaken niet zijn uitgevoerd. Op hoog bevel mocht Zaterdag, den verjaar dag van den slag van Küniggratz, geen militair muziekkorps bij eenige openbare feestelijkheid medewerken. Hongarije. De behandeling van het ontwerp tot hervor ming van het rechtswezen schijnt in de zitting van het Hongaarsche Huis van afgevaardigden gestadig tot allerlei onstuimige uitvallen aanlei ding te geven. Laatstleden Zaterdag ging het er zoo heet en wanordelijk toe, dat de leden in drei gende houding tegenover elkander stonden en in volle verbittering als razenden met de vuisten op de tafels sloegen, zoodat de president genood zaakt was de beraadslaging te schorsen en de vergadering voor dien dag te sluiten. Maandag zijn de discussiën hervat, en wel is vervolgens eene afdeeling van het ontwerp aangenomen, maar het eind der geheele behandeling is nog niet vooruit te zien, daar de linkerzijde nog 70 nieuwe amendementen gereed heeft gemaakt. Die scherpe tegenstand der partijen is o. a. een gevolg van een amendement van Deak. De linkerzijde had zich voornamelijk verzet te gen het onbepaalde recht der regeering, tot het benoemen van alle rechterlijke ambtenaren; ze zou dan, onmiddellijk na de inwerkingtreding dier wet, 2000 rechterlijke ambten te begeven hebben. Het genoemde voorstel van Deak wilde de oprichting van een staatsgerechtshof, dat naast zijne andere attributen, ook het recht zou bezitten, eene candidatenlijst voor te dragen, waaruit dan de regeering de rechterlijke benoemingen zou doen. Dit was kennelijk eene transactie, doch die het gewenschte doel nog niet heeft bereikt. Griekenland. In de troonrede, waarmede koning George eer gisteren de wetgevende Kamer geopend heeft, heeft hij gesproken over de twee groote euvelen, waaraan zijn koninkrijk lijdt, en die zijne regee ring verzwakkenrooverij namelijk, en in waarde gedaald papierengeld. Maatregelen van wetgeving, om het eerste te onderdrukken, en eene leening, om een einde te maken aan het tweede, zullen aan de Kamer ter goedkeuring worden voorge legd. Voorts zullen, onder anderen, eene wet op de ministerieele verantwoordelijkheid en een plan tot de doorgraving van de landengte van Corinthe door de regeering worden voorgesteld. Aan de Kamer zal eene geldsom worden gevraagd voor het bezoek, dat de koning, ingevolge eene uit- noodiging van den onderkoning van Egypte, bij gelegenheid der opening van het kanaal van Suez, aan Egypte zal brengen. Eerst zal een onder zoek naar de verkiezingen worden ingesteld. De beraadslagingen in comité over de Iersche Kerkwet zijn afgeloopen, nadat, ingevolge het voorstel van lord Cairns, met 160 tegen 90 stem men besloten was, om nader speciaal over het surplus te beschikken. Heden Vrijdag wordt het verslag over de bill gelezen, Maandag vindt de derde lezing plaats en Dinsdag zal de bill, zooals de edele Lords die vervormd hebben, in het Lagerhuis komen. Waar schijnlijk zal dat lichaam de wet, zooals ze daar nu ligt, niet goedkeurener moet dan eene con ferentie plaats hebben tusscheo de commissiën uit de beide Kamers, en zoo men het niet kan eens worden, zal Gladstone een beroep op de natie moeten doen. En dat is een maatregel waar voor Tories en liberalen evenzeer beducht zijn, vooral de eersten, daar ze zeer goed weten, dat zulk een beroep slechts, de zegepraal der li beralen zou vergrooten. De liberale Daily News schrijft: „De maatregel, zooals het Hoogerhuis die heeft vervormd, heeft een geheel verschillend karakter dan toen ze in het Hoogerhuis kwam en is voor het land veel minder aanneembaar. Het zal de taak zijn van de liberale partij en van het gouvernement in het Lagerhuis aan de bill zijnen oorspronkelijken vorm te hergeven, en, zoo de Lords zich ter conferentie niet redelijker too- nen, mogen we een zeer levendige herfstzitting wachten. De pairs hebben het mogelijke gedaan, om een maatregel te vervormen, dien zij niet durfden verwerpen. In het Lagerhuis moet nu dat, wat men van zijn natuurlijken vorm ont daan heeft, dien vorm weer terug ontvangen. De Standard schrijft daarentegen„De bill heeft thans dien vorm, dien de Lords wenschen, dat zij heeft, om dien te kunnen aannemen. In dien vorm zal hij nu in het Lagerhuis terugkomen en we moeten nu afwachten, welke houding de heer Gladstoue nu zal aannemen. Zijne tegen standers hebben zich zeer toegevend betoond, en vele opofferingen gedaan; moge hij weder- keerig zich een weinig gematigd toonen en iets van zijne aanmatigingen laten varen; of zal hij liever het land in verwarring brengen, om het zijdelings medeplichtig te maken aan de bereiking van zijn persoonlijk doel? In èen woord, zal hij als een staatsman handelen, die zich zijner verant woordelijkheid bewust is, of als een toomeloos volksleider? De tijd zal het leeren, maar laat ons alleen hopen, dat de treurige voorteekenen zijner vroegere carrière zich niet mogen verwe- wezenlijken!" Naar de John Dull verneemt, zal een der zonen van den onderkoning vau Egypte eenigen tijd aan de universiteit te Oxford komen studeeren. Zuid-Amerika. De Siglo van Montevideo, een blad dat Lopez an ders verre van gunstig gezind is, bericht in zijn nummer van 21 Mei het volgende van het tooneel van den krijg„Lopez exploiteert thans eene ijzermijn, en in de nabijheid dier mijn is de wa penfabriek waar hij zijn geweren en geschut laat herstellen. Naar men zegt is zijne stelling thans ouneembaar; hij heeft S000 krachtige, goed uitgeruste en goed gedisciplineerde mannen onder de wapens en bovendien 4000 jonge sol daten, die in een instructie kamp zijn vereenigd. Naast de ontzachlijke natuurlijke verdedigings middelen, die het land bezit, worden in het bin nenland voortdurend nieuwe verschansingen op gericht. De officieren van het door de bondge- nooten georganiseerde Paraguayaansche legioen zijn van meening, dat de krijg nog tien jaren kan dureu. Te Asuncion en op eenige andere door de geallieerden bezette plaatsen heerscht alleen het Braziliaansch gezag; de Argentijnen gelden voor niets en wat de troepen der oriëntalische republ. betreft, hungetal bed raagt nauwelijks eenige houderden, en dan bestaan ze nog uit gevangen Paraguayanen, die men gedwongen heeft onder deze banieren te dienen. Eigendom bestaat te Asun cion niet meer, slechts dèt wordt als zoodanig erkend wat door de Braz. autoriteit pas geschon ken is. De houten huizen zijn uit zucht tot ver nielen omvergehaald en het dus verkregen hout wordt als brandstof gebezigd. Fi-aakryh. De aanwijzigingen omtrent hetgeen de keizer doen zal tegenover de zoo duidelijk geformuleerde wenschen van het land, blijven nog steeds even tegenstrijdig; het eenige wat met zekerheid kan gezegd worden is, dat de keizer zich, zooals gis ter reeds gemeld werd, weinig geneigd blijft be- toonen, om de collectieve ministeriële verant woordelijkheid toe te staan. Maar zal hij nu den openbaren strijd daarover aanvaarden, of tot ontwijkende middelen zijne toevlucht nemen? 't Is niet te voorzeggen wat Napoleon, die zoo zelden, ja nooit zijne gedachten volkomen uit, daarin zal kiezen; maar dit staat vast, dat in Frankrijk eene groote reactie op til is. Men sprak er van dat het goevernement in de zitting van Woensdag-avond eene verklaring zou afleggen; tot nog toe heeft dit niet plaats gehad. Zooals gemeld is, heeft de linkerzijde geene tegen-interpellatie ingediend omtrent de binnenl. politiek, en wel omdat meu niet meer kon vra gen dan de Tiers-parti, thans het linker-centrum reeds gevraagd heeft. Vooral is dit op aandringen van Thiers, die alle liberalen en democraten nauw aaneengesloten wenscht te zien. In de zitting van Woensdag is de verkiezing van den heer Werlé, officiel kandidaat en maire van Reims, door Pelletan bestreden; deze wees vooral op de schandelijke middelen die aange wend waren, om Jules Simon, den oppositiekan didaat het onderspit te doen delven. In stemming gebracht, werd de verkiezing met 193 tegen 38 st. goedgekeurd. Daarna viel Bethmont de verkiezing van den heer Lacroix St. Pierre in het Dröme-departe- ment aan, waar Bancel tegenkandidaat was. De regerings-kommissaris protesteerde tegen de rede van den heer Bethmont en dit was voor Bancel eene gewenschte aanleiding om de tribune te beklimmen. Dat was zijn debuut en dat de buut verzekerde hem eene volkomen overwin ning. De vele jaren die hij in Frankrijk heeft doorgebrachi, zijn niet nutteloos voor hem ge weest. Het proces-verbaal van de laatste zitting der internationale commissie heeft geenerlei aanmerking uitgelokt van de zijde der Belgische leden. Zij waren echter van gevoelen, dat zij tot de onderteekening daarvan niet konden overgaan, dan nadat zij de regeering met den inhoud van het stuk hadden bekend gemaakt. Men verzekert, dat het Belgische ministerie, na kennis te hebben genomen van bedoeld document, het voorstel heeft gedaan, om de redactie eenigszius te ver anderen. De zaak zelve ondergaat daardoor gee nerlei wijziging hoegenaamd. Belgie. In de openbare zitting van den provincialen raad van Antwerpen is het zeer onstuimig toe gegaan. De voorzitter riep nam. den gouverneur ter verklaring van eenige door hem in eene vo rige vergadering gebezigde uitdrukkingen, alsof het burgerlijk gezag door eenig lid in de vorige vergadering was aangerand, daar hij, voorz., zulks niet bemerkt en ook zeker niet toegestaan had. De gouverneur weigerde die verklaring, met bij voeging, dat hij alleen aan de hooge regeering verantwoordelijk was. Daarop lieten zich onder het talrijk gehoor de kreten hooren: „leve de gouverneur, weg met de JezuïetenHet tumult nam zoozeer toe, dat de voorz. de zaal moest ontruimen; de menigte verliet echter de binnen plaats van het gebouw niet, voordat de gouver neur zich aan haar had vertoond. Waarschijnlijk zal de gouverneur eenige ophelderingen geven. De Indépendance bevat heden eene particuliere dépêche uit Parijs, waaruit blijkt, dat de laatste moeilijkheid, betreffende de spoorweg-quaestie, gisteren uit den weg is geruimd. De mededee- lingen, die het blad ontving, geven recht aan te nemen, dat bij de regeling niet is begrepen de lijn van den Grand Luxembourg. TELEGBAMMEN. St.-Petersburg, 8 Juli. Het officieele orgaan maakt eene keizerlijke ukase bekend, waarbij de hoogeschool te Warschau in eene Russische universiteit met vier faculteiten veranderd wordt. Madrid, 8 Juli. De Cortes hebben het voorstel om een censuur tegen den afgevaardigde Herrera uit te spreken, verworpen met 142 tegen 94 stem men. De regeering heeft hiervan geen kabinets- quaestie gemaakt, maar al de ministers stemden vóór het voorstel. ïVew-Vork, 8 Juli. De minister van financiën heeft bevel gegeven om voor drie millioen dollars aan Bonds in te koopen. De Great Eastern wordt morgen vroeg of heden nacht aan de kust verwacht. Officieele Berichten. In de maand Juni zijn binnen de gemeente Leiden geboren 110 kinderen, als: 58 zoons en 52 dochters. Overleden 78 personen, als 17 man nen, 15 vrouwen, 23 zoons en 23 dochters, daar enboven als levenloos aangegeven 2. Gehuwd 31 paren. Mar lit be rich ten. Gouda, 8 Juli. Kaas. Aangevoerd 120 partijen 1"" qualiteit Graskaas. Prijzen van ƒ25.50ƒ28. 50 de 50 kilo. Boter. Prijzen der Grasboter ƒ0.60 ƒ0.65 de 5 ons. Prijzen der Weiboter 0.50ƒ0.55 de 5 ons. De Veemarkt met weinig aanvoer, vooral l,u qualiteit tot hooge prijzen verkocht, vette scha pen vlug in handel, magere schapen traag in han del, evenzoo lammeren, magere varkens en big gen iets levendiger. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Dit artikel blijft steed9 zeer stil; de omgang bepaalt zich geheel voor behoeften. Suiker. Ruwe. In eene vaste stemming doch bij gebrek aan aanbiedingen met weinig om gang- Geraffineerd. In eene betere stemming met be langrijke verkoopen tot iets hoogere prijzen. Thee. Zeer vast; de handel is echter geheel voor dadelijke behoeften. De lading per Victoria is tegen 28 dezer in veiling aangeslagen. Rijst. Zonder handel; de omzet bepaalde zich geheel voor de lage prijzen, die gerealiseerd werden. Specerijen. Van particulieren aanvoer werden verkocht 53 vaten. Noot benevens 2 vaten en 2 kisten Foelie tot geheime prijzen. Overigens is in dit artikel niets omgegaan. Trachten. Zonder handel. Katoen. In vaste doch kalme stemming zonder omzettingen van eenige beteekenis. Wol. Lusteloos zonder omzettingen. Tin. Vast doch stil zonder omzettingen van eenige beteekenis; afgedaan werden 1200 blokken Billiton afkomstig van de Juni-veiling Batavia tot geheimen prijs. De noteeringis thans Banca ƒ19; Billiton ƒ77. Meekrap. Met geregelden handel tot vastere prijzener wordt weinig aangeboden. Indigo. Tot ferme prijzen vonden 69 kisten koopers. Potasschen. Petersburger loco 14.75; zeilende ƒ14.25 te koopen. Petroleum. Met beperkte omzettingen wegens gebrek aan verkoopers. Disponibel met ƒ24.50 betaald en daartoe thans nog maar weinig te koop. Oliën. Raapolie cont. ƒ43.75; Mei ƒ44.75; Oct..- Dec. 43.75. Lijnolie cont. 37.25; Mei ƒ38.25; Oct.-Dec, ƒ37.25. Patentolie cont. 48; najaar ƒ48.25. Granen. De handel was deze week zeer stil. Tarwe flauw gestemd, Rogge daarentegen, door den weinigen voorraad, vast. Meel. 1«" qual. ƒ17, ƒ17.25; 2d° qual. ƒ14.25, ƒ14,50; 3de qual. 12, 12.25. Keizersmeel ƒ22, 26. - LAATSTE Iildliion ri:>. 's Gravenhaqe, 9 Julij. Den 29,l«» Mei jl. stond voor het Prov. Gerechtshof in Zuid-holland te recht W. v. W., koopman te Alphen, beklaagd van den 5don - Maart te voren, toen hij op den straatweg van Leiden naar Alphen met een hondenkar reed, zekeren Compier, die hem met een kar, met een paard bespannen, kwam voorbij rijden, met een zweep een slag in 'taangezicht te hebben toegebracht. De rechtbank te Leiden veroordeelde den bekl. tot eene gevange nisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, voor den tijd van vijftien dagen en geldboete. Die veroor deeling was gegrond op de beëedigde verklarin gen van twee getuigen. Nadat op den dag der terechtzitting door den verdediger van den be klaagde appellant, Mr. G. Belinfante, was over gelegd een formeel extract uit de registers van den auditeur-militair van Noord-Brabant, waar uit bleek dat éen der gehoorde getuigen, G. P., elf jaren geleden tot vervallenverklaring van den militairen stand en kruiwagenstraf voor den tijd van drie jaren was veroordeeld, heeft het Hof bepaald, dat het onderzoek der zaak op een na deren dag zou worden voortgezet en eeu nieuw getuigenverhoor gelast. Bij dit getuigenverhoor, dat heden plaats had, heeft de adv.-gen. Mr. Terpstra, op grond der ge voerde defensie, zwarigheid gemaakt den bedoel den getuige G. P., wiens identiteit thans gebleken was, te hooren, en een requisitoir genomen tot vrijspraak. Nadat ook de verdediger van den appellant zijne conclusie tot vrijspraak had toe gelicht, heeft het Hof zich in de raadkamer be geven en een vierendeel uurs daarna het vonnis van den eersten rechter vernietigd en den be klaagde algeheel vrijgesproken. Leiden. Na afloop van de gewone jaarlijksche les, aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, 2d' klasse, welke heden te 2 uur in de gehoorzaal heeft plaats gehad, zijn prijzen toegekend aan de volgende leerlingen H. J. G. Van der Upwich, C. Boucher, E. Kelder, A. J. Livingston, A. M. Fullink, M. Visser, J. Hen driks, M. W, Vink, S. C. Verhoog.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3