Tiel. De verwachtingen aangaande den oogst zijn tot heden toe, over het geheel genomen, zeer goed. De te veld staande vruchten staan meeren- deels frisch en krachtig. De tarwe en de garst zijn prachtig, zoo ook de erwten. Omtrent de aardappelen laat zich nog niets met genoegzame zekerheid zeggen. De latere soorten staan beter dan de vroegere. Het gras is voldoende maar meer ook niet. De hooibouw is in vollen gang. Hierop werkt vooral het prachtige weer van de laatste dagen hoogst voordeelig. De kerseboom gaarden zijn zoo volgeladen, dat het schier zonder voorbeeld is. Appelen zullen er niet veel zijn wegens de rups. Met de peren is het wel wat beter gesteld; maar ook deze zul)en er niet zijn zooals het zich in het voorjaar liet verwachten. Nijmegen. Nadat reeds eenmaal in eene zitting van den raad onzer gemeente de stemmen heb ben gestaakt over het aanbod van den minister van oorlog, om tegen storting van ƒ20,000 in een consignatiekas, vergunning te verleenen tot het plaatsen der gasfabriek bij den Bottendaal, heeft dit ten tweedenmale plaats gehadhet voorstel kan dus ^geacht worden verworpen te zijn. Daarop is verworpen het voorstel, om opnieuw de heeren Spruyt en Verwijs uit Utrecht, als deskundigen, te hooren over de vraag, of niet het ondoelmatige van de fabriek van den heer Schretlen zou zijn weg te nemen door het plaatsen van een der gashouders in het lager gelegen gedeelte onzer gemeente. Eveneens is verworpen het voor stel, om deskundigen te doen onderzoeken of het al dan niet doelmatig was deze fabriek te plaat sen buiten den verboden kring der vesting. Ten slotte hebben de stemmen opnieuw gestaakt over het voorstel om den heer Schretlen uit te noodi- gen, dat hij zich binnen zekeren termijn ver- klare, of hij genegen zou zijn het nu bestaande contract na het verstrijken van den daarbij be paalden tijd, telkens voor een jaar te verlengen, als de gemeente een jaar te voren daartoe haar verlangen te kennen gafom bij toestemming dier vraag den minister van oorlog te verzoeken de gemeente op zijn voorstel diligent te verkla ren, terwijl bij afwijzend antwoord van den heer S. den minister zou worden bericht, dat de raad, door de noodzakelijkheid gedrongen, zijn aanbod moet aannemen. In de heden (Vrijdag) te houden zitting zal over dit voorstel worden beslist. Meppel. Mejufvrouw G. t. B.heeft bij testa mentaire dispositie gelegateerd de navolgende sommen aan de daarbij te noemen instellingen der Nederduitsche Hervormde gemeentenl.aan het Burgerweeshuis 3000; aan het Diakonie- Armenhuis 2000; aan de Kerkvoogdij 1000; aan de Naai- en Breischool 500 en aan de Zon dagschool te dezer stede insgelijks 500. De over ledene heeft tot hare universeele erfgenamen benoemd een neef in den vierden graad van vaderszijde en een in denzelfden graad van moe derszijde, terwijl zij aan neven en nichten in verdere graden verschillende legaten heeft ge maakt. Kampen. Dinsdag-avond had alhier een treurig voorval plaats. Een 15jarige jongeling wilde tus- schen twee aan elkander gebonden hooiwagens op den achtersten klimmen, doch viel van den boom, zoodat de beide wielen over hem heen gingen, waardoor hij aan het hoofd zwaar ge kneusd en een schouder gebroken werd. Hoewel dadelijk geneeskundige hulp werd aangebracht, verkeert hij in bedenkelijke omstandigheden. Harderwijk. Van 1 Januari tot 30 Juni zijn aan suppletietroepen uitgezonden970 onderoffi cieren en manschappen naar Oost-Indië, en 140 onderofficieren en manschappen naar West-Indië. Haarlem. De hoogleeraar E. H. Von Baumhauer alhier, is benoemd tot correspondeerend lid van la Société impériale des Sciences naturelles de Cher bourg. Bath. Bij het weggraven van een gedeelte der batterijen, is door een der werklieden een stukje zilvergeld opgegraven, dragende het jaartal 1793. Langs den rand, aan den wapenkant van het stuk, zijn de letters Arch. aust. d. burg. loth, brab. c. el. 1793. Aan de andere zijde een kruis, met in den bovenhoek eene kroon, en in den onderhoek een vrouwenhoofd, in den rechterzij hoek het cijfer iv, de linkerhoek uitgesleten; langs den rand leest men franc. h. d. gr. imp. a. ger. h. er. hun. boh. r. Zevenaar. Zondag overleed alhier de bekende verdienstelijke notaris G. Pliester, schrijver van verschillende werken over notariaat, enz. Helmond. Woensdag is alhier door de justitie een onderzoek ingesteld naar een kindermoord. Hij is door eene ongehuwde moeder gepleegd, genaamd W. T., oud 28 jaar. Reeds bekende zij Zondag jl. van een levend kind van het man- nelijk geslacht bevallen te zijn, het met de hand gewurgd, en vervolgens achter het huis in den grond verborgen te hebben. Het lijkje is op gegraven en na een geneeskundig onderzoek is het gebleken, dat het levend ter wereld is gebracht en genoemde mishandeling heeft ondergaan. Groningen. Eene commissie, bestaande uit den kerkeraad en eenige leden der Doopsgezinde ge meente te dezer stede, heeft een Zondag door de broederschap aangenomen voorstel ontworpen, ten einde te voorzien in de vacatures der predi kantsplaatsen. Dientengevolge is besloten: 1°. In plaats van twee, éen predikant te be roepen, zonder dat het wenschelijk wordt geacht, dat vooraf worde bepaald, welke richting de te beroepene zal zijn toegedaan. 2°. Dien op te dragen, om de 14 dagen eene predikbeurt te vervullen, en jaarlijks 28 vrijbeur- ten te reserveeren ter vervulling door personen, die eene godgeleerde opleiding hebben genoten. Deze zullen door den kerkeraad, tot vervulling eener beurt, moeten worden uitgenoodigd, indien 16 leden der gemeente, zoo mannelijke als vrou welijke, een daartoe strekkenden wensch hem kenbaar maken. Groningen. Het aantal studenten aan de hooge- school alhier, dat in den laatsten tijd niet zeer is toegenomen, zal bij het begin van den nieu wen cursus aanzienlijk vermeerderen, daar men op een getal van 40 nieuwe studenten zal kun nen rekenen, waaronder 13 van het Groninger gymnasium. In het vorige jaar lieten zich slechts 16 jongelingen inschrijven. Gemengde Berichten. Een aankomend geleerde, die zich hevig be klaagt over de inmenging van vreemde woorden in onze moedertaal, stelt O. a. voor het leelijke woord apotheker te vervangen door het meer HollandscheGezondheidsherstellingsmiddelenver- mengingskundige. Zonderling telegram. Een pachter van Clinton (staat Jowa) zond onlangs het volgende telegram aan den sheriff vaD het graafschap Lee (Illinois). „Doe Charles P. IV. aanhouden, vvelke met mijne vrouw gevlucht is; hij is mij 100 dollars schuldig; indien hij betaalt, laat hem dan loopen." Dezer dagen overleed te Berlijn een bejaard, ongehuwd heer, een rentenier, van wien men altijd had gezegd, „dat hij er goed inzat." Bij de opening van het testament bleek, hoe de geldelijke toestand van den erflater inderdaad was. Aan zijne huishoudster had de overledene vermaakt een millioen thaler, 500,000 th. aan verscheidene instellingen van liefdadigheid en aan zijne beide erfgenamen, twee neven, betrekkelijker wijs ge sproken, slechts een zeer geringe som, namelijk 25,000 th. Z. M. heeft A. F. M. Van der Aa, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als commies der posterijen 3de kl., en in die betrekking benoemd A. Muller, thans surnumerair. Z. M. heeft aan Cornelis AdrianuS Van der Straaten, eervol ontslagen opz. van den waterst. 3de kl., verleend een pens. van ƒ440 'sjaars; en herbenoemd tot burg. van Gaasterland, Jhr. Mr. J. H. F. K. Van Swinderen, en van Eygelsho- ven, W. D. Wimmers. Z. M. heeft aan J. Scheepers, B. Van Domme len, A. Dingen en F. Dingen, allen te Veldho ven, aan J. A. Tulk te Delft, aan P. Huys te Blerick (gemeente Maasbree) en aan C. Verkley te Nieuwkoop, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen van het kruis Fidei et Virtuti, hun door den paus geschonken. Z. M. heeft aan Mr. P. J. G. Van Diggelen, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van arrest te Winschoten, en be noemd tot lid van dat college Mr. E. J. Modder man, griffier bij de arrondissements-rechtbank aldaar. Rotterdam. Algemeen loopt hier het gerucht dat de heer Joost Van Vollenhoven als burge meester zal aftreden; in hoeverre dit juist is, zal de' tijd leeren. Als leden van den gemeenteraad hebben verklaard niet meer in aanmerking te willen komen de heeren Ledeboer, Van Oordt, Duuriug en De Critter, welke heeren aan de heurt van aftreding zijn en zeker anders zouden wor den herkozen. Naar het schijnt kunnen zij zich niet met den gang der zaken alhier vereenigen, zoodat zij steeds, vooral in finantieele aangele genheden, in de minderheid zijnde, liever besloten hebben af te treden. (Hbl.) Rotterdam. De gemeenteraad heeft in zijne zit ting van Woensdag eervol ontslag verleend aan Dr. M. Polano als heelmeester bij het ziekenhuis aan den Coolsingel, op zijn daartoe gedaan ver zoek, ten gevolge zijner benoeming tot hoogleeraar te Leiden. Het voorstel om ƒ6000 subsidie te verleenen aan de op te richten ambachtsschool, ten einde te voor zien in de behoefte aan een burgerdagschool, werd na een uitgebreide discussie aangenomen. 's-Gravenhage. Zekere K. v. G. is Woensdag avond door de politie aangehouden, verdacht van valschheid in geschrifte. Haarlemmermeer. Woensdag heeft de nieuwbe noemde burgemeester dezer gemeente, de heer J. W. Lantzendorffer, zijne intrede gedaan. Des voormiddags van de Nieuwe Stadsherberg, te Amsterdam, afgehaald, werd hij aan de rol- brug bij Sloten de gemeente inkomende, opge wacht door eene eerewacht te paard, sterk 80 man, voorafgegaan door de banier der gemeente en de muziek der schutterij van Haarlem, en gekommandeerd door vijf koramandanten. De eerewacht geleidde den burgemeester langs den Sloterweg en den Hoofdweg naar het raadhuis in het Hoofddorp, voor welk gebouw een sier lijke eereboog was opgericht. Aldaar werd de burgemeester met zijn gezin ontvangen door eenige bewoners van het Hoofddorp met hunne dames, terwijl ook de dijkgraaf en eenige leden van het polderbestuur den burgemeester verwelkomden. Alles liep in de grootst mogelijke orde af; uit alle huizen wapperde de nationale driekleur en de 7de Juli was voor Haarlemmermeers ingezete nen een ware vreugdedag. Nootdorp. Gisterenmorgen had in deze gemeente het volgende ongeluk plaats; bij den opbouw van de nieuwe R.-K. kerk viel een jongen van een omstreeks 24 Rijnl. voeten hoogen stijger; eerst bewusteloos, bleek het later, dat hij behalve eenige lichte kneuzingen, ernstig zijn linkerdijbeeu heeft gebroken; zijn toestand geeft evenwel hoop op herstel. „Dat beloof ik u, mijnheer Stuifhemel." „UitmuntendAdieu mijnheer Blankhart, tot het genoegen 1" „Tot morgen, mijnheer 1" Bij 't heengaan draaide Stuifhemel zich nog even om naar het venster, waarvoor hij straks die witte gedaante had gezien, en daar hij weer een sneeuwwit handje tusschen de gordijntjes meende te bespeuren, nam hij nogmaals met edelen zwier zijnen hoed af, en verwijderde zich toen, uiterst voldaan over deze ontmoeting, die hem zoovele redenen tot blijde hoop op een gelukkige overwinning gaf. Zoodra Stuifhemel vertrokken was, werd de voordeur geopend en een jonge dame trad naar buiten. Marie Blankhart want zij was het die aan de deur zich vertoonde was niet schoon, maar ze had zoo'n zacht en vriendelijk gelaat, dat alle menschen begonnen met haar lief te vinden, en meestentijds eindigden met te zeggen, dat ze toch, wel beschouwd, ook een mooi meisje mocht heeten. In „een bekoorlijk ochtendgewaad" zien we haar niet optreden, want ze is reeds geheel gekleed, en sneeuwwit is haar japon ook niet, maar het eenvoudige donkere kleedje is net en smaakvol, en doet haar welgevormde ge stalte goed uitkomen. Heel vroolijk is haar gelaat niet, er is iets weemoedigs in den blik, en het lachje om de lippen schijnt zich daar niet meer thuis te gevoelen; het komt wel eens even, maar het is zoo spoedig weer verdwenen. „De koffie staat klaar, vader," zei Marie, ter wijl zij naar de ladder trad, waarop papa nog met zijn druiven bezig was. „Goed, hoor ik kom dadelijk 1 Heb je gezien, hoe onze poes een nieuwen aanbidder heeft gekregen?" „Neen hoe bedoelt u?" „Zat poes daar straks niet in de vensterbank?" „Ja vader, ze zit er nog." „Nu, de heer Stuifhemel heeft tot tweemaal toe een deftige buiging voor de kat gemaakt." „Och gunst 1 is die man zoo bijziende?" „Zeker wel, maar wat het mooiste is, hij heeft zeer nadrukkelijk de complimenten aan Mieke verzocht.... ha! ha! hal" Marie lachte ook mee, maar het lachje was zoo pijnlijk, dat het de aandacht van den vader trok, die zijne dochter nu meer opmerkzaam in de oogen zag, waarop hij eenigszins gemelijk uit riep: „Wat zie je er weer betrokken uit! Wat scheelt er nu weer aan?" „Och niets vader.... ik heb wat hoofdpijn." „Zoo.... weer hoofdpijn? Weetje wat kind? Je moest eens een paar weken naar Gronin gen gaan logeeren. Ik zal van avond aan oom Gerbrand schrijven, want dat gaat hier zoo niet. Je moet wat afleiding hebben, en an dere gezichten zien.... kom, laat ons nu maar in huis gaan." Zwijgend volgde Marie haren vader naar de woonkamer, waar de koffie met brood en vleesch gereed stonden, daar de notaris zich moest ster ken eer hij ging uitrijden. Een poos bleef Marie zwijgen; het scheen dat ze in tweestrijd was, of ze wel zou spreken. Maar eindelijk trad ze op haren vader toe, en zeide: „Ik zou liever niet naar Groningen gaan logeeren." „Zeker, lieve kind, ik geloof, dat het beter voor je zal zijn, waut als je hier blijft, dan zul je niet zoo gemakkelijk je over de zaken heen zetten." „Hier even goed als daar ginder; of liever te Groningen zal het mij even moeilijk vallen, even onmogelijk wezen als overal elders, hem te vergeten." „Geloof mij, lieve Marie, dat zal meevallen. Ge zijt ook te verstandig om u niet te schikken in het noodzakelijke." „Ja maar, lieve vader, dat is het juist: ik zie de noodzakelijkheid niet in; ik kan geen enkele geldige reden voor mij zeiven vinden, waarom ik met Hessels niet zeer gelukkig zou zijn." In de vorige week is een geheel gezin te Londen aan vergif omgekomen. Het bestond uit den vader, zekeren Walter James Duggen, een voormalig zilversmidsgezel, de moeder en zes kin deren, waarvan het oudste 13 jaren oud was. Deze gebeurtenis is ontdekt, doordien aau een der politiebureaux dien morgen een brief ontvan gen was van de hand van Duggen zelf, inhou dende dat de politie, indien zij dien dag zijn huis in Hosier-lane in de City, bezocht, iets belangrijks ontdekken zou. Aan die aanwijzing is terstond gevolg gegeven, en de politie heeft in een dei vertrekken van Duggens woning de lijken der moeder en der zes kinderen, allen op een drietal bedden uitgestrekt, gevonden; het lijk van den vader, die men voor den moordenaar vanj zijn gezin schijnt te moeten houden, lag in eenl afzonderlijk vertrek uitgestrekt. In het huis wal ren een tweetal flesschen met het opschrift „vergif voorhanden. Een fatterig heertje kwam in eene menagerit met een sigaar in den mond. De oppasser naden en verzoekt hem niet te rooken. „Waarom niet?" vroeg het heertje op trotsched toon. „Wel, doodeenvoudig opdat de andere apei 't niet in de hersens zouden krijgen ook te gaan rooken," was 't antwoord. De Gaulois verzekert dat de keizer van Rus land aan mevr. Alboni voorstellen heeft latei' doen voor een engagement voor het aanstaandtf opera-seizoen, die op 3006 fr. per maand en 10,00!» fr. reiskosten berustten. Alboni heeft echter ge weigerd, omdat zij geen mindere conditiën dal die van Patti wilde noch kon aannemen. Dl keizer heeft onmiddellijk na ontvangst van dis antwoord aan den met de onderhandeling be lasten adjudant getelegrapheerd, dat de preten| tiën van de beroemde zangeres billijk wal ren en dat hij ze aannam. Mevrouw Alboni zal) derhalve te St.-Petersburg dezelfde toelage all Adeline Patti genieten. Eenigen tijd geleden, tegen 't vallen val den avond, kwam te Amersfoort zekere heel L., uit Almelo, van 't station van den eenl traal-spoorweg wandelen. Voor den ingang del stad ontwaarde hij een meisje, dat iets ondel den boezelaar verborgen hield. Dit niet vertroil wende ging hij op zijde in 't plantsoen. Op eet I boorde hij iets in 't water vallen, en zag hij ht jj meisje zich op een loopen zetten. Dit gaf heal argwaan. Hij snelde naar de politie, en deze stel dl onmiddellijk met lantaarn en bootje een ondefl zoek in. Wegens het duister echter vond zij nietLt Er werd den geheelen nacht wacht gehoude» 's Morgens, bij het aanbreken van den dag, ginl men in de gracht aan 't visschen, en vond wel kelijk iets in een witten doek geknoopt, namelijk - jonge katten. Op zekeren avond bij het verlaten van eel bal, ontmoette de graaf de Chateauvillard e» gravin de Liadières in de couloirs van het hote in de grootste verlegenheid verkeerende, dar de kanten van haar balkleed door een lompe! cavalier waren afgescheurd. Mag ik zoo vJ zijn u eene speld aan te bieden, gravin? tf gaarne, maar ik kan toch niet onderstellen, i* gij een speldekussen in den zak draagt. Net. maar ik heb evenwel eene speld tot uw dien. En op die woorden maakte hij een diamant'» speld van zijn das los en bood ze der gravf aan. Eene gewone speld, met alle genoegfiK maar deze kan ik niet aannemen. Hindert! de diamant? Ziedaar dan! En den kop van lip kleinood afbrekende en ver van zich werpen! verzocht hij haar de scheur met de enkele spil te mogen vasthechten. „Maar ik heb u gisterenavond immers dat all duidelijk gezegd. Hessels is geen slecht mens: o neen; maar 't is toch voor u geen partij." „Alleen omdat hij niet rijk genoeg is." „Neen, Marie, dat is niet de eenige red) maar de man is uit een geheel anderen staj afkomstig als gij, en dat kan men soms merken, het is zoo'n aangeleerde beschaving,! wij bij Hessels vinden; en daar komt bij: oj een paar jaren denk ik mijn praktijk neer leggen, en naar Holland metterwoon te gal en als mijn eenige dochter dan hier in dat a;| legene Stoppelbeek moest achterblijven als I vrouw van een boerendokter.... neen, hoor el Marie, het is wezenlijk te gek! Je zult dat lel zelf ook inzien, en blij wezen, dat ik je bijtij gewaarschuwd heb. Ja, nu schudt ge het hol maar ge zijt nog zoo jong, kindlief, en gelukl dus, dat uw vader mede waakt voor uw gel Kom, wees nu niet kinderachtig, Marie. Dezl kan nu nog zoo loopen, dat er geen ellendel voortkomt. Ge hebt u immers tot niets verll denvan een engagement is geen sprake I hij heeft je niet eens gevraagd." „Jawel, vader, ge hebt mij niet begrepenIfl seis heeft mij in de meest duidelijke wool zijne liefde bekend." Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2