l! INGEZONDEN. llaty.fflL id fc' Het volksconcert, Zondag door den heer Linde- 18f man aangeboden, is, naar onze opinie, voor het grootste gedeelte gelukt, n t- De tuin omwandelende, zagen wij de burger- Ie g stand en de mindere man als we ons zoo 10, t, eens uitdrukken mogen flink vertegenwoordigd enai en, moesten sommigen zich tevreden stellen met 10,0: een ledige kist of een ton, dan is dat een bewijs nde dat er volk in overvloed was, zelf meer dan men ipot verwacht had. bezi In ons schrijven van vroeger heeft een vrien- iget delijke hand verweten (ik meen den heer L.) dat wij mooijer en nog mooijer vonden wel- ndj nu, laat dit schrijven dan ook maar geen oordeel ide vellen over het concert zelve, misschien zou het het weer eene beschuldiging uitlokken, en hoe min- nste der beschuldigingen hoe liever; gun ons alleen te trat zeggen, dat de heer Keyzer met zijn muziek- daa korps, veele menschen genoegen heeft gedaan, rui en dat hij, ofschoon daarvoor betaald wordende, toch meêwerkt om ook iets te doen wat tot ver dict betering van den volksgeest kan strekken en het 3 fe oordeel bij het volk te ontwikkelen over wat goed y fc; en edel is. Ik heb voor me liggen De kermissen der loe- p J komst of het vermaakveld van den vierden stand," 5l)it en ook nog n Zijn wij practische philantropen?" life van jhr. mr. De Jong van Beek en Donk. Nu 1 o neem ik tegen die beide geschriften, het volks- uni concert bij den heer Lindeman, en voeg bij de theorien die in de beide genoemde geschriften ni, zijn aangegeven, dat het volk niet aan een lei- d( band moet loopen, maar men moet minder streng mentor zijn immers het volk heeft >reigen wil en eigen kracht; wanneer men dus iets voor het volk wil doen, dan moet men het t niet dwingen, maar het vermogen in hen er- r kennen. L Het concert in Pax-Intrantibus, heeft mij weer te[ doen zien, dat het volk op den Zondag naar uit- d, spanning verlangt, en gretig gebruik maakt van rdf de gelegenheid die gegeven wordt, zich te kun- ee[ nen vertoonen in een kring, waarbij zij genieten dj kunnen. De zoogenaamde mindere man is zoo ;ve, onfatsoenlijk niet, maar men moet weten wat kel met hem te doen; het gevoel van eigenwaarde ari is in hem zoo goed als in iemand anders, en wie de derde, of nog meer, de vierde stand eert, de geeft een bewijs dat hij een goed volksleider is Wij spreken hier niet over de onderneming u)t van den heer Lindeman, maar wel van het door icj hem gegeven volksconcert, en dat noemen wij cl(. eerlijk gelukt, waarom wij dan ook stof vinden om terug te komen op een vorig schrijven ac[ de Volksvermakelijkheden. Het weesmeisje, dat let eene geheele week is opgesloten, was Zondag bij het volksconcert met haar familiede am- lrf bachtsman, welk bedrijf hij dan ook uitoefent, )a; genoot, en de meer gezeten burger deelde mee Jm in het aangename van den avond; waarom dus sv een afgesloten plaats om het volk te dwingen en llf, het cellulair te maken? En toch, er is ook nog j wat af te keuren, niet alle dingen die wij gezien rc; hebben, droegen onze goedkeuring weg, maar is rat er eenmaal een begin, dan kan de tijd ook die ge[ wonde wel heelen. ]re gaan nu weer een wintertijd tegemoet; we |Crf zullen afwachten wat er op het voorbeeld van het volksconcert voor het volk zal gedaan wor- )ra den. Zulke inrigtingen zijn naar ons bescheiden |e oordeel, beter dan lange preken en vormelooze oefeningen. sletj 5 Julij 1869. d. E. etei BUITENLAND. ,CH Duitschlaud. "e De N.-Duitsche bondsraad heeft Zondag vacantie )e genomen, nadat de totbondsraad daartoe reeds den vorigen dag was overgegaan. De min. van financiën, Von der Ileydt, heeft zich naar Karls- oe; bad begeven en zal, alvorens naar Berlijn terug te keeren, eerst nog een uitstapje doen naar Sals- IVB kamniergut. Tijdens zijne afwezigheid fungeert vc de min. van oorlog, gen. V011 Roon, ad interim eD' als minister president. 20 De Zlg. /ar Norddeutschland schrijft naar aan- ze leiding van het verlof van graaf Von Bisinarck: ''j „Dit verrassend bericht herinnert aan vroegere 1 reeds meermalen ter sprake gekomen geruchten, ^e! volgens welke de bondskanselier, na de hervop- ''l ming van het Pruisische ministerie van buitenl. zaken in een zoodanig van den bond,geheel uit het Pruisische kabinet wilde treden en zich slechts met de aangelegenheden van den Bond bezig u houden. Zooals men weet, begon ook- de aftre- Pe ding van den min.-pres. der nieuwe aera, vorst Ho- tel henzollern, met een dusdanig verlof. De be st' slissing of dit verlof eveneens in eene aftreding a' zal overgaan zal graaf Von Bismarck zich .voor- ee zeker wenschen voor te behouden. De groote u'; beteekenis van het voorloopig of definitief uit- treden van den bondskanselier uit het Pruisisch lij' ministerie is kennelijk gelegen in de daaruit id' voortvloeiende scheiding der binnenlandsche van h' de nationale staatkunde. ie® Diplomatieke berichten, te Berlijn uit Londen r ontvangen, maken melding van den pijnlijken indruk door de dépêche van 1 Mei van den Oos- tenrijkschen rijkskanselier Von Beust betrekkelijk de Belgische aangelegenheid in diplomatieke krin gen, maar vooral op lord Clarendon teweegge bracht. De Engelsche minister moet zelfs graaf Apponyi, toen deze hem een afschrift dier dé pêche ter hand stelde, den onaangenamen indruk hebben te kennen gegeven, dien zij op hem ge maakt had. Te Weenen zelf moet men dan ook nog al tamelijk verbaasd zijn geweest over de werking van dat document, en had men het gaarne teruggetrokken. Men bepaalde er zich nu toe, de Belgische regeering van die dépêche niet officieel in kennis te stellen, die ook geen invloed had kunnen oefenen op de besluiten van het gouvernement van koning Leopold II. Engeland. Aan het diner, door Trinity-House, de corpo ratie die de directie heeft over alle vuurtorens en bakens van het vereen, koninkrijk, aan vele aanzienlijken in den lande aangeboden, en dat de prins van Wales presideerde, namen ook de min. van fin., Lowe, en de vorige premier, Dis raeli, deel. In antwoord op een der vele uit gebrachte toasten, zeide de heer Lowe o. a.: „Ik ben zeker dat eeuigen uwer wel eens een dich ter gezien hebben, die de eerste recensie van zijn boek las, en dan hebt gij zeker de eigen aardige uitdrukking zijner gelaatstrekken opge merkt. Anderen hebben misschien een schilder opgemerkt, die op de tentoonstelling, onder de toeschouwers rondgaande, te weinig vleiende op merkingen van het publiek aangaande zijne schil derij moest aanhooren. Wel, het Huis der ge meenten is thans juist in het geval van dien schilder. Wij hadden ons gevleid een groot werk gedaan en een krachtige heldere schets te heb ben geleverd, waarin wij de neutrale tinten niet gespaard hadden. Wij hadden zooveel moeite en tijd besteed aan ons kunstproduct, dat wij bijzonder tevreden over ons zeiven waren en niet twijfelden aan ons succes. Doch thans is ons werk op de tentoonstelling (het Huis der Lords). Het wordt gecritiseerd door niet zeer vriendelijke vragen, het wordt veranderd en gewijzigd naar het goedvinden onzer critici. Onze geliefde neu trale tinten vinden geene genade in hunne oogen en moeten plaats geven aan sterk geteekende schaduwen en schreeuwende kleuren. Onze scherpe omtrekken worden nog gedoezeld en met aller lei nieuwe uitvindingen proeven genomen op ons kunststuk, en terwijl dit alles gebeurd, moe ten wij met de armen over elkander kalm toe zien. Maar de donkere nacht is bijna voorbij, de ochtend breekt aan; wij troosten ons met het denkbeeld, dat wij toch nog de laatste hand aan onze schilderij moeten leggen, en wij koesteren de hoop, dat wij veel van het gedane kwaad zullen kunnen herstellen. Wij zullen de scherpe omtrekken weder teruggeven, de vlekken uitwis- schen en van de schilderij, zij het dan ook niet even goed als vroeger, toch weder een zeer be vredigend kunstwerk maken. Derhalve. Mijne Heerendank ik u zeer voor uwen toast in den naam van het nu nog lijdende Huis der gemeenten." Toen nu later de beurt aan Disraëli kwam, om op een toast te antwoorden, maakte hij van die gelegenheid gebruik, om zijne door de woorden van Lowe opgewekte gal lucht te gevenen hij, die in zijne satirieke aanvallen niemand ontzag, beant woordde den fijnen scherts van Lowe met de volgen de, verre van fijn gekozen woorden, tot Sir Frede- rich Arrow, den president van Trenity-House, ge richt: „Misschien ondervindt gij, mijn heer, soms ook wel eenige dier zelfde zorgen en angsten, welke de minister van financiën met zooveel tact en goe den smaak ons in herinnering heeft gebracht, en ik ben zeker dat gij overtuigd zijt dat er geen wijzer wet is, dan die, welke ons voorschrijft, dat het onverstandig is om moeilijke onderwer pen, nopens welke de meeningen verschillen, geheel onnoodig aan het publiek op te dringen." De koningin is Zaterdag uit het kamp van Aldershott teruggekeerd, waar wegens het on gunstige weder de troepen slechts kleine ma noeuvres uitvoeren. Des avonds was er bal ten hove. Admiraal sir William Bowles is in hoogen ouderdom overleden; hij telde niet minder dan 65 dienstjaren. Frankrijk. Het conflict tusschen het gouvernement en het wetgevend gezag blijft voortduren, en de oplos sing van dat conflict mag voorzeker niet licht worden geacht, waar men in aanmerking neemt, dat hetgeen verlangd wordt niets minder beoogt dan eene geheele hervorming van het Fransche regeeringsstelsel, en het gouvernement er verre van af is om al die wenschen te willen toegeven. Alleen zou de regeering er in willen treden, om op de volgende punten iets toe te staan: 1'. de benoeming der vice presidenten door de kamer; 2°. de stemming over de begrooting, artikelsge wijs en niet bij hoofdstukken; 8°. de opheffing van de inmenging van den staatsraad voor de amendementen tusschen het gouvernement en het wetg. lichaam; -t°. dat, om over eene interpellatie te beslissen, de toestemming van drie in plaats van negen bureaux voldoende zal zijn- Voor een jaar mogen die concessien van groot belang zijn geweest, thans zal de tiers parti er zich niet mede tevreden stellen, evenmin als met een uit stel tot de volgende zitting van het antwoord op de wenschen van de onderteekenaars der inter pellatie. In eene bijeenkomst, Dingsdag te St. Cloud gehouden en waaraan de hh. Rouher, De Lavalette, Schneider en Jerome David deelnamen, moet tot het doen van voormelde concessien zijn besloten. De interpellatie is tot nog toe door 92 leden onderteekend, waaronder ook de hh. Mackau en de Mouchy. Naast de verkiezing van den heer Durand zal ook ongetwijfeld die in het tweede district van het dep, de la Creuse tot belangrijke discussiën in het Wetg. Lichaam aanleiding geven. Volgens eene missive van den onafhankelijken candidaat, Sallandrouze de Lamornait, aan den procureur- generaal bij het hof te Limoges, zijn bij de ope ning van de stembus slechts 4 biljetten met zijn naam te voorschijn gekomen, terwijl drieëntwin tig kiezers op hun eerewoord verklaren op dien candidaat te hebben gestemd. De HH. Lefèvre-Pontalès, Guyot-Montpayroux, Cochery en de Hératry hebben de uitnoodiging voor het diner op St. Cloud wél aangenomen Gambetta en Ferry hebben echter, op speciaal verlangen van de keizerin, zulk een uitnoodiging niet bekomen. De keizer betoonde zich zeer be minnelijk tegenover de nieuw gekozen leden der oppositie. Naar men zegt zou er heden weereen groot feest te St. Cloud worden gegeven, waar aan vele gedeputeerden zouden deelnemen. De heer Gambetta is met zijn geneesheer naar de baden van Canterets vertrokken, na de ver gadering van de linkerzijde in de conferentiezaal van de rue de la Paix te hebben bijgewoond. Volgens den Conslitutionnel heeft de Fransch- Belgische commissie voor de spoorwegzaak nu definitief en overeenkomstig de belangen van beide landen, den directen dienst op de spoorwegen tusschen Bazel en Antwerpen geregeld, alsmede de gemeenschappelijke tarieven tusschen de maat schappijen, welke bij deze zaak betrokken zijn. De commissie heeft ook de finantieele aangele genheden tusschen de Oostelijke spoorweg-maat schappij en de maatschappij, welke den Luik- Limburgschen spoorweg exploiteert, geregeld, zoomede het overbrengen der treinen van de Oostelijke maatschappij op het gedeelte dier lijn, welke den Belgischen Staat toebehoort. Eindelijk zijn in de overeenkomst alle wenschelijke facili teiten aan den localen dienst verleend. De Palrie meldt dat er na de ratificatie van de Fransch-Belgische overeenkomst, te Parijs eene vergadering zal gehouden worden van af gevaardigden der Belgische en Nederlandsche spoorweg maatschappijen om met de Est Fran cais en den Franschen minister van openbare werken over hun gemeenschappelijk belang te onderhandelen. Belgie- De Etoile Beige bevat het volgende nopens de overeenkomst van de Fransch-Belgischespoorweg- commissie: De maatschappij Luik Limburg be houdt hare autonomie; dit is het eerste punt. Daarentegen zal een dubbele internationaledienst worden ingesteld; de eene van Basel naar Rot terdam door het Luik-Limburgsche spoorwegnet, de andere van Basel naar Antwerpen door den Grand Central Beige. Daaruit volgt, dat het ver keer, van Frankrijk naar Nederland over België loopende, zich op een bepaald punt zal verdee- len en derhalve de belangen van de haven van Antwerpen zijn gewaarborgd. De Belgische re geering heeft die regeling iu beginsel goedgekeurd en ziet derhalve af van het recht, om op de be trokken maatschappijen toe te passen de bepa lingen der wet op de overdracht van spoorweg- concessiën, door de wetgevende macht iu hare laatste zitting goedgekeurd. Wat den Luxemburg- schen spoorweg betreft, deze is van de overeen komst der commissie uitgesloten. Het schijnt ech ter zeker, dat de Oost spoorweg-maatschappij er in heeft toegestemd, de overeenkomst betreffende de exploitatie van de lijn der Ardennes, door de Luxeuiburgsche maatschappij toegestaan, in stand te houden; bij deze overeenkomst wordt aan laatstgenoemde het vervoer van de mineralen, welke een der hoofdbestanddeelen er van uit maken opgedragen, welke overeenkomst met 1 Juli zou worden opgezegd. Naar men weet, was het deze opzegging, welke de Luxemburgsche maatschappij het plan van overdracht aan de Fransche Oost- spoorweg-maatschappij deed opvatten. De uitslag der onderhandelingen kan derhalve als volgt worden saamgevat: De overeenkomsten betreffende de overdracht zijn op zijde gesteld, dat wil zeggen: de Belgische maatschappijen be houden hare autonomie en blijven diensvolgens onderworpen aan de bepalingen der wetten be treffende de Belgische concessiën en afhankelijk van de beschikking van den staat. Het oecono- misch en industrieel belang, aan de exploitatie der spoorwegen verbonden, is gewaarborgd door eene overeenkomst, welke op billijke wijze de aanspraken van de Fransche en Belgische maat schappijen eerbiedigt. Door den ingestelden dub belen internationalen dienst wordt dit doel bereikt op eene wijze, welke beide partijen kan bevre digen TELEGRAMMEN. New-York, 6 Juli. De jaardag der onaf- hankelijkverklaring van de Vereenigde Staten, werd in de Noordelijke staten met opgewonden heid, in de Zuidelijke met onverschilligheid ge vierd. Brest, 7 Juli des middags). De seinen van de Great Eastern komen goed over. Alles gaat goed. De wind bedaart meer en meer. New-York, 7 Juli. De heer Walker, een con- servatief, is verkozen tot gouverneur van Vir- giuië. Lissabon, 7 Juli. De Kamer der Pairs heeft eene redevoering van den markies d'Avila toe gejuicht, welke hij tegen de autorisatie der voor genomen leening hield. Men verzekert, dat de ministers van financiën en van justitie spoedig door anderen zullen vervangen worden. Weenen, 7 Juli. De Oostenrijksche correspon dent meldt, dat de regeering onverbrekelijk vast houdt aan de bepaling der wet, dat de betaling van den interest der staatsschulden slechts in Weenen geschieden zal. Zij zou echter misschien in staat zijn, zonder deze bepaling te kort te doen, uit welwillendheid jegens buitenlaudsche staatsschuldeischers de inwisseling van coupons gemakkelijker te maken. S(.-Petersburg, 7 Juli. Volgens berichten uit Omsk naderden zeshonderd Chineezen bij eene vervolging der Kirgizen de grenzen bij Sajansk. Zij werden door eene afdeeling Russen met groot verlies teruggeslagen. Parijs, 7 Juli. Het wetgevend lichaam heeft goedgekeurd de verkiezingen van Lepelletier, d'Aunay, Lacroix, Saint-Pierre. Bij gelegenheid der discussie verklaarde Bancel de beschuldiging, al zou hij op een feestmaal te Brusssel op den voorspoed der Russische wapenen gedronken hebben, voor laster. De verkiezing Werlé is goed gekeurd met 188 tegen 38 stemmen. De verificatie wordt morgen voortgezet. LAATSTE BEJRICMTE1V. In de heden gehouden zitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft de voorzitter me degedeeld, dat is ingekomeneen adres van den raad der gemeente Zegwaard, met verzoek om de noodige maatregelen te nemen, ter bevorde ring van het spoedig tot stand komen van grindwe gen, onder de gemeenten Pijnackeren Vrijenban, Bleiswijk, Berkel en Bergsenhoek. In handen gesteld van dezelfde commissie als voor het laatste adres. en dat de verschillende afdeelingen tot hare voorzitters, ondervoorzitters en rapporteurs heb ben benoemd: de l,te afdeeling, de heeren Van der Ileim, Singels en Merkes van Gendt; de 2lU afdeeling, Van den Berch van Heemstede, Maas Geesteranus en Bichon van IJselmonde; de 3" af deeling, Metelerkamp, Rombach en P. L. A. Blussé; de4J" afdeeling, Van Zuylen, Van Nyevelt, Van Zeg waard en Visser van lJzendoorn; de 5de afdeeling, Van Vollenlioven, Preuijt en De la Bassecour Caan en de 6d* afdeeling, Rengers van Warmenhuyzen, De Raadt van Hendrik-Ido-Ambaeht en Slinge- landt. Daarop werd zonder hoofdelijke omvraag goed gekeurd het voorstel van gedep. staten om eene som van 1000 gulden ter beschikking te stellen van de provinciale commissie in Zuid-Holland, voor de te Amsterdam te houden tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het be drijf van den handwerksman, en zulks teneinde van die som, naar gelang van behoefte, gebruik te maken, oin het bezoek van arbeiders en hand werks - lieden te bevorderen. Voorts nog eenige voorstel len o. a. een tot wijziging van het bijzonder regle ment voor den kooipolder (gemeente Warmond). De volgende zitting is bepaald op aanstaanden Dingsdag ten 12 ure. s'Gravenhage, 8 Julij. Bij Kon. besluit van 6 Julij n°. 17 is den heer Mr. A. F. M. Van der Aa, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van commies der posterijen van de 2d« klasse en is in die betrekking benoemd de heer A. Muller, thans surnumerair. De audiëntie van den minister van binnenland sche zaken zal op a. s. Zaturdag, den 10 dezer, niet plaats hebben. Leiden. Heden is de uitslag bekend gemaakt van het examen A van den Indischen dienst. Er hadden zich 41 candidaten aangemeld, waar van één niet is opgekomen. De volgende 28 zijn toegelaten: A. A. Van Delden, C. J. C. Wij- naendts, E. C. Sweerts de Landas, J. C. Dirkseu, K. Turk, K. F. Van Swieten, B. L. Repelius, L. G. J. Mansfeld. J. Vijzelaar, A. J. Haaxman, K. A. Schneider, P. F. Filz,P. C. Van Vrijberghe de Couiugh, M. F. J. A. Keus, M. H. Van Hun- sel, D. K. A. Van Loghem, I. Koning, W. K. L. Kraft, J. H. F. Ter Meulen. C. Stok, H. J. Van der Plas, J. W. C. Van Steeden, W. Van Aken, G. J. Harrebomée, H. E. D. Engelhard, J.Turk, K. R. Rookmaker. W. Beijerinck.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3