v Amsterdam. Bij de Kweekschool voor militaire geneeskundigen, aan het Athenaeum alhier ver bonden, kunnen ongeveer 60 kweekelingen worden geplaatst. Er hebben zich slechts 24 adspiranten aangemeld. In de gisterenavond alhier gehouden en door ongeveer 80 leden bijgewoonde vergadering der kiesvereeniging Burgerplicht, zijn tot candidaten voor den gemeenteraad geproclameerd de heeren P. H. Holtzman, Mr. S. A. Veiling Meinesz, A. Beeloo, Mr. C. J. A. Den Tex, Mr. E. Boas, P. N. Muller, L. A. Bienfait, H. M. De Vries, P. Suiidt Van Gelder, Mr. B. II. M. Driessen, Mr. E. N. Rahusen, D. Mendes en Mr. J. C. De Koning. De conservatieve kiezersvereeniging Amsterdam heeft al de aftredende leden tot candidaat gesteld, met uitzondering van den heer Tromp, die voor eene herkiezing bedankt heeft. In plaats van dat lid beveelt zij den heer Mr. E. J. Everwijn Lange, een der twee nieuwe candidaten der Grondwet, aan. 's-Gravenhage. Gisteren werd bij het regi ment grenadiers en jagers herdacht het 40jarig bestaan van dat korps. Na de gewone exercitie in de Maliebaan trok het regiment de kazerne weder binnen, alwaar de kolonel, de heer Mac Leod, de regimentsorder deed voorlezen, waarin gewezen werd op het roemrijk verleden van het korps en aangespoord, steeds dien roem te blij ven handhaven. Die order werd door het regiment met geest drift beantwoord; luide „hoezees" en het: „Leve de Koning!" weergalmden op de plaats. De officieren vereenigden zich in 't hotel Bel- levue aan een kameraadschappelijken disch, al waar menige heildronk aan Koning en Vader land en het vorstelijke Huis werd toegebracht. Ook vele onderofficieren kwamen kameraad schappelijk bijeen, en de manschappen in 't al gemeen werden in de gelegenheid gesteld, dezen herinneringsdag op een aangename wijze door te brengen. 's-Gravenhage. De zaakwaarnemer C. Dumoulin stond Dinsdag voor de arrondissements-rechtbank alhier terecht ter zake van verduistering van gelden, eene som van f 85, die bekl. van zekeren V. te Scheveningen had ontvangen ter regeling van eene zaak met de firma B. alhier. Bekl. bracht evenwel f 85 in bankpapier ter rechtzitting mede, bewerende dat dit hetzelfde was door den l"«n getuige V. hem ter hand gesteld. De subst.-officier van justitie Mr. De Jonge, die het openb. min. waarnam, vroeg echter den besch. of hij bereid was die som ter griffie te deponeeren, met bij voeging in het procesverbaal der terechtzitting, dat zij hem door V. ter hand was gesteld, be- hoorende de verdere beschikking tot de bevoegd heid van den civielen rechter. Bekl. nam hier mede genoegen. Hierop requireerde het O. M. tot vrijspraak, omdat nu het hoofdelement voor de veroordeeling de arglist ontbrak. De bekl. beweerde dat zijn zaak eerlijk en nooit kwade trouw zijn doel was. De rechtbank zal nader uitspraak doen. Voorschoten. Naar aanleiding van de, door de Maatschappij tot Bevordering van Bouwkunst in samenwerking met de maatschappij van toon kunst, uitgeschreven prijsvraag voor een vervoer baar muziekgebouw, is aan het best gekeurde ontwerp, ingezonden onder het motto help u zelf van den heer J. A. Van der Kloes, architect der nieuwe Hervormde kerk alhier, eene premie toe gekend van f 200. Op de Dinsdag-avond alhier gehouden verga dering van het departement der Maaatschappij tot Nut van 't Algemeen, zijn benoemd tot af gevaardigden ter algemeene vergadering de hee ren J. H. Kramers en M. Struick, en tot plaats vervangers de heeren J. J. Sluiter en P. H. Van den Heuvell. In dezelfde vergadering werd een bibliothecaris benoemd en het reglement voor de biblio theek vastgesteld. Zeqwaart. Gisteren namiddag omstreeks twee uren brak in den bebouwden kring dezer gemeente over de protestantsche kerk, een hevige brand uit, die al spoedig een dreigend aanzien hadde brand ontstond in een schoorsteen, in een gebouw met riet gedekt en deelde zich spoedig aan het daar aan belendende ook met riet gedekte pand mede, daarbij bepaalde het zich gelukkig, niettegen staande den vrij sterken wind ook eene daarachter staande hooiberg in groot gevaar bracht, de neven staande gebouwen heeft men kunnen behouden, en wel hoofdzakelijk omdat die met pannen gedekt waren. Ten half vier ure was men den brand meester; aan den ijver en de beradenheid der brandweer, zoowel van deze plaats als van die van Zoetermeer, heeft men dezen gelukkigen afloop te danken. Zes A zeven huisgezinnen zijn zonder huisvesting. De gebouwen waren tegen brand schade verzekerd. Vlaardingen. Gisterenmorgen te halfelf kwam de eerste Vlaardingsche haringjager te Helle- voetsluis binnen en arriveerde in deze haven des namiddags te 3 uren, met de geringe aan brengst van 6t4 ton. Nadat de gewone geschen ken aan het vorstelijk Huis verzonden waren, is de rest onmiddellijk door den handel opgeruimd. Groningen. Alhier is de internationale tentoonstel ling van photographieën, natuurzelf- en kleuren druk, welke bij gelegenheid der 92"e algemeene ver gadering der Maatschappij van Nijverheid wordt ge houden, in het academiegebouw geopend. De zalen van dat gebouw zijn voor het grootste gedeelte in ge bruik genomen, hebben een recht feestelijk aan zien en geven een volledig overzicht over alles wat de kunst op het gebied der photographie enz. vermag. De tentoonstelling is gedurende alle werkdagen geopend, des Zondags van 14 uren. Amersfoort. Alhier is een aan kwaden droes lijdend paard, van het detachement der rijd. ar tillerie uit Zutfen gekomen, afgemaakt en be graven. Het paard, tot onderzoek opgegraven moetende worden, kwamen alleen ribben en beenen te voorschijnkop en vleesch waren verdwenen. Leeuwarden. Dinsdag-namiddag te halfzeven arriveerde per spoortrein van Harlingen Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden met ge volg. Aan 't station werd Z. K. H. opgewacht door den heer commissaris des konings en ver dere autoriteiten der stad en provincie, HH. officieren van het garnizoen en der schutterij. Voorafgegaan door de muziek van 't garnizoen en omringd door eene onafzienbare menigte toe schouwers, die bij herhaling blijken gaven van hunne hooge ingenomenheid met de zoo lang gewenschte overkomst van een lid van 't zoo beminde vorstenhuis, voor welke huldebetuiging Z. K. H. zich bij herhaling hoogst gevoelig be toonde, begaf Z. K, H. zich met gevolg per rijtuig naar de woning van den heer commis saris des konings om bij Z.-H.-Ed.-Gestr. te logee- ren. Woensdag zou Z.K.H. den zeil- en roeiwedstrijd te Harlingen bijwonen; Donderdag zullen op een rijtoertje de rijke Bildtdorpen bezocht worden, en daarvan teruggekeerd zal Z. K. H. een diner bijwonen, aangeboden door Jhr. Mr. F. J. J. Van Eysinga. Eergisterenavond is te Harlingen bin nengekomen het oorlogschip Claudius Civilis; de Urania en de Ternate hebben voor de haven het anker laten vallen. Tilburg. Woensdag-avond 11. is alhier het be stuur onzer nieuw opgerichte weerbaarheid, in eene algemeene vergadering, op eene plechtige wijze geïnstalleerd. Buiten een aantal honoraire of eereleden, telt de vereeniging reeds zeventig werkende leden, waaronder verscheidene leerlin gen der hoogere burgerschool. Naar men zegt, bestaat er plan om nog eene nieuwe compagnie te paard te formeeren. Kampen. Zaterdag 11. werd alhier op plechtige wijze en met militaire eer ter aarde besteld het lijk van den heer M. Hoek, in leven gepensio neerd luitenant-kolonel en ridder van de M. W. O., van het Legioen van Eer, enz. Bij de geopende groeve bracht de heer J. C. J. Kempees, luitenant-kolonel, kommandant van het instructie-bataljon, in eene korte, doch kernach tige rede hulde aan den ontslapene, en schetste zijn militaire loopbaan, die alleszins edel was geweest. Meppel. Op last der regeering wordt thans een onderzoek ingesteld naar den tegenwoordigeu stand der pokziekte onder de schapen in deze provincie, hetgeen in verband staat tot het op heffen der quarantaine voor in Engeland inge voerd wordend vee, waartoe vanwege den han del pogingen worden aangewend. VARIA. Jan Van Rijswijck, de Zuid-Nederlandsche Tol lens, is Dinsdagochtend te halftien te Antwerpen in öljarigen leeftijd overleden. Te Brussel heeft onder den titel van Le Carillon een nieuw dagblad, a 1 cent per nummer, het licht gezien. Naar sommige tonen van den nieu wen klokkeluider te oordeelen, wiens klanken vrij eentoonig en vervelend zijn, is hij zooal niet boven, ten minste zeer nabij de R.-K. Kerk ge plaatst. Te Genève heeft een Spanjaard, Carrasco ge naamd, met veel plechtigheid de waardigheid verkregen van Protestantsch geestelijke. Vóór zijne terugreis naar Spanje hield hij eene helan- rijke voordracht over den modernen, thans in Spanje heerschenden tijdgeest. Te Kaiserslautern, de grootste stad van de Rijnpalts, hebben van 1253 Protestanten 1223 vóór, van 103 Israëlieten 101 vóór, en van 861 Katho lieken 800 vóór en slechts 9 tegen de neutrale school gestemd. Te Regensburg heeft den 29,te" Juni een, voor de hedendaagsche kunst, belangrijk feit plaats gehad. De laatste steen is toen gelegd van de thans vol tooide torens van den schoonen Dom. Voor 600 jaren (1275) werd de eerste steen er van gelegd. Het plan tot eene wereldtentoonstelling te Ber lijn schijnt zijne verwezenlijking nabij te komen. Naar de Voss. Ztg. verneemt, zouden reeds eenige aanzienlijke finantieele krachten besloten zijn, eenige millioenen te besteden ter verwezenlijking van dit denkbeeld dat in elk geval wel zijne ren ten zou dragen. Het laatste werk van Gladstone, Juvenilis Mundi eene omwerking van zijn voor tien jaren ver schenen geschrift studiën over Homerus en zijne eeuw, heeft bij Macmillan C°. het licht gezien. De voorrede is gedateerd, Hawarden, October 1868, en het werk zelf is, zooals de schrijver zegt, grootendeels zamengesteld in de parlements-va- cantie van 1867 en 68. De heer George Peabody heeft aan de vereeni ging tot het onderwijzen der negers in het Zui den opnieuw eene som doen toekomen van een millioen dollars. Van den heer E. A. Abott, directeur van de „City of London school", is eene spraakkunst op Shakespeare ter perse, waarin voornamelijk het verschil wordt opgehelderd van de Engelsche taal van toen en van heden. De Alpen in Savoye zijn geheel met sneeuw bedekt. Den 21"" en 22"" Juni, de twee eerste zomerdagen, moest men in die streken zich nog bij de kachel verwarmen. Het Genootschap van Jezus heeft, als naar ge woonte, onlangs de jaarlijksche lijst van zijne leden openbaar gemaakt. Sedert 1 Januari 1844 tot 1 Januari 1869 is het aantal leden der Jezuïe ten-orde verdubbeld. Ten jare 1838 leefden 3067 Jezuïeten in alle landen der wereld. Het jaar 1844 toont een vermeerdering van het ledental met 1072 aan, en in dat jaar telde de orde bo vendien 4139 geaffilieerden. Op 1 Januari l&i was het aantal Jezuïeten 8584. In Duitschlarr Frankrijk, Oostenrijk, België en Nederland vonden zich in 1838 641 Jezuïeten, en in 18t dus dertig jaar later, 2190. Volgens officiële statistieke berekeningen t draagt het gemiddeld aantal reizigers op de f zamenlijke spoorwegen der wereld 3,000,000, s de hoeveelheid goederen 27,000,000 centena: daags. Gemiddeld worden iederen dag 580,0: telegrammen en 4,000,000 brieven verzonde De dagelijksche bruto ontvangsten bij de spoc wegen bedragen 7 8,000,000; te zamen bezi ten zij 40,000 locomotieven en 1,200,000 wagei en geven zij aan 1,000,000 menschen werk. {Ned. Ind) Luidens eene proclamatie van den preside: Sarmiento zal te Cordova in de Argentijnsche t publiek in April 1870 eene industrie-tentoonste ling worden gehouden, tot deelneming waarai alle natiën worden uitgenoodigd. Gelijktijdig daa mede zal ook de centraal-Argentijnsche spoorvvf worden geopend. Op het eiland Hawaii zijn twee meren did naast elkander, waarvan het eene zout- en h- andere zoet water bevat. Beide liggen hoog b ven de oppervlakte der zee. De Duitsche reiziger Schlagintweit, die op d oogenblik de prairiën van het Nebraska-gebit (Ver. Staten) doorreist, is er eindelijk dooraiïe lei vleierijen en geschenken toe gekomen e van de hoofden van Pawnee-Indianen met hunt vrouwen gipse vormen te doen nemen. Tot heden lieten deze Indianen zich zelfs nii photographisch afbeelden, daar zij gelooven dt zulk eene daad hen vroegtijdig doet sterven. De stad Memphis loopt gevaar van door l. Mississipirivier verzwolgen te zullen worden. Meer en meer begint men te klagen, dat Ir werken met naaimachines schadelijk voor li- gezondheid is, niet door het werk dat met i handen gedaan wordt, maar bijna uitsluitei door de aanhoudende trappende beweging dt voeten. De paarden voor een omnibus wordt om de twee uren verwisseld, en men laat eet vrouw niet zelden tien tot twaalf uren per dt met hare voeten werken, terwijl zij daarbij tevei hare handen en haar oordeel moet gebruiket Onder de behandelden in de hospitalen te Pan is het aantal dergenen, die ten gevolge van hi werken met de naaimachine krank zijn, dt ook steeds aangroeijende. In grootere etablissementen, waar een aanli naaimachines in beweging moet worden gebract geschiedt dit dan ook reeds door de overgebrack kracht eener stoommachine. Voor eene enkele machine is de stoomkracl echter niet in toepassing te brengen, maar hee men andere middelen uitgedacht, die, aan i naaimachines verbonden, haar in beweging bre. gen. Deze middelen bestaan in eene combinai van horloge-veeren, die door trommel- en tanc raderen op elkander werken. Hoe oud dit sjs teem ook moge klinken, de constructie is gehet nieuw, blijkens het daarvoor verleende Pruisisc octrooi aan de dames Amalie en Carolina Garci: te Colmar. Het opwinden kan onder den gat der machine door een kind worden gedaan. Eet maal opgewonden loopt de machine drie ure: lang, met eene snelheid, die geheel naar verlange: kan geregeld worden. Reeds zijn verscheiden: Wheeler-Wilson naaimachines, van deze motorei voorzien, uit Engeland aangevoerd, en worde: iD Frankrijk afgezet tegen 235 franken. Met ditzelfde doel is Cazal te Parijs bezig elet trische motoren uit te denken, die geschikt moete: zijn voor eene enkele naaimachine. Wij houden ons overtuigd, dat met kleine krachi machines voor dit doel, zóo eenvoudig en goec koop, dat ze „in the reach of all" vallen, goed zaken te maken zijn. {Ned. Ind.) mi gr. ee en ee da ▼e Wat b. v. haar al te gemeenzamen toon betreft, wel, dat was immers des dokters eigen schuld, daar hij wel eens lachte over Dina's familiariteit, maar haar nooit bestrafte, of tot meerdere onderdanig heid vermaande. Daar kwam bij dat Hessels moederziel alleen woonde, en, gezellig van aard, nu en dan behoefte gevoelde te huis eens een praatje te maken. „Dokter," zei Dina, terwijl zij het ontbijt weg borg, „dokter, hoe moeten we nou met dat ge dierte aan?" „Met wat gedierte?" „Och, je weet wel, met dat beest, met dien haas, dien we gisteren van de Borstelmans jongens ge kregen hebben." „Ha zoojuist, dat beest moesten we van daag of morgen maar opeten. Je hebt het vel er toch af, niet waar?" „Het vel? Wel neen ik." „Nu, dan moet je in alle gevalle er direct het vel afhalen, hoor 1" „Het vel afhalen?" „Ja zekermeende jij misschien, dat ik het monster met huid en haar zou verslinden?" „Neen, dat zal wel zoo wezen, maar wie moet daar dan mee aan den gang? „Hoe meen je?" jcWel, ik vraag, wie dat beest zou moeten villen." „Jij zelf natuurlijk!" „Ja, dat kan je net zoo begrijpen! Meende de dokter, dat ik zoo'n gedierte zou gaan villen?" „Natuurlijkwie zou 't anders doen?" „Weet ik het? maar ik doe 't voor geen geld ter wereld!ik zou nog liever! „Ben je nu heelemaal gek meid? Kom, berg dien boel hier nu maar weg, dan zal ik dade lijk bij je in 't schuurtje komen, en je wijzen hoe je doen moet. 't Is geen heksenwerk, zoo'n haas af te trekken, maar je moet vooral zor gen, dat je het bloed opvangt!" „Het bloed opvangen? Praat er niet van! Al kon ik er ik weet niet wat mee verdienen, dan zette ik nog het mes niet in zoo'n creatuur.... brrr.... ik kan koud worden, als ik er aan denk." „Word dan maar koud.... maar haal den haas nu vast uit den kelder, en hang hem aan een spijker in het schuurtje, dan kom ik dadelijk bij je, en zal je beduiden, hoe men zoo'n vriend moet ontdoen van zijn pelsrok." „Wou je 't zelf doen, dokter?... o, dat is wat anders." „Wel neen, meid, ik zal je 't wijzen, zeg ik." „Nu ja," zei Dina, „maar ik heb immers al gezegd, dat ik er niet op aan durf. Maar weet je wat, dokter? Jan Stakkers is op dit oogenblik bij zijn moeder thuis, en die heeft toch niets te doen. Dus nu zal ik Jan even roepen, dat is een handige jongen, dan kan hij mooi dat karweitje met dien haas doen." „Schaam je wat, Dina! Zou jij zoo koppig we zen en vreemde hulp inroepen voor een werkje, dat je heel goed alleen af kunt, als je maar niet toegeeft aan die malle kuren. Kom, zet je nu maar over die laffe vrees heen, je zult zien: het valt je mee, als je er maar mee aan den gang bent." „Jawelnu, dan loop ik even naar Jan." „Neen, dat doe je niet. Jan zou je helder uit lachen, en vragen of je handjes te fijn zijn ge worden om keukenwerk te doen. Buitendien, daar zou een uur mee heoengaan, eer Jan Stak kers hier kon zijn. Zeg dus kort en goed: Doe je 't, of doe je 't niet?" „Word nu toch niet kwaad, dokter! Je weet immers wel, ik zou voor mijn dokter door't vuur loo- pen, maar hij moet geen dingen van mij vergen, die strijdig zijn met mijn natuur. Ik kan dat beest niet zien, of ik word er anders van. Ziedaar, ik zou net zoo graag mij zelf het vel afstruipen, dat zou ik; en dus, de dokter moest mij het pleizier doen er niet langer over te praten." „Je valt mij tegen, Dina, maar we zullen er dan maar niet langer over spreken. Ga dan maar eens naar den zolder, en haal dien ouden gerui- ten broek, je weet wel, dien broek, daar ik van den zomer mee uit visschen placht te gaan. Goe; en dan zoek je dien grijzen pijjakker, en mi; klompen zet je ook klaar, want ik mag wel wa ouds aantrekken, daar niet veel aan te bederve: is, nu ik zulk een smerig werkje ga verrichten. „Als je blieft dokter, als je blieft! Och ja, 20 is het toch ook beter. De dokter wou er dus ze maar mee aan den gang, niet waar? Dat liji me ook goed, want, zie jeneen, dit is t een beest, en dat maakt verschil, maar andet zou ik zeggen, dat zoo'n villerij en dat snijde: voor een dokter een meer gewoon werk is. Ee dokter ziet er zoo niet tegen op, meen ik." Een kwartiertje daarna had Hessels zijn out plunje aangetrokken, en stapte nu op klompe naar het schuurtje, waar hij zijne bekwaamhei zou beproeven op het lichaam van den Dreo schen hardlooper. Toen Dina haren heer dat zag staan met opgestroopte mouwen, kon ze es kreet van verbazing niet onderdrukken, en riep ui; „Och gommenikkel dokter, wat zie je er miserabi uit.... ik zou mij schamen, als een fatsoenlij! mensch den dokter nu zoo eens aan 't werk vond. „Nu, meid, je moogt je daarover ook wel scha men; maar als er iemand om mij mocht kotnei moet je hem toch maar hier laten komen, hoor! Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2