Z. Si. heeft Dr. M. J. De. Goeje, buitengewoon hoogleeraar in de letterkundige faculteit der hoo- geschool alhier, bevorderd tot gewoon hoogleer aar en teveus benoemd tot interpres legati War- neriani aan de hoogeschool. Graaf van Bylandt, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het hof van Berlijn, is door Z. SI. den Koning van Pruisen tot ridder van den Rooden Adelaar benoemd geworden. Als antwoord aan het Handelsblad, dat beweert uit het Leidsch Dagblad te hebben overgenomen een onjuist bericht omtrent de toezending van brieven en stukken betrekkelijk de internati onale tentoonstelling, enz., meenen weer alleen op te moeten wijzen, dat diezelfde onjuistheid dan bestaat, in eene circulaire van het hoofdbestuur te 's Ilage, die wij op verzoek plaatsten. Het Dagblad van 's-Gravenliage, het bericht van het Handelsblad, dat bij den Raad van State een wetsontwerp tot afschaffing der doodstraf aan hangig is, bevestigende, voegt er bij, dat dit wets voorstel haar niet verwondert, want „radicale en revolutionaire partijen haken altijd naar af schaffing van de doodstraf, omdat ze als bij instinct meer sgmpalhie toonen voor moordenaars en brandstich ters dan voor de slachlo/fers van die misdaden." Het Noorden schrijft naar aanleiding van de uitgave der verzameling der vertoogen van den hoogleeraar Vreede, dezer dagen onder den titel „Een twintig jarige strijd, 18481S68", uitgekomen hoewel de de beschouwingen van den schrijver niet dee- lende. „Laat ieder deskundige zijne opmerkingen omtrent de vragen van den dag publiceeren. Juist daarvan is naar ons oordeel ontwikkeling van de journalistiek, vooral ook ontwikkeling van publiek leven te wachten." De leden der Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben zich heden in hare afdeelingen en in commissiën vereenigd, tot voortzetting van hare werkzaamheden. Morgen te elf uren open bare vergadering in de zaal der Tweede Kamer. De zitting der Prov. Staten van Utrecht is gis teren geopend met eene rede van Z. Excell. den comm. des Konings, waarin is medegedeeld, dat de toestand der geldmiddelen zoo gunstig is, dat tot vermindering van de te heffen opcenten kan worden besloten. Omtrent den gezondheidstoe stand zijn de berichten gunstig. In den veestapel is men de verliezen door de veepest te boven. De berichten omtrent de te veld staande gewas sen zijn zeer goed. Men verneemt dat de Engelsche Regeering den zoo gunstig, door menig belangrijk verslag over Nederlandsche en Indische onderwerpen, beken den secretaris bij het Britsehe Gezantschap hier te lande, T. Hovell Turlon, heeft opgedragen, haar bij de Amsterdamsche Tentoonstelling te vertegenwoordigen. Het vervoer langs den Nederlandschen Rijn spoorweg heeft gedurende de maand Juni 1869 opgebracht: aan reizigers f 127,396, aan goede ren f 43,409, aan direct verkeer van reizigers en goederen f 130,876; te zamen f 301,681. Sedert 1 Mei 1869 was de opbrengst van rei zigers en goederen f 610,335.92. Commissarissen der Nederl.-Indische Spoorweg- Maatschappij hebben het verslag over den toe stand dier Maatschappij over 1S68 openbaar gemaakt. Van de lijn Samarang-Vorstenlanden wordt o. a. gezegd, dat de uitgaven der exploitatie hebben bedragen f 137,930 en de ontvangsten 105,029; zoodat gedurende het jaar 1S68 onge veer f 32,900 verloren zijn. Het aantal reizigers op die lijn bedroeg 58,034; de vervoerde bagage 155,505 kilogr.; het aantal der vervoerde collis bestelgoederen 2065, wegende te zamen 21,803 Kaspers, zooals je weet, is overleden, en zijn weduwe zullen we maar thuis laten." „Och," zei tante Titia, „ik zou haar maar vra gen; zij heeft tegenwoordig niet veel." „Ja, maar dat mensch lamenteert zoo," zei Schellinga, „vooral wanneer zij over haar over leden man begint. Dat verhaal over zijn sterf bed „Maar mijnheer Schellinga, de dood van Kas pers was ook zulk een zwaar verlies." „Nu ja, daar zeg ik niets van, maar daarom behoeft zij andere menschen niet te vermoeien met hare klachten. Er is immers nu toch niets aan te doen. Maar mijnenthalve mag zij komen." „Best," zei mevrouw Schellinga, „maar wie dan in de plaats van mijnheer Kaspers?" „Als wij daarvoor in de plaats eens den burge meester van Laterveer namen," zei de heer Schel linga, „die is ook niet getrouwd. Je hebt hem laatst eens ontmoet Stuif hemel; niet waar, en vondt hem, geloof ik, nog al aardig?" „Ja, dat is te zeggen: ik vond hem nog al amu sant, omdat de kerel zoo onbekookt redeneerde, eu zulke dolle bokken schoot." „Ik verzeker je Stuifhemel," zeide Schellinga eenigszins geraakt, „dat je de plank totaal mis bent; mijn collega van Laterveer is een zeer knappe en flinke man. Hij is gepromoveerd kilogr.; voorts werden vervoerd 51,903 ton koop mansgoederen, 158 paarden en 57 stuks vee. Ten aanzien der lijn Batavia-Buitenzorg wordt in herinnering gebracht, dat aan de concessie voor die lijn geen gevolg kon gegeven worden, en medegedeeld, dat terstond nadat de wet van 10 April dezes jaars de voorgestelde wijzigingen in de concessie. Samarang-Vorstenlanden had be krachtigd, aan de vertegenwoordigers der Maat schappij op Java last was gegeven, om de voorbereidende werkzaamheden aan te van gen. In het hoofdstuk Balans wordt medege deeld, dat bij de berekening van een gedeelte van het uit 's Rijks schatkist genoten voor schot zich een verschil van gevoelen tusschen de Regeering en de Maatschappij heeft voorgedaan, hetwelk tot dusver niet beslecht is. Naar het Vad. verneemt, is vanwege het mi nisterie van marine order gegeven, dat het stoom schip Vice-Adiniraal Koopman zoo spoedig mogelijk gereed moot worden gemaakt, ten einde 21 dezer te kunnen vertrekken naar de Kust van Guinea. Wegens de geringe deelneming en de weinige me dewerking, die de liedertafel „de Avondster" alhier zoo van den kant harer werkende als barer bui tengewone leden moest ondervinden, ziet die kuustlievende corporatie zich gedrongen zich te ontbinden. Zeer betreuren we dit, en we hopen dan ook dat die welgezinde werkende leden, die besloten den band, die hen vereenigde, niet op te lossen, en zich onderling te blijven oefenen, het doel dat ze zich voorstellen te bereiken, mogen verwezenlijkt zien, namelijk door nieuwe krach ten gesteund, een nieuwe liedertafel op te richten Bij de gisteren gehouden verloting van schilde rijen van de tentoonstelling in de Teeken-Aca- demie, zijn op de volgende nummers prijzen ge vallen, als: 220, J. M. Vrolijk, Morgenstond;483, II. R. Van der Flier, Heide met schapen606, M. W. Liernur, Een monnik; 618, W. A. Van Deventer, Een morgen aan het IJ736, Ph. Sadée, Weduwe; 922, J. J. Destrée, Gezicht aan de Oude Vecht te Vreeland; 1396, C. J. Stortenbe ker, Stilleven; 1639, F. Breuhaus de Groot, Op de Schenk, bij winter; 1691, W. Verschuur Jr., Caprice en Domino; 1760, J. J. Ileppener, Land schap nabij Schiedam; 1874, J. E. Masurel, Koop vrouw in groenten; 2117, Frid. Becker, Corinne; 2290, A. Reynders, Een gang; 2708, D. Oijens, De kleine rooker; 2724, C. Cunaeus, Staande honden; 2761, J. Bennetter, Zeehaven; 2868, P. P. Schiedges, Visschers op de Zuiderzee; 2988, G. A. Roth. Landschan aan den OnrapvoTm n«j Arnhem; 3203, E. A. Hilverdink, Gezicht van de Oude Schans op de Jodenhouttuinen te Amsterd. Z. M. heeft aan P. Van Booven, te 's-Graven liage, A. Van den Broek, te Hoeven, en A. Jans sen, F. Janssen en J. Segers, allen te Helden, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het kruis Fidei el Virtuti, hun door den paus geschonken. Z. M. heeft herbenoemd tot burgem.: van 't Zandt, H. F. Deel, secr. dier gem.; en Gouderak, M. Bron, secr. dier gemeente. Z. M. heeft aan H. Van Sanibeek, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Oerle. Z. M. heeft de benoeming 'van M. J. Bosnia, burgemeester van Ruinerwold, tot secretaris dier gemeente, bekrachtigd. 's-Gravenhage~. Gisterenmiddag heeft er op het groot stedelijk badhuis te Scheveningen een groot diner plaats gehad, dat door den commissaris des Konings dezer provincie, aan de leden der Prov. Staten werd aangeboden. Bij die gelegenheid wer den verschillende feestdronken geuit op het wel zijn van Koning en Vaderland, op de welvaart der provincie, op den commissaris enz. „Met uw verlof, dat bewijst hoegenaamd niets. Die meesters in de rechten, als zij tot burge meester benoemd worden, moeten gewoonlijk drijven op de wieken van hun veldwachters. Nu, en wat slag van volkje dat is, dat weet je zelf best." „Pas op, zeg geen kwaad van veldwachters, althans niet van den veldwachter van Later veer," zei mevrouw Schellinga, „want dan krijgt ge het te kwaad met tante Titia." „Ha zoo! is Andries Kok een protégé van u? Nu, het is een goede sukkel, dat is zeker, en het moeten al heel domme dieven zijn, die zich door hem laten pakken; maar het is een brave man, dat geloof ik ook, je kunt hem verraden en ver- koopen, dat is maar jammer!" „Wil ik u eens wat zeggen, mijnheer Stuifhe mel?" sprak tante Titia, „gij kent Andries Kok niet." „Nota beneIk heb hem gisteren nog beet gehad." „Of hij u," zei tante lachende. „Gij hebt geen hoogen dunk van mij, jufvrouw." „Ik wil wedden," riep mevrouw Schellinga, „dat Andries u in het ootje genomen heeft." „Ja, ja," zei Schellinga, „dat begin ik ook te gelooven, want om iemand beet te nemen, dat is net wat voor Andries." Utrecht. Binnen enkele dagen zal alhier voor het publiek geopend worden eene zwem- of bad inrichting voor minvermogenden, die vanwege de gemeente is daargesteld. De badplaats ligt aan Koningslust buiten de Witte-vrouwen-barrière, ontvangt haar water uit de Biltsche Grift en loopt in den singel uit; er is stroomend, helder wa ter; de inrichting is zeer voldoende; de ver schillende diepten zijn duidelijk aangewezen men vindt er verder eene behoorlijke berging voor goederen en zitplaatsen voor de zwemmers. Zwolle. Van hier zullen eerlang ecnige huis gezinnen, tot den Monnoonschen godsdienst be- hoorende, naar Amerika vertrekken. Een zende ling van de tot bij Californië teruggedreven Mor monen, die aldaar een kolonie hebben aangelegd, heeft deze stad bezocht en de broeders en zusters aangemaand zich voor de reis gereed te houden. Breda. De uitslag van het aspiranten-examen voor de Kon. Mil. Academie te Breda is, dat de volgende 24 jongelieden geplaatst zijn 1. Van Till, 1 genie h. t. 1. 2. Snijders, 2 genie h. t. 1. 3. Strick Van Linschoten, 3 genie h. 1.1. 4. Bijleveld. 1 genie O.-L, 5. De Bruyn, 4 genie h. t. 1. 6. Van Nouhuys, 5 genie h. t. 1. 7 Bo- gaerd, 1 cav. h. t. 1. 8. Rovers, 1 art. h. t. 1. 9. Tindall, 1 art. O.-I. 10. De Bordes, 2 art. h. t. 1. 11. Sodenkamp, 3 art. h. t. 1. 12. Kuylenburg, 6 genie h. t. 1. 13. Bolken, 4 art. h. t. 1. 14. Rost Van Tonningen, 2 art. 0.-1.15. Hogeboom, 2 genie 0.-I. 16. De Jong, 7 genie h. t. 1. 17. Van Cam- pen, 8 genie h. t. 1. 18. v. Weiier, 9 genie h. 1.1. 19. Van Blommenstein, 3 art. O.-I. 20. Van der Poel, 5 art. h. t. 1. 21. De Bruyn, 6 art. h. 1.1. 22- Vemer, 4 art. 0.-I. 23. Tribergen, 7 art. h. t. 1. 24. Hoogeveen, 8 art. h. t. 1. Men verneemt dat er nog een tiental aanbevo len zijn tot het doen van een nader examen voor de infanterie en cavalerie. 's-IIebrenbirg. Jl. Vrijdag zijn door toevallige omstandigheden in de nabijheid dezer gemeente in een greppel gevonden een mahoniehouten kistje, inhoudende goud en juweelen ter geza menlijke waarde van p. m. f 4000, zijnde vroeger ontvreemd aan baron Van Nispen, alhier. Grave. In den laten avond van jl. Zondag is een onbewoond huis, in het „Broek" te Neeras- selt, voor 3 maanden aangekocht door Peter Roe- lofs, afgebrand. De schade wordt begroot op 900; de huurder had er pas jl. Zaterdag eene kar hooi en hout in geborgen. De oorzaak wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven; want het huis staat geheel afgezonderd en is aan geen openba ren weg gelegen. makxinga. Dezer dagen werd allner wederom een huwelijk gesloten, tot welker voltrekking de armbestuurders eene som van f 30 hadden uitge loofd, om zich zoodoende van de bruid, zijnde een weduwe met vier kinderen, wat de armen- last betreft, te ontdoen en op de geboorteplaats van den bruidegom over te brengen. Voorwaar een zonderlinge praktijk. Leeuwarden. Als een bewijs van den gunstigen gezondheidstoestand in het huis van opsluiting en tuchtiging alhier, kan dienen, dat er op eene afwisselende bevolking van 674 gevangenen, die gedurende het eerste half jaar van 1869 daar aanwezig waren, slechts vier personen, en wel gedurende het eerste kwartaal, overleden zijn. Harlingen. Gedurende het tweede kwartaal van dit jaar zijn uit deze haven uitgevoerd3416 stuks runderen en kalveren, 11,220 schapen en lammeren, 162 varkens, 64,040 vierde vaten boter, 30,245 stuks Kanter- en 88,802 Gouda-kazen, 3793 balen vlas, 8883 pakken papier, 2561 balen ali kruiken, 116 kisten vleesch, 154 kisten eieren, 819 balen mosselen, 422 balen cichorei-wortelen, 52 manden wild, enz. Hekendorp. Woensdag jl. des morgens te half- twaalf kwam vrouw Maasdijk van het land om voor den middagpot te zorgen. Zij stond verschrikt „Dat zal wel waar wezen, maar u zult toch wel begrijpen, dat hij mij niet voor den gek zal houden!" „Nu, als hij het nog niet gedaan heeft," ver zekerde Schellinga, „dan doet hij het eerstdaags want het is een snaak, ik zeg dit natuurlijk be houdens allen eerbied voor uwe algemeen bekende scherpzinnigheid, mijnheer Stuifhemel." „Goed, ik geef honderd gulden aan de armen „Wat blief je?" „Honderd gulden, zeg ik, krijgen de diakenen van Stoppelbeek van mij, als het bewezen is, dat ik mij heb laten beet nemen door dat manneke." „Goed, ik houd je aan je woord," zei Schel linga, „en de dames zijn getuigen. Maar laat ons nu verder de lijst der genoodigden nagaan." „Wel," riep Stuifhemel, „zou u den heer Kok niet inviteeren? Als het waar is, dat die man zoo aardig en bij de hand is, dan was hij, dunkt mij, een aangename dischgenoot." „Nu, wie weet, wat wij doen," zei mevrouw. „Blankhart en Marie zullen wij toch ook maar vragen." „Blankhart? Is dat niet die rijke notaris hier op het dorpP" vroeg Stuifhemel weer. „Juist," antwoordde de vrouw des huizes, „en die rijke notaris heeft eene eenige dochter; dus ge begrijpt, dat is een goede partij." en zette het op een schreeuwen, toen zij huisdeur geopend hebbende, aan eene geop. kast een vreemden indringer zag staan, die 1 was om al wat waarde had in te pakken. 1 kelijk had hij op de tafel gouden sierader sii ketting, spelden, kruisen, enz. nedergelegd. te wees maar bedaard." zeide de dief, „alles sc immers nog!" Te gelijk koos hij het hazei m Aan het veer voer hij, zooals later bleek, k< eene vrouw over. Zij waren zeer gejaag. vi deden hun best om uit de voeten te komen, to geen bijzonder gelukte. se h< Gemengde Berichten, w di Een predikant kwam huisbezoek doen in m armoedige hut. in Eenig linnen op de tafel ziende liggen bi hij aan de vrouw„Hebt gij daar linnen m was het antwoord, „dat heeft mijn man giste ki avond gestolen." „Foei!" zei de dominé, \v is toch al te grof." „Ja," antwoordde zij, jv; heb ik ook al gezegd, maar als 't te gr n: voor hemden, zal ik het maar voor lakeii: ei bruiken." ki In Alhambra, een der beroemdste Londen café-concerts, waar gemiddeld 10,000 franket avond worden ontvangen, werden onlangs i v' balletten gegeven, waarvan het eene den r'lW droeg van: Twistemtwirlemtumbledownupagain. het tweede ballet werd door tachtig dansert!Nz' deelgenomen. o De gemeente Moorslede (België) heeft voo:-^ woord velocipede, dat in eene plaatselijke v dening van Brussel met den naam van t>'api£. wordt bestempeld, eene nieuwe vertaling ge den en door middel van een groot plakkaat, wedstrijd aangekondigd, waarbij een prijs worden toegekend aan den besten berijder het knap-rap-lrap-stap-snel-neusbreek-ijzer-lweewieli, tuig of vélocipède." Men zegt: de wijn is eene soort van ste v leger voor de vreugd en tegen de verdrietelijkhs des levens. Rijnschewijn is de infanterie, C, E pagne de kavalerie, Bourgogne de artillerie,! e wijn de genie, Muskaatwijn de trein, Dessert; j verbeeldt de adjudanten. Tokaijer de oudej Jj raals en Pisporter den generalen staf. t Wanneer de natiën elkander met deze w: s nen beoorloogden, zou de wereldvrede missel niet verstoord worden, maar denkelijk zou veel te meer het Europeesch evenwicht in ge; geraken 1 f Dc Gazette des Tribunaux verhaalt 'orecdw'1 een zeer curieus proces, hetwelk in Aaie: uitgesproken is. Ziehier de zaakc Drie dieven van den openbaren weg, in i soort van muizenval gelokt, werden door een 1 ken pachter, in welks woning zij waren ged: s gen met het inzicht om heui te bestelen, geweerschoten gedood. s De weduwe van een dezer mannen diende t aanklacht in tegen den pachter en zijne bit i als hebbende hij met gemeen overleg en voo 1 dachtzaam een moord gepleegd op den pers van haren man, in plaats van hem aan te 1 1 den en aan de justitie over te leveren. Het hooger gerechtshof heeft, na langdur procedeering, eindelijk aan de weduwe Mol: 1 gelijkgegeven en den moordenaar van den; i tot 10,000 dollars schadeloosstelling veroordeel Een barbier, logeerende op de eerste verdiepin: verscheidene klanten geschoren hebbende, \vi; zijn zeepwater door het venster juist op een 't Zondagspak gedosten pakkendrager. Deze i woedend: „Kom jij er eens onder uit, snier i vent, dan zal ik je een klap op je gezicht geve; „Al gaf je me er twee," antwoordde de l bier, zijn venster sluitende: „dan kom ik 1 niet." „O, dat behoeft ge aan mijnheer Stuifhei niet meer te zeggen," merkte tante op. „Neen, neen, ik weet er alles van." „Ge zoudt misschien zélfs wel kunnen bes) ten het meisje ten huwelijk te vragen." „Och ja, waarom niet?" „Dat zeg ik ook," zei tante, „'t was te prot. ren. Mijnheer is immers philosoof genoeg, het zich niet erg aan te trekken, als hij se een blauwtje mocht krijgen." „Ha, ha," lachte Stuifhemel, „'t idee! Maar heb den naam van den dokter niet gehoor' komt die niet mevrouw?" „Wel zeker, mijnheer Stuifhemel!" „Ah zoo, dat doet mij genoegen; ik vraag daarom, omdat ik tot nu toe dat pilledraaier nooit ontmoet heb. Ik wou juist van mor; eens weer beproeven, of ik hem thuis kon «1 den." „Heel goed, vertel hem dan maar vast, wij hem eerstdaags aan onzen disch hopen zien." „Met genoegen!" „Maar dan moet ge vóór de koffie gaan, and' zult ge hem toch weer niet thuis vinden." „Wel, ik ga dadelijk, als ge mij permit# Tot weerziens dus!" (Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2