HUWELIJKEN, GEBOORTEN EN STERFGEVALLEN. ziekte zieh ook onder de paarden en koeien. Den 12d'-° Mei waren reeds 21 buffels en 3 paar den gestorven, terwijl 143 buffels, 2 koeien en 1 7 paarden werden afgemaakt. Door liet onmid dellijk toedienen van geneesmiddelen en door de hulp van den te Bandong aanwezigen inland- schen veearts, werd die ziekte in haren loop ge stuit, zoodat zij zich thans nog tot slechts enkele gevallen bepaalt. BUITENLAND. Spanje. Te Sevilla heeft een weinig talrijke bende de republikeinsche vlag geplant. De republikeinsche partij heeft echter deze handeling gedesavoueerd. Men gelooft dat de bende reeds uiteengedreven is. De dagbladen behelzen een manifest van don Carlos. Er bestaat nog altijd waarschijnlijkheid op eene ministerieele wijziging. Rodas heeft verklaard, dat de insurrectie met zoo weinig mogelijk bloedvergieten onderdrukt moet worden. De dagbladen dringen aan op han delen in verzoenenden geest. DuitscHlancl. Het plan bestond om de beide groote sociaal democratische arbeidersvereenigingen, waarvan de eene te Berlijn en de andere in Saksen haren zetel heeft, samen te smelten. De heer Von Schwei- zer, van wien het denkbeeld was uitgegaan, on dervond daarbij echter groote moeilijkheden. De hperen York te Harburg, Bracke in Brunswijk, en Von Bonhorst te Wiesbaden, hebben namelijk eene algemeene oproeping tot de arbeiders gericht, waarin onder anderen gezegd wordt: „Nooit is met de Amerikaansche slaven zoo willekeurig te werk gegaan, als hier met de leden van het algemeen Duitsche arbeidersverbond. Uit de han deling van den heer Von Schweizer een staatsgreep in het klein is thans duidelijk ge bleken, wat vele leden van het Verbond reeds sedert lang vermoed hebben, namelijk dat de heer Von Schweizer het Verbond slechts wil gebruiken tot bevrediging zijner eerzucht en als werktuig eener reactionnaire politiek, tegen het belang der werklieden. Wij beschouwen het al thans niet als eene organisatie in echt democra- tischen geest, wanneer de wil van een enkel man voldoende is om zich over alle belangen van het Verbond heen te zetten en dit in gevaar te brengen van ieder oogenblik te kunnen wor den ontbonden, om het in een geheel anderen vorm opnieuw in het leven te roepen, zoodanig dat die éene man over de gelden der arbei ders kan beschikken, om luiaards te helpen. Tot zulk eene organisatie mede te werken zou niets anders zijn dan eene smadelijke verspilling onzer beste krachten. Wij zijn althans voornemens daarvan af te zien." Ten slotte deelen de drie onderteekenaars mede, dat zij binnenkort de sociaal democratisch gezinde arbeiders in Duitsch- land tot een algemeen congres zullen bijeenroe pen, om eene werkelijk democratische organisatie tot stand te brengen. Te Leipzig wordt er even wel anders over Dr. Von Schweizer gedacht; want aldaar is in eene algemeene vergadering van arbeiders besloten, hem het presidentschap der nieuwe algemeene Duitsche arbeiders-ver- eeniging op te dragen. Naar aanleiding van de jongste verkiezingen in Beieren, bespreekt een der dagbladen van Munchen de aansluiting van Zuid-Duitschland aan den Noord-Duitschen Bond. Voor het oogen blik zou, volgens dat blad, van de zijde der re geering geene poging, om tot eene aansluiting te geraken, verwacht kunnen worden, vooral niet onder den tegenwoordigen minister-president. Maar bij het volk, bij de verschillende partijen zelfs, bij ultramontanen en liberalen, denkt men anders over deze quaestie. Het voortdurend wan kelen der regeering ten aanzien van zeer gewich tige punten, welke hier in aanmerking komen, hoever b.v. men behoort te gaan met de uitbrei ding aan het tolparlement te geven, enz., wordt algemeen afgekeurd. De uitslag der jongste ver kiezingen bewijst voldoende dat die stemming hier de heerschende is. Donau-V orstendominen. Het ontwerp der constitutie is verdeeld in 130 paragrafen. Er wordt voorgesteld, de Wetge vende Macht te doen bestaan uit de regeering en de Skuptschina, welke laatste 120 leden zal tellen, waarvan 90 door het volk en 30 door den vorst benoemd zullen worden. Engeland. Vrijdag 11. zijn in het Huis der Lords de 25 en 26 van het wetsontwerp betreffende de Iersche staatskerk goedgekeurd. Op 27 stelde lord Sa lisbury een amendement voor, houdende dat de commissarissen voor de Protestantsche geestelijk heid, pastorieën en landerijen zouden verkrijgen, zonder betaling. In weerwil der oppositie van lord Granville, is het amendement met 213 tegen 69 jistemmen aangenomen. Het amendement door lord *i Cleveland op 2S voorgesteld, bepalende dat de f commissarissen aan de Katholieken geld zullen voorschieten, om pastorieën te bouwen en lande- rijen te koopen, is verworpen met 246 tegen 113 stemmen. Terwijl het Huis der Lords door de waar dige gematigdheid van de meerderheid en de uit stekende welsprekendheid van een achttal rede naars, welke slechts door John Bright en Glad stone in het Huis der Gemeenten overtroffen worden, getoond heeft, welk eene levenskracht nog in dit oude staatslichaam schuilt en het volk overtuigd heeft, dat het eene nuttige instelling is, doen eenige pairs alles wat mogelijk is, om het erfelijk wetgevend lichaam in minachting te brengen. De hertogen van Hamilton en Newcastle, de markies van Hastings en de graaf van Westmore- land zijn allen geheel geruïneerd door de roekelooze weddenschappen, welke aan de Engelsche wed rennen, tot verbetering van het paardenras ge houden, sinds eenige jaren zulk eene treurige vermaardheid schenken. Eenige dezer edelen zijn bankroet verklaard; de goederen van den hertog van Newcastle, een jongmensch, die met 55,000 pd. st. per jaar het leven begon, worden publiek geveild en tot zelfs de portretten zijns vaders verkocht, en nu wordt de algemeene aandacht getrokken door den jeugdigen markies van Wa terford, die met eene gehuwde vrouw naar het vasteland gevlucht is, en door den oudsten zoon van lord Westbury, die door een gerechtshof schuldig is bevonden, van valsche handteekeningen op wissels geplaatst te hebben. Eenige Engelsche bladen vinden het ergerlijk, dat de lords pairs, die zich op eene schandelijke en misdadige wijze gedragen hebben, in hun midden toelaten. Een officier, een geestelijke of advocaat, die door een gerechtshof schuldig was bevonden aan diefstal, zou zijn rang in de maatschappij verliezen, en het wordt zeer wenschelijk geacht, dat aan het Huis der Lords het recht worde toegekend, dat het Huis der Gemeenten reeds bezit, om onwaar dige leden uit het Huis te verwijderen en hunne voorrechten te ontnemen, zelfs om in bijzonder schandelijke gevallen, hen geheel en al van rang en waardigheid te ontzetten. Het Huis der Lords vervult eene eigenaardige en zeer nuttige plaats in den Engelschen regeeringsvorm, doch het moet daartoe zijn „prestige" behouden. „Noblesse oblige' is een van de spreekwoorden, welke waar zijn en de groote voorrechten, welke een Britsch edelman geniet, leggen hem evenredig groote plichten op, aan welke de gewone burger door zijn nederigen staat ontsnapt. Met betrekking tot het vreeselijk onheil, dat Woensdag jl. in de nabijheid van de stad Carnarvon N.-Wallis heeft plaats gehad, wordt het volgende van daar gemeld: Een geduchte ontploffing heeft op 2 uren afstands van hier schrik en angst in het rond verspreid. Eene groote hoeveelheid ny- tro-glycerine, zich bevindende op een wagen, op den openbaren weg, is ontvlamd: De wagen, de paarden en drie voerlieden zijn derwijze verbrij zeld, dat slechts geringe overblijfselen van een en ander op een grooten afstand van de plaats des onheils zijn teruggevonden. In een nabijgelegen dorp zijn al de glasruiten vernield. Een groot aantal werklieden stond op ongeveer 300 meters van de plek, waar de uit barsting was geschied; zij werden omvergewor pen en ernstig gekwetst. Er zijn nog drie wagens met nytro-glycerine geladen op weg naar Car narvon, omstreeks een mijl verderop. Niemand durft ze naderen, zoo groot is de vrees voor eene herhaling van het onheil, dat men reeds te be treuren heeft. Frankrijk. De keizerin zal bepaaldelijk bij de opening van het kanaal van Suez tegenwoordig zijn; de keizerlijke prins zal echter H. M. niet vergezel len. H. M. zal tevens een bezoek afleggen aan het Turksche hof. De zitting van Vrijdag van het Wetg. Lichaam was voornamelijk gewijd aan het onderzoek der geloofsbrieven. Alles ging goed tot op de verkie zing in de Oostelijke Pyreneën (Durand); naar toen verhief zich Jules Simon, om de conclu sie van het rapport te betwisten; hij wilde de stemming tot den volgenden dag verdaagd heb ben, doch de Kamer heeft daarin niet bewilligd. Toen heeft de heer Jules Simon het woord gevraagd over de conclusie van het rapport. Zijne kern achtige rede hield de gespannen aandacht der Kamer voortdurend bezig. De zaak schijnt te zijn, dat bij de verkiezing van den heer Durand vele kiezers in de herbergen onthaald zijn geworden. Zaterdag zou de heer Durand antwoorden, die overigens niet door zijne redenaarstalenten uit munt. De interpellatie van de Tiers-partij levert de meeste stof tot gesprekken; zij luidt aldus: „Wij wenschen de regeling te interpelleren over de noodzakelijkheid om aan de wenschen der natie voldoening te geven, door haar grooter en vollediger aandeel in het beleid harer zaken („en l'associant d'une manière plus efiicace et plus compléte a la direction de ses affaires"). Als tegenwicht daartegen heeft de vice-president Du Miral, de vriend van den heer Rouher, eene andere interpellatie geformuleerd, waarin wordt aangedrongen op de wederinstelling van het adres, op eene uitgebreider en eenvoudiger organisatie van het recht van interpellatie, op eene uitbrei ding van het recht van amendeeren, op benoe ming door de kamer zelve van haar geheel bu reau. Van ministeriële verantwoordelijkheid wordt niet gerept. Volgens een in parlementaire kringen verspreid gerucht zou de interpellatie Du Miral de juiste maatstaf geven der concessiën, waartoe het gou vernement geneigd is. Men is benieuwd, welke houding de Tiers-partij nu zal aannemen. In elk geval is er nu geen kans, dat het debat over de binnenl. politiek nu gesmoord zou worden. De HH. Raspail en Bancel hebben den eed op de konstitutie en aan den keizer afgelegdbij den laatste zag men een spottenden lach op menig gelaat. Ook de verkiezing van den heer Schneider zelf is bestreden, maar zonder eenig succes, zoomede die van de Seine-afgevaardigden. Te Lyon neemt het staken van den arbeid nog steeds toe; de zijdewerksters en de werk lieden der vermicellifabrieken hebben ook den arbeid gestaakt; paraplue diewerksters hebben aan de patroons voorwaarden gesteld en zullen, indien zij niet worden aangenomen, insgelijks den arbeid stakendit voorbeeld zal door de werklieden der koper- en ijzerfabrieken worden gevolgd. Vandaar worden thans ongeregeldheden gemeld, waarbij de militaire macht moest tus- schenbeide komen. De Fransche werksters heb ben namelijk de Piemonteesche, die in hare plaats waren aangenomen, willen beletten te werken. Volgens een gerucht hebben dezelfde tooneelen in het departement van de Loire plaats gehad, waar eveneens de troepen zouden hebben geageerd. De Diable a quatre zegt naar aanleiding van de keizerlijke rede van Chalons. „De krijg is de be schaving; daar nu het keizerrijk de vrede is, zoo is het keizerrijk met de beschaving." TELEGBAMMEN. Madrid, 4 Juli. In de Cortes heeft de heer Calderon voorgesteld, om de afgevaardigden, die Madrid zonder verlof verlaten of gedurende acht dagen geen zitting bijwonen, van hun maadaat vervallen te verklaren. Naar men verzekert, heeft de gouverneur van Sevilla zijn ontslag verzocht. Brest, 4 Juli. De Great Eastern bevond zich hedenmiddag op 46° 54' NB. en 36° 04' WL. Het vaartuig heeft 1269 mijlen afgelegd en 1420 mijlen kabel laten zakken. De seinen zijn zoo juist mo gelijk. New-York. 4 Juli. Eenige hoofden van flibus- tiers, die eene expeditie naar Cuba wilden on dernemen, zijn naar de Assises verwezen. De kolonel Ryan is met zijne 300 manschap pen nog niet gearresteerd. In Arkansas en noordelijk Missouri hebben overstroomingen plaats gehad. Vele personen zijn hierbij omgekomen en de schade is groot. Kerkelijk: Nieuws. Hirvormde Kerk. Beroepen: te Doesburg: G. Boer te Ouder kerk a/IJ; te Heilouw: W.M.LangenbergteGel- dermalsen; te Heinenoord en te Herkingen: M. A. De Jongh, cand.; te Grijpskerke: L. Kan de Beer te Vrouwenpolder; te Makkinga: A. H. Van Dam te Blokzijlte Ezinge J. Eisveld Bosch te Niezijl; te Enschedé F. L. Rutgers te Brummen. Bedankt: voor ScheveningenE. A. Lazon- der te Berkel; voor GerskekloosterH. S. J. Van Rijsoort te Rijnsburg; voor LiendenB. J. Swaan te Eemnes-B.; voor Katwijk a/Z.: F. Schaaff te Tjerkwerd; voor Klundert: G. Boer te Ouder kerk a/IJ. Aangenomen: naar Schoonrewoerddoor G. J. B. Gelderman te Biezelinge. A cademienieuws. De theologische faculteit aan de hoogeschool te Groningen heeft voor de prijsvraag: over de christologie van den brief aan de Ilebreën, de gouden medaille toegekend aan den heer T. Can- negieter, candidaat in de theologie te Groningen. STATEN-GENEBAAL. (Per Telegram.) Een langdurig debat werd ge voerd over de geldelijke, bijdrage door den cadet tebetalen. Alle amendementen werden verworpen en de som overeenkomstig het wetsontwerp op f 600 bepaald. Hedenavond te halfacht voort zetting. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 3 Juli, ten overstaan van den Notaris Mr. H.Obreen: N°. 1. Een heerenhuis met tuin, aan de zuid zijde van de Hoogewoerd, Wijk III, N°. 299. Koo- per J. Blüte voor f 2500. N°. 2. Een pakhuis en erf, aan het Levendaal, Wijk III, N°. 299rood. Kooper firma Gebrs. Van Wijk en Coinp. voor f 550. TWEEDE KAMER. Zitting van heden. Aan de orde is de voortzetting der beraadsla gingen over het wetsontwerp tot regeling van het onderwijs bij de Kon. Milit. Academie te Breda. De hoofdwijzigingen, die als gevolg der discus sie over onderscheiden artikelen in het wetsont werp zijn gebracht, waren, dat aan de cadetten gelegenheid worde gegeven om overeenkomstig het verlangen en de keuze der ouders onderwijs in den godsdienst te ontvangen; dat de verbinding van den cadet om den staat met toestemming van zijn ouders als militair te dienen, van tien op vijf jaren is gebracht; en dat de werkkring en de bevoegdheid van den gouverneur der Academie, van den directeur der studiën en van den raad van toezicht, zoomede de inwendige regeling der Academie binnen drie jaren na de inwerking treding der wet bij algemeene verordening worde bepaald. Eerste Huwelijks-Afkondiging van Leiden van den 4dc" Juli. G. Bergmau jm. 19 j. ea A. M. Verver jd. 18 j. B. Dool jm. 26 j. en M. E. Van den Berg jd. 27 j. I. Maas wedr. A3 j. en J. G. K. Van Eyselsteyn wed. 82 j. W. F. Kling jm. 26 j. en J. C. Jonke jd. 25 j. J. J. Gerards wedr. AA j. en E. Radomakera jd. 42 j. D. Van Erp jm. 32 j. en A. E. W. Lokkers jd. 25 j. Burgerlijke Stand van Aarlanderveen. Juni. BEVALLEN. 18. E. Ouwerkcrk, geb. Pieterse, Z. 21. M. Van Lammeren, geb. Van der Pijl, D. OVERLEDEN 22. C. M. Hulscher, D. 6 m. 29. F. \V. Van Muiswinkel, Z. 2 j. Uit de verschillende Dagbladen. Juli. GEHUWD. 1. G. B. Berends en G. Van Gorkum. Arnhem. 1. J. H. Folkerts en C. H. J. Smits. Utrecht. 1. L. Woerman en G. Goede. Landsmeer. 1. F. H. Van Moorsel en E. Kamerling. Amsterdam. 2. G. Piek en J. C. A. Jongkindt C-oninck. Noordwijk. 2. J. H. Stillen en C. H. J. E. Soutendijk. Tiel. 2. L. H. Van Loon en J. G. M. C. Soutendijk. Tiel. 2. J. Van der Chijs Jr. en H. W. Lui. Delft. 2. G. H. W. Van Haeften en A. S. Van der Chija. Delft. Juni. BBVALLEN. 29. E. c. w. G. w. v. Schildwolde, geb. Geldrop, D.Huize 30. M. J. Fischer, geb. Peck, Z. Gronau. [Wijchgelsheim. Juli. 1. A. H. Van den Broek, geb. Dull, D. Grooto Lindt. 1. C. W. Van Lennep, geb. Van Loon, Z. Zeist. 1. J. A. Vogel, geb. Du Quesne, D. /e-Hage. 1. N. De Groot, geb. Koeman, Z. Egmond, a/z. 2. J. H. Vau Spengler, geb. Van Eek, Z. Bergen-op-Zoom 3. J. C. Burkens, geb. Duuring, Z. Rotterdam. 3. S. A. Knottenbelt, geb. Glasbergen, D. Amsterdam. 3. C. H. Ramaer, geb. Sluiter, D. Utrecht. Mei. OVERLEDEN. 7. S. A. Van den Abeelen, M. 54 j. Gadok (Java). Juni. 1. J. J. A. D. Phaff, M. 44 j. Jamaica. 21. G. Van de Koppel Huizer, M. 28 j. Rotterdam. 26. J. H. Rinia, geb. Kingma, wede. 74 j. Makkum. 26. J. J. W. Hcnny, V. Eindhoven. 27. G. Vissering, M. 56 j. Jisp. 28. D. J. Reerink, D. 2% j. Vreden. 29. J. T. Cremer, M. 76 j. Arnhem. 29. J. De Klerk, M. 80 j. Haarlem. 30. L. \V. F. Poort, V. 67 j. Schiedam. Juli. 2. A. De Jong, kd. IJselmonde. 2. M. Van Beek, V. 65 j. Nienw-Beierland. 2. J. Van Teffelen, Z. 19 j. Rotterdam. 2. H. F. Thijssen, kd. Arnhem. 2. C. J. M. Leeuwenberg, kd. j. Delft. 2. W. B. E. J. De Visser, D. 18 m. Schiedam. 2. C. Moll, kd. Scheveningen. LAATSTE BERICHTEN. De advocaat-generaal Smits heeft in de heden ge houden zitting van den hoogen raad, kamer van vacantie, conclusie genomen in de zaak van P. J. Bosman c. s., tegen een arrest van het Hof in Zuid-Holland, betrekk. het eerste rechtsgeding der Rotterdamsche ongeregeldheden. De conclusie strekt tot verwerping van het beroep, zoowel wat het incidenteel als het eind-arrest betreft. Uitspraak 16 dezer. Tauris. Het Russische Telegraaf agentschap meldt, dat de cholera sedert vier dagen te Teheran zich meer uitbreidt; thans zijn er 30 ziektegevallen per dag. Breda. De kapitein der art. J. F. Goudriaan, adjudant van den gouverneur der Kon. Mil. Aca demie alhier, is benoemd tot onder-inspecteur der draagbare wapenen en chef van 's Rijks geweer winkel te Delft, zijnde tot adjudant van den gou verneur benoemd de l"e luit. C. L. Van Pent, van het 2d" reg. vest.-art. Utrecht. Aan den stafhoornblazer T. B. Messie van het reg. veld-art. en aan den soldaat C. Ising van het 7de reg. inf., beiden alhier in garnizoen, zijn de gouden medailles toegekend voor 36jarigen trouwen militairen dienst, alsmede de gratificatie van f50, aan dit eereteeken verbonden. Koolzaad Oct. 75. Raapolie vliegend 39%, Na jaar 39%, Voorjaar 40%. Lijnolie vliegend 34, Najaar 34%, Voorjaar 34M. Amsterdam. Tarwe B poolsche f 340. Rogge Ga- latz 225. Petersb. 220, 222. Tangarog 220, 218 con tant 2/korting. Petersb. 225 op 2/ind.; per Oct 203.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3