Gelijk wij onlangs mededeelden is aan onzen landgenoot den heer Pollen, van regeeringswege opgedragen om een wetenschappelijk onderzoek in te stellen naar de middelen ter verbetering van de zalmvisscherijen in den Rijn. De medewerking der verschillende Rijnoeverstaten is tot het slagen van dit onderzoek noodzakelijk. Thans wordt uit Zwitserland geschreven, dat aan den Rijncantons door den Bondsraad is aangeschreven, om den heer Pollen bij zijn onderzoek de noodige mededeelin- gen en hulp te verschaffen. De vaderlandsche wetenschap heeft een groot verlies geleden door den dood van Dr. Gerbrand Vissering, leeraar bij de Doopsgezinde gemeente Wormer-Jisp. Zelden werd voor het eere-doctoraat gelukkiger keuze gedaan dan toen (wij meenen) de Utrechtsche faculteit Vissering benoemde tot doctor in de godgeleerdheid, honoris causa. On vermoeid was zijn streven naar de waarheidmet een zeldzame trouw doorvorschte hij het gebied, dat hij tot het bijzonder terrein zijner studiën gekozen had, de Nieuw-Testamentische philologie en eritiek. Wij laten het anderen over zijne ver diensten in het licht te stellen, en aan te wijzen hoe Vissering den weg gebaand heeft tot een met den eisch der wetenschap overeenkomstige Nederduitsche bijbelvertaling. Toch onthouden wij ons, bij het graf van den eenvoudigen leer aar, niet, van hem te getuigen, dat hij een voor treffelijk geleerde was, dien geen ijdelheid of roemzucht dreef, maar alleen de hartstocht voor waarheid, en de begeerte, om door het licht der wetenschap den godsdienst en het heil der menschheid te bevorderen. (IV. R. C.) Men zal zich herinneren, dat in de laatste Troonrede was toegezegd de indiening aan de Staten-Generaal van een wetsontwerp tot her ziening der bestaande wetgeving op het krank zinnigenwezen. Wij vernemen dat een zoodanig ontwerp thans aan de beoordeeling van den Raad vau State is onderworpen. Hbld Uit Amsterdam wordt gemeld, dat de hoogleeraar Dr. J. W. R. Tilanus, wiens ziekte ernstige be zorgdheid inboezemde, geacht wordt thans buiten gevaar te zijn. De aardebaan voor de lijn Gouda's-Hage is gereed. De eerste ballast wordt opgeredendaarop zullen eerlang de reeds aangevoerde dwarsliggers en rails worden gelegd. De algemeene vergadering van de broederschap der notarissen in Nederland, zal dit jaar gehou den worden op Dinsdag 3 Augustus, in eene der zalen van den nieuwen schouwburg, aan den binnensingel, over Musis Sacrum, te Aruhem. De vriendschappelijke maaltijd zal gehouden wor den in het hotel Belleveu, des namiddags te 5 uren. 's-Gravenuage. Heden wordt alhier met de gebruikelijke plechtigheden, het uitsteken dei- vlaggen van de openbare en vele bijzondere ge bouwen en het bespelen van carrillon, de 2Sste verjaardag gevierd van H. K. H. prinses Maria, tweede dochter van HH. KK. HH. prins en prinses Frederik der Nederlanden. Tegen den middag had er eene groote parade van het gar nizoen plaats in de Maliebaan. Op het huis de Pauw wordt heden middag groot diner gehouden, waar ook de overige leden van het koninklijk gezin, in de residentie aanwezig, zich vereenigen. Schiedam. Vrijdag is hier een meisje van ruim zeven jaar van een sleperswagen gevallen, met dat noodlottig gevolg, dat een der achterwielen haar hoofd bijna van het lichaam scheidde en zij op de plaats dood bleef. der water of heel lijntjes doen, want het is de vraag, of het dan wel tot hem (doordringt. Ook kan men hem gerust .in bet aangezicht weer staan, want boos worden zal hij niet, en al wordt hij het ook, dan zal hij toch altijd weer spoedig bijleggen. Zelfs als hij soms voor Don Juan speelt, doet hij dit op zulk een wijze, dat men niet zoozeer zijn duivelschen aard als wel zijn dierlijk karak ter daarbij opmerkt. Men zal vragen, hoe de heer Stuifhemel op den Geuzeuburg verzeild raakte, en in welke betrekking hij stond met de familie Schellinga. Die betrekking was juist niet van de innigste, en de vriendschap tusschen den burgemeester en zijnen gast was niet van oude dagteekening. Niet lang geleden namelijk had de burgemees ter in een diligence zitten praten over de konij nenteelt. Dadelijk had een passagier, die in den zelfden wagen zat, zich ongevraagd in het ge sprek gemengd, en op den meest beslisten toon verzekerd, dat konijnenfokkerij een van de meest radicale middelen is om zich zeiven en zijne fa milie totaal te ruïneeren. De spreker staafde zijn bewering, met de verzekering, dat hij over dit punt kon meepraten, omdat hij er alles van wist, en van den beginne af aan altijd op de hoogte van de quaestie was geweest. Daar tegen zulk een Rotterdam. Het Bataafsch genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte alhier heeft tot lid benoemd den heer M. Henriquez Pimentel te 's-Gravenhage. Meppel. Zaterdag in den laten avond is alhier een afschuwelijke misdaad gepleegd. Zeke Harm Ten Kate, schipper, uit Hoogeveen afkomstig, is in de nabijheid van zijn vaartuig door zekeren K. T. overvallen en met een mes zoodanig in den buik gestoken, dat de ingewanden zijn uit gestort. De ongelukkige is reeds gisterenmorgen bezweken. De beschuldigde is dadelijk in arrest genomen. Groningen. In den ouderdom van 74 jaren over leed alhier Henderika Van der Beek, geboren te Sluis, in Zeeland. Zij maakte als marketentster on derscheidene veldtochten mede, en woonde als zoodanig het beleg van Delfzijl bij. In 1863 bij gelegenheid van den 50jarigen gedenkdag van onze onafhankelijkheid maakte zij in uniform de optochten mede der 165 oud-strijders. Zwoele. De burgemeester van het naburige Mieuwleusen, baron Bentinck tot Schoonbeten, heeft zich dezer dagen op zijne buitenplaats te Dalfsen door een pistoolschot van het leven be roofd. De ongelukkige heeft nog korten tijd ge leefd, doch is daarop, ouder het uitstaan der hevigste smarten, bezweken. Harlingen. Door de conservatieve Algemeeene Kiesvereeniging was tot candidaat aangewezen, om een onzer voortreffelijkste kamerleden te vervan gen, een persoon van hoogen huize, die, tijdens hij student was, meermalen betuigde, „dankbaar te zijn dat hij zoo weinig wist, daar hij anders evenals alle knappe menschen ook liberaal zou zijn." Zijne medestudenten uit dien tijd, zullen zich dit gezegde wel herinneren. Bedoelde heer promoveerde publiek (omdat hij het binnenstijds) deed) met een verhandeling van een der profes soren. Nóch hij, nóch de hoogleeraar maakten een geheim van deze omstandigheid. (Arnh. Cl.) V A JR I A. Het Juli-nommer van de Gids bevat onder den titel: Een arsenaal voor de kunst, een opstel van Dr. W. N. Du Rieu over de tentoonstelling, onlangs te Amsterdam in het gebouw van Arti et Ami- citiae" gehouden, waaraan de schrijver verschil lende belangrijke beschouwingen over de herstel ling van de Academie van Beeldende Kunsten, de reproductie van belangrijke kunstwerken enz. vastknoopt. Naar aanleiding van het, bij gelegen heid van de wereldtentoonstelling te Parijs ge sloten, Prinsenverdrag, dat ten doel heeft om de vermenigvuldiging van de voornaamste kunst werken ten behoeve van de musea van alle landen te bevorderen, drukt de schr. de hoop uit, dat, terwijl ons land tot nu toe van dat ver drag is uitgesloten, de Maatschappij 7/Arti et Amicitiae" van haren bekenden ijver in dezen een bewijs geve, en zorg drage, dat dit verdrag voor ons land geen acte van seclusie" wordt. In de Tijdspiegel voor Juli levert Prof. Dr. A. J. Vitringa eene vergelijking tusschen het laatst ingediende wetsontwerp op het Hooger Onderwijs en het ontwerp-Heemskerk, geeft Mr. F. C. W. Koker eenige opmerkingen omtrent het Ned. Nerv. Kerkrecht, en opent Dr. H. J. Polak een reeks ar tikelen over Busken Huët en H. De Veer. De Wetenschappelijke Bladen bieden wederom eene rijke bloemlezing aan uit buitenlandsche perio dieke geschriften. Het Juli-nommer vangt aan met eene zeer belangwekkende levensbeschrijving van den beroemden Engelschen acteur David Gar- rick; een artikel over den veelbesproken nieuwen president der Amerikaansche republiek, Grant, en over „Karei V en zijne moeder Johanna." Vooral met het oog op de vele pogingen, die .tegenwoor dig worden gedaan om het lot van gewonden in den krijg te verzachten, mag ook een ander klemmende bewijsvoering niets was in te bren gen, vergenoegden de overige passagiers zich met toestemmend te knikken, terwijl de heer Schellinga als zijn gevoelen te kennen gaf, dat de geheele zaak van ondergeschikt belang was, maar dat het toch wel mogelijk was, dat mijnheer gelijk had. „Van ondergeschikt belang," had daarop de wel sprekende passagier uitgeroepen, „o ja, mijnheer, dat spreekt van zelf, de bloei onzer natie is niet afhankelijk van het al of niet slagen dier konij nenondernemingen." En hierop was hij, trotsch op zijn succes in zake de konijnenteelt, tot leering en stich ting zijner reisgenooten, gaan doordraven over: de marine, de photographie, en de boschcultuur, van welke drie zaken, naar zijne verzekering, de lui hier te lande niets begrepen. Ten slotte had de kundige woordvoerder betoogd, dat men hier in Holland zoo zelden een mooie buiten plaats aantreft, omdat de menschen hier niets begrijpen van het aanleggen van waterpartijen. Ik zelf," zei hij, ik houd tegenwoordig geen bui tenverblijf, maar als ik er vroeger of later eens weer een krijg, dan zal ik er een waterpartij aanleggen, daar de menschen verstomd van staan, want ik heb aan dat soort van dingen heel veel gedaan, ja, er bepaald mijn studie van gemaakt, zoodat ik er alles van weet, en, om zoo te artikel „Over de vrijwillige ziekenverpleging in den oorlog en haar ontwikkeling in den laatsten tijd," niet onbelangrijk heeten; verder twee arti kelen aan den Naturforscher ontleend, over den ouderdom der aarde, en bergijs- en SDeuwvelden in den Caucasus. Ten slotte bevat het overzicht van binnen- en buitenland, behalve een recensie van de uitgave van Velderman van Vondels Lucifer, nog eene beschouwing over het drama van Sar- douPalrie. Door het dept. van openbaar onderwijs in Frank rijk is een overzicht openbaar gemaakt van den staat der scholen voor volwassenen (herhalings- cholen) op 1 April jl. Daaruit blijkt, dat gedurende den afgeloopen winter in 26,224 Fransche gem., 28,172 scholen van de bedoelde categorie voor het mannelijk geslacht en in 4990 gemeenten 5466 zoodanige scholen voor het vrouwelijk ge slacht zijn geopend geweest en dat die scholen bezocht zijn door 678,753 leerlingen van het man nelijk en 114,388 van het vrouwelijk geslacht; hetgeen, bij het vorig winterseizoen vergeleken, eene vermeerdering oplevert van 1307 scholen en 13,703 leerlingen. Het getal der leerlingen, die bij het begin van den cursus ten eenenmale onervaren waren in het lezen, schrijven en reke nen, bedroeg 11.53 pCt., tegen 12,33 pCt. bij den aanvang van den cursus 1867/68. KOLONIËN. BATAVIA. Door den gouverneur-generaal van Neêrlands Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweeja rig verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den ambt. voor den dienst der gouv. telegrafen in Ned.-Indië J. J. T. Ten Siethoff; aan den waarn. hoofd-ond. aan de openb. lagere school te Serang L. Vree, en aan den ambt. op non-act. P. F. L. Kist, laatst, hoofdk. bij het komm. der zeemacht en de insp. der marine. Benoemd: tot eersten subs.-griffier bij het hoog gerechtshof in N.T., de tweede subst. griffier bij dat hof Mr. A. J. Zeeman; tot contr. der 1"° kl. bij de landel. ink. en cult, de ambt. op non-act. Mr. J. Deketh, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende; tot griffier bij den omg. rechter in de 4do afd. op Java en Madura, de tweede subst. griff. bij den raad van just, te Batavia Mr. L. J. Godefroy. Gesteldter beschikking van den resid. van Palembang, ten einde te worden belast met het bestuur der afd. Lematang Oeloe en Ilir en der Pasoemah-landen, met den rang van ass.-resid. den ambt. op non-act. P. P. Du Cloux. Goedgekeurd: Dat is benoemd door den raad van just, te Batavia tot buitengew. subst.-griff. bij dien raad, buiten bezwaar van den lande, Mr. R. W. Craandijk; door den landr. te Tren- galek (Kediri) tot buitengew. subst.-griffier bij die rechtb., buiten bezwaar van den lande, Mr. J. H. Van Lennep, contr. der 2de kl. bij de land. ink. en cult.; bij de land. ink. en cult, tot contr. der 2de kl. de ambt. ter beschikking J. A. B. Wiselius; tot ambt. ter besch. C. E. Haasetot kommies, de 3d° kommies op dat bureau J. Dias; tot 3de kom' mies, de ambt. op wachtgeld A. F. C. Hofl. Ontslagenop het resid.-bureau te Riouw, eer vol, uit zijne betrekking, onder toekenning van wachtgeld, de kommies op dat bureau L. K. Van Swieten. Toegelaten: Bij besl. v. d. gouv.-gen. van N.-I. is de heer P. A. Soeters erkend en toegelaten als consulair agent van de Ver. Staten van Amerika te Soerabaya. Militair Departement. Verleend: Een twee jarig verlof aan den kapit. der art. F. R. K. Peijer im Hoff; wegens ziekte, aan den off. van gez. l,te kl. J. H. Flint en aan den l"011 luit., komm. van het det. djaijang sekars te Cheribon G. H. Alstede zeggen, volkomen zeker ben van mijne zaak." Daar nu de heer Schellinga, sinds jaar en dag, verlangde, een soort van waterpartij op zijne goederen aan te leggen, doch tot nu toe telkens op bezwaren gestuit was, dewijl zijne raadslieden steeds beweerden, dat de Geuzenburg daarvoor te hoog en te droog lag, zoo had hij met belang stelling naar de verklaringen van zijnen reisge noot gehoord, en hem dus uitgenoodigd, eens op den Geuzenburg te komen, ten einde nader dat punt van de waterwerken samen te bespreken. De welsprekende reisgenoot had die uitnoodiging aangenomen, en zijn visitekaartje overhandigd, waarop de naam Cornelis Van den Stuifhemel te lezen stond. 't Was dus tot het aanleggen van waterpartijen dat Stuifhemel op den Geuzenburg gekomen was. En nu was er van deze partijen tot nu toe niet veel terecht gekomen, doch des te meer had de logé zijne bekwaamheid getoond in het maken van andere partijtjes, zooals b. v. whist, qua drille, en domino. Bij het binnentreden der huiskamer vond Stuif hemel zijnen gastheer en diens gade nog zeer ontstemd, ten gevolge van het straks gehoudene gesprek met Jan Stakkers. Hoe onbetamelijk het gedrag van den jongen ook mocht geweest zijn, en hoe onmogelijk het was, hem, in de gege- aan den 2den komm. tevens magazijnm. bij 1 zi groot mil. hosp. te Soerabaya (mil. ambt. 3de I G. K. Von Mauw. <j Benoemd: tot adj. van den mil. komm. der 1 j dangsche bovenlanden, de 2de luit. van het d bat, inf. J. C. Schmidt, met bepaling, dat hij h zoodanig bij zijn wapen zal worden gevoerd; Si suite; tot dirigeerend off. van gez. 2d° kl. in s 3d" mil. afd. op Java, de dirig. off. van gez. 2de kl g den geneesk. dienst van Célebes en onderh. II - De Leeuw. Bij den militairen geneeskundige dienst bei derd: tot dirig. offic. van gez. der tweede kis bij den geneesk. dienst van Célebes en onder de offic. van gez. der eerste klasse C. Helfr, r van het groot milit. hospitaal te Soerabaya; offic. van gez. der eerste klasse bij den genet dienst van Sumatra's Westkust en onderhooi heden de offic. van gez. der tweede klasse J James, van het groot milit. hospit. te Welte: C den; bij het personeel van het wapen derartillei tot kapit., de eerste luit. C. M. Gude; tot eert luit., de tweede luit. E. H. Burnaby Lautier 1 Overgeplaatst :J]Bij den geneesk. dienst i Banka, de offic. van gez. der 1ste kl. W. A Bernard, van het garn. te Djokjokarta; bij garn. te KedoDg Kebo, de offic. van gez. der kl. K. G. Bakker, van het groot milit. hospit 1 Samarang; bij den geneesk. dienst in de Zuil en Ooster-afd. van Borneo, de offic. van gez. 3de kl. H. H. P. Wielandt, van het garn. 1 Kedong Kebo; bij het garn. te Wonosobo, offic. van gez. der 2de kl. J. Semmelink, van t geneesk. dienst in de Zuider- en Ooster-afd. t Borneo; bij het garn. te Gombong, de offic. i' gez. der 2de klasse J. B. Dumont, van het gs te Wonosobo. Marine departement. Benoemd: Tot viw komm. bij het mar.-etablissem. te Onrust, J. Alt gesteld ter besch. van den gouv.-gen. om te v den geplaatst als vice-komm. voor het vak t scheepsbouw in Ned. Indië. Batavia, 22 Mei. De volgorde der feesten gelegenheid van het 250jarig bestaan van Ba via is in zoo ver gewijzigd, dat de oorspronke op Zondag 30 Mei bepaalde feesten zullen pk hebben op Maandag 31 Mei, en die van Maan. 31 Mei op 1 Juni a. s. In het bepaalde ten a zien van het tijdstip der inzending voor de bl mententoonstelling is daardoor alleen deze v andering gebracht, dat de groenten, vruchtei bouquetten moeten worden ingezonden op 11a dag 31 Mei, des morgens tusschen zes en a uren. Volgens de Soerabaya Courant hebben dij schrijvingen voor een standbeeld ter eere var Pietersz. Koen, daar ter stede, in het geheeli meer dan ƒ19.60 bedragen. Men deelt ons mede, dat de Pangerang Ik koe Negoro van Solo en de Pangerang Pa Alam van Djokja de aanstaande feesten hier stede zullen komen bijwonen. De generaal Waleson zal, naar men vernet Indië verlaten. In zijne plaats wordt de kok Van Daalen (en niet de generaal Whitton) tijde belast met het kommando in de tweede milit afdeeling. Java-Bodi De Locomotief deelt mede, dat een ondernea- persoon te Samarang het plan ontworpen 1 om, naar het voorbeeld der Amsterdamsche richting van dien aard, Samarang van eene- terleiding te voorzien. PREANGER-REGENTscHArPEN. Gedurende de ma: April jl. was de gezondheidstoestand der be king voldoendeer kwamen echter gevallen natuurlijke pokken, catarrhale koortsen en e :l lerische buikziekten voor. In de eerste helft maand Mei is in de districten Ronga, Oedjoe Broenkoelon en Tjilokottot, regentschap Bande eene ziekte onder de buffels uitgebarsten, beide laatstgenoemde districten openbaarde ven omstandigheden, in dienst te houden, I waren toch de burgemeester zoowel als gade over het een en ander niet gesticht, di zij overigens goed over dien jongen tevrei waren, en begrepen, hoe moeilijk het zou zen, zijne plaats spoedig op goede wijze ven te krijgen. Ook had het hunne aandacht trokken, dat Stakkers klaarblijkelijk een pathie scheen te hebben tegen hunnen logé, zij hadden elkander al eens afgevraagd, wal oorzaak daarvan mocht zijn. Toen Stuifhe: dus binnentrad, wendde mevrouw Scbelli zich dadelijk tot hem met de vraag„Hebt ge zen knecht ook nog in het voorhuis ontmoet „Ja, ja, dat manneke scheen niet voor pleizier uit geweest te zijn." „Neen, hij heeft finaal zijn congé gekregen zake van die scène, die hij met u gehad het „Ha, zoo, dat is goed, want die jongeling set zich toch ook onmogelijk te willen maken." „Ja, maar zeg mij nu toch eens, mijnheer SI hemelge begrijpt ik vraag dit niet, o® ik plan heb het wangedrag van dien bet te excuseeren; -maar hoe komt het toch, hij op u zoo verbitterd is. Hebt ge samen gehad Wordt vervolgd-,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2