verzoek, eervol ontslag verleend als aud. bij den schuttersr. der dd. schutt. te Almelo; en tot aud. bij den schuttersr. der dd. schutt. te Grave be noemd F. J. F. M. Walter; voorts aan A. J. J. A. M. H. Hengst, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als kapit. bij de 1ste comp. van het lste bat. rust. schutt. in Noord-Brabant, en aan A. Bossers, als kapit., en aan J. B. Van Hall, als 2den luit. bij de 2de comp. van het lste bat der voorm. lste aid. rustende schutt. in Noord-Brabant. Z. M. heeft aan Robert Lauer te Amsterdam, thans als achtergebleven loteling van de lichting der na tionale militie van 1857, uit de gemeente Rotter dam, krachtens art. 173 der wet van den 19den Au gustus 1S61 (StM. n°. 71), voor vijfjaren bij bet 3de reg Jint'.ingelijfd, ontheffing van den werkelijken dienst voor zijn geheelen diensttijd verleend. In de zitting der Tweede Kamer is gisteren art. 1 van het wetsontwerp regelende het onder wijs bij de militaire academie aangenomen, na dat het eerste deel van het amendement van den lieer Van Sypestein, later overgenomen door den heer De Roo van Aldenverelt, was aangenomen. Een amendement van den heer üe Roo om de kadets, na afgelegd eind examen, tot vaandrig te benoemen, terwijl zij na een jaar dienst eerst tot 2den luitenant zouden benoemd worden, werd met groote meerderheid verworpen, evenzoo een amen dement van denzelfde, om de applicatie-school niet met de academie te vereenigen. heeft dit verzoek van de hand gewezen, waar schijnlijk uitgaande van de stelling, dat academi sche graden alleen na voorafgaande volledige acad. examens kunnen worden verkregen. GronCt.) Examen C volgens de Wet op het middelbaar onderwijs is voldoende afgelegd door de heeren H. E. Van Berckel, H Van Capellen, H. P. Gut teling, J. A. Roessingh van Herson, A. Keure- naer, H. G. Levert, J. Mulder, G. Oosting, H. J. Rink, C. B. Schuurman, J. R. M. Wiegel, N. W. Nachenius, H. Van Heumen, H. J. W. Jonker en II. A. Mansfeldt. De overgangsexamens van de leerlingen der hoogere burgerschool alhier zullen van Maandag 5 Juni tot Zaterdag 10 Juli, in het. openbaar ge houden worden in het schoolgebouw op de Pie terskerkgracht. vredigd. Andere patroons hebben zich bereid verklaard om in eene verhooging te berusten, wanneer deze algemeen werd aangenomen. Op onderscheidene drukkerijen heeft het per soneel gedeeltelijk het werk gestaakt. Geen en kele dier inrichtingen echter staat stil, daar nog altijd het meerendeel der werklieden geen lust gevoelt om met de manifestatie mee te doen. De letterzetters die leeg loopen, zijn voor het meerendeel door eene Amsterdamsche firma tegen verhoogd loon in dienst genomen. Waarschijnlijk heeft die firma haar oude personeel niet willen behouden, om niet te buigen voor geweld. „Zoowel door boekdrukkers-patroons als door gezellen zijn vergaderingen gehouden. Dinsdag avond hebben een aantal van laatstgenoemden eene bijeenkomst gehad." Aan de zwem- en had-inrichting Rhijnzicht zijn gedurende deze week 151 baden genomen, de geheele maand Jnni 1343, zijnde 4327 minder dan in Juni 1868. Het verschil met de maanden Mei 1868 en 1869 is nog aanmerkelijker, zijnde 5743. Het D. v. Z. weerspreekt in zijn nommer van heden het ook door ons overgenomen bericht van de Midd. Cl., omtrent de optreding van den heer Busken Huet als boofdredakteur van het D. v. Z. ter opvolging van den heer Lion. Het blad voegt er bij; „Wij kunnen integendeel berigten dat de badkuur, waaraan onze hoofdredacteur zich heeft onderworpen tot herstel zijner gezondheid, tot hiertoe haar heilzamen invloed niet heeft gemist; de aanvankelijke beterschap is geregeld blijven voortduren en wij mogen niet alleen de hoop koesteren dat zij weldra volkomen zal zijn, maar dat onze hoofdredacteur weder binnen kort zijne taak met vernieuwde kracht zal kunnen hervatten." Men schrijft uit de residentie: „Het overlijden van den graaf Von der Goltz, Pruisisch gezant te Parijs, heeft opnieuw de reeds lang voorgenomen verandering in het Prui sisch corps diplomatique ter sprake doen brengen. Men verzekert dat de baron Von Werther, ver tegenwoordiger van Pruisen bij het Üostenrijksclie hof, wiens positie te Weenen, door verschillende omstandigheden, zeer moeilijk is geworden, be stemd is om den graaf Von der Goltz te Parijs min. T T-» tAmP Ir c- rp m- 1 op te volgen. De graaf De Perponcher, Pruisisch gezant bij het Nederlandsche hof, zou alsdan de plaats van baron Von Werther te Weenen gaan bekleeden. Het is nog onbekend aan welken Pruisischen diplomaat in dat geval de gezantschapspost alhier ■zou worden toevertrouwd. Er is hier nog niets naders bekend van eene verplaatsing van den heer Baudin, Fransch ge zant, naar Madrid." (7/W.) De minister van justitie heelt heeren officieren van justitie uitgenoodigd tot het instellen van een onderzoek, of onder de vacante nalatenschappen die in vroegeren tijd bij hunne rechtbank moch ten zijn gedeponeerd geweest, zich bevonden heeft de nalatenschap van wijlen zekeren Metzger de Collard, alsmede om, ingeval van ontdekking daarvan bericht te zenden. Naar wij vernemen, heeft dezer dagen iemand, die als arts volgens de wet van den 1"CD Juni 1865 geëxamineerd is, zich bij adres tot den mi nister van binnenl. zaken gewend, om na ver dediging van eene dissertatie te mogen promo- veeren tot doctor in de geneeskunde. De minister Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis opgenomen van 121 tot 134 volwassen personen en van 58 tot 74 kinderen. Volgens het jaarboek der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, voor 18671868, bedroeg het getal leden 13,635, onder welke 584 honoraire en 297 departementen. 34 departementen gaven mededeelingen omtrent den toestand hunner instel ling van voorbereidend onderwijs; 40 van het her haling-, 33 van het zang-, 18 van het gymnastiek-, 27 van het teekenonderwijs; 46 van het onder richt in vrouwelijke handwerken; 232 van de volksleesbibliotheken42 van de volksvoorlezingen 9 van de spaarkassen; 17 van de hulp- of beleen banken; 144 van de spaarbanken. Aan 70 per sonen werd het eereblijk gegeven, wegens merk waardige voorbeelden van buitengewone plichts betrachting, onder welke de gouden medaille aan P. Jansen, werkman te Alkmaar, wegens het Vedden van 9 menschenlevens gedurende eene reeks van jaren, en aan J. Fihge, schipper te Kampen, wegens 6 verschillende reddingen uit het water (18541867). De staat van bezitting der Maatschappij was op 30 Juni 1S68 200,000 inschrijving Grootboek 2% pCt. Werk. Schuld; in diverse geldbeleeningen ƒ51,000; saldo in kas 849.2014. Pro memoria: een huis en erve te Amsterdam, C 294, eenig mobilair en het maga zijn van boeken. V UiV-fli Uyfl uauui^ i.im.uii. - Uit Rotterdam schrijft men aan de ilidd. Ct.: ii De strike onder de zonen van Lourens Kos ter heeft zich niet tot Amsterdam bepaald, maar is ook hier beproefd. Tot hiertoe echter heeft zij onder de Rolterdamsche letterzetters geen groot succes gehad. Zondag is hier eene vergadering gehouden van een aantal hunner, meerendeels leden van den bond, die tot werkstakingen aan zet. Maandag daarop hebben zich op de drukke rijen de eerste verschijnselen van verzet vertoond. Op de grootste drukkerij hier ter stede (waar het personeel reeds in gunstiger omstandigheden verkeerde dan op andere inrichtingen) werd ter stond het verbod uitgevaardigd om deel te nemen aan manifestatiën, ten doel hebbende de boek drukkers-patronen tot verbooging van loon te dwingen. Van die drukkerij waren zeven gezel len tot den bond toegetreden; vijf van hen heb ben echter terstond hun ontslag als leden van den bond genomende twee anderen werden uit den dienst der bedoelde drukkerij ontslagen. Op een paar andere drukkerijen werd op gelijke wijze gehandeld. Eene der grootste boekdruk kersfirma's hier ter stede heeft, door eene vrij willige verhooging van loon, haar personeel be In de zitting van den Haarl. gemeenteraad deelde de voorzitter mede, dat voor de geldleening van ƒ78,000 is ingeschreven voor een bedrag van ƒ82,000, waarbij ƒ5000 a 100,'j pCt., zoodat voor ƒ4000 te veel ingeschreven is, en dat B. en W. bij de toewijzing de resleerende inschrijvingen van 77,000 met gemelde ƒ4000 verminderd hebben. Aan het stationsgebouw van den Holl-IJzeren- Spoorweg te 's-Hage, is lieden aanbesteed: het uitvoeren van de aarden en kunstwerken, sporen en signalen, met daarbij hehoorende werkzaam heden, ter plaatsing der kruising eu verbinding van den spoorweg Gouda 's-Gravenhage. Van de acht ingekomen biljetten was tot bet minste bedrag dat van den heer E. S. Reiiner, te Soe- termeer, voor IS,480. Amsterdam. De kiezersvereeniging „De Grond wet" alhier heeft tot candidaten voor den ge meenteraad gekozen, de HH. A. Beeloo, L. A. Bienfait, Mr. J. R. Oorver Hooft, Mr. B. H. M. Driessen, P. H. HoltzmaD, Mr. J. C. de Koning, Mr. S. A. Veiling Meinesz, D. Mendes. P. N. Mul ler, Mr. E. N. Rahusen, Mr. C. J. A. den Tex, Mr. II. L. M. Luden en Mr. E. J. Everwijn Lange. 's-Gravenhage. Aan het ministerie van binnenl. zaken is 11. Donderdag aanbesteed1°. het maken van een gebouw tot koperslagerij, metaalgieterij enz. en van eenige andere inrichtingen te Til burg; 2°. het maken van jaagpaden en kribben in de Waal en verdere werken, in verband met de spoorwegbrug te Bommel. Voor de eerste be steding waren 9 en voor de tweede 22 biljetten ingekomen. Minste inschrijvers waren, voor N°. 1 de heer P. Kempenaars, te Udenhout, voor ƒ30,588,98, en voor N°. 2 de heer R. C. Muurman te -Ge ld ewnalse IV -voor -ƒ 78,000 Voor deze laatste besteding bedroeg de hoogste inschrijving 160,000. Barendrecht. Z. Excell. de Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland bezocht Donderdag, bij gelegenheid van zijne inspectie reis, ook deze gemeente. Te halftwee aan het raadhuis afgestapt en aldaar gecomplimenteerd door den burgemeester, bezocht Z. Excell. vervolgens het kerk- en school gebouw enz., en vertrok te halfdrie naar de na burige gemeente IJselmonde. Delft. In eene buitengewone vergadering, gisterenavond gehouden door liet Departement Delft der Nederlandsche maatschappij ter bevor dering van nijverheid, is besloten tot het zenden van eenige werklieden naar de tentoonstelling van handwerksnijverheid te Amsterdam, voor rekening van het departement. Daartoe is eene som van hoogstens ƒ150 beschikbaar gesteld voor de commissie uit het bestuur van het departe ment die zich met de regeling dezer zaak heeft belast. Staphorst. De cijfers der hooilandverhuringen zijn nog steeds klimmende. Een paar perceelen gemest land liepen op 46 en ƒ50 en toch wordt geschat dat de huurders om de 1500 kilo daar zullen balen. Het laalste mag ook geëtgroe worden; globaal komt het hooi in de geniet landen den huurders op ƒ10 de 500 kilo. De jonge lianen gelden hier tegenwoordig plaats van 15 a 20 ets., -30 a 35 ets het stil ten gevolge van de rechtstreeksche verzendil aan de restaurateurs te Parijs, die te grooter nu er hoegenaamd geen vogelwild mag gesel ten worden. Het successierecht voor de in den derden gra; geërfde roerende en onroerende goederen <t nalatenschap van den heer Rothschild, in li departement der Seine, is dezer dagen betaa en wel met 1,643,000 fr. Ilet door Verdi in 't leven geroepen plan, o k na den dood van Rossini een aantal componist! Ie vereenigen, ten einde gemeenschappelijk ei Requiem ter gedachtenis van den beroemden i gestorvene te componeeren, zal worden volvoer -. Ilet lot heeft, behalve Verdi, tot inedewerke bepaald: Bazzini, Boucheron, Buzzola, Caguor I Coccia, Gasperi, Mabellini, Nini, Pedrotti, P trella, Platania en Ricci. Wegens redenen va v gezondheid heeft de grijze meester Mercadanl bedankt om aan het werk deel te nemen. De Morning Slar dringt er op aan, dat de auti riteit zich eens bemoeie met de „zedelooze voo stellingen", die thans in St.-James Theatre wo den gegeven, en waarbij Mil Schneider in d „Barbe" Bleue en Grande „Duohesse" de hoofdr, speelt, en zooveel aantrekkelijks bezit voor In publiek, dat men zich om eene plaats verdring niet alleen, maar waardoor zelfs oude datnes e toe worden gebracht om met hare gerimpeld schouders - meer dan welvoeglijk ontbloot-in d loges plaats te nemendie moderne kleederdrack zou o. a. oorzaak zijn, dat men thans meer dai ooit hoort van kiespijn, aangezichtspijn, enz. Eeni dame heeft echter de schoone verklaring afgelegd dat velen met haar bereid zouden worden be vonden, om al wat in haar toilet leelijk is, t vervangen voor wat fraaiers, indien zij daarmedi den man barer keuze aangenaam kunnen zijt De Daily News begint ook artikelen tegen de horribl, mode te schrijven en meent o. a, dat het zeei weinig voor de ontwikkeling der dames geldt, da: zij alles wat de eene of andere Fransche modislt bedenkt hoe leelijk het ook zij navolgen. Een in Illinois uitkomend blad vertelt, dat on langs de bliksem in een school is ingeslagen, een paar schoenen van de voeten van een school jongen heeft afgerukt en die tot groot vermaal van de volstrekt niet ontstelde schooljeugd naai 't hoofd van den meester geslingerd heeft. Voor de Amerikaansche gerechtshoven is een proces tot echtscheiding ingediend door de echtj genoot van een welbekend generaal van die zijde van den Oceaan, generaal Tom Pouce. Deeische- res geeft als hoofreden voor haar eisch den voort durend dronken toestand van baar man op. Hel glas van Tom Pouce is wel zeer klein, maai naar het schijnt moet hij het ongehoord dikwijl: aan den mond zetten en leegdrinken. V A B I A. Te Dürkheim heeft men, evenals te Landau en te Neustadt, tot de verandering der „Kon fessions"-scholen in neutrale scholen besloten. Ia de eerstgenoemde stad stemden alle Protestanten ten getale van 810, en 166 van de 188 stemge rechtigde Katholieken vóór het neutraal onderwijs Luidens een dezer dagen door de Belgische regeering openbaar gemaakt verslag telde België op 31 December 1S66, eene bevolking van 4,827,833 zielen, n.l. 2,419,639 mannen en 2,108,194 vrou wen. Onder dit getal waren 33,854 Nederlanders, 5,625 Luxemburgers, 20,701 Duitschers, 3,003 En- gelschen en 2,981 uit verschillende landen. do pe a;i dii er- Vc O. m he ht en dei me de bi di d: n n 1 te v u 1< ma V 40 sp' du ch de een ezel stoot zich geen tweemaal aan denzelf den steen, en dus heb ik mijn klompen meege nomen." „Zoo, ja, je kunt machtig mooi praten, dat is zeker; maar zeg mij nu eens: wat kom je hier eigenlijk doen?" „Dat zal ik met mevrouws permissie eventjes vertellen." „Goed; maar wat kort, hoor!" riep de burge meester, „want jij maakt veel te veel praats, en teut als een oud wijf." „Mijn moeder is hier geweest. Dat heeft zij mij gezegd. Maar dat staat mij niet aan, want zij heeft zooveel gezegd als dat ik vergeving wou vragen, en dat lijkt er niets, niemendal naar. Ik heb geen kwaad gedaan, niets, niemen dal; ik ben tegenover mijnheer en mevrouw zoo vrij, als het maar kan, ik ben weggegaan, uit mijn dienst geloopen, omdat ik mij niet wil la ten ranselen, en daar blijf ik bij. Mijn moeder moet weten wat zij doet, maar ik kom hier niet soebatten, want dan zou het lijken, alsof ik schuld had, en die heb ik niet. Dat wou ik maar even zeggen." JanJanriep mevrouw, „wat zul jij nog vaak je hoofd stooten in de wereld! Is dat ook een manier van praten tegenover je meerderen?" „Hoor eens, mevrouw, men moet niet maaien waar niet gezaaid is. Ik ben nooit verder dan onze dorpsschool geweest, en als ik dus geen stadhuiswoorden of complimenten gebruik, dan moet je mij dat niet hoog aanrekenen." „En dus, je woudt je moeder maar laten ver hongeren, en dat arme mensch ongelukkig ma ken door jou stijfkoppigheid?" „Neen mevrouw, ik ben niet stijfkoppig. Als ik in het een of ander misdreven had, dan zou ik gerust zeggen: Ik beken ongelijk, en vraag vergeving." „Maar hoe durf je toch zoo boud te spreken? 'k Heb immers met mijn eigen ooren gehoord, hoe schandelijk brutaal je tegen den heer Stuif- hemel bent geweest. Die heer was zoo goed een praatje niet je te maken, inaar je geeft hem niet alleen geen antwoord, maar je staat daar te lollen en te zingen, en doet net alsof die mijn heer er niet is. Zijn dat dan geen goddelooze streken, waarvoor je straf verdiend hebt?" „Neen mevrouw, dat mocht ik wel doen. Als ik mijnbeer den burgemeester zoo veralferonteerd had, dan moest ik weggejaagd worden, maar „Zwijg toch ellendige jongen! Weet je dan niet, dat het op hetzelfde neerkomt, of je mij beleedigt of wel de heeren en dames, die ik hier als gasten op den Geuzenburg ontvang? „Met uw verlof, mijnheer de burgemeester, dat staat niet gelijk; ten minste ik wou maar zeggen: die gasten kunnen er naar wezen." „Neen, dat gaat te ver!" barstte mevrouw los. „Geen woord meer! Pak je weg, en kom me nooit meer onder de oogen „Het is goed," zei Jan, „ik zal heengaan, maar later zullen mijnheer en mevrouw, hoop ik, wel inzien, dat ik geen ongelijk gehad heb." V. geen alledaagsche persoonlijkheid. Bij de voordeur ontmoette Jan Stakkers den heer Stuifhemel. Deze ontmoeting liep echter zeer kalmpjes af, daar de heer Stuifhemel geene roeping gevoelde opnieuw een praatje met dien onbeschaamden knaap te maken, en daarenbo ven geheel vervuld was met een plannetje, dat pas bij hem was opgekomen, en welks volvoe ring, naar hij hoopte, zijne toekomst zou verze keren. Wat Jan betreft, hij zette zijne klompen neer, om die aan te trekken, en liet den heer Stuifhemel voorbijgaan, zonder hem met een blik te verwaardigen. De heer Cornelis van den Stuifhemel was des tijds ruim dertig jaren oud. Hij ging bij sommige menschen door voor een man van algemeene kennis, ja zijne hospita geloofde, dat hij een mis kend genie mocht heeten, want op baar zilveren bruiloft had hij mede aangezeten aan het feest maal, en toen aan het dessert een vers voorge dragen, zoo prachtig, dat alle aanwezigen nog opgewonden werden, als zij er aan dachten, 't Was ook zoo welsprekend geweest, en maakte zooveel indruk door die telkens terugkeerende regels Zoo word' dit zil'vren feest, door 's Heeren gunst (van boven. Een gouden bruiloftsdag, mijn waarde vriend Van (Hoven; welk refrein hij dan, om bet ander couplet, ver wisselde, met tot de bruid te zeggen: Vier eens uw gouden feest, Cornelia Van Hoven, Begunstigd door den Heer, wiens naam wij dank- (baar loven. Dat men Stuifhemel eene algemeene kennis toeschreef, was vooral daaraan toe te schrijven, dat hij altijd en over alles meepraatte, en dit wel op zulk eene wijze, dat hij over de zaak zelve, die behandeld werd, of over iets, dat daar mee in verband stond, een ongunstig oordeel velde. De billijkheid vordert, dat wij hier bijvoe ging, dat de heer Stuifhemel inderdaad van on noemlijk vele dingen iets gehoord gezien of ge lezen had, zoodat hij, althans bij een kort en op pervlakkig praatje, allicht den indruk kon maken alsof hij wezenlijk goed op de hoogte was. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2