OFFICIEELE BERICHTEN. AD VERTEN TIEN. gedaan. Een der leden wenschte, dat de gijze ling nooit zou plaats hebben voor schulden onder het bedrag van twintig shillings of een pond sterling. De misbruiken, waarop de voor standers van dit amendement zich beriepen, waren werkelijk treffend. Gevallen, van een Qian die voor den rechter moest verschijnen wegens eene schuldvordering van 4 shillings, terwijl hij door te verschijnen 5 shillings zou verzuimen, en die eindelijk gegijzeld werd en daardoor een aantal pond sterling verzuimen moestvan een ander, die zelfs voor 7 stuivers gegijzeld werd; van opkoopers van pretensies die zonder genade of verstand kleine en groo- tere schuldenaars, gijzelden, maakten zooveel indruk, dat het den minister de grootste moeite kostte om den voorstanders van het amendement aan het verstand te brengeu, dat de lijfsdwang in het wetsvoorstel alleen werd aangehouden voor het geval, dat de schulde naar wel bij machte maar onwillig was om te betalen, en dat in zoodanig geval, de weige ring om 7 stuivers te betalen evenzeer oplich terij was, ale die om 20 pond st. te betalen. Naarmate de behandeling in derde lezing van de wet nopens de opheffing der Iersche staatskerk in het Engelsche hoogerhuis nadert, neemt het aantal daarin verlangde wijzigingen bij amendement toe. Reeds een twintigtal amen dementen zijn ingediend, welke alle de strek king hebben om het een of ander voorrecht voor de Iersche kerk, zoo mogelijk, uit den schip breuk te redden. Het wordt echter betwijfeld of een van al deze amendementen, voor zoo verre zij een eenigszins ingrijpend karakter be zitten, in de gegeven omstandigheden wel zal worden aangenomen. INGEZONDEN. Bij de laatste verkiezingen zijn er bij herha ling klachten geuit omtrent de verkiezings manoeuvres der liberalen. Zijn er werkelijk door dezen oneerlijke middelen gebezigd,dan verdie nen ze afkeuring; maar dan blijft toch nog de vraasghodden die waarschuwingen op zich zelve, afgescheiden van de wegen, langs welke zij tot de kiezers kwamen, te recht of ten onrechte plaats? Wat de ultramontanen betreft, is het antwoord spoedig gevonden. Wie b. v. de encycliek van den Paus gelezen heeft, en niet inziet, waar het op uit zou loopen, zoo deze partij de heerschappij in handen kreeg, mag waarlijk wel tot de geestelijk blinden gerekend wordendoch eene historische bijdrage omtrent den geest van hare protestantsche geestverwan ten, zooals die zich, geheel buiten verband met onze verkiezingen, elders openbaarde, zal wel licht ter beantwoording van deze vraag nog niet geheel overbodig zijn. Wij ontleenen haar aan het Kaapsche Volksblad van 19 Mei 1869: //Zondag 9 dezer was een dag, die lang in het geheugen blijven zal bij ieder, die belaüg stelt in het kerkelijk leven. Ds. Paure, de leer- aar der onlangs gevestigde vrije Protestantsche Kerk, hield op dien dag voor de eerste maal bevestiging van nieuwe ledematen. Een twaalftal jongelieden had zich tot die plegtigheid voor bereid. De leeraar hield eene indrukwekkende rede over de woorden van Jezus: //Gij zijt het licht der wereld", en heette de nieuwelingen welkom in zijne gemeente na hun bevestigend antwoord op de vraag//Sluit gij u bij de vrije Protestantsche kerk aan, om daarmede te ken nen te geven, dat het uwe overtuiging is, dat ware godsdienst niets meer, maar ook niets minder is, dan liefde tot God en liefde tot de menschen, en dat het uw ernstig streven zijn zal, die godsdienst in uw leven in beoefening te brengen?"' In hoogst ernstige bewoordingen spoorde hij hen vervolgens aan tot een innig godsdienstigen wandel. De zaal, waar Ds. F. zijne godsdienstoefeningen houdt, waa bij die gelegenheid geheel gevuld, en het gehoor werd blijkbaar in de meest ernstige en plegtige stem ming gehouden. Op dienzelfden morgen werd aan de gemeente, in de Gereformeerde Kerken vergaderd, mede- deeling gedaan, dat vier van bare leden schrif telijk voor hun lidmaatschap bedankt hadden, als hebbende zich bij de vrije Protestantsche Kerk aangesloten. Ds. Murray, die toen als leeraar in de Groote Kerk optrad, was zigtbaar aangedaan bij het volvoeren dier taak, gelijk zich niet anders van hem denken liet. Maar toch schijnt het ons toe, dat hij in de wijze, waarop hij meende de gemeente bij die belangrijke gebeurtenis te moeten bepa len, afgeweken is van de voorschriften der Christelijke liefde en een onverantwoordelijk misbruik heeft gemaakt van de vrijheid des Christelijken kansels. Wij zwijgen nog van zijne leerrede over 1 Joh. 2 vs. 1823, naar aanlei ding waarvan hij onder veel meer verklaarde, dat de oorzaak van wat hij afdwaling noemde, daarin gelegen was, dat het velen in de ge meente ontbrak aan de zalving des Heiligen Geestes, en dat de aanhangers der vrije kerk geen recht hadden op den naam van Christen maar wij wijzen op het schier ongeloofbaar feit, dat hij den moed had, om bij den aanvang der godsdienstoefening aan de gemeente bij deze gelegenheid het 13de hoofdstuk uit Deuterono- mium voor te lezen. Wij laten de toepassing gerust aan eiken nadenkende over." Tot dus ver het Volksblad. Indien men nu nagaat, dat Ds. Murray sprak tot orthodoxen, voor wie elk gebod in den bij bel nog steeds een wet is, en dus door zijn voorlezen openlijk tot vervolging en uitroeiing van andersdenkenden aanspoort, dan vragen wij, oi wij wel veel beters te wachten zouden heb ben, indien, in plaats van Rome, haar protes tantsche geestverwant, de macht in kerk en school en hiermede de toekomst in handen kreeg. ACADEMIENIEUWS. Utrecht, 25 Juni. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer F. M. Cowan, officier van gezondheid 3de klasse bij de marine, geb. te Amsterdam, na openbare verdediging van een academisch proefschrift. Leiden, 29 Juni. Bevorderd tot doctoren in de rechten de heeren J. Meinesz, geb. te Am sterdam, met Stellingen, en V. E. L. De Stuers, geb. te Maastricht, met een acad. proefschrift, getiteld: //De verhouding der volksvertegen woordigers tot hunne kiezers. Eerste deel. Theo retische beschouwingen." HANDEL. Rotterdam, 28 Juni. Jarige en nieuwe tarwe 40 a 50 ets. lager; rogge 10 a 20 ets. lager; winter- en zomergerst 10 ets. hooger; paarden- boonen en Zeeuws, en Walchers. witteboonen als voren; Zeeuws, en Walchers. bruineboonen 50 ets. lager; KI. Zeeuw, en Walch. blauwe erwten mestiug 25 ets. hoogerkanariezaad 25 ets. hooger; koolzaad 3 Lv. hooger; Fries, en Overmaas. 74 Lv. Meekrap. Naar puike soorten blijft geregelde vraag en werden voor enkele partijtjes zelfs hoogere prijzen betaald. De middelbare en or dinaire soorten vinden weinig koopers op de verhoogde prijzen die daarvoor gevraagd worden. II KR-IJ K. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren ge ijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten, bene vens de bij de inhoudsmaten van drooge waren be- hoorende strijkels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het lokaal van den Uk, op de Breêstraat in het Stadhuiszullende daartoe, tegen da delijke betaling, worden gevaceerd Voor Wijk VI, van den 29 Junij tot den 5 Julij, telken dage van des morgens 9 tot des namid dags 1 uur, uitgezonderd de Zondag. En wordt wijders ter kennis van de belang hebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1S69 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter A. Letden, 27 Mei 1869. STATEN-GENEKAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. De heer Thorbecke opende heden het debat, gisteren reeds aangevangen, over de spoorweg verbinding van Zaandam met Amsterdam. Spr. wees op de groote voordeelen van het regee- ringsplan: de hoofdgedachte er van blijft con centratie van spoorwegen en zeevaart. De be zwaren er tegen zijn niet overwegend. Daarop verdedigde de minister van binnenlandsche za ken het ontwerp in eene uitvoerige rede. Na re en dupliek verklaarde de minister Van Bosse, dat zonder onvoorziene omstandigheden de rente voor de spoorwegleening uit gewone middelen zal kun nen gedekt worden. De motie-Insinger tot zuidelijke verbinding wordt ten slotte verworpen met 48 tegen 15 stemmen, eu het regeeringsplan aangenomen met 37 tegen 26 stemmen. Morgen zijn eenige kleine wetten aan de orde gesteld. Heden overleed ons kindje, den 28 Mei ge boren. M. J. DE GOEJE. W. H. DE GOEJE, Leiden, 28 Juni. Leembruggen. Voor de door de laatste zeeramp bij Eg- mond ongelukkig geworden Weduwen en Wee zen nog ingekomen: bij Pastoor GLAZENMAKER van Mw. de Wede. J. M. K. 2.50, van Dr. S. ƒ1, van D. S. ƒ1, van V. N. 2; bij Ds. VAN DER MANDELE van B. ƒ2; bij Ds. INCKEL onder letter S. 2.50, van Mej. D. ƒ1.235, onder letters E. v. G. 25. ^en fatsoenlijk burgermeisje, P- Oa gewoon met kinderen om SöP te gaan, zoekt eene Betrek king. Niet geheel onbemiddeld zijnde, is de inwoning bij een fatsoenlijk gezin het hoofd doel en zal de gelegenheid daartoe, bij humane behandeling ook zonder salaris, dankbaar wor den gewaardeerd. Franco brieven onder letter C. aan het Bureau van het Leidsch Dagblad. AROMATISCH MONDWATER tot behoud en zui vering der tanden, is een beproefd middel te gen kiespijn, scheurbuik en smartelijk taud- vleesch. De flesch a 90 cents. Dr. ROMERSHAÜSENS OOGWATER tot behoud, versterking en herstelling van het gezigtsver- mogen, is verkrijgbaar in groote flacons a ƒ1.en in kleine flacon) a 30 cents. IDIATON zeker middel tegen kiespijn. Het fleschje 45 cents. HAARBALSEM, EAU DE COLOGNE PHILOCOME. Deze balsem dient voor het versterken en tegen het uitvallen der haren. Hij reinigt het hoofd va^ de schilfers, maakt het haar zacht

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3