tot adj.-comm. der loodsen te "Willemsoord, de comm. der loodsen tevens ontv. der loodsgelden te Zierikzee H. J. Busman, en tot comm. der loodsen, tevens ontv. der loodsg. te Zierikzee, J. L. Ter Bruggen. Bij Kon. besluit vau den 23sten dezer, is aan L. Berghof, gepena. comm. 2de kl. bij 's rijks bel. te Maastricht, met intrekk. van het hem bij Zr. Ms. besluit van 18 December 1868, toe gekend pens. van f 191 'sjaars, een nieuw pens. ver), ten bedrage van ƒ343 'sjaars, en zulks op grond van art. 3, litt. bt en art. 33 der wet van 9/3 Mei 1846/51 (Staatsblad N°. 24/49). Z. M. heeft aan Jhr. B. Gevaerts van Geenvliet, op zijn verz., eerv. ontsl. verl. uit zijne betrekk. van ontv. der dir. bel. en acc. te Ber- guui c. n., behoudens aanspraak op pensioen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 59", Wind: N. O., des avonds te 8 uren 56°, te 10 ureu 54'. Dinsdag 's morgens te 5 uren 53°, te 8 uren 56°, 's namiddags te 12 uren 64°, te 4 uren 64°. Rechtsgeding tegen Jacob Me Vletter. Provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland. Jhr. Mr. F. W. A. Beelaerts Van Blokland waarnemend president. Vervolg der zitting van Zaterdag 26 Juni. Get. Ph. J. Thomas, grutter, getuigt dat besch. tot de jongens, die zich op straat be vonden, had gezegd, dat zij hem maar moesten laten loopen; maar dat zij wel mochten zingen, hetgeen door niets werd belet. Beach, had de jongens steeds gewaarschuwd geen balddadighe- den te plegen. Get. G. H. F. De Haas, lid der firma Wit- teroos, heeft ook gehoord dat de besch. de menigte vermaande zich rustig te gedragen en naar huis te gaan, en dan eerst, wanneer driest geweld of overmacht gepleegd werd zich daar tegen op eene ordentelijke en wettige wijze te verzetten. Get. Mets bevestigt, dat De Vletter de jon gens had aangespoord zich bedaard aan te stellen en zich niet te verzetten tegen de politie of de wettige machten, maar dat het zingen en zich vroolijk aanstellen hun niet kon worden belet. De besch had er bijgevoegd //want bij het volk zit de kracht". Anders had get. niets bijzonders gehoord of gezien. Besch.: Hoeveel personen waren daarbij wel tegenwoordig Get.: Het was vrij donker dien avond. Ik heb daar niet op gelet. Ik meen slechts 2- a 2 -honderd. De lantaarns waren wel opgesto ken, maar het was toch vrij donker. Get. J. A. Casteleyn, verversknecht, ver klaart o. a.: dat besch. de menigte had afge raden vuurwerken af te steken; hij had gezegd, dat men zich moest wachten voor het plegen van geweld of gewelddadigheid. Getuige Ch. Moulijn, besteller, verklaart, dat hij besch. ontmoet had op 30 October jl. des avonds, die hem vroeg, wat er te doen was. De besch. heeft toen de menigte bij herhaling gewaarschuwd zich rustig te gedragen. De agent Manders had toen gezegd//luister wat de smeerlap zegt." De besch. wilde een anderen weg gaan, maar hij kon dit niet door de massa volk die op de been was. Besch. was verhinderd voort te gaan en kon zijn weg niet vervolgen. Ik heb, zegt get., uit het politiebureau eene stem hooren roepen: //ik wil er uit!" en toen heb ik hem daaruit zien komen. Toen heeft het volk de glazen in dat politiebureau ingeworpen. Op de Gruote Markt heb ik gezien, dat men den besch. met geweld wilde arresteeren, en toen heeft de besch. gezegd: //ik wil naar huisl" De agent Manders heeft hem dikwerf vastgehouden. Er werd door het volk hevig opgedrongen. Toen heeft besch. gezegd: //men moet zich bedaard houden, daar de politie anders in het water zou geraken." Bescb. is toen nagenoeg alleen naar huis gegaan. Tegen 12 uren waren er vóór de wouing van besch. nog menschen, die zongen: //wij zijn weerbare mannen", en anders niet. Ik heb, zegt get., den nacht voor de wo ning van besch. gewaakt en alles is rustig ge bleven. Ik was voor dat waken aangezocht en heb daarvoor f 1.50 ontvangen. Ik heb niemand in de woning zien gaan. Op de vraag van den raadsheer Francois, antwoordt get., dat de glazen in het politie bureau werden ingeslagen, terwijl De Vletter er nog in was. Voor dat politiebureau waren menschen, meer dan 3, doch minder dan 20; toen werden de glazen ingeslagen, en daarna kwam bescb. er uit. Op verlangen van den adv.-gen. Mr. Terp stra wordt voorgelezen processtuk n°. 58, waar uit volgens het openb. min. blijkt, dat get. bij het opmaken daarvan wist wat hij nu niet wist, en nu weet wat hij destijds niet wist. De voorzitter: Wat is nu de waarheid? Get.: Wat ik nu verklaar is de waarheid. Ik wilde mij eigenlijk niet met de zaak inla ten. Al wat ik nu gezegd heb, heb ik gezien. Get. Joh. Verschuuren, sjouwer, heeft ook van den besch. de vermaning tot rust gehoord. Hij hoorde hem ook roepen//Zlj willen mij hier onrechtvaardig houden." Toen werden de glazen ingegooid aan het politie bureau van den commissaris Ludolph. Op de Groote Markt heeft get. gezien, dat er een groote aandrang volk waser waren wel 1000 menschen op de hoogte van ]het beeld van Erasmus. Toen men den besch. wilde arresteeren, riep deze: //Bur gers, geeft mij assistentie, ik zal er u goed voor beloonen." Het was er stikkend vol, toen de glazen werden ingeslagen. Ook werd er wel een slangetje (vuurwerk) in het politie-bureau geworpen. Getuige Jacob Koster kan zich niet meer duidelijk herinneren. De voorz. laat de verklaring voorlezen, door dien get. voor den rechter-commissaris afgelegd, op 2 Nov. jl. Get.: Het kan wel waar zijn wat ik heb ge zegd, maar ik kan het mij niet bepaald herin neren dus ik kan het niet bevestigen noch tegenspreken. Wel heb ik in de Oranjestraat gehoord, dat De Vletter zeide: //Burgers, zij willen mij houden." Toen heeft het volk de deur ingetrapt, de glazen ingegooid, enz. in het gebouw van het politie-bureau. Toen kwam er een heer uit, en dat was dezelfde persoon, die nu besch. is. Door het gedrang is de besch. losgekomen en naar huis gegaan. De voorz.: Het blijkt dan dat ge veel ver geten hebt, want voor den rechter-commissaris wist ge veel meer en hebt ge veel verklaard. Ge hebt zelf met Manders assistentie gaan halen. Get.: Ik herinner mij dat niet, want toen ik voor den rechter-commissaris geweest ben, had ik een borreltje gedronken en wist ik niet wat ik zeide. Maar als het er staat, zal het wel waar zijnmaar ik kan het mij niet be paald herinneren. Het is reeds zoo lang ge leden. Baadsheer llaedt van OldenbarneveldtWas De Vletter bij den oploop in handen der agen ten, ja dan neen? Get.: Zij hadden hem vast, maar hij is los geraakt. KOLONIËN. Door den gouv.-gen. zijn o. a. de volgende beschikkingen genomen Civiel departement. VerleendEen tweej. ver lof naar Ned., wegens ziekte, aan den control. 2de kl. bij de land. ink. en cult. W. Donker sloot; aan den ambt. op non-act. F. Van Vol lenhoven; aan den comm.-cont. H. J. Van Spanje; aan den eersten commies op het burea. van den chef over den geneeskundigen dienst W J. Bijkschroeffaan den tweeden coram, te algemeene secretarie C. Beynon aan A. J. 1 Weisbecker, en aan den hulponderw. aan d- openbare 4de lagere school te Batavia W. C Brans. Benoemd Tot admin. der tinm. in het distr Soegeislan J. C. Weydemuller, laatst, haventu. tevens ontv. der ink. en uitg. rechten te Tji latjap. Ontslagen Op verzoek, uit zijne betrekkin, van adv. en proc. bij den raad van just. t< Samarang, Mr. M. E. Adreas. Ingetrokken Op verz., de aan den gen. J. H Gutberlet verleende toelating tot uitoef, dei gen.- en heelk. praktijk te Kedong-Djatti. Machtiging verleendTot uitr. aan den gen J. H. Gutberlet van eene akte van toel. tot uitoef, van de gen. en heelk. praktijk te Saleyer, zijnde hij tevens belast met de waarn. van deo burg. geneesk. dienst en het opzicht over de vaccine aldaar. Militair departement. Bij het wapen der art Bevorderd: Bij het personeel. Tot kapit., de 1ste luit. G. Langenberg, van het pers., en B. A. H Arntzenius, vuurwerker bij de pyr. werkplaat; te Soerabaya; tot late luit., de 2de luit. H.,1 Kerrebijn en C. D. Cenin, beiden van het pers Bij het materieeltot majoor, dir. van den art. constr.-winkel te Soerabaya, de kapit. H. G Bouwmeester, thans onderd. van genoemde in richting; tot 1ste luit.: de 2de luit. B. F. Eliai en C. Koels, met bep., dat zij ook als zoodanig in hunne betrekking van onder-constructeur bij de art.-constructie te Soerabaya zullen werk zaam blijven. Verleend Een tweejarig verlof naar Neder land, wegens ziekte, aan den kapit. der art H. F. A. Scherer, en aan den kapit. der int F. J. Boom. BevorderdTot kapit.-kwartierm., de late luit.-kwartierm. A. A. Biptot lsten luit. kwartierm., de 2de luit.-kwartierm. F. J. Struy ven berg. BUITENLAND. Duitsculand. In het groothertogdom Ba den wint de zaak der invoering van de gemengdt (gemeente) scholen steeds meer veld. Zoo hebbeo te Heidelberg bij de stemming der gemeenten op 24 dezer, de Protestanten niet meer dan 900 tegen slechts 10, de Katholieken met 492 tegen 16(1 stemmen, de Israëlieten eenstemmig zich ver klaard voor de invoering der gemengde school Deze schitterende uitkomst werd gevierd met klokgelui, kanonschoten, optochten met fakkel licht, waaraan 1000 personen deelnamen, enz. Frankrijk. Bouher heeft de zitting van het wetgevend lichaam geopeud met de verklaring dat de buitengewone zitting noodig was om de geloofsbrieven der afgevaardigden te verifieeren opdat zoodoende alle onzekerheid zou ophouden aangaande de geldigheid der verkiezings-oper& ties. Volgens de denkwijze der regeering heeft de tegenwoordige zitting geen ander doel. De hernieuwing van het wetgevend lichaam door het algemeen stemrecht gaf eene natuurlijk gelegenheid aan het volk om zijne gedachteD wenschen en behoeften te openbaren. Maar het is noodig, dat de resultaten daarvan voor de politiek aandachtig worden nagegaan, od dat de manifestatie van hetgeen verlangd wordt niet in overhaasting geschiede. In de gewoDe zitting zal de regeering aan de goedkeuring yso het wetgevend lichaam de besluiten onderwer pen, welke haar het meest geschikt schijneD om de wenschen van het volk te verwezenlijken Van vele banken werden toejuichingen gehoord toen de vergadering werd geëindigd. De open bare bijeenkomst zal Donderdag plaats hebben Engeland. In het Lagerhuis is tot beper king van den lijfsdwang eene nieuwe poging

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2