i\°. 2872. Woensdag A". 1869. 23 Juni. BINNENLAND. A LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meer0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels /0.9G; iedere regel meer0.15. LEIDEN, 22 Juni. Den 209ten Juli a. s. moet de verkiezing hebben, van leden voor den gemeente raad. Een derde der leden treden met Septem ber a. s. volgens de wet af. Het zijn de heeren Dr. W. C. Van den Brandeler, P. L. Tichler, Dr. J. Rutgers, B. W. Wttewaall, Mr. H. P. J. Tollens, Mr. J. Van Outeren, Prof. J. E. Goudsmit, J. Van Heukelom Jr. en Mr. K. J. P. C. Kneppelhout van Sterkenburg. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer zijn in deze gemeente (met 1027 kiezers) ingeleverd 826 biljetten (24 meer dan bij de eerste stemming). In de onderdistricten (voor zooverre bekend): Oegstgeest (met 58 k.) 45Leiderdorp (met 70 k.) 45; Warmond (met 59 k.) 55; Koude kerk (met 52 k.) 43; Wassenaar (met 90 k.) 69; Katwijk (met 77 k.) 53; Valkenburg met 21 k.) 14; Voorschoten (met 74 k.) 61 Aarlanderveen (met 105 k.) 68 Sassenheim (met 49 k.) 39Oudshoorn (met 93 k.) 67 Noord wijk (met 128 k.) 99. In de 12 gemeenten gezamenlijk 31 meer dan bij de eerste stemming. 's Rijks middelen hebben ge durende de vijf eerste maanden van dit jaar opgebracht. f 30,471,567.96® De raming bedroeg 29,471,397.90 Dus meer dan de raming f 1,000,170.06*. In 1869 brachten dus de middelen gedurende de vijf eerste maanden van het jaar op 30,471,567.96* Over denzelfden tijd in 1868 [beliepen zij28,699,540.41' Dus in 1869 hooger dan in 1868 f 1,772,027.55. In het begin van dit jaar heeft G. P. te Steenwijk aan den tbans gefailleerden en voort- vluchtigen kassier Wardenburg eenige talons van Nederlandsche effecten ter hand gesteld ten einde daarvoor nieuwe couponbladen te ont vangen. Die couponbladen zijn echter nooit aan genoemden P. uitgereikt. Daar nu in den laat- sten tijd te Steenwijk verscheidene van die coupons zijn uitgegeven, zelfs die, welke eerst in 1874 verschijnen, ia door de justitie Dins- jl. huiszoeking gedaan bij de moeder en zuster van de vrouw van den genoemden War denburg. Bij de eerste is dat onderzoek niet vruchteloos geweest. Er moeten nog verscheiden niet verschenen coupons in omloop zijn, zoodat bet bij het ontvangen van coupons voor ieder raadzaam zal zijn, zorgvuldig op den vervaldag van die stukken te letten. Prov0. en Z. Ct.) Nadat de HH. Bosscha, Lindo en Ising ieder verklaard hebben, dat zij Sagittarius, de schrij- jver der Parlementaire Portretten, niet zijn, geeft heden de heer Gerard Keller, evenals genoemde heeren, bij openlijken brief aan Prof. Vreede te kennen, dat hij evenmin Sagittarius is. Zoüdag-avond werden door den WelEerw. heer J. W. F. Roth in de Duitsche zending- kerk te 's B a ge mededeelingen gedaan over den maatschappelijken en godsdienstigen toestand van de Kaap de Goede Hoop. Na het houden eener rede deed hij verschil lende mededeelingen over de Kaapkolonie. Z.Eerw. schetste eerst den toestand zijner ge meente (Eben Haëzer) die in 't jaar 1839 na de afschaffing der slavernij uit heidenen en Ma- homedanen was opgericht en gestic'.t geworden door wijlen den WelEerw. heer Vogelgezang en die tbans volgens 't doopregister een getal van 600 gedoopte kinderen en volwassenen telde. Zij bad zich zelve als eene afzonderlijke ge meente te onderhouden; en dit was vooral in dezen tegenwoordigen tijd daar de kolonie in een zeer gedrukten toestand verkeert, zeer moei lijk. Het was dan ook daarom, dat Z.Eerw. als leeraar dier gemeente met haar goedvin den en voor zijn dienstwerk gezorgd hebbende, besloten had, om met evangelische zendeling genootschappen te confereeren en eenige^ liefde, giften voor hare stoffelijke belangen in te zamelen. Daarna ging de spreker over tot het geschied kundige der kolonie. Vervolgens gaf hij een doelmatig en interessant overzicht omtrent de opvoeding en 't onderwijs aldaar, waar ruim een veertiental godsdienstige kerkgenootschap pen en ruim 400 ondersteunde scholen werden gevonden. De bevolking werd geschat op bijna 500,000 en 't getal leerlingen op de scholen ruim 20,000; zelfs vond de geachte spreker noodig om iets over de zeden en gewoonten der kolo nisten mede te deelen. Met betrekking tot dit onderwerp stond hij stil bij verblijdende teekenen, dat men de han den aan 't werk zag geslagen en voor jeugdige menschen de gelegenheid had verschaft om als eene vereeniging met elkander zich te verbin den, en over wetenschappelijke en zedelijke za ken van tijd tot tijd voorlezingen te hooren. Ook was 't hem aangenaam te gewagen over 't werk der christelijke liefde, hetwelk zelfs in den laatsten tijd vooral bij zeer velen is aan schouwd geworden. Eindelijk behandelde hij het onderwerp: //Wat men in de toekomst van de Kaapkolonie kan verwachten." Alhoewel het weder daartoe niet uitlokte, was het Paleis voor Volksvlijt te A ra sterdam, ter gelegenheid van den derden feestdag van den zangersbond zeer goed bezet. Men zou thans eenige der voornaamste liedertafels, die den vorigen avond in vereeniging met alle anderen gezongen hadden, afzonderlijk hooren. De namen der liedertafels, die in deze groote ruimte de vuurproef voor het publiek zouden doorstaan, waren, benevens de voorgedragen nummers, als volgt: Aurora (Utrecht) met //Standchen," van F. Otto, en //Weinlied," van Carl Zöllner; Oefening baart Kunst (Amsterdam) met //Früh- lingsnahen" van Conr. Kreutzer en //der Eels im Meer" (de Rots in zee), van Richard Hol Manneu-Zangvereeniging (Utrecht) met een mo tet van Hauptmann //Ehre sei Gott" en //Werk manslied," van Ant. J. Van Schaik; Oefening en Uitspanning ('s-Hertogenbosch) met //Him- mel und Erde" (in stede van het vroeger aan gekondigde lied //Gute Nacht") van E. Otto en l'Orgue van de Rille; Zanglust (Amsterdam) met //Gesang der Geister über den Wassern," motet van B. Klein, en //Trinklied vom Main," van A. Berlijn; Kunst en Vriendschap (Am sterdam), met //Les enfants de Paris," van Ad. Adam, en //Nun fangen die Weiden zu blühen au," van Berlijn eindelijk last not least Eu terpe (Amsterdam) met //O! Sah' ich auf der Haide dort," van Kücken, en //Holland en Oranje," van G. A. Heinze. De beide afdeelin- gen van het programma werden ingeleid door de prachtige dramatische ouverture //Eloris V," van Joh. M. Coenen, en de vijfde ouverture van E. Böhme, uit Dordrecht, en gedirigeerd door de respectieve componisten, uitgevoerd door het orkest van bet Paleis voor Volksvlijt. De schoone compositie van Meyroos//O Welt, du bist so wunderschön!" voor koor en orkest, vormde het slot van de eerste afdeeling en werd door de gezamenlijke liedertafels voorge dragen. De verslaggever van de Arnh. Courant schrijft over een der noaM den eersten avond van het feest opgegeven, het volgende: N°. 4 (om in het ge lid te ..blijven!) Worps stijl is streng maar tevens populair. Jammer dat de repetitie zoo slecht bezocht was, anders zou de aanvoerder van //die Hymne an die Musik" (op het inter nationale feest van 't vorig jaar) meer succes gehad hebben van zijne waardige compositie. Toch was de uitvoering goed. De le tenor (een dilettant uit Leiden, mijnheer de G.) heeft door zijn schoon geluid veel bijgedragen, om Heijes tekst als Hollandsche taal door Hollandsche muziek goed te doen verstaan. //Artistiek" heeft Worp zeker het meeste succes ingeoogst, en hij werd door het publiek met bijval ontvangen. Op den 2den September e. k. zal te U t r e c h t door de leeraren in de staatswetenschappen aan de verschillende hoogere burgerscholen in ons vaderland eene algemeene vergadering worden gehouden, ten einde de belangen van het on derwijs in die vakken onderling te bespreken. Die vergadering zal plaats hebben op verzoek van een vijftal leeraren, terwijl de uitnoodiging ter bijwoning dier zeer belangrijke vergadering gedaan is door Mr. E. Van Lier, advocaat te Amsterdam en leeraar aan de hoogere burger school te Zaandam. Zoo men weet, werd onlangs het bataljon van het 3de regiment infanterie dat, ter beteu geling van de ongeregeldheden op Walche ren, tijdelijk Bergen-op-Zoom verlaten had, te Veere gestationneerdeerlang zal dit ba taljon weder naar zijn garnizoen te Bergen- op-Zoom terugkeeren. De onrust is dan ook gelukkig spoedig en geheel geweken. De uitslag van het eind-eiamen der cadets

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1