li U 1 T ENLAND. Mr. H. A. NEEB. Hedenmiddag te 2 uren viel een jongentje bij de Karnemelksbrug achterover in het water. Terwijl zijne makkers zich onledig hielden met //help!" te roepen, kwaui een klem meisje den drenkeling te hulp en hield hem zoolang vast totdat eenïge personen heui weder op het droge brachten. Voor den Hoogen llaad is gistereu als advocaat beeedigd de heer Mr. O. W. Star Nuuian. Eene vreeselijke misdaad had gisterenmiddag te 's-liage plaats. Een geacht ingezeten alhier, de heer B. M., in de Lange Pooten, die eerst gistereu tot zijn huwelijk was aangeteekend, werd in zijn winkel onverhoeds overvallen en hem werd met een scheermes door den persoon F. J. P. eene belangrijke verwonding in den hals toegebracht. De dader die den aangerande gewelddadig uit zijn huis sleurde en hem op straat als een razende mishandelde, werd eindelijk door een agent van politie en eenïge burgers aan gehouden. Men verhaalt dat minnenijd de aan leiding tot dit gruwzame feit moet zijn en de dader meermalen met de uitvoering van zijn voornemen zou hebben gedreigd wanneer de huwelijksverbintenis tot stand mocht komen. De commissaris van politie Wulflers, ver gezeld van den inspecteur Harden berg, van het voorgevallene onderricht, begaven zich onmid dellijk ter plaatse en stelden omtrent het leit en de omstandigheden een onderzoek in. Ver schillende dokters waren mede daar tegen woordig, die den ongelukkige het eerste verband hebben gelegd; zij moeten hebben verklaard, dat er nog geen dadelijk leveusgevaar bestaat en men dus kon hopen den ongelukkige in het leven te behouden. Haar meu met zekerheid mededeelt, is thans besloten de tentoonstelling van voorwer pen, betrekking hebbende op het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, en op ziekenverpleging in het alge meen, op 1°. Sept. a. s., in de residentie te doen plaats hebben. Van verschillende plaatsen zijn reeds toezeggingen gedaan van meer of minder belangrijke inzendingen, terwijl het ministerie van oorlog en verscheidene plaatselijke comité's van het roode kruis hun voornemen reeds te kennen gaven om mede te exposeeren. Gisterenmorgen omstreeks halfnegen isde stoomboot //Annie" te Rotterdam, van bui ten komende en achterwaarts stoomende, met zulk eene hevigheid tegen de nieuwe Leuve- brug aangevaren, dat die geheel ontzet en de passage zoowel door als over de brug gestremd is. De directeur der gemeentewerken heeft den toestand der brug bereids in oogenschouw ge nomen en zal het noodige ter voorziening doen aanwenden. In navolging van andere groote steden wordt nu te Amsterdam beproefd openlijk in een winkel gezond en best paardevleesch te verkoopen, de helft goedkooper dan best ossevleesch, even lekker en een krachtig en gezond voedsel, vooral voor zwakke menscheu, hetwelk zelfs door heeren doctoren wordt aan bevolen. Alhoewel de een en ander er een vooroordeel tegen heelt, zijn er toch genoeg Amsterdam mers, die gezond verstand hebben eu daarbo ven verheven zijn. In acht dagen werden reeds 4 paarden geslacht en verkocht, waarom de zaak ook verder voortgezet zal worden. Wat zuiver heid van qualiteit betreft, wordt het strengste toezicht door het bestuur daarop gehouden ieder paard wordt gekeurd voor en na het slachten. Heeren houders van paarden, die vet en ge zond zijn en niet willen werken, worden uit- genoodigd zich tot den verkoop daarvan aan het slachthuis (Warmoesstraat) te adresseeren. - Br was Woensdag-morgen bij Grève- coeifl* onder de spoorwegarbeiders een begin van werkstaking; van 's-Bosch werd daar heen een wachtmeester en acht marechaussees gezonden de aannemers hebben de belhamels van het werk verwijderd, waarna de overigen het werk weder hebben opgevat. Op Donderdag den 24sten Juni a. s. zal de gewone audiëntie van den minister van finan ciën niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot insp. der reg. en dom. der 2de kl. -by het dep. van fin., de heeren A. M. Van de Laar en O. M.J. Moor rees, thans insp. dier middelen der 3de kl.; tot surnumerairs bij het vak der poster de heeren J. R. Gostelie, wonende te 's-Hertogenbosch N. Schuit te Hoorn; J. Ten Gate te Hooge- zandJ. Esser te Tilburg; C. Van Ghert te Nijmegen; W. E. Viëtor te Leerdam; C. C. Yrendenberg te Texel; A. Burkens te Leer dam; J. A. H. A. Jansen te Sittard; W. E. Carp te Middelburg; Jhr. H. M. E. baron Van Asbeek te Loenenen G. IJssel de Schepper te Deventer. De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 60", Wind: N. W., des avonds te 8 uren 54°, te 10 uren 50". Zaterdag 's morgens te 5 uren 49°, N. O., te 8 uren 53°, 's namiddags te 12 uren 61°, N. W., te 4 uren 60°. Belgie. In het huis van afgevaardigden beeft de heer Guillery een voorstel gedaan, om te beproeven nog teu laatste den senaat gelegen heid te geven om terug te komen op zijn votum betreflende den lijfsdwang. Het voorstel is om de bepalingen omtrent den lijfsdwang te schorsen tot 1 Mei 1870. Dien tusschentijd zal de regeeriug dan kunnen gebruiken om de beide uiteenloopende meeningen van de kamer van afgevaardigden en van den senaat tot een te brengen. Frankrijk. Van de bij gelegenheid der jongste ongeregeldheden te Parijs gevangenge nomen personen, zijn reeds velen (men zegt 500) in vrijheid gesteld, tiet juiste cijfer der perso nen, die naar het fort van Bicètre zijn over gebracht, bedraagt 1033; onder deze vindt men 334 werklieden, 243 dienstboden, koffiehuisbe- dieuden eu kellners, 126 handelsreizigers, 120 ambtenaren, 25 renteniers en 105 personen, welke vrije beroepen uitoefenen. De Parijsche academie van wetenschappen heeft den door Lalande ingestelden prijs in de sterrenkunde, ter waarde van 2500 franken, toe gewezen aan den heer Janssen, die door de academie belast is geweest met het waarnemen der zon-eclips van 18 Augustus d. v. j. iu Zuid oostelijk Azië eu zijne ontdekkingen dienaan gaande heeft medegedeeld Te St.-Etienne is het Vrijdag rustig ge bleven, niettegenstaande er in de stad eene zekere agitatie keerschte. Tien bataljous en een eskadron hebben liet steenkolenterrein bezet. Alle ingangen der unjuen worden duor militai ren bewaakt. Spanje. De commissie voor het budget, aan welke bet voorstel betreffende eene korting van 33 percent op de rente der staatsschuld, ver? zonden was, had reeds te voren een voorstel verworpen tot eene korting van 14 percent. Het gouvernement wil nu noch bet eene noch het andere, maar zich bepalen tot de korting van 5 percent op de binnenlandsche schuld Eene commissie van de Cortes, met Olo- zaga aan het hoofd, heeft zich naar maarschalk Serrano begeven, om hem de wet aan te bie den, waarbij hij tot regent is benoemd. Toen de commissie zich van bare taak gekweten had, bracht Olozaga deswege verslag uit in de Cortes. De republikeinen namen bierbij een diep stil zwijgen in acht. Italië. Te Milaan hebben Donderdag op nieuw demonstration plaats gehad. Eenige p; sonen zijn gearresteerd. Volgens een brief uit Rome is het co: sistorie tot benoeming van bisschoppen tegf 25 dezer bijeengeroepen, en zijn de benoerau gen van kardinalen geren voyeerd aan het coj sistorie vau September. De benoemingen n Chigi, Falcinelli en Gianelli worden als zeh beschouwd. Generaal Kantzier inspecteert forten, voornamelijk langs de zijde der Nap litaansche grenzen. Griekenland. Donderdag is de zitting I kamers door den koning geopend. In de tnfl rede wordt een overzicht medegedeeld vauH handelingen der Panjsche conferentie, wegtB de geschillen tussclien Griekenland en l urk, De Helleensche regeering vereenigt zich met beginselen door de conferentie vastgesteld het welbegrepen belang van Griekenland. T- opzichte der financiëu wordt gezegd, dat Gr kenland aan zijne verplichtingen kan voldot De koning doet vooral de noodzakelijkheid ur komen van de ontwikkeling der uiaterieele hul; middelen des lands. Amerika. De leden der junta van Cuba zij gevangen genomen en vervolgens losgelate tegen een waarborg van 5000 dollars voo hunne verschijning voor de rechtbank en va 2500 dollars voor de handhaving van den vrej met Spanje. INGEZONDEN. Aan mijne medeledenkiezers in hel dis tri'. Leiden Op U rust, door Uw lidmaatschap vau d Maatschappij //Tot Nut van 't Algemeeu", een ernstige verplichting. Het levensbeginsel onzt Maatschappij wordt bedreigd: de school, waai voor onze Maatschappij steeds met hare best krachten heeft geijverd, wordt aangevallen. IJ leden onzer Maatschappij hebben bij deze ve: kiezing dus een bijzonder belang tiet is thai uiet de vraag of A dau of B minister zafaij< bet is de vraag of de roem van Nederland, i school, waar de kinderen van alle godsdienste naast elkander zijn gezeten, waar wezenlijk verlichting en christelijke verdraagzaam hei; wordt geleerd, zal behouden blijven. Ik beveel U dus ten ernstige aan, om Diu> dag Uwen plicht als kiezers en als leden vat 't Nut, niet te vergeten, maar getrouw op te komen eu Uwe stem uit te brengen op Een lid van de Maatschappij TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. TWEE FEITEN TER BEOORDEELING. 1. De Minister van Oorlog gelast aan de onder-officieren en korporaals van het leger, de Israëlïetische militairen geen woorden toe te voegen, die beleedigend zijn voor hunne gods dieustige gevoelens, enz. 2. De Leydsohe Schuttersraad veroordeelt een Roomsch-Katholiek schutter in eene geld boete omdat luj (vrijstel gevraagd hebbende) mankeerde op eene schiet-oefeniug, welke plaat- had op een R.-K. feestdag, een dag waarop de R.-K. militairen hier in garnizoen vri vap exercitiën enz. waren. Zou die Schutters raad een Israëliet op Sabbat of een hunne feestdagen tot schuttersdienst opgeroepen, ver oordeelen ik geloof het niet. Ik misgun den Israëlieten dit niet, want het u üiet meer dan billijk, maar ik vraag: Kan dit de meeuing van den Minister ge weest zijn? Dat betwijfelt ELSHOF. Leiden, 19 Juny 1869. BEKOEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: Te LiendenB. J. Swaan te Eemnes-Buitente Nederhemert: W. Callen-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2