winter zes malen hebben plaats gehad. Deze zijn zoo wat geregeld door 80 mannen bezocht, welke alweder hunne toegangkaartjes gratis van de begunstigers konden krijgen. Daar heb ben wij gehad lezingen over geschiedkundige en staathuishoudkundige onderwerpen, benevens na tuurkundige proeven. Uwe lezers zien dus, dat men hier in twee afdeelingen gescheiden heeft, wat in de volksbijeenkomsten te Leiden ver eenigd is, terwijl in de Zondag-avond-bijeen komsten op meer uitgebreide schaal is toege past, wat men bij u een //recreatie-avond" noemt, door welken, zoo ik mij niet vergis, te Leiden gewoonlijk het seizoen besloten wordt. De derde afdeeling eindelijk is die van het //Volkszangonderwijs". Dit onderwijs is door den kapelmeester van het regimentsmuziekkorps des Donderdag-avonds aan vrouwen en Zaterdag avonds aan mannen gegeven in een locaal, door het stedelijk bestuur daartoe afgestaan. Vroeger maakte men nog onderscheid tusschen eerstbe- ginnenden en meergevorderden, doch nu heeft men de twee klassen vereenigd en wordt het eerste uur aan de theorie, het tweede aan het instudeeren van zangstukjes gewijd. Gemiddeld hebben een 30tal mannen en een 40tal vrou wen aan de zangoefeningen deelgenomen. Om onder het zangpersoneel te worden opgenomen, moet men zich bij den aanvang van het seizoen aanmelden en voorts 10 cents per vijf oefenin gen bij vooruitbetaling storten. Van tijd tot tijd zijn de mannen en de vrouwen vereenigd, terwijl, zooals ik reeds zeide, de afdeeling zang onderwijs tweemalen openbare uitvoeringen in de Zondag-avond-bijeenkomsten heeft kunnen geven. Bij de laatste uitvoering heeft men het personeel kunnen doen optreden onder den naam van de //Zangvereeniging voor het Volk". Over elk dier afdeelingen nu staat een af- deeling8be8tuur, samengesteld uit vijf leden van deze worden er vier door de vereeniging uit haar midden benoemd, terwijl het dagelijksch bestuur drie zijner leden aanwijst om voorzit ters dier afdeelingscommissiën te wezen. Dit dagèlijksch bestuur is wat zijn naam uitdrukt; het vertegenwoordigt de vereeniging naar bui ten en treedt handelend voor haar op, terwijl het met de leiding van het geheel is belast. Doordien de voorzitters der afdeelingsbesturen tevens leden van het dagelijksch bestuur zijn, kunnen de belangen der verschillende afdeelingen aanstonds in die permanente commissie worden ter tafel gebracht en behandeld. En nu //le nerf" vraagt gij. Hoe wordt het werk dier vereeniging in stand gehouden? Den weg uwer uitgaven kennen wij, wat is nu de bron uwer inkomsten P Hierop ten slotte een kort antwoord. Gij hebt reeds bemerkt, dat, voor een klein deel althans, in rekening komen de bijdragen der //deelnemers", die dit jaar f50, en die van het zangpersoneel, welke f 40 beloopen hebben. Doch. reeds meer dan eens heb ik van //de begunstigers" gesproken. Het dagelijksch bestuur heeft n. 1. verleden jaar in onze stad circulaires verspreid om het pu bliek op te wekken de volkszaak door gelde lijke bijdragen te bevorderen, met dit gevolg, dat onze algemeene penningmeester in het af- geloopen dienstjaar heeft kunnen beschikken over 129 inschrijvingen voor jaarlijksche bijdra gen tot wederopzeggens toe ten bedrage van f582.50 en 73 inschrijvingen voor éen jaar ten be drage van f 367.35, d. i. dus te zamen over de f 949.85. De vereeniging vleit zich, dat vooral de eerstgemelde bijdragen met den volgenden winter eerder zullen worden vermeerderd dan verminderd en dat ook de giften in eens niet zullen ophouden. In de vergadering der vereeniging van 26 Mei j.l., waarin ook het verslag is uitgebracht dat ge drukt en heden verspreid is, is gebleken, dat de penningmeester het dienstjaar met een batig saldo van 59.59® heeft kunnen sluiten. Daar hebt ge dan nu mijne langbeloofde mede- deelingen betredende onze volkszaak. Ik heb vroeger uit uw blad bemerkt, dat men in Lei den ook veranderingen én verbeteringen wil aanbrengen. Misschien kan men er eenige put ten uit de inrichting onzer Leeuwarder ver eeniging. De Hooge Raad der Nederlanden (kamer van strafzaken) heeft gisteren o. a. twee be langrijke arresten gewezen, als: 1°. vernie tigd het arrest van het hof in Utrecht, waarbij J. Jansen tot gevangenisstraf is veroordeeld ter zake van het door onvoorzichtigheid doen ontstaan van gevaar voor een trein, dien hij als machinist bestuurde, en hem van alle rechts vervolging ontslagenen 2°. verworpen het beroep in cassatie, ingesteld door den procureur- generaal bij het hof in Gelderland, tegen een arrest in zake J. F. Eberson, waarbij hij is ontslagen van alle rechtsvervolging wegens medeplichtigheid aan frauduleusen invoer bij nacht buiten route of heerbaan, van buiten- landsch gedistilleerd, door het helen of bergen daarvan, wetende dat het door verboden in voer was verkregen. Dit laatste arrest is vooral belangrijk omdat het thans blijkt dat onze wetgeving niet voldoende is. Zij die de sluikerij het meest bevorderen, de opkoopers, kunnen, volgens dit arrest, niet gestraft worden. Uit Schoonhoven schrijft men dd. 16 Juni het volgende: Gisterenavond te halftien trof' een hevige bliksemstraal de woning van de wed. J. Voorduyn in den Bovenberg, gemeente Berg-Ambacht, met het ongelukkig gevolg, dat binnen zeer korten tijd de geheele hofstede, bijna de schoonste uit die buurt, in volle vlam stond. Met veel moeite is het nog gelukt de naastbij- gelegen woning van de wed. Schild, te behou den. Daarvan komt vooral de eer toe aan de in8tructie-kompaguie te Schoonhoven, die met een harer spuiten het eerst aan de plaats des onheils tegenwoordig was en met veel zelfopof fering laatstgenoemde woning nog behield. Wel dra volgden ook de gemeente-spuiten uit Scboon- ven en Berg-Ambacht, welke mede tot laat in den nacht water gaven. De burgemeesters dier ge meenten en de kapitein der instructie-kompagnie lieten zich ook niet te vergeefs wachten. De hofstede, die tegen brandschade verzekerd was, is bijna geheel in een puinhoop verkeerd. Slechts de voornaamste zaken heeft men kun nen redden, o. a. ook eene partij kaas. Opmer kelijk is het, dat sommige sterke boerenknapen uit dien omtrek dood bedaard het onheil konden aanschouwen, en bijna onmogelijk tot hulp te bewegen waren, terwijl burgers en militairen van elders geene opofferingen ontzagen. Uit Harderwijk wordt geschreven: De stad, en wel het aloude academiestraatje, is voor eenige dagen versierd geworden met een monument. Het is het meer dan levensgroote borstbeeld van den geleerde Karei Linnaeus, dat door de zorg van burg. en weth. geplaatst is in een nis van het torentje, staande in den voormaligen Hortus Botanicus, in welken tuin Linnaeus in 1735 gestudeerd heeft onder lei ding van den Europeesch beroemden hoogleeraar David De Gorter Jz. Het beeld zelf is een ge schenk van de heeren Redeker en Comp. te Amsterdam. Dit feit heeft den wenscb verle vendigd, dat, nu de eerste stap in dezen ge daan is, het gemeentebestuur verder moge besluiten om alsnog uitvoering te geven aan het vroeger bestaan hebbend plan om een steen te plaatsen onder het borstbeeld van Lin naeus, ter herinnering aan den wereldberoem- den Herman Boerhaave, die in het jaar 1695 aan de hoogeschool alhier tot doctor in de ge neeskunde werd bevorderd. Uit het bestaande drietal is hedenavond als leeraar bij de Hervormde gemeente alhier be roepen Ds. J. D. B. Brouwer te Harderwijk. Z. M. heeft pensioenen verleend aan G. Gerrits, zich noemende en schrijvende A. Yan Vreden, gew, sluisw. op het Apeldoornsche kanaal te Heerde, f 72 'sjaars; aan G. H Maassen, gewezen huipond. aan de openbar! stadsarmenscholen te Amst., van f 533 'sjaan H. P. Steenhuis, gew. hoofdond. te Appingedac van f 523 'sjaars; Jan Muurker, zich noemend en schrijvende Jan Geerts Muurker, gew. hoof; ond. te Meeden, van ƒ433 'sjaars. Z. M. heeft den inspecteur van administra:.! A. Polkijn benoemd tot ridder der orde rJ den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft aan den milicien H. E. Rob^l van het 4de reg. inf., vergunning verlxÊ tot het dragen van het kruis //Fidei et VirtB hem vroeger door den paus geschonken. 1 Z. M. heeft aan den heer J. S. Van Cl vorden, lid der Algem. Rekenk. in Ned. Ini te Batavia, vergunning verleend tot het aanJ men der versierselen van ridder der 2de klas] van de hertogelijk Saksische Ernestische Hol orde, hem door Z. H. den hertog van Saksrj Coburg-Gotha geschonken. De Thermometer van Fahrenheit teekenJ alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 511 Wind: N. W., des avonds te 8 uren 48°, tel uren 48°. Donderdag 's morgens te 5 urrJ 48°, te 8 uren 54°, 'a namiddags te 12 urq 61°, te 4 uren 60°. BUITENLAND. Duitschland. Dinsdag werd den koning val Pruisen een diner op het raadhuis te Bremel aangeboden. De koning zeide in antwoord cl een toast van den burgemeester: //Wanneer cl Voorzienigheid door mij groote, ongedachte zake! liet tot stand komen, dan moet ik erkenneJ dat ik hierbij den steun gevonden heb val bondgenooten. Alles is nog niet vervuld, wal levendig gewenscht wordt; doch de latere gen-l ratie zal de vruchten plukken van hetgeen si gezaaid hebben." De koning betuigde vervolgens zijn dank vol de hartelijke ontvangst, die hem te Bremen I 1 ten deel gevallen, 's Avonds was de stad pracht):] 1 geïllumineerd. Het tolparlement heeft met 155 tegen 9i| stemmen verworpen het voorstel om voortasi van minerale oliën inkomend recht te heffen. Oosteneijk. Omtrent de zaak van het leggen eener springbus voor het gebouw der directi;! I van de politie te Praag, deelt de N. Pr. Ztg.'l het volgende medeDe persoon, die de spring! j bus heeft gelegd, is ontdekthet is een macbi nist, zoon van welgestelde ouders. Te gelijk zijc eenige andere personen gearresteerd die mede plichtig schijnen te zijn. Hei blijkt, dat mes een komplot op het spoor is gekomen. Men vonf in de woning van den dader eene drukpers, eene goed ingerichte zetterij en eene groote hoeveelheid drukpapier, ook vele der oproerige plakkaten, welke sedert geruimen tijd in de stra ten van Praag uitgestrooid werdenook aanplak biljetten, houdende oproeping tot volksvergade ringenhet begin van een Czechiscb tijdschrift met de gefingeerde plaats van uitgifte Berlijn verder eene uitgebreide correspondentie met he binnen- en het buitenland, eene letter- en eem kogelgieterij. Gegoten kogels waren in groot hoeveelheid voorhanden, alsmede buskruit. Ee: student, die de aanplakbiljetten afscheurde waarbij een prijs werd uitgeloofd voor de ont dekking van den dader, is in hechtenis genomeo Feankeijk. Volgens eene statistiek, door de politie opgemaakt, bedraagt de schade, aan den handel en de nijverheid te Parijs door de jongste ongeregeldheden veroorzaakt, 1,500,000 fr. per dag. Vele bestellingen uit de departementenen het buitenland werden onmiddellijk afgezegd. Het //Journal officieel du soir" deelt mede dat er reeds 500 personen, die tijdens de jongste ongeregeldheden gevangen werden genomen, iD vrijheid zijn gesteld. De //Peuple" deelt den brief mede, dieD

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2