2868. -%M?k£r A0. 1869. Vrijdag 18 Juni. BINNENLAND. d" - - *c** LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. I'oor Leiden, per 3 maandeno.OO. franco per post3.85. ots Afzonderlijke Nommers0.10. I Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meerƒ0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90;iedere regel meer0.15. jaiil ieltji >09 LEIDEN, 17 Juni. Jl. Vrijdag is in het Mansion House te ODden onder het voorzitterschap van den lord-mayor eene vergadering gehouden van het Londensche comité voor de internationale ten- oonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Hamsterdam. Zij werd o. a. bijgewoond door de heeren laron Mackay, voorzitter der hoofdcommissie, ISverwijn, zaakgelastigde, en May, consul-gene- [raal van Nederland te Londen. De sub-commis- berichtte, dat zich bijna 200 Engelsche izenders, de voornaamste takken der Bitsclie pdustrie vertegenwoordigende, hadden aange- eld. De baron Mackay deelde o. a. mede, dat er tgebreide maatregelen waren gekomen voor ontvangst en de huisvesting van 200 werk- I eden gedurende de tentoonstelling op de meest ^economische wijze en met bet oog op hunne ering en hun genoegen. De baron Mackay ^tuigde ten slotte namens de hoofdcommissie zijn dank aan het Londensche comité voor den voortreffelijk en uitslag zijner werkzaamheid. Vaderland iaP' H Heden had alhier de jaarlijksche algemeene eu tergadering plaats van de Maatschappij der ïederlandsche Letterkunde. Een zestigtal leden, zoo uit deze stad als van elders overgekomen, hadden zich vereenigd in het gebouw van de Maatschappij tot Nut van 't AlgemeeD. De joorzitter, de boogleeraar J. De Wal, opende ieze bijeenkomst met eene krachtige rede, waarin lij herinnerde aan de vele binnenlandscbe en luitenlandsche leden, die de Maatschappij in iet afgeloopen jaar door den dood had verlo- en, en wier verdiensten in korte trekken wer den geschetst. Hierna gaf de secretaris verslag Van de werkzaamheden der Maatschappij, waarbij nzonderbeid werd gewezen op de reeds voltooide uitgave van bet woordenboek op Hooft, bewerkt I door den heer A. G. Oudemans, en de ter perse i iggende uitgave van de gedichten van Hille- Fp|aertsberg, bewerkt door den heer W. Bisschop. B Jit het verslag van den bibliothecaris bleek, dat de bibliotheek in dit jaar met vele belang rijke werken was verrijkt, zoodat de ruimte van het tegenwoordig locaal weldra te klein al zijn om alle boeken behoorlijk te plaatsen. hHe rekening van den penningmeester over- uigde de vergadering, dat de toestand der ;eldmiddelen van de algemeene kas en van het fonds niet ongunstig was te noemen. Ten aan zien van het gebruik der rente van het fonds werd bepaald, dat het beschikbaar bedrag be- rtemd zou worden voor de uitgave van de Hil- legaertsberg. Na eene pauze werden de werkzaamheden vervat. Tot binnenlandache leden der Maat- icbappij werden gekozen de volgende heeren J- S. Q. Gramberg te Voorburg, Dr. L. A. J. Burgersdijk te Deventer, W. Harmens Cz. te Harlingen, A. W. Sijtboff te Leiden, Mr. N. F. Van Nooten te Utrecht, Dr. J. A. Boo gaard te Leiden, Dr. W. A. Enschedé te Gro ningen, Dr. A. Kuyper te Utrecht, Mr. G. N. De Stoppelaar te Middelburg, J. H. Eichman te Leiden, S. Gorter te Wormerveer, Dr. W. F. 11. Suringar te Leiden, J. Hilman te Am sterdam, J. F. Boogaard te 's-Gravenhage, V. J. Andries8eu te Amsterdam, Dr. A. Van der Willigen Pzn. te Haarlem, A. W. P. Weitzel te Maastricht, Dr. P. J. Cosiju te Haarlem, Mr. A. P. Th. Eyssell te's-Gravenhage en Dr. A. J. Vitringa te Deventer. Tot buitenlandsche leden de heeren Eai. Hiel te Brussel, Dr. G. M. Asher te Heidelberg, Alb. Wolters te Bonn, A. B. Cohen Stuart te Batavia, Dr. li. Koepke te Berlijn, G. Sardemanu te Wesel, 11. Böttger te Hanover, W. Noel Humphreys te Louden, F. Von Hell- wald te Weenen, Fr. Reuter te Eisenach en L. W. Schuermans te Leuven. Het bestuur van de Maatschappij was ver zocht om de vergadering mede te deelen, namens eenige leden, dat er voor wijlen den Neder- landschen dichter Mr. J. Van Lennep een ge- denkteeken zal worden opgericht. Op eene lijst ter inteekening tot deelueiuiug werd door een aantal leden geteekend. Tot lid van het bestuur, in de plaats van den aftredenden bestuurder Prof. A. Kuenen, werd benoemd Mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele. Op voorstel van den beur Jolles werd met algemeene stemmen besloten het lid der Maat schappij, den hoofdonderwijzer Bell, te Amster dam, met zijn onlangs gevierd jubilaeum, namens de Maatschappij geluk te wenschen. Na afloop van de vergadering vereenigden de leden zich als naar gewoonte tot een gemeen- schappehjken maaltijd op Zomerzorg. De verjaardag van H. M. de Koningin werd heden alhier door het uitsteken van vlaggen en het bespelen van het carillon gevierd. Gisterenavond hebben eenige personen, in beschonken toestand verkeerende, alhier glas ruiten ingeslagen, waarbij eene vrouw is mis handeld en eene andere vrouw is verwond ge worden ook een dergenen, die de ruiten stuk sloegen, is zeer ernstig verwond. Naar men ver neemt, zijn reeds door_ de politie 9 personen gearresteerd geworden. Men schrijft ons uit Leeuwarden Het was Maandag een jaar geleden, dat onze //Vereeniging voor Volksbijeenkomsten", ook wel korter en krachtiger //voor het volk genoemd, door Z. M. den Koning als rechtspersoon is er kend. Zij had toen wel reeds een paar jaren be staan, doch men had ingezien, dat de vroegere organisatie gebrekkig was, dat de werkzaam heden der vereeniging meer uitgebreid en meer geregeld moesten worden, en zoo was den 7den Mei 1S68 een nieuw algemeen reglement vast gesteld, dat naar den Haag werd gezonden, en, zooals ik zeide, spoedig als statuten van een rechtspersoon naar Leeuwarden terugkeerde, om aanstonds in werking te treden. Volgens die nieuwe inrichting nu, bestaat onze Vereeniging uit minstens 20 en hoogstens 30 leden, welke eene soort van wetgevende en dirigeerende vergadering uitmaken, die ten minste tweemaal, doch gewoonlijk meermalen in het jaar bijeenkomt. De werkzaamheden der vereeniging zijn drie ledig, of bestaan uit drie afdeelingen, welke alle op verschillende wijzen het groote doel: //de ontwikkeling der volksklasse, volksbeschaving en volksveredeling", trachten te bereiken. De eerste heet //afdeeling Volksvoordrachten of Zon dag-avond-bijeenkomsten". Deze bijeenkomsten zijn in den afgeloopen winter tienmaal des Zondag-avonds gehouden in het schouwburglocaal, daartoe door de vrij metselaarsloge Archimedes, welke er eigenares van is, voor eene geringe retributie afgestaan. Nu eens hebben we daar novellisten gehoord, zooals de heeren Scheltema en Eilerts de Haan, dan eens heeft het muziekkorps van het 1ste regiment infanterie, dat bij iedere bijeenkomst de pauzen met kleine stukjes aanvult, meer uit gebreide nummers uitgevoerd en dus eene soort van volksconcert gegeven; dan weder hebben rederijkerskamers bereidwillig tooneelstukken en stukjes opgevoerd, een enkele maal heeft een han dig stadgenoot een goochel-avond gegeven, ter wijl verder een paar //redevoeringen", b. v. een over de zindelijkheid, gehouden en het noodig aantal dichtstukken bij wijze van bijdragen voorgedragen zijn. Tweemaal heeft de afdeeling //Volkszangon derwijs", waarover straks meer, op die Zondag avond-bijeenkomsten eene openbare uitvoering gegeven, zoodat het daar niet alleen was //voor het volk", maar ook //door het volk". De toegang tot die bijeenkomsten is aldus inge richt de loges eerste rang zijn gereserveerd voor de leden der vereeniging, die elk over een dames plaats kunnen beschikken, en de //begunstigers" der volkszaak. De tweede rang (want //baignoi res" durft men hier niet zeggen) wordt inge nomen door zoogenaamde //deelnemers", d. z. personen uit de volksklasse, die voor eene vaste bijdrage (ƒ1 voor éen persoon, 1.50 voor twee personen uit hetzelfde gezin) zich voor het ge- beele seizoen van eene goede zitplaats hebben willen voorzien. Parterre en galerij worden be volkt door allen, die voorzien zijn van toegang kaartjes, welke door het bestuur aan de //be gunstigers" (iu genoegzaam aantal, naargelang hunner inschrijving) worden ter hand gesteld, om ze gratis aan dienstboden en handwerks lieden, mannen en vrouwen boven de achttien jaren, uit te deelen. In het afgeloopen seizoen is de opkomst zeer talrijk geweestparterre en galerij bevatten gemiddeld 285 bezoekers, ter wijl 37 //deelnemers" den tweeden rang innamen- De tweede afdeeling Js die der //populair- wetenscbappelijke lezingen", welke Zaterdag- avonds voor mannen uit den handwerks- en dienstbarenstand in een der localen van den schouwburg zijn gehouden en in den afgeloopen

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1