van maatregelen om hun lot te verbeteren. Een 100 a 120tal personen waren opgekomen. Te 12 uren werd de meeting geopend door den bakkersknecht G. W. W., met eene rede, waarin hij deed uitkomen, dat de bakkersknech ten 100 urea per week tegen S% cent per uur werkendat dit loon niet voldoende was om in hunne behoeften te voorzien, noch in even redigheid met den tijd van hun arbeid, en ook bij de loonen van vele andere werklieden ach terstond. Hij gaf ten slotte in overweging om bij de patronen aan te dringen om het loon tot 12 cent per uur op te voeren, zullende zij van hun kant ook niet ongeneigd worden bevonden om des nooda langere beschikking over hun tijd toe te staan. Dit donkbeeld vond algemeen ingang en bijval, waarop een ander der aanwezigen het woord nam om dit voorstel nader aan te prijzen, maar tevens aanmaande om niet over te gaan tot werkstaking, maar door alle gepaste middelen die herziening bij de pa troons te verkrijgen. Deze wenk werd met luiden bijval toegejuicht en een stem die riep: //wel werkstaking" werd door alle aanwezigen met //neen" beantwoord. De laatste spreker die optrad, bracht, na een blik op den maatschappelijken toestand van zijne confraters te hebben gesla gen, een voorstel in omvraag, dat de algemeene goedkeuring wegdroeg en strekte om de patroons te verzoeken het brood met 1 cent per pond op te slaan en uit de opbrengst hiervan het loon der knechten te vermeerderen tot 12% cent per uur. Ook deze spreker waarschuwde ten strengste tegen werkstaking met de woor den //werkstaking is niet onze leus". Een aanwezige heer, die ten slotte de werkstaking aanbeval, werd niet aangehoord en tot zwijgen gebracht. Er heerschte overigens op die mee ting een goede geest, zoodat de orde geen oogenblik werd verstoord. Zijn de Rotterdamsche oproer-processen voor het provinciaal gerechtshof van Zuid-Hol land nog niet geheel ten einde geloopen, giste ren werd voor den Hoogen Raad der Neder landen (kamer van strafzaken) met de behande ling dier rechtsgedingen een aanvang gemaakt. Daar om eene toevallige reden de behande ling der eerste rechtzaak is uitgesteld, werd de zaak van Jonas Melhado het eerst aan de over wegingen van den rechter in cassatie onderwor pen. Jhr. Mr. Van der Goes, dezelfde verdedi ger, wien deze zaak ambtshalve voor het hof was toegevoegd, droeg twee middelen van cassatie voor: 1'. schending en verkeerde toepassing van art. 217 van het wetboek van strafrecht doordien het hof de door den beschuldigde, nu requirant in cassatie gesproken woordenkom maar, kom maar, heeft beschouwd als redenen (d i s- cours) bedoeld in dat artikel; 2°. schending en verkeerde toepassing van art. 217 in ver band met art. 210 van het wetboek van straf recht, doordien het hof heeft aangenomen, dat het op de opruiende woorden gevolgde verzet tegen de politie is gepleegd door meer dan twin tig gewapende personen, zonder evenwel uit te maken dat er gelijktijdige samenwerking of vooraf beraamd plan bij twintig met steenen werpende of met stokken slaande personen heeft plaats gehad. De conclusie van den advocaat-generaal Smits ia bepaald op 21 dezer. Daarna is voor den Hoogen Raad behandeld de voorziening van J. Bussel, tegen een arrest van het prov. gerechtshof van Noord-Brabant, waarbij hij ter zake van laster in een gedrukt geschrift (//Ami du Limbourg") en gericht tegen den oud-burgemeeater van Maastricht, den heer Pijls, is veroordeeld tot gevangenisstraf in een zame opsluiting te ondergaan, voor den tijd van vijftien dagen en geldboete van f 25. De be slissing door dit hof was een gevolg van een vroeger ranvooi van den Hoogen Raad, die een arrest van het hof van Limburg had te niet gedaan wegens een gebrek in den vorm. Mr. J. Van Gigch voerde twee middelen van cassatie aan, het eerste strekkende om te betoo- gen, dat het hof van Noord-Brabant art. 4 van het Kon. besluit van 1814 nopens den boekhandel had geschonden door den requirant, die als druk ker den schrijver niet alleen genoemd, maar duidelijk had aangewezen, niet buiten rechtsver volging te stellen; en het tweede, houdende schending van art. 367 van het wetboek van strafrecht en art. 1 van het wetboek van straf vordering, omdat eene veroordeeling ter zake van laster was uitgesproken, terwijl al de ver- eischten daartoe volstrekt niet aanwezig waren en het zijdelingsch beschuldigen van iemand ter zake van overtreding eener belastingwet den- gene, die zijdelings beschuldigd, ja zelfs den- gene, die veroordeeld wordt, niet aan den haat en de verachting der medeburgers blootstelt. De conclusie van dien advocaat-generaal is eveneens op 21 Juni bepaald. TJit Hoog-Keppel schrijft men dd. 13 Juni het volgende: Hedenmorgen omstreeks te 10 uren ontstond er een boschbrand in een dennenbosch, gelegen onder het landgoed Eng- huizen te Hummelo. Niettegenstaande de ijverige politie onmiddellijk op de plaats des onheils tegenwoordig was, is eerst, nadat circa een hectare bosch in brand was, het vuur, door bet met kracht opwerpen van zand, gebluscht. De brand had in dit boschrijk gedeelte der ge meente zeer groote verwoestingen kunnen aan richten. Er bestaan geen redenen om de oor zaak anders dan aan kwaadwilligheid toe te schrijven, daar de brand midden in het bosch is begonnen en aldaar bijna geen passage is. Op een der stormachtige avonden van de vorige week had aan het spoorwegstation te Idzard-Roordahuizum het volgende voor val plaats. Terwijl een spoorweg-bediende bezig was een paar met schapen geladen wagens aan elkander te koppelen, zette een rukwind ze eensklaps in beweging en voor men 't kon tegengaan, ijlden de wagens, steeds door den wind voortgedreven, met snelheid voort. Hier en daar, waar men ze zag aankomen, poogde men ze wel, door het werpen van zand op de rails, te doen stilstaan, maar de wagens waren koppig genoeg niet te willen gehoorzamen. Eerst te Wolvega, meer dan een uur sporens, werd men ze meester, vooral ook tot blijdschap van den bediende, die gedurende al dien tijd in de weinig benijdbare positie had verkeerd, van tusschen de wagens in te moeten mede draven. Gelukkig, dat een spoorwegbrug die de geïmproviseerde trein moest passeeren, gesloten was en dat geene andere treinen in aantocht waren. Eergisteren-avond is met den trein, die te 8.55 van Rotterdam vertrekt, op den Rijnspoorweg, nabij het station Oudewater, eene koe overreden, die door overepringing op den weg gekomen was. De reizigers zijn er ge lukkig met den schok en den schrik afgeko men. Laatstleden Donderdag heeft de genees kundige Raad van Zeeland te Middelburg eene openbare vergadering gehouden. TJit het gewone overzicht der handelingen van het ge neeskundig staatstoezicht, door den voorzitter medegedeeld, bleek o. a., wat den gezondheids toestand betreftdat in het afgeloopen jaar behalve de keelziekte, waaraan in 18 gemeenten 79 personen overleden zijn, geene epidemische ziekten geheerscht hebben, die invloed op het sterfte-cijfer uitoefenden, tenzij men onder deze rubriek zou willen brengen de diarrhee bij kin deren, welke een zeer grooten invloed op de sterfte had. Ongunstiger scheen deze verhou ding in het loopende jaar te zullen worden, daar thans reeds eenige epidemische ziekten in verschillende gemeenten zekere uitbreiding er langd hebben. Op voorstel van den voorzitter is voorts eene commissie benoemd, welke zich zal bezighouden met het onderzoeken van uit het buitenland ingevoerd meel. Het instellen van zulk eene commissie werd wenschelijk geacht, ofschoon twee geneesheeren mededeelden, dat tot dus- verre in de te Middelburg gebruikt wordende meelsoorten, die op een paar na door de ge zondheidscommissie onderzocht waren, geene vreemde bestanddeelen gevonden zijn, en andere geneesheeren verklaarden, dat te Goes en te Zierikzee, met hetzelfde resultaat, hetzelfde was I geschied. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan di heeren G. A. Plok, hoofd-ambtenaar, met dei' personeelen titel van referendaris, en M. Van Weerden, commies bij de algemeene rekenka mer; en bevorderd bij de algemeene rekenka mer tot hoofd-commies den heer C. M. Van Vliet, thans commies; tot commies de heeren F. M. Van der Wulp en J. Smit, thans adjunct commiezen; tot adjunct-commies de heeren J A. Van Maarschalkerweerd en B. Kiewit, thans eerste klerken geagreëerd de keuze van J. K baron Van Goltstein, kommandeur der Duitscbe orde, Baleye van Utrecht, tot coadjutor dier orde. Z. M. heeft de benoeming van L. Dryber, burg. van Vries, tot secretaris dier gemeente bekrachtigd, en pensioen verleend aan J. H. P, Jansseu, zich noemende en schrijveude J. H. P. Jansen, gewezen comm. bij het dep. van binnen! zaken, van /"1195 'sjaars; en aan Joos.Klaas sen, gewezen sluisknecht bij het kanaal van Neuzen, van /200 'sjaars. Z. M. heeft bevorderd tot landm. van de| lste kl. bij het kad. den heer C. SchülIer, than? landm. van de 2de kl.; aan den heer R. E Hattink, op zijn verz., eerv. ontsl. verl. uil zijne betrekk. van surnumerair der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc.; aan den heer H. Geer ligs, op zijn verz., eerv. ontsl. verl. uit zijns betrekk. van ontv. der dir. bel. en acc. te Veenen daal c. a. (Utrecht), behoudens aanspraak opl pens.; ben. tot ontv. der dir. bol. ©n o cc. Franeker c. a. (Friesland) den heer N. Van Bi mei, thans contr. der dir. bel. enz. te Heeren veen; tot ontv. der dir. bel., in-en uitg. rechtec en acc. te Simpelveld c. a., den heer J. Tulkens thans adj.-comm. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc. te Eindhoven. De Thermometer van Fahrenheit teekendi alhier Maandag des namiddags te 5 uren 61 Wind: W., des avonds te 8 uren 54°, te 1( uren 50°. Dinsdag 's morgens te 5 ure: 50°, Z. W., te 8 uren 56°, 's namiddags b 12 uren 62°, te 4 uren 62°. KOLONIËN. dat vai ;es •en m IOC uti jjeo )eli )n 'ij k ling van wel veg Vul> De vulkaan Lamongan in het Zuid-Oostet Der van de residentie Probolingo is den 6den Apr begonnen te werken. Na den geheelen dag et donderend geluid te hebben doen hooren, kwaï er tegen het vallen van den avond eene uitbar sting. Het gebulder duurde den geheelen nac voort, terwijl er in den nanacht een aschregc volgde, die zich ver uitstrekte en in het d trict Klaka den geheelen volgenden dag m of meer aanhield. Zes huisjes in de padoekoe' Ranoekembar, behoorende tot de dessa Sali> zijn bij deze gelegenheid vernieldde bewoD: vau dit gehucht hadden zich echter bijtijds rtf wijderd. De uitbarsting schijnt niet alleen fis het bovengedeelte van den berg te zijn staan, maar ook aan de Zuidelijke helling, wal' zich eene hoogte bevindt, bekend onder den naa& van goenoeg Mesigit. Aan den top van den ber heeft zich reeds meermalen werking vertoog doch ter laatstgenoemde plaatse werd zij noi nimmer waargenomen. Ook te As8am-Koembang (Zuid.-afd. van B dang), ter hoofdplaats Padang en te Ajer-BflO gies heeft eene vrij hevige aardbeving plas' wij men en oog E kerd guns van Prar boor

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2