Woensdag A». t'869. ac 16 Juni. l\°2806. LEIDSCH V WMK y DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenƒ3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75; iedere regel meerƒ0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90;iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 15 Juni. Het Haagsche Dagblad geeft zich heden de moeite om de anti-revolutionaire kiezers in ons district aan bet verstand te brengen, dat zij bij do herstemming den heer Taets moeten steu- I nen. De onbeschaamdheid van dit blad komt hier weder op onovertrefbare wijze te voor schijn. Het doet geheel ongemotiveerd aan de Leidsche liberalen het verwijt, dat zij onrede- Jlijke wegen bewandelen, en eenige regels later Iverklaart het in betzelfde artikeltje, dat de jliefde van de anti-revolutionairen jvoor het Huis van Oranje er borg |voor staat, dat zij geen gemeene zaak met ons in Dagblad-taal: de radica- |len zullen maken. Het hoofdorgaan van de conservatieve partij, [dat meestal geen woorden genoeg kan vinden \i>m aan zijne lezers te doen gelooven, dat in eerlijkheid en goede trouw geen blad hooger staat dan het Dagblad zelf, doet thans aan de liberale partij de meest onware en lasterlijke Insinuatie, om op die wijze den heer Taets in |Ous district de zegepraal te doen behalen Op den avond voor de verkiezingen schreven ïvij, dat men zich wellicht niet ontzien zou, om [door valsche geruchten onzen candidaat te be strijden. Het blijkt thans dat wij geen ongelijk padden. Wij waarschuwen daarom nog eens ten fernstigste de kiezers in ons district, om zich niet door valsch noodgeschrei, lasterlijke ge- jruchten van de zijde der conservatieve partij, Ibij de herstemming te laten influenceeren. Eene partij, die zulke middelen gebruikt, ver raadt haar onnederlandsch karakter. En wat anti-revolutionairen in ons district betreft: jfci) hebben te veel eerbied voor hunne vastheid jï&n beginselen, dan dat wij mogen vermoeden |dat zij de vermaning van het Dagblad zullen [volgen en den beer Taets zullen stemmen. Tegenover dergelijke manoeuvres kennen wij er slechts een voor alle vrienden van waarheid en recht, voor allen die zuivere politieke toe- Btanden verlangendit ie, om Dinsdag a. s. getrouw ter stembus te komen. He Arnh. Courant bevat heden de volgende oelichting, geteekond G. Wttewaall: Nu de heeren J. Rau van Gameren, J. M. 'e Kempenaer en W. C. Happé goed gevon- 'en hebben de Arnbemsche kiezers een ver aaltje over studenten te vertellen, moest, dunkt ij, de historische kern (zooals de modernen peggen) ook medegedeeld worden. Ieder, die op de juristen-debating-club eene itelliog wenscht te verdedigen, moet daarvoor de toestemming der vergadering ontvangen. Op eene vergadering voor de kerstvacantie stelde ik de drie volgende stellingen voor, die met algemeene stemmen ter verdediging werden toe gelaten. 1°. De regeeringsvorm, die de machtigste partij in den staat voor zich heeft, is voor dien staat de nuttigste. 2°. Het constitutioneel koningschap is voor Nederland op dit oogenblik de nuttigste regee ringsvorm. 3°. Het is voor Nederland wenscbelijk, dat eenmaal de republiek het constitutioneele koningschap vervange. Op deze vergadering waren Prof. De Geer en Prof. Fruin wel, maar Prof. Vreede niet aanwezig. Nauwelijks was ik op de eerste vergadering na de kerstvacantie met de toelichting mijner eerste stelling begonneu, of Prof. Vreede vroeg het woord en verzocht mij de derde stelling in te trekken. Ik weigerde en verzocht bij stem ming uit te maken, of ik de derde stelling mocht verdedigen. De vergadering besliste met eene vrij groote meerderheid dat ik over de hoofdquaestie niet zoude moge spieken. Over de houding op deze vergadering van mij, van de studenten en vooral van de professoren zoude veel kunnen gezegd worden, maar spreken is zilver en zwijgen goud. Vele leden zagen in, dat zoo de vrijheid van spreken op de debating-club niet geheel verloren zoude gaan, er eenig voorstel moest ingediend worden, te meer daar bij eene voorgaande ge legenheid eene stelling van den heer Dommela Nieuwenhuis zonder de flinke houding van den hoogleeraar Otto Van Rees ook het slachtoffer van Prof. Vreedes onverdraagzaamheid zoude geworden zijn. Op eene volgende vergadering stelde de heer Kerdijk daarom voor, dat de verdediging eener stelling niet meer om poli tieke redenen mocht verboden worden. Dit voorstel werd met eene groote meerderheid aangenomen. Nu mag men op de debating-club weder zeg gen dat de Duitsche eenheid-staat noodzakelijk en rechtmatig is en mag men weder twijfelen aan de alleen gelukkigmakende kracht van het constitutioneele koningschap. Het zij mij nog vergund de volgende opmer kingen te maken. 1°. De verwarde stijl van het strooibiljet heeft waarschijnlijk vele lezers in den waan gebracht, dat de meerderheid der leden van de Debating club republikeinsche beginselen toegedaan zijn. De waarheid is, dat er onder alle leden nau welijks twee zijn, die meenen, dat de republiek, altijd eerst na verloop van jaren, de beste re geeringsvorm voor Nederland zal zijn. 2°. Mijne stelling is zeer verdraaid overge nomen. Ik meen, blijkens de eerste stelling, dat de republiek eerst moet ingesteld worden, wanneer de groote meerderheid der natie haar begeert; de woorden van het strooibiljet doen het voorkomen, alsof ik de republiek wil be reiken over de barricade heen. 3°. De republikeinsche beginselen worden door onze professoren volstrekt niet //aange kweekt," enz. De plaatselijke commissie alhier der interna tionale tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerks man, te houden van 15 Juli tot 4 October 1869, in het Paleis voor Volksvlijt, te Amster dam, verzoekt ons de aandacht onzer lezers op de volgende circulaire te vestigen: Amsterdam:, 1 Juni 1869. De plaatselijke regelings-commissie heeft de eer U de voorwaarden te doen kennen, waarop in den catalogus der tentoonstelling adverten- tiën zullen worden opgenomen. De catalogus wordt gedrukt in 't Hollandsch en Franscb, in gr. 8°.-formaat. De prijs per Advertentiën bedraagt: Voor eene geheele bladzijde f 50. halve 27.50. kwart 15. achtste 8. Betaalbaar 1 Augustus e. k. De advertentiën worden in alle exemplaren, zoowel van den Hollandschen als van den Fran- schen catalogus, opgenomen. De advertentiën moeten zoo spoedig mogelijk, uiterlijk vóór 25 Juni e. k., worden ingezonden aan den uitgever van den catalogus, den heer K. H. Schadd, Kalverstraat D 122, alhier. Namens de plaatselijke regelings commissie voornoemd, Mr. W. VAN DER VLIET, Voorzitter. J. GOSSCHALK, Secretaris. In de eerste helft der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brie ven, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen wordenP. Schopper, H. Kuiters, P. Oudshoorn, H. Ternelt, J. Veld man, Jb. Roode, C. W. Wijsman, D. Teeuwes- sen, allen te AmsterdamF. P. B. De Longte te Antwerpen; W. A. Slicher van Bath te Breda; J. v. d. Laar te Geemert; H. Keizer, G. Koster, J. v. Duivenbode, M. Sores, allen te 's-Gravenhage; J. Ham te Haarlem; H. Maastrigt te HaarlemmermeerT. Menius te HelmondD. W. v. Dijk te 's-Hertogenbosch Kuflers, Grietje Kadé, beiden te Leiden C. Beusenhout te LeidschendamM. Springer te MiddelburgToost te Nieuwediep. Gisteren is te 's-Hage een vergelijkend examen aangevangen voor de betrekking van adspiranten-landmeter bij het kadaster. De com missie tot afneming van dat examen, bestaat uit de heerenA. Bevers, ingenieur-verificateur van het kadaster, voorzitter: H. L. Staal, Cj J. Genet, C. Schulles, landmeters, en W. Blum, directeur van de burgerschool voor middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage, leden. Eergisteren had te 's-Hage eene mee ting plaats van bakkersknechten, tot bespreking

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1