KOLONIËN. BUITENLAND. der uit werken was, nam ze deze gelegenheid te baat en had zich reeds met pak en zak naar het schip begeven, waarmede de draaimolen zou vervoerd worden. De moeder, hiervan on derricht, kwam onmiddellijk naar het schip en werd, toen ze zag dat hare dochter zich werke lijk aldaar bevond, door een hevig toeval ge troffen, en bij den heer H. in huis gebracht en verpleegd. De politie zorgde dat de vluchte linge binnen de wallen bleef. Aan de kanaalwerken in de nabijheid van Middelburg is dezer dagen gevonden eene ronde plaat 8 N. duim diameter) van ge dreven zilver, voorstellende eene vrouw met kinderen, waarop het volgende randschrift staat //Abstrusam. Tenebris. Tempus. Me. Educit. In. Auras. H. G. (De tijd brengt mij, in de duis ternis verborgene, aan hét licht). Midd67.) Uit Schoonhoven wordt aan de N. R. Courant gemeld: Sedert men te Stolwijk bezig is met het heiwerk voor de nieuw te bouwen kerk, heeft men bewijzen gevonden, dat in vroeger eeuwen aldaar menschen begra ven zijn in holle boomstammen. Vroeger vond men reeds een geraamte, dat neergelegd was in een afgezaagd gedeelte v$n ziilk een boom, hetwelk daartoe eenvoudig in tweeën gesplèten en later door zware houten pennen vereenigd was. De takken van den daartoe gebezigden hoorn waren duidelijk daarbij in den grond te vinden. Zaterdag-morgen lag er een geraamte nog vrij goed in zijn geheel, oogenschijnUjk van een zeer groot persoon, op 2.80 el diepte, geborgen tusscheu ruwe stukken hout van aan zienlijke dikte. Professor Leemans schijnt be lang genoeg in de zaak te stellen om vooral de schedels van die geraamten nader te onder zoeken. Gisteren heeft de jury, benoemd tot beoor deeling van de kunststukken op de tentoon stelling van leveude meesters in de Academie van Beeldende Kunsten te 's-Hage, zeven gouden medailles toegewezen aan de beeren Jaraslow Cermak, Elchanon Verveer, Berg, Lockhorst, mejufvrouw Rooseboom, Blommers en Lacombló (voor beeldhouwwerk). Z. M. heeft benoemdtot recht.-plaatsverv. in de arr.-rechtb. te Amsterdam Jhr. Mr. B. De Bosch Kemper, adv. aldaar en plaatsverv. kantonr. te Nieuwer-Amsteltot plaatsvér^. kantonr. te Nieuwer-Amstel Mr. H. N. Teding van Berkhout, adv. te Amsterdam; bij de dd. schutterij te 's-Gravenhage op hun verzoek eervol ontslagen Jhr. Mr. A. Van der Goes als koUkomm., en Jhr. H. C. A. Verbüell als maj. met den personeelen rang van luit.-kol., onder dankbetuiging voor hunne langdurige en goede diensten, en met vergunning om de unif. der schutt. en de onderscheidingsteekenen van hunnen rang te blijven dragen; en 2°. benoemd tot luit.-kol. komtu. der dd. schutt. te 's-Gra venhage, J. v. Stralen, thans raaj. bij die schutterij. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 62*, Wind:N. W., des avonds te 8 uren 56°, te 10 uren 52''. Zondag 's morgens te 5 uren 52°, Z. O., te 8 uren 60°, 's namiddags te 12 uren 69°, te 4 uren 67°, te 5 uren 66°. avonds te 8 uren 60°, te 10 uren 56°. Maandag 's morgens te 5 uren 53°, Z. W., te 8 uren 62°, 's namiddags te 12 uren 73°, te 4 uren 62°, "W. BATAVIA, 30 April. Men verneemt dat de Gouverneur-Generaal het voornemen heeft om den eersten steen te leggen voor het standbeeld ter eere van Jan Pieterszoon Coen. Wederom zijn naar men verneemt door het plaatselijk bestuur van Buitenzorg acht of negen der in de zaak van Bekassie betrokkene personen gevat, en hieronder twee der hoofd muitelingen, zekere Bapa Selang, hoofd der Kampong Kalie Abang, en Dries. Bapa Rama ontbreekt nog. Door den gouverneur-generaal van Nèder- landsch Indië zijn o. a. de volgende beschik kingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. wegens ziekte, aan den opz. lste kl. bij den waterst. en 's lands burg. openb. werken J. H. Buyten; een verlof naar Ned. voor 18 maanden, buiten bezwaar van den lande, aan dén not. te Batavia W. H. Herklots. BenoemdTot tijdel. verv. van den not. W. H. Herklots, te Batavia, de cand.-not. J. C. Van der Mandele; tot contr. lste kl. bij de land. ink. en cult., de ambt. op uonTact. Jfyr. C. De Gijzelaar. Bij de algem. rekenk.: tot 2d.en comm., de 3de comm. F. W. Neijs; tot 3den comm., K. H. Boelbouwer eu de klerken G. Geesdorp en A. Pb. Barbier; bij bet binnenl. bestuur in het gouv. Sumatra's Westkust: tot contr. lste kl. de contr. 2de kl. J. P. G. Kruyt; tot contr. 2de kl. de contr. 3de kl. Jhr. E. R. Kraijenboff tot contr. 3de kl. de lste comm. op het bureau van den gouvern. van Sumatra's Westkust A. F. Van Ingen. Gesteld: ter bescbikk- van den gouv. van Sumatra's Westk., de ambt. voor den burg. dienst B. G. W. W. C. baron Van Hóevell en D. P. Jentiük. Machtiging verleend: tot uitreik, aan S. W. Van der Bent, get». Smith, van eene akte van toelating tot uitoef, van de verlosk. praktijk te SamaraDg. Militair Departement. OntslagenOp ver zoek, eervol, wegens vertrek, als lid der dir. van het mil. wed. en weezenfonds, de int. lste kl. van de mil. adm. F. O. J. Kroesen, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrek king bewezen diensten. Bevorderd: bij het reg. cavalerie, tot luit.- kol. de maj. P. C. Koolboomtot maj., de ritm. W. M. Vau Bunge; tot ritm., de lste luit. F. H. Vau Boddien, adj. van den komm.; tot lste luits. de 2de luits. J. B. G. Welters en L. A. Van der Dussen. Vergunning verleend: tot bet dragen van de activit.-unif. van den laatst door hem bij het leger bekleeden graad, aan den gegageerden adj.-onderofl. C. Kallenberg, laatstelijk dd. off. bij het wapen der inf. in Ned. Indië. Belgie. De Senaat beeft de niëtiwe concessie der regeering in de quaestie van derr lijfsdwang verworpen, en met 30 tegen 24 stemmen aan genomen een amendement der minderheid van de commissie, waarin verklaard wordt, dat de tegenwoordige wet zal worden herzien in de zit ting van 1872. Oostenrijk. De gewezen koning van Napels is, na een bezoek bij keizer Ferdinand, te Praag aangekomen. Hij is voornemens zijn vast ver blijf in Oostenrijk te vestigen. Frankrijk. Eene aanzienlijke menigte be vond zicb Vrijdag-avond weder op den boule vard des Italiens, den boulevard Montmartre en omlig gende straten. Ongeveer te 10 uren beeft de cavalerie eene charge gedaan, waardoor de boulevard Mont martre en de fauborg Montmartre, de rue Mont martre, de rue Vivienne en de place de la Bourse werden ontruimd. Het verkeer rondom den boulevard Montmartre is verboden. De orde was te balftwaalf hersteld. De troepen zijn te kwartier voor eenen weder in de kazernen te ruggekeerd.' Er zijn 200 arrestatiën gedaan. De geest onder de bevolking is uitmuntend De cavalerie werd meermalen "toegejuicht. De burgerij belpt de politie. Twaalf eskadrons hebben gepatrouilleerd lang5 de boulevards en de voorsteden. Nergens stuitte men op tegenstand. In het quartier de la Bastille en in de fau bourg] du Temple bleef het rustig. Men kan moeilijk het spektakel, zoo lee men in een onzer bladen, dat te Parijs sinds eenige dagen vertoond werd, voor een oproe uitgeven. Het begint iederen avond op de zelfden tijd en dezelfde plaats, De dames gaa per rijtuig er heen, en alle leegloopers storme nu naar den boulevard, evenals anders naa: //les Bouftés" of //l'Ambigu." De een zöëkt er ver maak, de ander aandoeningen. Sommigen zijo zoo nieuwsgierig, dat voettrappen, zelfs wondec hén niet tegenhouden. De straatjongens" dir elke gelegenheid aaugrijpen om: Leve de ke zerof leve Roclièfort I of wat anders ook roepen, ontbreken natuurlijk niet. Een groot* menigte vreemdelingen, Belgen, Amerikanen Engelschen vooral, vinden 'teen buitenkansje dat ze ietö kuunen zien, hetwelk op een oproe gelijkt. Zié daar de besfanddeëlen der menigte die naar de boulevards stroomt om 't drama aanschouwen. Eu wie zijn daarvan de aóteure Een honderd of wat lieden, die als op kommand schreeuwen, razen, kiosken omverhalen, banke en ruiten stuk slaau. Onder de gearresteerden zij de meesteu koffiebuisjongens, winkelknechts en et telijken van dat soort van individu's, wier bijzon dere physionomie alleen voor den dag komtb standjes en oproeren. Men is algemee van opia dat de wanordelijkbeden Zaterdag geëindigd zijo De heer Nefftzer zegt in de //Temps" terecht //Het straatrumoer, waarvan wij 't einde, z wij bopen, gezien hebben, heeft iets raadse achtigs. Zelden zag men oproermakers m aanvallen op 't eigendom van bijzondere per sonen en met domme kwajongensstreken b.A ginnen. Ook is er geen voorbeeld van, dat m den nacht kiest om oproer te maken. Boveil dien is 't wel waar, dat de bendeLeve Rocb- fort! roept, maar 't is ook waar, dat het zevend kiesdistrict, waar Rochefort 14,000 stemme kreegbehoort tot die gedeelten van Parij waar de meeste rust heerscht. Er is in dit ee en ander iets, dat tegen 't gezond verstan schijnt te strijden; en de regeering zou, naa onze meeniDg, zich niet genoeg kunnen haasten om tè zeggen wat zij er van denkt." Zaterdag-avond herkregen de boulevards bu gewoon aanzien. De koffiehuizen werden we* geopend en de circulatie was geheel vrij vat de straat Madeleine tot aan de Bastille. Slecht eenige groepen vertoonden zich tegen 10 ure: in den faubourg Montmartremaar zij werde verstrooid door de stadsserganten, die onder eteuncl werdén door de bewoners dier wijk. E was wel eene talrijke menigte op de been, maf zij bad een vreedzaam aanzien, en de patroui les cavalerie werden met de kreten //levé i keizer!" //leven de troepen!" //weg met de o, roerlingen!" begroet. Te middernacht was li op alle boulevards rustig, ze waren bijna vfl laten. De rust is ook in den faubourg Belj ville niet gestoord en, naar men gelooft, n< gens te Parijs. De //Constitutionnel" maakt een brief t: den heer De Persigny bekend, waarin hij aai toont dat het keizerrijk en de vrijheid du oüvereenigbaar zijn. Een rechtvaardig en n- bestuur, zegt hij, kan alle vrijheden verdragu De onderkoning van Egypte is gisteren' Parijs aangekomen, Engeland. Ouder de belangrijkste wetson werpen thans in het Lagerhuis aanbangig niajl zeker worden gerekend het ontwerp van eeij faillieten wet. De regeering heeft o. a. voorga steld te bepalen dat een failliet niet kan woJfl den gerehabiliteerd zoolang geen 50 procent uitgekeerd, en dat hij eerst na verloop van vi,|] jaren kan worden aangesproken voor hetgeen

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2