N«. 2805. Dinsdag A0. 186 15 Juni. BINNENLAND. /-V LEIDSCH 1:A DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels ƒ0.75iedere regel meer/0.12*. Geboorte-, huwelyks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90;iedere regel meer0.15. Leiden, 14 Juni. Zelden was hier te lande een verkiezingsstrijd too zuiver strijd van beginselen als die welkejin de vorige week plaats had. Het moet gezegd worden ter eere zoowel van onze kiezersvergaderingen als Iran onze dagbladen, dat zij over het geheel jalle persoonlijke quaestiën ter zijde stelden om ilechts te onderscheiden tusschen de heele en alve vrienden en de vijanden van de openbare ichool. Ook wij hebben ons streng bepaald tot et bespreken van beginselen en geen woord ezegd om de persoonlijke verdiensten van Mr. eeb met die van den heer Taets van Ameron- ;en te vergelijken. Ook thans, nu de herstemming voor de deur taat, wenschen wij trouw te blijven aan dat ieginsel, en wij kunnen het gemakkelijk doen, ant wat wij met zeggen, zegt het groote pu- liek, zoo te Leiden zelf als elders in het dis trict. Wij weten zeker, dat wij ijverende voor Neeb ook in dit opzicht de publieke con sciëntie aan onze zijde hebben, want de beide andidaten zijn in het geheele district volkomen )ekend. Veilig durven wij dan ook stellen, dat loevelen ook bij de herstemming de voorkeur mogen geven aan den heer Taets boven Mr. Seeb, er binnen Leiden niemand en buiten Lei- len bijna niemand is, die het doen zal in de gemoedelijke overtuiging, dat hij stemmende I voor den heer Taets werkelijk op den voortref- I elijkste van het tweetal zijne stem uitbrengt. "Éene opmerking moeten wij ons intusschen I veroorloven. Het mandaat dat wij bij de her- temming van 22 Juni gaan uitgeven, geldt voor jaren, en naar alle waarschijnlijkheid zal gewichtigste arbeid van onze Staten-Gene- aal in het eerstvolgend vierjarig tijdvak wel ijn de voorbereiding en vaststelling van eene wet het hooger onderwijs. Welnu, zoo ooit een istricfc geroepen schijnt om bij de behandeling 'an eenig wetsontwerp op den voorgrond te reden dan zal het wel zijn het district Leiden, Öaar waar over het lot van ons hooger onder ijs beslist moet worden. Immers Leiden schijnt Yoor alles aangewezen om niet alleen uit erva ring te spreken over de gebreken van het be- itaande en de behoeften van het oogenblik, naar ook om vopr de vergadering van de Sta- :en-Generaal zijne wenschen voor de toekomst bloot te leggen. Verklaart de meerderheid zich voor den heer Diets n Amerongen, dan zal ons district die gewichtige taak bij uitnemendheid opdragen aan wee oud-officieren, mannen teer bevoegd mis- ichien om hun oordeel te zeggen over een reg- ement van militaire tucht, maar op het terrein Van het hooger onderwijs even volkomen vreem deling, als een Geldersch landbouwer op het dek van een Oostindievaarder. De strijd over de hoofdbeginselen van de wet op het hooger onderwijs, zal ongetwijfeld leven dig en moeilijk ziju; deskundige leden van onze Tweede Kamer uit alle deelen des Rijks zullen met warmte aan den strijd deelnemen, en Lei den dat voor moest gaan zal volgen, Leiden dat licht moest geven zal zwijgen, omdat het afge vaardigden koos, tot het bespreken van die quaes tiën niet bevoegd. Leiden zal zwijgen, althans wij zouden het hopen en verwachten. Want verbeeld u eens, dat onze afgevaardigden, meenende dat met het mandaat ook de vereischte kennis ware geko men, zich verplicht achtten ook hun gevoelen over al die zuiver wetenschappelijke quaestiën uit te sprekenI Wat dan? Maar wij vreezen dit niet: de heeren Van Wassenaer en Taets, zoo de laatste mocht herkozen worden, zouden begrijpen, dat zij bij de behandeling eener wet op het hooger onderwijs de Leidsche hooge- school niet beter kunnen dienen dan door hun stilzwijgen. Zij zouden dus zwijgende, slechts betamelijk en plichtmatig handelen; maar wat te zeggen van ons kiesdistrict, als het juist in dit voor de toekomst zijner hoogeschool meest gewichtige tijdvak, bij voorkeur een man ging afvaardigen, die de belangen van de hoogeschool naar het eenstemmig gevoelen van allen, zeker den heer Taets van Amerongen niet uitgezon derd, onmogelijk kan vertegenwoordigen LEIDEN, 14 Juni. Hedenmiddag omstreeks te 2 uren is een be gin van brand ontstaan in bet hofje in de Spilsteeg, door het inslaan van den bliksem, doch door tijdig aangebrachte hulp spoedig gebluscht. De bevoegde autoriteiten waren spoedig op de plaats des onheils aanwezig. Een merkwaardig getuigenis voor de neutrale school, levert Amerika. De N. Rott. Courant schrijft hieromtrent aan het slot van een barer betoogen over onze volksscholen //Terwijl deze denkbeelden werden neerge schreven, stond ons telkens voor den geest het voorbeeld van Noord-Amerika. Is er éen volk in Europa, dat zooveel voor kerk en godsdienst doet? Is er éen volk, dat stouter zendingen heeft? Is er éen volk, dat zoo trouw de kerk bezoekt, den Zondag viert? Dat land heeft 38,000 kerken, met zitplaat sen voor meer dan de helft der bevolking. Er zijn 26,000 geestelijken. De staat geeft geen penning. Volgens berekening van zekeren Dr. Baird heeft bet volk der Unie in 1854 65 millioen gulden, geheel vrijwillig, bijgedragen voor godsdienstige belangen. De welbekende Dr. Schaff getuigt van dit volk, dat het door strenge kerkelijkheid, orthodoxie, zendingsijver, eerbied voor den bijbel, rijk geestelijk leven en openbare zedelijkheid boven alle Europeesche volken (behalve Schotland misschien) uitmunc. En dat volk is opgevoed in de neutrale, de gemengde school Wij zien in dat alles niet de vrucht der neutrale school. Zoo oppervlakkig wenschen wij niet te oordeelen. Groote gevolgen hebben zelden enkelvoudige oorzaken. Maar als men hier te lande de neutrale school de verwoes ting noemt van godsdienst en maatschappij als men hier uit die neutrale school een stroom van rampen voorspelt; als het hier heet, dat zij den godsdienst //dood zwijgt"; en men laat onze kinderen wandelen langs onze graven, het hoofd schuddende over onze dogmatieke be krompenheid: alles de noodlottige vrucht van die vreeselijke school zie, dan trooste zich Nederland met Amerika 1" De minister van oorlog, vernomen hebbende dat miliciens van de Israëlietische gezindheid, door ouderofficieren en korporaals met voor hun godsdienstig gevoel krenkende bijnamen worden toegesproken, heeft deswege een ern stige aanschrijving tot de korpskommandanten gericht en in het algemeen bevolen, de miliciens minzaam te behandelen. Door de Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappij (lijn AmsterdamRotterdam Helder) zijn gedurende de maand Mei 1869 183,716 reizigers vervoerd; opbrengst van rei zigers f 163,917.97opbrengst van goederen f32,967.93; totaal f 196,885.90; sedert primo Januari was het aantal reizigers 657,977op brengst van reizigers en goederen f 745,284.96'. Uit 's-Hage wordt gemeld: Sedert ge- ruimen tijd kwamen er klachten bij de politie wegens het vermissen van gelden en goederen, aan de firma Van Gend en Loos ter verzending toevertrouwd. Alle nasporingen dienaangaande bleven tot dusverre vruchteloos, vooral ook omdat die goederen met vele handen kennis maakten. Eergisterenmorgen nu, werd weder bij de politie aangifte gedaan van het vermissen van een gouden horloge, uit eene goed gesloten reis- tasch, door mevr. R. alhier, aan het bestel- kantoor v. G. en L. te Rotterdam ter verzen ding naar 's-Hage afgegeven. Van dien diefstal mocht het evenwel reeds eergisterenmiddag aan de nasporingen der Haagsche politie gelukken den vermoedelijken dader te doen aanhouden, zijnde een besteller-bediende bij voornoemde firma, die belast was met de overbrenging van de goederen van en naar het station te 's-Hage. Hij is naar het huis van burgerlijke en mili taire verzekering overgebracht. Bij het vertrek van een der draaimolens had te Dokkum het volgende voorval plaats. Een van Dokkums dochteren, bekoord door he- kermisleven, scheen lust te hebben, verder ook van de vreugde te profiteeren, Toen hare moe-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1