verzochten de thesis iü te trekken. Nu werd er gestemd, en de derue thesis met eene kleine meerderheid verworpen. Op de volgende verga dering ging echter een voorstel door, dat de thesis alleen ter wille van professor Yreede ver worpen zijnde, voortaan eene eens aangenomen thesis niet meer mocht verworpen worden. Yreede nam toen zijn ontslag als lid, en hiermede ein digde de zaak." //Over dezelfde zaak ontvingen wij nog de navolgende mededeeliug van den heer De Kem- penaer //Door de vermelding van bet hun medege deelde feit, opgenomen in hunne verklaring van 6 Juni 1869, bedoelden de ondergeteekenden de stellingen, ter verdediging op 2 Februari 1869, aangekondigd. //Zij gaven bij die vermelding te kennen, dat zij de juiste woorden dier stellingen toen niet konden opgeveu. Zij zijn daartoe thans in staat gesteld, door toezending van een gedrukt exem plaar, waarop te lezen staat Juristen-Debating club. //Vergadering Dinsdag 2 Februari 1869, des avonds te 8 uren, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Stellingen: na. De regeeringsvorm, die de machtigste partij in den staat voor zich heeft, is voor dien etaat de nuttigste b. Het constitutioneele koningschap is voor Nederland op dit oogenblik de nuttigste re geeringsvorm. n c. Het is voor Nederland wensehelijk, dat eenmaal de republiek het constitutioneele ko ningschap vervange. //Te verdedigen door den heer G. Wtte waal. Abnbem, 10 Juni 1869. J. M. De Kempenaeb. J. Rau Yan Gamee en. W. C. Happé. Eergisterenochtend was men te 's-Hage getuige van eene zeer aandoenlijke teraardebe stelling, te meer treffend, omdat ter aarde werd gedragen het lijk van een knaap, die nog voor weinige dagen in het genot van eene volle gezondheid, de vreugde was zijner oudera en met wiens treurig uiteinde men algemeen bewogen was. De oorzaak van zijn vroegtijdigen dood zij ter waarschuwing van de jeugd hier vermeld. De ongelukkige, omstreeks 11 jaar, had, terwijl de ouders van huis afwezig waren en de dienst meid zich onledig hield met het naar bed bren gen der overige kleinen zich bezig gehouden met het uithalen van musschennestjes en viel plotseling van eene niet geringe hoogte van het dak van het huis op de binnenplaats neder. Onder het smartelijkste lijden bracht hij nog weinige uren van den nacht door, waarna hij om streeks 5 uren bezweek. Bij de geopende groeve hield de hoofdonderwijzer C. A. Hoffman eene toespraak, die op de jeugdige schare, die baren schoolmakker de laatste eer bewees, een diepen indruk maakte en menigen traan ontlokte. Hij hoopte, dat dit ongelukkig geval hun steeds in herinnering mocht blijven, vooral ook dan wanneer zij zich eenige oogenblikken alleen mochten bevinden. Eergisterenavond hebben de leden van het studentenkorps te Delft eene serenade met fakkellicht gebracht aan den beer T. J. Stiel tjes, ter gelegenheid zijner verkiezing tot lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal te Amsterdam. In den optocht merkte men drie vaandels op, het eerste met het opschrift //leve Stieltjes", het tweede met //leve de neutrale open bare school', en het derde met //leve Amsterdam." Uit Beverwijk wordt van 9 Juni ge meld Heden had aan de havenwerken van het Kanaal door Holland op zijn Smalst in de naburige gemeente Yelsen een treffend onge luk plaats. Terwijl acht werklieden bezig waren om vier wagens, elk met een zwaar betonblok geladen, te rangschikken, brak een der dwarsleggers van den steiger waarop ze geplaatst waren, en stortten de wagens en blokken an eene hoogte van 10 tot 12 voet op het havenhoofd; met het ongelukkig gevolg dat twee der arbeiders, namelijk éen Engelschman en éen uit deze gemeente, onmiddellijk dood waren; vier arbei ders werden licht gekwetst en de twee ande ren hebben geen letsel gekregen. De veronge lukte Engelschman laat eene weduwe met drie kinderen na. Zooals bekend is, zal vanwege het Cen traal Comité van den Nederlandschen "Weer baarheids-Bond in de tweede helft der maand Augustus van dit jaar, in de nabijheid van Utrecht, een nationale schietwedstrijd wor den gehouden, en zijn tot deelneming daarvan uitgenoodigd alle leden van Weerbaarheids- vereenigingen, dienstdoende en rustende schut terijen en al de afdeelingen van de zee- en land macht, zoowel in Nederland als in de Nederland- scbe koloniën. De commissie voor den wedstrijd heeft thans het programma openbaar gemaakt en tevens de volgende circulaire aan alle Ne derlanders gericht: //De algemeene deelneming aan den eersten wedstrijd van den Nederland schen Weerbaarheids-Bond, ten vorigen jare bij 's-Gravenhage gehouden, en de gunstige uitslag daarvan hebben het bewijs geleverd, dat het der Nederlandsche natie ernst was, toen allerwegen vereenigingen werden opgericht met het doel om door opwekking van den militairen geest eene nationale kracht te scheppen, die naar waarde zou worden geschat zoodra het vader land zou noodig hebben, daarop een beroep te doen. Heeft de eerste wedstrijd dat bewijs kun nen leveren, wij danken het aan de ondersteu ning des Konings, van al de leden van het vorstelijk geslacht en van vele belangstellenden. In de maand Augustus aanstaande zal voor de tweede maal aan de Weerbaarheids-Yereenigin- gen, de schutterijen, de marine, het leger, in éen woord aan allen, die zich de verdediging des vaderlands ten taak stellen, de gelegenheid worden aangeboden, thans in de nabijheid van Utrecht, om, overeenkomstig een vastgesteld programma, blijken te geven van voortdurende oefening in het gebruik der vuurwapenen, welke hun voor die taak zijn toevertrouwd. Maar ook thans weder zal het welslagen van den wedstrijd afhankelijk zijn van de onbekrompen onder steuning van alle belangstellenden. Reeds heb ben Z. M. de Koning en Z. K. H. de Prins van Oranje hun voornemen te kennen gegeven om den wedstrijd met hunne tegenwoordigheid te veieeren. En voorzeker zullen allen, die eenige waarde hechten aan het streven der Weerbaar- heid8-Yereeuigingen, om den Nederlander tot een krachtig strijdvaardig man te ontwikkelen, door hunne geldelijke bijdragen willen mede werken om dien wedstrijd mogelijk te maken. Met vast vertrouwen op uwe gezindheid daar toe, zullen wij eerstdaags lijsten ter teekening aanbieden, welke wij ons vleien, dat met de bewijzen uwer milde deelneming mogen vereerd worden." Ter vervulling der vacature, ontstaande door het aftreden van Ds. H. Ter Kuile Hz., is door het kies-college der Herv. gemeente te Enschedé, in zijne vergadering van eergiste renavond, het volgende twaalftal geformeerd T. J. Herman, te BaarnA. Keers, te Koude- kerke; E. J. Yan Lindonk, te Nieuw-Loos- drecht; H. C. Yan Lindonk, te Linschoten; I. Montagne, te Ter Aar; B. Mossel, te Ne- derhorst den Berg; J. Moulijn, te Weesp; Dr. D. G. W. Muller Massis, te Wichmond; Dr. F. L. Rutgers, te Brummen; P. Van Son, te Warmond; A. Wartena, te Lichtenvoorde; C. De Wilde, te Poortvliet. Uit Breda wordt van 9 Juni gemeld: De liefhebberij om elkander een ongeluk te schieten, schijnt hier toe te nemen. Onlangs schoot een officier een zijner collega's, met wien hij op eens andera kamer musiceerde, per abuis met een pistool een stuk uit den neusgeluk kig kwam dit nog goed terecht: Nu weer heeft een cadet in het kamp bij Teteringen zijn kameraad, met wien hij aan de theetafel zat, een kogel in den schouder gejaagd, door het onvoorzichtig spelen met een pistool waar door het schot afging. De kogel is, naar men zegt. niet uit het schouderblad te krijgen, overigens bevindt zich de gekwetste in geen gevaarlijken toestand. Te Harlingen werd Woeusdag-avom aau den heer Hingst, toen zijne herkiezing be kend was geworden, eene luisterrijke serenade gebracht, waarbij een allersierlijkst vuurwerk werd afgestoken. Aan het departement van marine is heden aanbesteedhet optrekkea en afwerken van het gebouw, bestemd voor huisvesting en opvoeding van adelborsten voor de Koninklijke zeemacht te W ïllemsoord, op het daartoe gemaakte fun- deeringswerk en trasraam, overeenkomstig de bij het bestek gevoegde teekeningen. Dertien biljetten waren voor dit werk inge komen. De minste inschrijver was de heer S. Yan der Kamp te Leiden voor f 172,689. De hoogste inschrijving bedroeg f230,000. Z. M. heeft 1°. aan Mr. J. P. Amersfoordt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Haarlemmer meer; 2°. tot burgemeester dier gemeente be noemd J. W. Lantzendorffer, onder toekenning van eervol outslag als burgemeester van Ilpen- dam; 3°. aan H. Zaalberg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Castricum 4°. tot burgemeester der gemeente Castricum benoemd C. H. Moens. De Thermometer van Fahrenheit teekemie alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 53', Wind:N. W., des avonds te 8 uren 50°, te lüV uren 48'. Yrijdag 's morgens te 5 uren 46",L te 8 uren 49°, 's namiddags te 12 uren 56",L te 4 uren 54°. BUITENLAND. Fbankbijk. De //Gazette des Tribunaux" zegt van de ongeregeldheden te Parijs: Eergisteren avond te 10 uren hebben vijftig werklieden en straatjongens zich op den Boulevard Montmartre vereenigd, onder het zingen van de Marseillaise De menigte nam zeer in talrijkheid toe, et maakte veel straatgerucht. Eenige afdeelingec politie-agenten posteerden zich in de rue Fau bourg Montraartre en op den Boulevard. Alle winkels en magazijnen werden op de plaah van het tumult te 11 uren gesloten. De politie-agenten zetten de rue Montmartr< af; eene kompagnie infanterie der garde vat Parijs bezette de trottoirs van den Boulevard Poissonnière. EeD detachement cavalerie zetts den Boulevard af. vDe omnibussen en andere rijtuigen werden verplicht zijwegen in te slaat Te middernacht was er eene aanzienlijke volks menigte op de been, die hoofdzakelijk uit nieuw: gierigen bestond. In de richting van de rei Montmartre hoorde men oproerige kreten aan heffen. De cavalerie beeft zich daarna geposteeri tusschen de Boulevards Poissonnière en Mont martre. Op dit gedeelte van den Boulevard het verkeer ten stelligste verboden. In de voorstad Belleville en de place de la Ba«- tille hebben, naar men zegt, des avonds te acht uren ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Al de glazen der gaslantaarns zijn stuk geslagen op den Boulevard Belleville en den Faubourg du Temple. De onruststokers hebben een kiosk van een dagbladverkooper verbrand en een kof fiehuis geplunderd. De politie, geholpen door

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2