OFFICIEELE BERICHTEN. Fbankbijk. Gisterenmorgen ie in een lang- durigen ministerraad besloten, dat het Wetge vend Lichaam in bet laatst dezer maand eene korte zitting zal houden, tot onderzoek der geloofsbrieven. Nadat het eergisterenavond tot halftwaalf te Parijs rustig was gebleven, ontstonden er groote samenscholingen op den boulevard Mont- martre. Eene dreigende volksmenigte zong de //Marseillaise" en riep//leve Rochefort//leve la Lanterne!" De politie ia er in geslaagd om de orde te herstellen, zonder dat de tusschen- kornst der garde, die kwartier voor éenen kwam aanrukken, noodig was. Tegen een uur was de manifestatie afgeloopen. Een andere talrijke volkshoop kwam uit Belleville, alwaar de lantaarns, glazen en win kelkasten verbrijzeld werden. Bij de komst dezer menigte op den Boulevard du Temple werdeu alle winkels aldaar gesloten, terwijl alle op straat aanwezige personen zich verwij derden. De menigte deed een aanval op een rijtuig der cellulaire gevangenis, waarbij de koetsier en bewaarder gewond werden en richtte zich naar de Bastille. Door de politie tegen gehouden, is zij uiteen gegaan, nadat er 13 dezer personen gearresteerd waren. Te 2 uren was de rust hersteld. Te Nantes heerschte eergisterenavond op nieuw eene agitatie. De werklieden wilden de meerderheid niet erkennen, die Gaudin door de plattelandsbevolking bij de verkiezing heeft verkregen. De winkels der wapenfabrikanten zijn geplunderd. De troepen hebben den ge- heelen nacht veel gematigdheid aan den dag gelegd Er zijn weinig personen gekwetst. Uit Tours is per spoortrein versterking toegezonden aan het garnizoen, hetwelk reeds 48 uren op de been was. Spanje. In de zitting der Cortes heeft de heer Olozaga betreffende het voorstel omtrent het regentschap gezegd, dat de keuze van een porst op dit uogenblik onmogelijk is. Het vooratol is zonder oppositie naar de commissie gerenvoyeerd. Er heeft een levendig eu langdurig debat plaats gehad tusschen de beeren Sagasta en Castelar. De eerste beweerde dat er in Spanje voor de revolutie geen enkel republikein was. De ander beweerde het tegenovergestelde. INGEZONDEN. WelEd. Heer Redacteur, In mijn brief over de Zondagskwestie in En geland, heb ik eerst heden, toen ik reeds de Zwitsersche grens sedert lang overschreden had, een fout ontdekt, die ik mij haast te herstellen. Niet de Court of queen's Bench maar wel die der Common Pleas heeft beslist in de zaak der Sunday Evenings for the People. Overal dus, waarin mijn laatste schrij ven de eerste naam voorkomt, moet de laatste elezen worden. Hoogachtend, met groete, UEd. Dw. Dienaar, H. TIEDEMAN. Alpnach bij Luzebn, 6 Juni. ACADEMIENIEUVVS. Leiden, 9 Juni. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer S. J. Brugmans, geb. te Am sterdam, met Stellingen. 10 Juni. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer H. J. Tours, geb. te Rotterdam, met Stellingen. HER-IJK. BURGEMEESTER es WETHOUDERS van LEYDEN herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren ge ijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten, bene vens de bij de inhoudsmaten van drooge waren be- hoorende strijkels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het lokaal van den IJk, op de Breêstraat in het Stadhuis; zullende daartoe, tegen da delijke betaling, worden gevaceerd "Voor "VVijk III, van den 12 tot den 16 Junij, telken dage van des morgens 9 tot des namid dags 1 uur, uitgezonderd de Zondag. En wordt wijders ter kennis van de belang hebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1869 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter a. Leyden, 27 Mei 1869. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien art. 12, le alin., der Verordening van 2 Julij 1866 (Gemeenteblad n°. 22) en art. 8, 2e alin., der Verordening van gelijke dagteeke- ning (Gemeenteblad n°. 25); Doen te weten, dat tot het laten inschrij ven van nieuwe leerlingen voor de open bare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt; voor die der le klasse, voor jongens, in het schoolgebouw op de Aalmarkt voor die der le klasse, voor meisjes, in hel schoolgebouw op de Breêstraattegenover het Stad huis voor die der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Pieterskerkstraat voor die der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Breêstraatnaast de Waal- sche kerk; en wel van den 7den tot en met den 19den Junij e. k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen uren, en op Woendag en Zaturdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des namiddags. Leyden, 5 Junij 1869. In de maand Mei zijn binnen deze gemeente geboren 89 kinderen, als40 zoons en 49 doch ters. Overleden 74 personen, als: 12 mannen, 17 vrouwen, 29 zoons en 16 dochters; daaren boven als levenloos aangegeven 5. Voltrokken 49 huwelijken. Burgerlijke stand van Leyden van den 3den tot en met den 9den Junij 1869: Bevallen: J. Galjaard, geb. Vau der Wilk, Z. L. Boom, geb. Heus, Z. C. Henke», geb. Prins, Z. J. Neuteboom, geb. Stadel- man, D. W. D. Cattin, geb. Van der Klugt, Z. P. Crama, geb. Chival, D. M. Van der Drift, geb. De Ridder, Z. A. G. F. Speet, geb. Van der Voorden, D. J. Van Meygaar- den, geb. Siere, D. C. J. Posthumus, geb. Linschoten, D. H. Martijn, geb. Vlasveld, D. J. C. Lau, geb. Van Dorsten, Z. M. Van der Blom, geb. Van Dissel, Z. S. Van Berkel, geb. Hensen, Z. H. Verhoog, geb. Van Werkhoven, Z. M. S. Hasselbach, geb. Gordon, D. H. C. Ten Cate, geb. Kamp- fraat, D. M. Staffeleu, geb. Dool, D. M. De Hoog, geb. Van Hesse, Z. J. Olivier, geb. De Graaf, Z. M. Goedraad, geb. Rob bers, Z. M. Verhoeven, geb. Laven, D. C. E. Prins, geb. Van der Kop, D. M. S. De Kier, geb. Batist, D. Gehuwd: J- Dreef wedr. en A. M. Nieuwen- huisen jd. J. P. Overdijk jm. en L. F. Bon- net jd. P. Massaar jm. en C. Gornelissen wett. gesch. J. J. Zindel jm. en M. Ver hoeven wed. J. T. Van der Blij wedr. en J. Vogelzang jd. C. Huger wedr. en M. C. Gou jd. Overleden: A. W. Van Nifterik Z. 9 m. C. Tiel 52 j. A. Koene D. 1 m. M. Meyers D. 10 d. J. Somer Wr. 78 j. G. Boot Wr. 60 j. A. W. Schneider, geb. Meyer, 67 j. J. L. Wijling D. 4m. J. L. Schretlen Z. 16 j. -kJ. v. d. Linden Z. 3 w. E. J. A. M. Lancel D. 14 m. Z. B. Uter- mark D. 11 m. E. J. v. d. Meulen 59 j. L. Keereweer 70 j. C. L. Meylan 59 j. M. Van Duuren, wed. W. M. La Lau, 77 j. J. J. Van Velzen Z. 19 m. S. Van Gigoh 46 j. P. C. Bekooy D. 13 m. J. Smit D- 8 j. GEMENGDE BERICHTEN. Te Weenen is tusschen de geestelijke en we reldlijke autoriteiten een geschil gerezen, dat wel mag genoemd worden eene h o o f d-quaestie te raken. Het aartsbisschoppelijk consistorie eischte, in het belang van den godsdienst, dat de kinderen van de openbare scholen de proces- siën op den sacrementsdag volgende, dat bloots hoofd zouden doen. De burgemeester van Wee nen daarentegen bepaalde in het belang der gezondheid, dat de jeugdige processiegangers, met petjes of mutsjes gedekt, behoorden te vol gen. Eindelijk heeft het gemeentebestuur de zaak op haar waar terrein overgebracht. Het gemeentelijk schooltoezicht heeft namelijk be paald, dat, aan te vangen in 1870, de kinderen niet meer officieel de processiën zouden bijwo nen, en het dus aan de natuurlijke overheden der kinderen, aan de ouders, overgelaten te be palen, niet alleen of ze de processie al dan niet zouden volgen, maar ook de groote quaestie van kleeding, schoeisel, deksel, enz. enz. in het hoogste ressort uit te maken. Het te Parijs verschijnende prot. week blad //le Lien" bevat, na vermeld te hebben, dat eenige weken geleden te Madrid op het Que- madero de la Cruz vele overblijfselen van slacht offers der Spaansche inquisitie ontdekt zijn, de eenigen tijd geleden door een beambte dier in stelling, Lorente, in het licht gegeven volledige lijst der door hare rechtbank van 1442 tot 1820 veroordeelde ketters. Uit dat stuk blijkt, dat in genoemd tijdsverloop door de inquisitie 36,168 personen levend en 18,049 in effigie verbrand en 281,250 naar de galeien gezonden of tot ker kerstraf veroordeeld zijn geworden. Onder het bestuur van den inquisiteur-generaal Torque- mado (14811498) zijn de strafoefeningen het talrijkst geweest, nl. 10,220 verbrandingen van menschen en 6840 van beeltenissen, benevens 97,371 veroordeelingen tot kerker-of galeistraf daarna volgt in de straffenrij, wat althans het verbranden van menschen betreft, de regeering van Philips II, te weten 3990. Onder Philips Y (17001746) werden nog 1600 menschen ver brand. Na 1746 zijn echter niet meer dan 14 ketters ten vure gedoemd, en wel 10 onder de regeering van Ferdinand YI en 4 onder die van Karei III (1759 1788). Een liefhebber van rariteiten te Manches ter heeft zich jaren lang er op toegelegd alle mo gelijke platen, prenten en photographieën te verzamelen, die op bijbelsche verhalen en in den bijbel genoemde plaatsen van toepassing waren. Hij heeft die alle in een folio-exemplaar van den bijbel gevoegd, zoodat hij eene collectie heeft verkregen van drieënzestig boekdeelden, met meer dan duizend teekeningen en photogra phieën en meer dan tien duizend prenten en pla ten, en 360 bladen van oude editiën voorzien. Ten gevolge van den dood des verzamelaars i9 deze bijbel thans te koop. Men schrijft uit St.-Petersburg, dat zich daar op het oogenblik een blindgeboren pianist bevindt. Die heer Labor zoo is zijn naam speelt met een verbazende virtuositeit alle wer ken der classieke en nieuwere meesters. Zijn geheugen is pbenomenaal, want hij behoeft nooit, om een stuk te leeren, de noten en relief voor zich te hebben, die de blinden anders ge bruiken. Wanneer men hem een stuk twee of driemaal voorspeelt, kent bij het in zijn geheel en voert het onberispelijk uit.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3