BUITENLAND. Ook eenige studenten, leden der Debating club, verklaren dat het bericht, in Arnhem rondgestrooid, grootendeels onwaarheid bevat. Door bet prov. bestuur in Z.-Holland is Maandag aanbesteed het onderhouden van en het doen van eenige herstellingen aan de ge bouwen en aanhoorigheden, behoorende tot het Koninklijk postkantoor alhier, over 4 jaren en 7 maanden. Minste inschrijver was de heer A. D. Verhoog alhier, voor 1865.25. De minister van binnenlandsche zaken heeft bij beschikkingen van 9 Juni bepaald, dat de herstemming ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de hoofd kiesdistricten Zuidhorn, Haarlemmermeer, Lei den, Gouda en Roermond zal geschieden op Dins dag 22 J uni aanstaande. In het kort verslag van de Handelingen der Algemeene Synodale Commissie wordt in de Eerkei. Courant het volgende medegedeeld: //Mede is het oog gevestigd geworden op de conceptwet tot regeling van het hooger onder wijs, in zooverre de belangen van ons Kerk genootschap daarbij betrokken zijn. Terstond trok bet de aandacht, dat de behoefte aan on derwijs in de dogmatiek, Christelijke zedeleer en practische theologie, welke vakkeu opzette lijk onder de opgegeven leervakken voorbijge gaan waren, als niet passende in het stelsel dezer wet, voorziening eischt. Na ernstige be raadslaging werd besloten de aandacht der Sy node daarbij te bepalen en haar opmerkzaam te maken, dat aan de Herv. Kerk, die immer kosteloos van staatswege dit onderwijs ten be hoeve harer aankomende predikanten genoten heeft, onrecht wordt aangedaan, wanneer haar geene vergoeding hiervoor gewordt, en wel te grooter onrecht, wanneer de staat voortgaat de hoogleeraren aan de seminariën te bezoldi gen. Tevens zal moeten gelet worden op de beurzen in het belang der opleiding van Her vormde predikanten, zooals die door de regeering of de theologische faculteiten begeven worden, op de voorrechten van vrijstelling van militie, genot van school- en academiegelden, enz. De bezwaren, geopperd tegen de indeeling der leer vakken bij de examina, werden niet genoeg zaam ondersteund om aan de regeering ken baar gemaakt te worden. Maar nog werd herinnerd, hoe bij aanneming van dit wets ontwerp het reglement op het examen hetziening zal behoeven." In Elburg wordt een agent van politie ge zocht. De advertentie daartoe 4 Juni, in de Haarlemmer Courant geplaatst vraagt bij den geschikten candidaat o. a. deze //twee voor waarden" 1°. dat hij geen gebruik van sterken drank maakt, 2°. dat hij is van den Hervorm den godsdienst. In welke eeuw leven wij toch, of welk inzicht in den grondwettigen toestand onzer instellin gen kleeft toch wel een stedelijk bestuur, dat zulke eischen durft stellen, aan Gebruik van sterken drank is toch geen grond wettig bezwaar voor het vervullen eeuer open bare betrekking. Het Elburgsch dagelijksch be stuur zal bedoeld hebben misbruik van drank. Hierop mag het zien, niet op het andere. Maar ergerlijk is eeu bestuur, al is het ook een Yeluwsch, den grondslag onzer grondwet te zien vergeten, door den eisch, dat de candidaat- dieuder moet zijn //Hervormd." Het doet ons denken aan het bekend gezegde van een anderen ambtenaar, dat hij geen //modernen" veldwach ter zou toelaten. Een en ander is belachelijk, maar tevens ergerlijk, en wij vertrouwen dat Z. Exc. de minister die ongrondwettige prak tijken zal tegengaan. (Prov. Fr. Cour.) De navolgende dépêche is hier ontvangen: Batavia, 22 Mei. Java-koffie f 39 Rijst. Tweede qualiteit f 135. Billiton-Tin f 95. Stuk goederen gedrukt. Wisselkoers op Nederland f 100 a 100%. Vrachten onveranderd. Aangekomen de schepenAlmelo, kapit. Grön- beckBaltimore, kapit. DoekzenConstantia, kapit. Monnom Honigbij, kapit. Van der Valk Jupiter, kapit. Kiewit; Laura en Adéle, kapit. Pohlmeijer; Medea, kapit. AnkringaStad Lei den, kapit. Van de Poll; Vrede, kapit. Van der Plas; Bato, kapit. Kramer qq.; en vertrokken de schepen: Eagel, kapit. Hessels qq.Schie dam, kapit. Kuipers. Uit Alkmaar wordt van S Juni ge meld: Naar men verneemt is te Egmond aan zee, een aldaar tehuis behoorend visschersscheepje door eene hevige windvlaag onderstboven ge worpen, waarbij drie menschen bet leven hebben verloren. Twee dezer ongelukkigen moeten nog eenige minuten op het omgekantelde vaartuig zich boven water hebben gehouden, doch de reddingboot kon niet spoedig genoeg ter hulpe schieten, om hen aan den dood te ont trekken. Door de leden eener sociëteit te Hee renveen is de proef genomen van het boter maken naar de manier, waarop onlangs in de dagbladen werd medegedeeld, dat dit op som mige plaatsen in Erankrijk geschiedde. Men heeft n. 1. een vat met melk in de aarde be dolven en het er den volgenden dag op sociëteit avond weder uitgehaald. De boter dreef boven, doch verkreeg geene genoegzame vastheid. Men wil echter de proef herhalen, om zoo mogelijk gunstiger resultaat te verkrijgen. Uit 's-Heerenberg verzoekt men te melden, dat het verhaal in het Utrechtsch Dagblad omtrent den dieftal bij den heer Van Nispen gepleegd, geheel en al onjuist is. De persoon, die door twee dienstboden zou zijn verzocht op het huis te passen en met 4000 zich zou hebben verwijderd, is niet alleen niet verdwenen, maar wordt zelfs niet verdacht van den diefstal. Uit Harlingen wordt geschreven: Wij hebben tegenwoordig nog al het genot van rondtrekkende Duitsche muzikanten te hooren. Een troepje dezer nomaden bezocht ons voor een paar dagen weder, en terwijl een hunner bezig was met de gebruikelijke collecte tot slot, valt zijn oog op een lijst van getrokken prijzen in de Nederlandsche staatsloterij. Op zijn vraag wat die cijfers beteekenen, kreeg hij een vol doend antwoord doch zijn briefje ter confron tatie aanbiedende, werd hij verwezen naar het kantoor van den collecteur, den heer P. Post- huma, aangezien daar te vernemen was, hoe het stond met loten, buiten de gemeente ge kocht. Onze muzikant wacht totdat men op de hoogte van genoemd kantoor gekomen is, en gaat, al collecteerende, informeeren naar den stand van zijn nummer. Tot zijne voldoening bleek het, dat daarop f 25,000 gevallen was, zoodat hij voor zijn 1/20 f 1050 of daaromtrent kon bekomen. Hans verruilde maar zonder dralen zijn briefje voor geld; vau papier wilde hij niets weten, //baares geit" moest het zijn. En zoo met vollen buidel het kantoor uitgaande, voegt hij zich dadelijk weer bij zijne kameraden en valt met de overigen in: //Wir junger musikanten." Het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland heeft heden de uitspraak, in de zaak der acht beschuldigden, wegens de Rotterdamsche onge regeldheden, bepaald op Woensdag aaust., den 16den Juni, te 2 uren. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Nieuwer Amstel c. a. den heer H. Van der Colff, thans te Heusden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 62"1, WindtN. W., des avonds te 8 uren 55°, te 10 uren 50'. Donderdag 's morgens te 5 uren te 8 uren 53°, 's namiddags te 12 uren te 4 uren 53°. Luxemburg. Naar het schijnt wil de groot- hertogelijke regeering ook officieele candidate: hebben, gelijk de naburige Fransche keizerlyl regeering. Door den minister van staat ia de districts-commissarissen eene circulaire (dd Mei) gezonden, betrekking hebbende op de kiezingen, die Dinsdag 11. zouden geschieden heer Servais betuigt in bedoeld document zi tevredenheid over de aftredende afgevaardigd beveelt hunne herkiezing aan en verlangt dezulken, die deze niet wenschen, vervan mogen worden door mannen toegewijd aan openbare zaak. De circulaire maakt, gelijk verwachten was, onder het publiek den slechts indrukwaut terecht oordeelt men dat de geering zich niet officieel met de verkiezin behoort in te laten; de gecontroleerde moet niet de keus van den controleur doen ze voorschrijven. De circulaire schijnt beste om de zege te beletten van de candidaten, door den afgevaardigde Metz, het hoofd liberale partij, ondersteund worden. Wat geestelijkheid betreft, ook deze verlangt de kiezing van de aftredenden, maar alleen d waar zij wanhoopt aan hunne vervanging do clericale afgevaardigden. Te Luxemburg zelf zij de herkiezing van de drie aftredenden strijden. Duitscrland. Het eerste ontwerp van lastingen, dat thans in den rijksdag zal word behandeld, is dat omtrent de spoorweg-biljett Volgens het regeeringsvoorstel wordt ten hoeve der bondskas belasting geheven van biljet, zoo voor passagiers-vervoer als voor gage. De kaartjes voor expres-treinen word verhoogd. Volgens de memorie van toelicht is het ontwerp zoo uit een finantieel als een economisch oogpunt goed to keuren Frankrijk heeft volgens die berekening in 1 de spoorwegbelasting opgebracht 31,900,000 in Engeland in hetzelfde jaar 463,023 o£. 1 rekend naar de spoorwegstatistiek van 1$ zou de belasting aan den bond opbrengen o geveer 3,000,000 thaler, welk cijfer aanmerkel vermeerderd kan worden wanneer men let de groote uitbreiding van het spoorweg-verke in Noord-Duitschland. Het congres der Duitsche arbeiders, <i 24sten Mei te Cassel gehouden, heeft na eec discussie het navolgend programma vastgestel 1°. Ieder arbeider heeft van natuur een ree: matige aanspraak om zijn werk zoo duur e gelijk te laten betalen. Daar hij die aanspr-: niet kan doen gelden zonder gemeen overt zoo mag geene wetsbepaling de vereenigim] belemmeren die beoogen vaststelling van J arbeidsloon. 2°. Het congres begroet daarom de afscJ fing van de wet op de vereeniging door J rijksdag van den Noord-Duitschen Bond. I 3°. De vereenigingen tot het geven van derwijs aan arbeiders worden verzocht medelj werken om dezelfde vrijheid ook elders te ij krijgen. I 4°. Bij de uitoefening van het recht isl grootste omzichtigheid noodzakelijk; grvil lichtvaardig begonnen, schaden slechts aanl zaak; zij mogen slechts dienen in de uiter-' noodzakelijkheid en mogen dan nog volste niet worden gebruikt om geweld te doen hen, die niet tot de vereeniging behooren. 5°. Tot verhooging van de arbeidsloonen allereerst noodig een statistiek van die loone het centraal comité is met de bewerking dai van belast. Het Tolparlement heeft het handelsverdr met Zwitserland en dat met Japan aangenoirt De koning zal den 13den dezer naar Hanoi en Bremen op reis gaan.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2