BUITENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN. verminderd. De gezagvoerder ia verdwenen. Vol gens het beweren der koelies ia hij, onmiddellijk nadat de equipage het schip verlaten bad, in zee gesprongen. Of hij al dan niet verdronken was, wisten zij niet. Door den gouverneur-generaal van Nederl. Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel-departement. Verleend: Een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den hoofdonderwijzer aan de openbare school te Soe- ■abaya L. E. Boijer, aan den ambt. op wachtg. C. A. Bauer, en aan den klerk op het bureau 10 den assist.-res. van Galoe (Cheribon) J. W. ao Neck. Ontslagen: Op verzoek, eervol, uit zijne be- rekking, onder toekenning van wachtgeld, de ,mbtenaar ter besch. van den res. der Lampong- he districten E. P. J. Mulder. Benoemd: Tot ass.-res. van Soemedang (Pre- nger-Regentschappen), tevens vendum. aldaar, ,e ass.-res. van Soekapoera, (Preanger-Regent- happen) J. A. Hoorn; tot eersten commies ip het parket van den proc.-gen. bij het hoog- »er. van Ned.-Indië, de ambt. voor den burgerl. ienst in Ned.-Indië, Mr. D. De Eeyfer; tot :omm. op het res. kant. te Cheribon, de ambt. (p non-activiteit J. H. Scipio Blume, gewezen jomm. kashouder te Tjiandjoer (Preanger-Re- ntschappen), tevens griff. bij den landr. aldaar t kornm. op het bureau van den ass.-res. van 'riaman (gouvernement Sumatra's Westkust), kl. op het bureau van den gouvern. van lumatra's Westkust P. C. Van Daalentot •mm. op het bureau van den res. der Padang- ihe bovenlanden (gouvernement Sumatra's estkust), de komm. op het bureau van den ass.- van Priaman (gouvernement Sumatra's estkust) A. V. Van Os; tot ambt. ter be- |hikk. bij het binnenl. bestuur in de res. Lam- ngsche districten, de ambt. voor den burgerl» inst in Ned.-Indië J. J. Naeff. lOntslagen Bij de plaatselijke Bchool-commissie Cheribon, eervol, wegens vertrek, als lid, C. A. L. Troostenburg de Bruyn, onder dankbe tuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten, en benoemd tot lid dier commissie P. Hoering, predikant bij de Protestantsche ge- |eente aldaar. Militair departement. Benoemd: tot adjud. den chef van het wapen der artill., de lste jit. W. H. Staverman, van het materieel. o! den Duitsohland. De rijksdag heelt definitief it budget van 1870 voor den Noord-Duitschen ind aangenomen. Dit lichaam heeft de ont- gaten en uitgaven vastgesteld op ƒ75,948,495. jOoSTJENBiJK. De //Wiener Zeitung" publiceert gesanctionneerde wet, waarbij de grondbe- iting hervormd wordt. Het //Tageblatt" meldt, het budget van oorlog voor 't dienstjaar '0 bedraagt 74,966,000, dus vijf millioen lanin 1869. Verder zou de minister van een buitengewoon crediet van vijf tot millioen verlangen. Het budget van oorlog 't dienstjaar 1870 is berekend voor een jer van achthonderd duizend man. Het //Neues mdenblatt" bericht, dat de keizer onder voor oud de uitnoodiging heeft aangenomen van den onderkoning van Egypte, om de opening Tan het Suez-kanaal te komen bijwonen. 'jFBANKBUK. Vrijdag hebben er eenige arres- atiën te Parijs plaats gehad; de gearresteerden rorden beschuldigd van poging tot opstand. jEngeland. Bij den hertog van Marlborough ®eft eene talrijke vergadering van conserva- 1 re leden van het koogerhuis plaats gehad. Iet eene groote meerderheid, waaronder zich ronden graaf Derby, de lords Cairns, Harrowby lenborough en Redesdale, en de hertogen van rlborough en Ruthland, werd besloten tot o verklaring ten gunste der verwerping van bill betreffende de staatskerk in Ierland. Vrijdag heeft de heer Gregory in het parlement zijn voorstel toegelicht om verschil lende musea 's Zondags na kerktijd open te stellen. Hij legde een adres van adhaesie over, geteekend door 47,000 personen, die tot de ar beidende klasse behooren. Bij de verdediging bestreed hij de meening als zou de beteekenis van onzen Zondag gelijk zijn aan die van den Joodschen Sabbath, en als zoude het verboden zijn zich dien dag uit te spannen, wanneer men zijne godsdienstige plich ten volbracht had. De opening van de verschillende musea zou daarbij een middel zijn om de erge dron kenschap op Zondag tegen te gaan, en het volk bij zijne uitspanning te ontwikkelen. Spanje. Een voorstel van generaal Pierrad tot verzachting der militaire reglementen is in de Cortes verworpen met 112 tegen 46 stemmen, ten gevolge der belofte van Prim dat er eene wet zal worden ingediend, overeen komstig de op dat punt gedane voorstellen der commissie. Het ontwerp betreffende de vrijheid der bankinstellingen is ingetrokken, om eene wijzi ging te ondergaan. De dagbladen dringen er op aan, dat het ministerie uit notabiliteiten van alle partijen zal worden gevormd en niet enkel uit vrienden van Prim. Rumenie. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Kamer medegedeeld, dat de regeering voornemens is een ontwerp in te dienen tot regeling der quae3tie betreffende de verhouding der Israëlieten in den staat. De minister noodigde tevens de kamer uit, om eene commissie uit haar midden te benoemen, ten einde deze moeilijke quaestie te onderzoeken. HANDEL. OVERZICHT DER VORIGE WEEK. Koftte. Vast, doch do omgang bepaalde zich geheel voor dringende behoeften. Verkocht werden 700 balen Java per Susanna. Suiker. Ruwe. De markt verkeerde in eeDe vaste stem ming. Eenige duizenden kranjangs zijn afgedaan in de ver houding van 60 a 75 ct9. benenden Mei. Geraffineerd. Met zeer beperkten kooplust en niet dan [tot verlaagde prij zen te plaatsen. Thee. Zeer stil. Rijst. Zonder omgang, prijzen nominaal. Specerijen. Zonder handel. Vruchten. Verlaten. Katoen. In meer geanimeerde stemming met eenige omzettingen tot iets hoogere prijzen. Wol. In gedrokte stemming zonder handel. meekrap. Met kleinen handel tot vorige prijzen. Indigo. Tot iets matiger prijzen vonden 126 kisten Java koopers. Potasschen. Nienwe Petersburger tot/11.75 gedaan en te koop. Tin. Van Banca kwamen eenige afdoeningen tot/82,60 tot stand. Hulden. Afgedaan werden 306 droge Buenos Ayres Paarden besch. 5$$, kilo tot 23% ets. Petroleum. Loco 22.25 met groote omzettingen, ook op latere termijnen. September ƒ24.50. Sept. Oct. ƒ24.75. Sept.—Dec. ƒ25. Oliën. Raapolie cont. ƒ40.60; Sept. Dcc. ƒ42.25. Lijnolie cont. ƒ36; Sept. Dec. ƒ37. Patentolie cont. ƒ44.75, ƒ44.50; Najaar ƒ46.50. Granen. Onveranderd. Meel. lste qual. ƒ16.25, ƒ16.60; 2de qual. ƒ13.76, ƒ14; 3de qual. 11.60, 11.75; Keizersmeel ƒ21, 24. ACADEMIEN1EUWS. Gboningen, 5 Juni. Bevorderd tot doctor in de beide rechten de heer IJ. Steekman, geb. te Scheemda (prov. Groningen), na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld//de Ma kelaardij". BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: Te BarchemA. Modderman, cand.; te DrielE. Snelleu te Nieuwveen; te Hedel: E. A. Lazonder te Berkel; te Vlissin- gen: J. G. Blaauw te Oost-Kapelle; te 's-Gra- vensande en te HellevoetsluisB. J. Swaan te Eemnes Buitendijks; te Schraard H. J. Van Rijsoord te Rijnsburgte PaesensA. Zuidema te Augustinu9gate Loon-op-ZandJ. Kom- zigt te Wijk; te Sprang: G. J. Noomen te Austerlitz; te Gendringen: B. J. Westerbeek van Eerten te Doetinchemte AalstH. Poel man te Arnemuiden; te Leimuiden: J. J. Go- bius du Sart te Raamsdonk; te Yerseke: H. Rombach te Bleskensgraafte StavenisseJ. P. P. Clinge Doorenbos te Hoofdplaatte 's-Heer AbtskerkeJ. Brüase te 's-Heerenhoek te IJsel- muidenW. Mense te Bodegraven te Rottum A. L. v. Hoorn, cand.; te Waspik: J. Krom- sigt te Wijk-bij-Heusden. Aangenomen: Te Noordwijk-Binnendoor C. Knap te Ijlst; te Harlingen door A. W. L. Talma te Katwijk aan den Rijn te Hen gelo door P. Romijn te Ophemertte Lisse door J. v. Herwerden te Heerjansdamte On- derdendam: door J. A. v. d. Scheer te Cortgene. Bedankt. Te Anjum: door J. Krull te Katwijk aan Zee; te Alphen: door H. W. Creutzberg te Vlissingente Grijpskerke: door D. A. Van der Made te Naderlangbroek; te IJselmuiden: door W. H. J. Baert de la Faille te Hantum; te Hykersmilde: door A. Ver touw te Voorthuizen; te Scheveningendoor J. H. Gravenstein te Serooskerke; te Vlissin gen door J. G. Blaauw te Oost-Kapelle te Monnikendam: door H. v. d. Hagt te West broek. Overleden: G. Lamers, emer. predikant te Harderwijk. Chr. Afgescheid. Geref. Kerk. Beroepen: Te AnswerdJ. Kremer te Scbildwolde. Aangenomen: Te Koudum door B. De Jong te Donkerbroek. Bedankt: Te Bergum: door H. Beuker te Giesendam. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren ge ijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten, bene vens de bij de inhoudsmaten van drooge waren be- hoorende strijkels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het lokaal van den IJk, op de Breéstraat, in het Stadhuiszullende daartoe, tegen da delijke betaling, worden gevaceerd Voor Wijk I, van den 8 tot den 9 Junij, telken dage van des morgens 9 tot des namid dags 1 uur, uitgezonderd de Zondag. En wordt wijders ter kennis van de belang hebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1869 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter A. Leyden, 27 Mei 1869. Eerste huwelijks-afkondiging te Leyden, van den 6den Junij 1869: S. Stokkel jm. 20 j. en J. Vroom jd. 25 j. J. A. Jasper3e jm. 25 j. en J. Van Loe jd. 30 j. N. E. Perk jm. 25 j. en Z. Van Waveren jd. 24 j. GEMENGDE BERICHTEN. In Mexico heeft eene vree9elijke ramp het stadje Ojo Caliente in diepe verslagenheid gedompeld. Op een oogenblik dat een groot aantal personen in de kerk bijeen was, werd die door een electrischen schok in den damp kring getroffen. Eeno hevige uitbarsting, gelijk aan de ontploffing van een kruitmagazijn, deed de gewelven van het gebouw instorten, zoodat velen een jammerlijken dood vonden. Voorloopig zijn 40 lijken en 18 gewonden van onder de puinhoopen weggehaald.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3