KOLONIËN. Bij de heden op het Raadhuis alhier gehou den aanbesteding is voor het bouwen der be- noodigde localen voor eene meisjesschool (1ste klasse) op de Boommarkt, aannemer geworden de heer J. C. Van der Tas alhier voor ƒ30977. Tevens had de aanbesteding plaats voor het schoonmaken, invoegen en herstellen van de gemetselde wallen in en buiten de stad, bene vens het maken van eene schoeiingin vier per- ceelen. Aannemers werden, voor perceel N°. 1 de heer A. Verhoog voor ƒ840; voor perceel N°. 2 de heer G. Rietbergen voor 880; voor perceel N°. 3 de heer J. J. Planjer voor 750; voor perceel N°. 4 de heer A. Carlier voor 370. Men schrijft ons uit Boskoop dd. 5 Juni: De afdeeling //Boskoop" van de liberale kies- vereeniging voor het hoofdkiesdistrict Gouda hield gisterenavond eene bijeenkomst. Tot deze bijeenkomst waren niet alleen uitgenoodigd de leden der afdeeling, maar bovendien alle kiezers van leden van de Tweede Kamer, opdat er ge legenheid tot samenspreking zou zijn met het oog op den aanstaanden gewichtigen Dinsdag. Jammer was het daarom, dat zoo weinigen bui ten de afdeeling aan die uitnoodiging voldeden, en vooral dat de tegenstanders van de openbare school niet verschenen. Toch evenwel was de bijeenkomst niet zonder vrucht. Door verschil lende sprekers werd het groote vraagstuk van den dag met ingenomenheid besproken, en met eene zelfde ingenomenheid werden hunne woor den ontvangen, die telkens de strekking had den om de candidatuur van den heer J. Bos scha Jr. aan te bevelen. Ten slotte mocht de vereeniging zich verheugen in het toetreden van hen, die aan de uitnoodiging voldaan had den, zoodat de afdeeling thans 48 leden telt. Bij de beraadslaging in de Tweede Kamer der Staten-Generaal over eene aanvullingswet der begrooting van Ned. Indië, is laatstelijk met het oog op de steeds toenemende uitgaven, gesproken over de wenschelijkheid eener reor ganisatie van de algemeene landsdrukkerij te Batavia. Thans verzekert men, dat de regeering den heer Mieling, directeur van de algemeene landsdrukkerij te 's-Hage, zou hebben uitge noodigd, zich naar Ned. Indië te begeven ten einde zich met de taak tot reorganisatie der landsdrukkerij aldaar te belasten. Het rechtsgeding tegen Jacob De Vletter zal op Vrijdag den 18den dezer voor het prov. gerechtshof van Zuid-Holland worden behandeld. De gemeenteraad van Delfshaven heeft aan de commissie tot het oprichten van een standbeeld voor den binnen die gemeente ge boren vaderlandschen zeeheld Piet Hein, tot het voormelde doel een gedeelte gronds afge staan van het zoogenaamde Piet-Heinsplein, bij den Dam aldaar. Bij het vernemen dat er in de Adriana- straat eenige personen aan kwaadaardige koort sen (typhus) lijdende en twee daarvan overle den waren, heeft het gemeentebestuur van Delfs haven, waaronder die straat behoort, onmid dellijk de noodige voorzorgsmaatregelen tot stui ting der ziekte genomen en die woningen doen desinfecteeren. Men schrijft aan de Prov. Fr. Courant het volgende uit Hol werd, wat tegenover de vele zoo bij uitstek gunstige berichten van landverhuizers wel vermelding verdient: Alhier is een brief aangekomen van landverhuizers, die voor eenige weken zijn vertrokken naar den Staat Virginië, N.-Amerika. Volgens dit be richt is de toestand dier menschen allertreurigst. Met zes huisgezinnen, waaronder kleine kinde ren, opgehoopt in eene ellendige hut, lijden ze letterlijk gebrek aan de eerste behoefte des levens. Van een uiterst sober voedsel kunnen ze nauwelijks zooveel bekomen, dat ze niet van honger sterven. De zeereis, die vrij wat langer duurde dan hun was voorgerekend, verslond hunne contanten, zoodat ze geldeloos ter plaatse hunner bestemming kwamen. Hier valt niet veel te verdienen, het werk wordt schaarsch betaald en wat men er voor geld kan koopen is weinig en schreeuwend duur. Deze menschen zijn naar genoemden Staat gereisd op de veelbelovende uitnoodiging van zekeren heer Van Kaalte, grondbezitter in Vir ginië, gerugsteund door de aanbeveling van eenige autoriteiten van 't Christelijk Afgeschei den Kerkgenootschap in Nederland. De heer Van Kaalte, in plaats van zijne beloften te vervullen, schijnt de ongelukkigen zoo wat aan hun lot over te laten. Die zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. Zegt hel voortl De arrondissements-rechtbank te 's-Hage deed heden uitspraak op de klachte, ingesteld door de heeren Ising en Van Lier, tegen het Dag blad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage. Wat de klachte van den heer Ising betreft, heeft de rechtbank beslist, dat het onbewezen is dat de schrijver van de geïncrimineerde artikels in dezen heeft bedoeld den heer Ising. De rechtbank heeft alzoo de vordering van dien heer, als onbewe zen, ontzegd. Aangaande de klachte van den 2den klager, den heer Van Lier, heeft de rechtbank den bekl. J. A. De la Vieter, als drukker van een geschrift, waarvan de schrijver niet bekend is, schuldig verklaard aan het feit: iemand, in casu den heer Van Lier, in een gedrukt, ver spreid en in omloop gebracht geschrift, ten laste leggen van aangeduide ondeugden, en dus aan hoon, en hem te dier zake veroor deeld in eene geldboete van 100 en in de kosten van het rechtsgeding, met subsidiaire gevangenisstraf van 14 dagen. Eindelijk heeft de rechtbank den beklaagde, als drukker van het honend geschrift, waarvan de schrijver niet bekend is, veroordeeld: om aan den heer Van Lier, ter vergoeding van de schade en tot betering van het nadeel in eer en goeden naam geleden, te betalen de som van 150 en in de kosten van het rechtsge ding. De minister van financiën, belast met de zaken der Hervormde en andere Eerediensten,behalve met die van den Koomsch-Katholieken,heeft goedgevonden de algemeene commissie van examinatoren voor Israëlietische godsdienstonderwijzers voor dit jaar bijeen te roepen te Amsterdam tegen den 26sten Juli e. k., en tot leden dier commissie te benoe men de heerenDr. E. B. Asscher te Amster dam, teveus voorzitter; I. van I. Ferrares, op perrabbijn der Portugeesch-Israëlietische hoofd synagoge te 's-GravenhageB. S. Berenstein, idem der Nederlandsch-Israèlietische hoofdsyna goge te 's-Hage; I. S. Hirsch, rabbinaal asses sor te Amsterdam; D. L. Cardozo Jr., idem te Amsterdam; Dr. I. H. Dunner, rector van het Ned.-Israël, seminarium te Amsterdam; A. D. De la Ville, leeraar aan het seminarium aldaar Mr. A. Polak, advocaat te Amsterdam, en Dr. Maurits Van Lier, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Groningen. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den lOden Juni aanstaande niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. bel.,in- en uitg. rechten en acc. te Beek voor de gemeente Ubbergen (Gelderland) J. J. Van Raab van Canstein, thans ontv. dierzelfde middelen te Termunterzijl (Groningen); aan L. A. A. De Salengre eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van commies der posterijen 3de kl.en benoemd tot commies der posterijen: van de lste kl. P. A. Kamaer, thans commies van de 2de kl.; van de 2de kl. P. Valter, thans commies van de 3de kl.; van de 3de kl. G. Van West en J. W. Vorster, thans surnumerairs der posterijen. Z. M. heeft 1°. op pensioen gesteld de offic. van adm. der lste kl. bij de zeemacht M. J. Duvelaer van Campen, C. H. P. De Jonge en H. J. E. Van de Watering en voor elk hunner het bedrag van dat pensioen bepaald op ƒ1100 'sjaars; 2°. bevorderd: tot officier van adminis tratie lste kl., de off. van admin. 2de kl. B. M. E. Crevecoeur, L. M. Van Onselen en J. H. C. Ten Hove; tot off. van adm. 2de kl.,de I off. van adm. 3de kl. M. D. L. Hertzveld, C. H. S. Pastor en J. A. Kruyt; tot off. van adm 3de kl. de adj.-adm. F. D. Clarkson, F. H. A I Pool, G. J. Guichard, J. W. Groeneyk en J I F. De Vries; tot adj.-adm. de scheepsklerken I J. A. Sonnenberg, J. A. Torré, A. Vermeuleil en M. M. J. Van Meeuwen. De Thermometer van Fahrenheit teekem alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 67'| des avonds te 8 uren 62°, te 10 uren 58' Zondag 's morgens te 5 uren 58°, Wind: Z. Oj te 8 uren 62°, 's namiddags te 12 uren te 2 uren 71°, te 4 uren 69°, te 5 ureal 68°, avonds te 8 uren 64°, te 10 uren 60°, Z W. Maandag 's morgens te 5 uren 58°, t« 8 uren 64°, 's namiddags te 12 uren 79°, te i uren 80°. BATAVIA, 22 April. De beweging in het Bekassische is ten gevolge van het arresteeren der hoofdschuldigen aan het verzet geheel onderdrukt. Intusschen blijft de politie voortgaan met het opsporen van noÈ* zwervende muitelingen, terwijl de instructie der gearresteerden met kracht wordt voort óp 8e die ko op [O [ei t Hoezeer de juiste aanleiding van het verze: nog niet bekend is, meent men evenwel dat he: voorgevallene geenerlei politieke beteekenis ge had heeft en een geïsoleerd feit daarstelt- het werk van een zestal belhamels, die de overige personen, in de zaak betrokken, to: j medewerking gedwongen hebben. Van eene zijde, welke goed ingelicht kat zijn, verneemt men, dat de zaak der zich t<Li C Bekassie bevindende 220 arrestanten dienen za< te voor den omgaanden rechter der lste afdee-A. ling. tuig de Sui ko. ecb We hi dier dien P. 1 mee: Omtrent het voorgevallene met het schip //de Tamaris" kan thans het volgende gemeld worden De //Tamaris" is een Fransche bark, tehuis behoorende te Marseille en het eigendom van eene firma, waarvan een lid te Macao gevestigd is. Den 7den Februari jl. is zij van Macao vertrokken, aan boord hebbende 300 Chineesche koelies, bestemd voor Havanna. Reeds in hel begin der reis bleek het, dat de verhouding tusschen Chineezen en bemanning te wenscheo overliet. Den lsten Maart zeilde de //Tamaria' Straat Soenda in en de laatste aanteekeningec in het logboek zijn van den 8sten daaraanvo! gende. Den 18den Maart bracht het Holland sche schip vMaria Elisabeth" de equipage de //Tamaris", met uitzondering van den gezag voerder, te Batavia aan. Zij was, na gedurend: geruimen tijd in eene sloep te hebben rondg< zworven, door de //Maria Elisabeth" opgemerkl en aan boord genomen. De zwervelingen verj haalden, dat de in opstand gekomen koelii hen aan de golven hadden prijsgegeven, de^ gezagvoerder noodzakende in hun midden blijven. Naar aanleiding van dat verhaal zon: de kommandant der zeemacht, de schout-bij-Iden nacht Andreae, aan alle stations-kommandantt: bevel om op de //Tamaris" te kruisen: wathe'.I gunstig gevolg heeft gehad, dat de kommandan:| der te Padang gestationneerde //Borneo", de I kapitein-luitenant Feldmao, den Ssten April op de hoogte van het eiland Nias de //Tamaris" I ontdekt, aangehouden, op sleeptouw genomen! en naar Padang opgebracht heeft, waar zij aaü I den consulairen agent van Frankrijk overgege ven is. De Chineezen hebben zonder slag o(| stoot zich zei ven en het schip in handen van c kommandant der //Borneo" gesteld. Hun ge was door ziekte, maar ook door strijd, tot 267 L luit. D bet bonc Tang 0. I jtii dat 187 'Cö I roor 1 sft it /on lenl irlb ie bil

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2