B». E A, SEEB. N». 2858. Maandag A°. 1869. 7 Juni. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. i).i/.e Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels t 0.75; iedere regel meerƒ0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels /0.9G;iedere regel meer0 0.15. EEN LAATSTE WOORD. Drie candidaten zijn thans door de kiesver enigingen hier ter stede gesteld. Nog eenmaal willen wij onze keus motiveeren. In de eerste plaats: Baron Taets van Ame- ongen. De voorstellers van dezen candidaat >evelen hem aan, waarom Het wordt niet ge- daarointrent bewaren zij een geheimzin- iiig zwijgen. Wellicht om in den geest van bun andidaat te handelen Zeer zeker voor eiken ^onbevooroordeelde een welsprekend zwijgen. In een tijd, dat er een strijd gestreden wordt ver beginselen zoo gewichtig, dat zelfs de meest nverschillige inziet, dat hij partij moet kie- en op een oogenblik dat wij op bet punt taan om door onze keuze te beslissen welk be- insel in onzen staat zal zegevierenof onze neu rale school ongeschonden zal bewaard blijven, f wel, hetzij vroeger of later, zal afgebroken orden daar heeft men geen woord, geen nkel woord te zeggen, om het standpunt aan geven, dat deze candidaat bij den strijd wil nemen Voorwaar, welsprekender getuigenis van on- jermogen ware moeilijk te geven! Of blijkt hier niet onvermogen om dezen candi- at bij de kiezers, op wier stemmen voor den eer Taets men vroeger mocht rekenen en wier steun men thans ook zoekt, te doen slagen, wan neer men er rond voor uitkwam4 hoe de heer Taets omtrent de onderwijs-quaestie denkt Wil men het niet verzwijgen, hoe de heer aets van Amerongen, de man die voor de on- erwijswet stemde, thans zijne partij in de Ka- er zoo blindelings op hare avontuurlijke wegen olgt, dat hij zich zelfs thans vereenigt met de 'eiste tegenstanders dier wet? Was men toch overtuigd, dat de partij, aartoe de heer Taets vroeger behoorde, even- bare vertegenwoordigers in de Kamer, ook ilotselmg, als een blad aan een boom, van oorstanders der neutrale school tot tegenstan- ers was omgeslagen, waarom dan gezwegen Wij hebben vroeger de gronden aangegeven, aarom wij den heer Taets van Amerongen thans, og minder dan ooit, wenschen te steunen. Wij ehouden onze volksschool liever dan aan hem eder onze belangen in de Kamer op te dragen lel Onder royaler vlag dan de heer Taets vaart tweede candidaat: Mb. Teding van Berk hout, oud-wethouder van Amsterdam. Zijne Tienden zeggen, waarom zij hem hebben wil- ta en geenen andere. Volkomen zuiver is het tanwei niet wat de kiesvereeniging //Vrijheid Begt" tot zijne aanbeveling zegt, door te erklaren dat zij niet kan goedkeuren, dat jare kinderen en Nederlands toe- j o m s t prijs gegeven worden aan secte- taholen der modernen, en alle gelijkge zinde burgers op te roepen om met haar den beer Berkhout te stemmen. Dat onze neutrale school geen secteschool der modernen is, weet sij evengoed als wij het is reeds meermalen be oogd; deze naam kan alleen daartoe strekken 6m haar verdacht te maken bij hen, die niet °t de zoogenaamde modernen behooren. De beutrale school bestond reeds lang voordat fle moderne theologie bestond, en zij is in haar jarakter niets veranderd: zij is geen school voor tademen, zij is een school voor alle Neder- pndsche kinderen. Wil men nu met deze kiesvereeniging deze chool onder het beheer der kerk brengen, wil men "cte-scholen hier voor orthodoxen, d&ar voor mo dernen, ginds voor R.-Katholieken, wil men op die wijze de voortreffelijke inrichting van het onder wijs vernielen, op vele plaatsen alle onderwijs bijna onmogelijk maken, en bij de kinderen reeds van der jeugd aan de zaden van tweedracht en onverdraagzaamheid zaaien: dan kieze men Mr. Teding van Berkhout. Wij verlangen dit niet. In de derde plaats is als candidaat gesteld Ma. H. A. Neeb, advocaat alhier. Duidelijk zeggen de voorstellers, welke beginselen hen geleid hebben bij het stellen van dezen candi daat: oprechte en krachtige verdediging van de openbare school en daarnaast eerbiediging van de rechten en vrijheden, welke aan de bijzon dere school toekomen. Met volkomen oprecht heid is Mr. Neeb deze beginselen toegedaan. Dezen candidaat, wien zoovele bewoners van ons gansche district gewoon zijn de behartiging van hun eigen belangen op te dragen, hem worden zij thans uitgenoodigd, de behartiging onzer gezamenlijke belangen, en die van 's lands belangen op te dragen. De man, die door zijne veeljarige praktijk bekend is met ons district, met zijne toestanden, met zijn landbouw en zijne nijverheid, dien willen wij thans als afgevaar digde naar de Tweede Kamer zenden, om daar met zijne rechtskennis onie belangen voor te staan en te verdedigen. Voor allen, die onze neutrale school behou den willen, kan de keus niet twijfelachtig zijn. Die school wordt bedreigd, men achte werkelijk het gevaar niet te gering.- samenwerking zij dus de leus van allen, die met ons eensgezind zijn. Geen onverschilligheid, geen flauwheid Een ieder doe zijn plicht, en brenge aanstaanden Dinsdag met ons zijne stem uit op LEIDEN, 5 Juni. In eene gisteren gehoudene vergadering van het studentenkorps alhier is het plan voor de maskerade van 1870 definitief vastgesteld. Het onderwerp isHet bezoek van Leicester aan de Leidsche Academie in 1586. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 109 tot 124 volwassen personen en van 53 tot 62 kinderen. In de zwem- en badinrichting Rbynzigt zijn gedurende deze week 55 baden gebruikt en gedurende de maand Mei 354 baden. Onwillekeurig hebben wij tot nu toe verzuimd om iets te zeggen van het concert, Dinsdag-avond in den tuin van den heer Lindeman gegeven: de inrichting, maar meer nog de muziek ver dienen dit ten vollehadde het weder nog het zijne bijgedragen, dan had zeker het vrij talrijk publiek, dat daar dien avond bijeengekomen was, weinig meer te wenschen overig gehad. Een ieder was blijkbaar voldaan. Wij kunnen niet anders dan deze concerten aanbevelen bij zoovelen onzer stadgenooten, bij wie zij te weinig bekend zijn. Door de speciale commissie, in wier handen de voorstellen, bij de laatste Synode ingezonden, tot eene verbeterde uitvoering van art. 23 van het alg. reglement gesteld waren, is bij de Syno dale commissie rapport uitgebracht. De com missie acht het wenschelijk, dat in de wijze der uitoefening van het stemrecht verandering werd gebracht. Uitgaande van de meening, dat de ervaring genoegzaam had doen zien, dat volgens de tegenwoordige kieswet velen ter stembus kwamen, die als onbevoegd tot oordeelen moes ten beschouwd worden, wordt door de commissie de invoering van een census van f 13 voor gedragen. Zij die bewijzen kunnen dat zij in den kerkelijken omslag, of door huur van eene of meer zitplaatsen in de kerk of wel door bei den, eene tot het vastgestelde bedrag evenredige som betalen, zouden van die beffing zijn vrij gesteld. Door de jury der tentoonstelling van schoone kunsten te Parijs, afdeeling beeldhouwkunst, zijn veertien kunstenaars de bekroning waardig gekeurd, waaronder een Nederlander is, de heer Eerdinand Leenboff, van Bommel, te Parijs woonachtig. In een van de groote Parijsche bladen wordt met grooten lof gewag gemaakt van zijn ingezonden werk//Een zittend krijgs man," naar den Achilles van Louvre. Op eenige veestallen binnen de gemeente Zaandam hebben zich sedert eenigen tijd ge vallen van longziekte voorgedaan, terwijl men thans verneemt, dat er reeds een aantal run deren is "afgemaakt. Eene Dinsdag bij de rechtbank te Arn hem behandelde strafzaak leverde eene treurige bijdrage tot de geschiedenis van stiefmoeders. Zekere Johanna Wevers, sedert ongeveer drie jaren de vrouw van Jan Van de Wal, wonende te Oosterbeek, werd wegens verregaande mis handeling van de drie kinderen uit zijn vorig huwelijk, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van een jaar. Tot hoeverre deze mishandelingen ste gen, die sedert een paar jaren schier dagelijks plaats hadden en nu en dan ook haren al te geduldigen echtvriend troffen, kan dienen, dat, volgens de verklaring van een ooggetuige, de beklaagde het oudste der kinderen, een knaap van elf jaren, op zekeren dag met een touw om den hals aan een boom had gehangen en in dien toestand slagen toebracht. Het slaan met eene klomp en het werpen met blokken hout behoorden mede tot de dagehjksche kastij dingen. Ter terechtzitting ontkende de beschul digde de haar geïmputeerde feiten, bewerende de grens van de ouderlijke tucht niet te hebben overschreden. Uit de verschillende verklaringen der getuigen scheen te kunnen worden opge maakt, dat de moeder, bekend met de omstan digheid, dat hare stiefkinderen nog een sommetje geld bezaten, belang had hen onschadelijk te maken, ten einde in het bezit van dat geld te geraken De kinderen zijn thana aan de drift der stiefmoeder onttrokken en bij de bloedverwan ten van den man in huis genomen. Uit Neuzen wordt gemeld: De op-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1