OFFICIEELE BERICHTEN. AD VERTENTIEN. HET ALGEMEEN BELANG is ook wat de schrijfster voor de vrouw ver langt. Daartoe wenscht de schrijfster dat door den staat of door de maatschappij tot Nut van 't Algemeen of door de gemeentebesturen, gele genheden worden geopend, waar meisjes in ver schillende vakken onderwijs kunnen vinden. Waar letterkunde, geschiedenis, paedagogie, ge zondheidsleer, boekhouden bestudeerd kan wor den waar natuurkunde, medische en pharma- ceutische lessen gegeven, waar muziek, schilder kunst, alsmede verschillende industrieele vakken voor meisjes geschikt, onderwezen worden. Niet éene inrichting, waar dit alles aan allen onder wezen wordt, maar integendeel ieder vak afzon derlijk naar ieders bijzondere keuze. In vele steden zou dit zonder groote kosten kunnen plaats vinden, als men gebruik maakte van de inrichtingen die reeds voor jonge mannen be staan en voorloopig dezelfde leeraars hunne krachten ook tot dit doel wilden aanwenden. Ook ware het niet wenschelijk dat alle meisjes van deze gelegenheden gebruik maakten, maar zij alleen voor wier bijzonderen aanleg en om standigheden het een of ander goed zou zijn. Maar vooral moet de overtuiging bij allen levendig worden, dat de vrouw tot eene even verhevene bestemming is geroepen als de man, tot redelijk en zelfstandig wezen; dat de liefde, die voor de vrouw levensbeginsel en behoefte is, in elke betrekking hare kracht kan uitmaken, en dat zij in geene betrekking dit haar levensbe ginsel behoeft op te geven. Wel is het waar dat wij nog ver van de vervulling dezer idealen af zijn; maar des te eerder bestaat hier uitzicht op, wanneer de vinger op de wond is gelegd. Het boekje, dat ons tot deze beschouwingen heeft aanleiding gegeven, en waarvan dit slechts eene zeer flauwe schets is,een Vrouwenwoord door Cornelia, mag wel om de nieuwe denk beelden die daarin voorkomen, eene bijzondere plaats verdienen, omdat zij uitdrukkelijk ver langt dat emancipatie niet verkregen worde ten koste van deu natuurlijken aanleg der vrouw. Mijnheer de Eedacteur 1 Met leedwezen las ik gisterenavond in Uw geacht blad de diefstal van ijzer op de Grof smederij alhier, maar 't deed mij tevens genoe gen dat de ijverige politie den opkooper daar van, ook eens a faire heeft genomen. Want zoolang die holen van opkoopers (tech nisch //de hel") blijven bestaan, is nog daag- lLjks menig werkman, 't meest om der wille van een borrel, geneigd diefstal te plegen UEd. Dw. Dienaar. KOOPMAN. I1ËÜ-IJH. BUEGEMEESTEE en WETHOUDEES van LEYDEN herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren ge ijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten, bene vens de bij de inhoudsmaten van drooge waren be- hoorende strijksels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het lokaal van den IJk, op de Breèstraat in het Stadhuiszullende daartoe, tegen da delijke betaling, worden gevaceerd Voor Wijk I, van den 8 tot den 9 Junij, telken dage van des morgens 9 tot des namid dags 1 uur, uitgezonderd de Zondag. En wordt wijders ter kennis van de belang hebbenden gebragt, dat tot jaarletter gedurende 1869 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter A. Leiden, 27 Mei 1869. Burgerlijke stand van Leyden van den 27sten Mei tot en met den 2den Juni 1869: Bevallen: J. Goddijn, geb. Engelbregt, D. A. C. Yan Dijk, geb. Stevens, D. M. J. Blomme8tein, geb. Heins, D. G. Martin, geb. De Jager, Z. J. Verhoeven, geb. Arbouw, D. M. H. Schimmel, geb. Weers, Z. A. C. Schouten, geb. De Leeuw, D. J. C. Van Wee- ren, geb. Goddijn, D. W. H. De Goeje, geb. Leembruggen, Z. C. E. Fiouw, geb. Tierolf, Z. C. Matters, geb. Vermond, D. C. M. Alberse, geb. Van Dieren, D. S. M. Mazu- rel, geb. Carton, D. C. E. Bakker, geb. Van Loon, Z. J. P. Van Leeuwen, geb. Van Wijk, D. M. C. Gubbi, geb. Kicheler, Z. H. Keereweer, geb. Dieben, Z. A. A. M. Loe- ber, geb. Bosman, Z. E. Bannet, geb. Barn- steyn, D. A. Van Thiel, geb. Van der Kwast, D. M. C. C. Van Erp, geb. Couvee, D. J. S. Van Dam, geb. Dingjan, D. M. Over- duyn, geb. Hasselbach, Z. C. Neuteboom, geb. Van der Klerk, Z. Gehuwd: A. Kohlbeck jm. en H. C. Hoef nagel jd. G. Meijers jm. en E. H. L. Plan- jer jd. P. Slingerland jm. en J. E. Outs- hoorn jd. J. Lasschuit jm. en M. Ligtvoet jd. J. Van der Kamp jm. en C. Van den Bosch jd. F. J. Breedereld jm. en P. Vuur pijl jd. A. Franke jm. en C. P. Huter jd. J. Meijers jm. en E. Welling jd. H. J. Van Florestein jm. en A. W. D. Schüdleadski jd. Overleden: J. M. Grobben 54 j. J. M. Hamerling, wed. J. Paling, 89 j. B. J. Lips 29 j. J. Van Hooidonk Z. 2 m. J. Ar- keveld Z. 8 m. F. J. N. Vorst Z. 22 j. A. J. v. d. Velden Z. 6 in. A. Geerling D. 30 j. P. J. Christiaanse Z. 17 m. N. v. d. Ark, wed. 3. G. Eggink, 79 j. C. Van Hossen 27 j. C. C. Demmer, wed. J. M. Kerl, 73 j. H. A. Sparenberg Z. 3 m. A. v. d. Honing Z. 19 j. P. Van Daalen 58 j. G. Verwoerd 76 j. P. J. Van Wijn gaarden 29 j. J. Van Geldere Z. 21 j. K. Walinga Z. 20 j. K. Haringa Z. 19 j. E. J. N. "Van Dijk D. 2 m. GEMENGDE BERICHTEN. In het Eoyal Alfred Theatre, in East- End te Londen, is, naar men meldt, onlangs eene nieuwe soort van restauratie geopend. Het was in die wijk namelijk zoozeer de ge woonte geworden, dat moeders hare kleine kinderen en zelfs zuigelingen in den schouwburg medebrachten, dat dientengevolge de voorstelling dikwijls op onaangename wijze gestoord werd, en de eigenaar is daarop op het denkbeeld ge komen om eene der zalen van het gebouw als kinderkamer in te richten. Daar zijn een aan tal oppassters met zuigfles3chen aanwezig, aan welke de vrouwen, die den schouwburgbezoeken, hare kinderen te bewaren moeten geven. Dezer dagen hebben voor de correctioneels rechtbank te Parijs twee dames terecht gestaan. De beschuldigden waren madame d'Alpuget, oud 39, en hare dochter, oud 22 jaren. Beide behooren volgens de akte van beschuldiging tot de //monde élégant." Niet minder dan drie modemagazijnen werden door deze dames op de schandelijkste wijze bestolen en wel van kost bare kanten, zijden stollen en zelfs mantels. Madame d'Alpuget werd tot 12 en haar dochter tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Dit is niet het eenige voorbeeld van den //luie effrénó des fernmes" in het moderne Parijs. GEMEENTERAAD. Zitting van heden. Tegeuwoordig, behalve de burgemeester, de HH.: Stoffels, Tollens, Hubrecht, Hoog, De Fre- mery, Tieleman, Le Poole, BuijsDu Eieu, Cock, Tichler, Van Heukelom, Van Outeren, Krantz, Wttewaall en Meerburg. De notulen worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van ingeko men stukken. Aan de orde zijn 1°. Verzoek van den stads-chirurgijn G. Aal- bertsberg, om continuatie. Dit verzoek wordt met algemeene stemmen ingewilligd. 2°. Bezwaarschriften tegen het kohier der plaatselijke directe belasting 1869, bij gedepu teerde staten ingediend. Naar aanleiding van eene voordracht om den aanslag van Dr. Evers te verminderen, vraagt de heer Tollens of het wenschelijk is, om thans den aanslag te vermin deren, terwijl in de vorige zitting op het ver zoek van Dr. Evers is overgegaan tot de orde van den dag. De heer De Fremery herinnert hierbij aan een antecedent van dezen aard in het vorige jaar terwijl ook de heer Buijs, het onjuiste van het beginsel toegevende, er aan herinnert dat er meermalen is beslist, dat al is een der gelijk verzoek bij den raad te laat ingediend, men zich desniettemin bij ged. staten met zijne bezwaren tegen den aanslag kan wenden. De voordracht zelve wordt aangenomen. 3°. Verzoek van de erven Dr. J. Van der Hoeven, om teruggave van plaatselijke directe belasting, 1868. De voordracht van B. en W. om restitutie te verleenen, wordt goedgekeurd. 4°. Eekening van het Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis, 1868. Op voordracht van de com. van fin. wordt deze goedgekeurd. 5°. Staat van af- en overschrijving van het Gereformeerd Minnehuis, 1868. Op gelijke voor dracht goedgekeurd. 6°. Staat van af- en overschrijving en supple toirs begrooting van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis, 1868. Op gelijke voor dracht goedgekeurd. Daarna wordt de vergadering gesloten. Zitting vau 20 Augustus 186S. Heden overleed tot onze diepe droefheid in den ouderdom van bijna 84 jaren, onze dier bare moeder, behuwd-moeder en grootmoeder, Mevrouw de Weduwe J. H. VAN WENSEN, geboren A. H. M. DEIESSEN, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der stervenden. Uit aller Naam, J. J. VAN WENSEN. Leiden, 3 Junij 1869. Vermist: 2 Ex. platen uit Badon-Ghijben Meetkunstzijnde 3, 4, 5 en meerkantige en ronde figuren alles enkel lijntjes op zes blaadjes in een blauw marmer omslag ingenaaid. Ouders of H.H. Onderwijzers, kinderen in het bezit hiervan ziende, worden verzocht mij dit, dewijl het voor mij waarde heeft, te willen terug doen geworden. M. E. v. GELDEE. Nieuwe Eijn, N°. 50. Daar bij de veranderingen der dagbladen op 1 July, ook de prijsberekening voor het lezen zal veranderen, beveel ik mij tot het ter lezing bezorgen der Couranten aan. Dft KI ft* V ft It ft ft IGJLVG heeft in hare laatst gehoudene Vergadering, in overleg met de Algemeene Kiesvereeniging der Eijndorpen en een groot aantal kiezers uit de overige buitendistricten, besloten voor het Lidmaatschap der Tweede Kamer van de Staten- Generaal, bij de verkiezing op 8 Juni e. k. aan te bevelen den Heer -. ïtMr- sa. A- I<UI1£l£B9 Advocaat te Leiden. Namens voornoemde Kiesvereeniging, B. F. KEANTZ, Voorzitter. A. J. WIJNSTEOOM, Secretaris.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3