BUITENLAND. INGEZONDEN. en naar de garnizoens-iDfirmerie vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. Dinsdag-morgen om zeven uren zijn de cadetten der twee hoogste studiejaren van de academie te Breda naar het kamp te Teterin- gen vertrokken onder kommando van kapitein Pompe. De muziek van het 6de reg. inf. en een vroolijke zonnestraal deden hen uitgeleide, ter wijl onderscheidene officieren van het garnizoen en de stafschool van hunne belangstelling een blijk gaven, door hen een eind weegs te vergezellen. Maandag-middag is een detachement huzaren uit Roermond, onder de luitenants Van der Wedden en Sprenger, te Breda aangekomen ten einde de gecombineerde manoeuvres in het kamp te ondersteunen. Het schijnt dat de scheepstimmerlieden te Kampen eene nabootsing van de Amster- damsche grève willen beproeven. Naar men ver zekert, hebben een 20tal dier lieden op de twee werven hun werk gestaakt. De quaestie zou over eene verhooging van het dagloon met tien cents loopen. Eenige moeten naar Zwolle vertrokken zijn of om werk te zoeken of om de werklieden daar tot navolging van hun voorbeeld aan te sporen. Men schrijft uit Leeuwarden: Op 23 Mei jl. was al het hooiland om Leeuwarden gelegen reeds gemaaid en het heugt de oudste menschen niet, dat dit zoo vroeg, althans niet dat het ooit vroeger, is geschied. Daarbij was de quantiteit zoowel als de qualiteit van het gewonnen hooi zeer voldoende. Heden is voor het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland een aanvang gemaakt met het 4de rechtsgeding, ter zake van de Rotter- damsche ongeregeldheden Er zijn 8 beschuldig den. Mr. Raedt van Oldenbarneveldt, lid van het hof, wordt als bijzitter, boven het bij de wet bepaalde getal raadsleden, benoemd. De voorlezing van de akte van beschuldiging duurt twee uren. Er zijn 97 getuigen door het O. M., en 33 getuigen a décharge gedagvaard. Z. M. heeft den kapit. J. I. H. G. Van Wickevoort Crommelin, van het reg. gren. en jag., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den mil. dienst, met vergunning zijne te genwoordige uniform te blijven dragen, met inachtneming van het bepaalde bij besluit van 14 Augustus 1856, n°. 60. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 64°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 54°, Z. W. Donderdag 's morgens te 5 uren 52°, te 8 uren 54°, 's namiddags te 12 uren 56°, te 4 uren 56°. Belgie. De //Indépendance" meldt, dat de drie ambtenaren bij het departement van open bare werken, die waren aangewezen om deel uit te maken der Fransch-Belgische commissie, Dinsdag naar Parijs zijn vertrokken. Frankrijk. In de kiesdistricten van Parijs, waar voor het Wetgevend Lichaam moet worden overgestemd, worden drukke vergaderingen ge houden. In het zevende hebben eergisteren drie vergaderingen plaats gehad, waarin de heer Jules Favre voor de kiezers is verschenen en door voorstanders en vertegenwoordigers van den heer Rochefort het woord is gevoerd. In eene daarvan heeft het publiek de sprekers met aandacht gehoord en werd de heer Favre levendig toegejuicht. In eene andere echter heerschte zooveel gedruis en verwarring, dat noch de heer Favre, noch de vrienden van zijn mededinger aan het woord konden komen. De orde is evenwel nergens gestoord. De Parijsche studenten hebben een adres gericht aan de kiezers van het 7de district, waarin zij aandringen op de verkiezing van den heer Jules Favre tot lid van het Wetge vend Lichaam, als de man die twaalf jaren lang voor de volksvrijheden in de bres heeft gestaan. Engeland. Eergisteren werden in de zitting van het Lagerhuis de finale discussiën gevoerd over de Iersche kerkwet. Door den heer Holt werd een amendement voorgesteld, strekkende om de derde lezing drie maanden te verdagen. De steller van dit voorstel zeide, dat zijn eenig oogmerk was oin aan de conservatieven de ge legenheid te geven zich te ontheffen van alle verantwoordelijkheid wegens een maatregel, waar tegen zij ernstige bedenkingen bleven koesteren, ondanks de langdurige discussiën in het parle ment en de behandeling in comité. De voor naamste bedenking, welke hij koesterde, was de scheuring, die tusschen kerk en staat zou wor den tot stand gebracht, waardoor, naar hij meende, de onafhankelijkheid der geestelijkheid en de vrijheid der leeken zou worden tot stand ge bracht. Het stelsel, dat men nu in Ierland wilde toepassen, had overal behalve in rijke steden gefaald. De heer Holt achtte het trou wens geheel ongeschikt. Hij voerde voorts aan, dat, indien Ierland een deel was geweest van Amerika, de staatskerk wellicht zou zijn opge heven, maar dat zij hare bezittingen zou heb ben behouden. Na zich beklaagd te hebben dat de beginselen dezer wet niet voldoende waren toegelicht, stond hij bij verschillende onderdee- len stil en besloot zijne rede met de voorspel ling, dat deze wet twist en tweedracht zou zaaien hij veroordeelde haar als eene politieke dwa ling, eene sociale calamiteit en eene nationale misdaad. Nadat de Premier het meerendeel der geop perde bezwaren op eene welsprekende wijze had wederlegd, ging men tot de stemming over, die ten uitslag had dat het amendement met eene meerderheid van 247 stemmen (114361) ver worpen werd. De Amerikaan8che gezant Motley heeft op een adres van de kamer van koophandel te Liverpool geantwoord, dat de president Grant en het Amerikaansche volk slechts vriendschap pelijke betrekkingen met Engeland wenschen hij zelf zou daartoe al het mogelijke verrichten. Een telegram meldt dat die speech in gun- stigen zin is opgenomen. Italië. Tot leden der commissie voor de ont werpen op de bank en de domaniale goederen zijn nog benoemd: Deleca, Mojorana, Laporte en Mezzanotte. De kamer heeft besloten in behandeling te nemen het voorstel van Ferrari, rakende een onderzoek naar zaken in verband tot de tabaks- regie. Civinnini en Bienna (indien wij ons niet bedriegen de kamerleden, die in de dagbladen van malversatie zijn beschuldigd) ondersteunen het voorstel. Kerkelijke Staat. In het vreemdelingen korps hebben weder talrijke desertiën plaats. Spanje. Garrido heeft in de Cortes voorgesteld het effectief' van het leger te verminderen. Dit voorstel werd met 183 tegen 56 stemmen ver worpen, nadat Prim verklaard had de vermin dering thans nog niet voor mogelijk te houden, met het oog op de geheime plannen van Car- listen en Isabellistende eersten, zeide hij, zijn niet zeer gevaarlijk; de Isabellisten echter be zitten moedige en bekwame generaals, maar die zedelijke ondersteuning missen in Spanje zelf. Mijnheer de Redacteur Onlangs is mij eene brochure in handen ge komen, die mij aanleiding geeft om D voor het volgende een plaatsje in Uw geacht blad te ver zoeken. Zij behandelt het lot der vrouw. Wij hebben in den laatsten tijd menigmaal gelegen heid gehad, om hierover bespiegelingen te hoo- ren; de raeesten hiervan lieten zich reduceeren tot de vraag, hoe het best de werkkring der vrouw kon uitgebreid worden, en behandelden dus slecht: eene zijde der quaestie. In deze brochure word de vraag veel dieper opgevat, eu daarom wenschtj! ik wel de bijzondere aandacht van allen, die eens over de emancipatie der vrouw hebben nagc£ dacht, op dit boekje te vestigen. Vele vrouwen, die zich met deze vragen be'J ben bezig gehouden, hebben zeker wel soortrf lijke gedachten gehad, als de schrijfster van.l boekje, maar zij heeft gedaan, wat tot nog t naar mijn weten niet is geschied zij heeftl uitgesproken. De schrijfster stelt zich aan f voor als getrouwde vrouw en moeder, en I wie past het ook beter om over de gi en de verbetering van de opvoeding der vrol een woord mede te spreken, dan aan eene vro.l die reeds het leven van verschillende zij^f heeft leeren kennen? Wat ons in hare idtl] het meest frappeert is dit, dat terwijl zij J meest natuurlijken weg aanwijst, dieu wij hie 1 moeten inslaan, zij ons tevens aantoont het keerde van datgeen, wat men tot nu toe tot vil making van de vrouwen heeft aangewend.! acht en niemand die eenigermate ontwikkelil zal dit ontkennen dat het hoogste geluk voorl vrouw afhankelijk is van religieuze ontwikkelJ Hierdoor gelooft de schrijfster, dat alles wordt t|| kregen, wat noodzakelijk is om in elke betrekkf de vrouw gelegenheid te geven om aan dat,i hare behoefte is: lief te hebben en aan liefde uitdrukking te geven, voldoening te t| schaffen. De eerste opvoeding behoort aan de moei] Wat is natuurlijker, dan dat de moeder i hare kinderen, haar hoogste goedhare de:[~ beelden, hare ondervinding met éen wo|| datgene meedeelt, wat zij in hoar leven hoogste aanziet? Gelijk elke ware vrouw, grijpt zij, dat het grootste sieraad barer dochi het vrouwelijke is. Het vrouwelijke, waarvan j grondslag is de liefde, die zich zelve niet zoekt, :1 zich zelve vergeet kortom, gelijk de schrijhl het noemthet Christendom: dat is het wat zij c als ideaal voorstelt. En toch zijn er nog menigte moeders wij spreken nu niet eefl van haar die daartoe de noodige ontwikkel'1 missen die zich aan de vervulling van de:| eersten plicht onttrekken. Al mogen zij andere bezigheden hebben zij legj hare dochters niet dien grondslag, die zoo J lukkig voor alle verdere ontwikkeling is. schrijfster zet verder uiteen, hoe goede scholeci een opgewekt familieleven noodzakelijk zijn;Si echter het verwerven van grondige kennis in J een of anderen tak van wetenschap van neigi] en aanleg afhankelijk moeten gesteld woriijl hoe eindelijk een aldus opgevoede vrouw f vrije plaats in de maatschappij moet innemetf niet belemmerd door vooroordeelen en bel kingen. Het doel, dat men tot nu toe te veel oogen heeft gehad, de dochter uit te huwelijk mag niet op den voorgrond gesteld word niet elke vrouw vindt dezen gelukkigen tot ontwikkeling. Zij moeten tot menschen I vormd worden, die in eiken toestand en in: betrekking zelfstandig hare plaats weteD§ vinden. De opvoeding zou dan in de allereerste aan de moeders moeten worden opgedra^l zij zou dan in hare kinderen dien gron^I leggen, die in elke vrouw meer of minder a. grondtoon moet uitmaken: liefde en geloot. I school, het ouderlijk huis, de noodzakelijke ving bij den omgang van broeders en zushl zijn beslissend voor eene goede opvoeding. - voeg hierbij dat het wenschelijk ware, waDol bij ons nog eene grootere vrijheid bestond in omgang met vrienden en bekenden, en datk| familieleven niet te afgesloten wasbepi niet vaak de omgang bij ons tot stijve visi'f en deftige partijen Later zal dan naar den verschillenden aanl en neiging moeten bepaald worden, welke wel kring voor een ieder verkiezelijk is. Wantf uitgebreide kring van practische werkzaambedfl

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2