N°. 2856. Vrijdag A0. 1 4 Juni. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12». Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels /0.90;iedere regel meer0.15. LEIDEN, 3 Juni. //Een ernstig woord van een Protestantsch kiezer aan zijne Protestantsche medekiezers" wordt ons toegezonden. //De tegenwoordige om standigheden zijn hoogst gewichtig. Nog nimmer heeft er bij eene verkiezing voor Nederland zooveel op het spel gestaan als thans. Van de mannen, die aanstaanden "Woensdag tot de stembus zullen komen, hangt de toekomst van bet Vaderland af." Zoo vangt de schrijver aan, en nadrukkelijk herinnert hij de Protestanten aan het fèit dat nog nooit het ultramontanisme in Nederland het hoofd zoo hoog heeft opgestoken Hij waarschuwt hen tegen hetgeen van eene versterking der ultramontoansche partij in de Kamer te wachten staat, van eene partij, die reeds nu het waagt de Protestanten te verbie den om de helden van onzen opstand tegen Spanje in eere te houden. En met het oog op het ongeloofelijk feit dat r thans Protestanten zijn, die door ultramon- tanen worden aanbevolen, vermaant hij alle Protestanten ten ernstigste, om zulke candidaten niet te stemmen, willen zij geen verraad plegen aan hun vaderland en hun godsdienst. Voor een jaar werden de klachten tegen de onderwijswet door de conservatieve organen breed uitgemeten; toen werd de minister Eock om het intrekken van het voorstel tot wijziging der onderwijswet zeer hard gevallen, toen heette een ieder die wijziging in de wet niet noodig oordeelde, onbekend met den toestand van ons land. In dien tijd is echter overtuigend gebleken, dat juist zij, die beweerden dat het neutrale onderwijs niet populair is, onbekend zijn met den toestand van het land: de grootsche be weging voor het behoud onzer school is van dien omvang geworden, dat het thans tastbaar wordt, hoe overdreven de klachten waren en oe waarlijk onze neutrale school nationaal mag enoemd worden. In het nauw gedreven, verkondigt than3 de conservatieve pers, met het oog op de verkie zingen, dat het openbaar onderwijs geen gevaar loopt, en zij durft hen, die dat beweren, te beschuldigen, dat zij het volk misleiden. Zij gaat intusschen voort met het aanbevelen van candidaten, die, niet gelijk velen, in het neen op dubbelzinnige wijze, maar gedeci deerd, op zeer ondubbelzinnige wijze, zich tegen bet beginsel der onderwijswet hebben.verklaard. Wie misleidt dan in dezen? De regelings-commiBsie van het Xlde Neder landsch taal- en letterkundig congres, hetwelk zal gehouden worden te Leuven, op 5, 6, 7 en September aanstaande, heeft in herinnering gebracht, dat de hoofdvakken, welke tot de werkzaamheden van het congres behooren, zijn: Nederlandsche taal- en letterkunde; Nederland sche geschiedenis en oudheidkunde, Nederlandsch tooneel, Nederlandsche zang en Nederlandsch© boekhandel. Zij verklaart voorts, de hoop te koesteren op een groot getal deelnemers in eene zaak, //die de broederbanden tusschen Noord en Zuid nauwer toegehaald, en tot de ontwik keling der Nederlandsche letteren reeds zooveel bijgedragen heeft." Zij verzoekt, ten einde het programma der vergaderingen tijdig te kunnen opmaken, voor 25 Juni e. k. opgave te ontvan gen over welk der onderwerpen door de spre kers het woord zal worden verlangd, en die op gave te zenden aan het adres van den heer J. Brouwersz, lsten secretaris, Ridders-straat, 171 te Leuven. De nieuwe organisatie van het personeel der belastingen, waarvan wij reeds het bericht me dedeelden, is in hoofdtrekken als volgtinstel ling van negen inspectiën der directe belastin gen, in- en uitgaande rechten en accijnzen, aan welker hoofd provinciale inspecteurs zijn ge steld, wier plaatsen van vestiging zijn: Rotter dam, Amsterdam, Leeuwarden, G-roningen, Zwolle, Zutfen, Middelburg, Eindhoven en Maastricht. De provinciën Utrecht en Drenthe blijven bij de inspectiën Noord-Holland en Gro ningen ingedeeld. Verder bestaat het vast per soneel uit door het rijk bezoldigde commiezen ter inspectie, een aan ieder inspecteur toe te voegen, uit controleurs en adjunct-controleurs. Bij het besluit worden tevens de jaarwedden geregeld, als voor drie provinciale inspecteurs 4500, voor drie ƒ4000, en voor drie 3000, terwijl de beide inspecteurs te Amsterdam en Rotterdam bovendien eene toelage genieten van ƒ600. Voor bureelkosten ontvangen de inspec teurs te Rotterdam en Amsterdam ƒ1500, te Groningen, Zutfen, Eindhoven en Maastricht ƒ1200, de beide anderen ƒ1080. De commiezen ter inspectie genieten, drie ƒ1200, drie ƒ1020, en drie ƒ840, behalve 300 toelage voor die te Rotterdam en Amsterdam. De controleurs worden in vier klassen naar de bezoldiging verdeeld, 12 genieten 2580, 24 2220, 30 1860, en de overigen ƒ1500, als maximum. De adjunct-controleurs genieten ƒ900 traktement. De toelagen en vergoedingen van verschillenden aard worden door ieder kantoor afzonderlijk vastgesteld. Bij Kon. beal. is bepaald, dat de stembrief jes ter verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in te leveren op Dinsdag 8 Juni a. s., zullen geopend worden: in de hoofdkiesdistricten Dokkum, Middelburg en Zierikzee op Donderdag 10 Juni daaraan volgende, en in het hoofdkiesdistrict Alkmaar op Vrijdag 11 Juni daaraanvolgende. Wij hebben in der tijd medegedeeld, dat bij de inwijding van het monument ter nagedach tenis aan Dr. E. Rauwenhoff, op de burgerlijke begraafplaats onder Crooswijk, de daarop voor komende beeltenis van den overledene gemo delleerd was door den heer Eugène Lacomblë, te Delft, die haar in marmer zou uitwerken. Wij kunnen thans melden, dat de bekende kunstenaar dit werk dezer dagen heeft voltooid en dat de beeltenis alsnu in het front van het gedenkteeken op de daartoe bestemde plaats is ingezet. (iV. R. C.) Door de vereeniging //met God voor Neder land en Oranje" is te Haarlem candidaat ge steld Mr. M. Van Lennep, subst.-off. te Am sterdam, tegenover de HH. Mirandolle te Haar lem en A. Van Lennep te Heemstede. De heer Cock heeft verzocht in het kies district Haarlemmermeer niet in aanmerking te komen. Te Tilburg is candidaat gesteld tegenover den heer Verheijen, de heer Charles Van Doren. De //Utrechtsche Kieszers-vereeniging" heeft gesteld tot candidaat voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Utrecht, den heer Mr. H. VerLoren van Themaat. De R.-C. kiezersvereeniging //Recht voor allen" te Zutfen, heeft tot haren candidaat gesteld den heer Mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oije, te 's-Hage. De kiesvereeniging //de Marne" te Wehe (hoofdkiesdistrict Zuidhorn) beveelt de heeren Mr. N. Olivier, aftredend lid, en H. W. Wierda te Winsum aan, daar beide heeren evenveel stemmen op zich hebben vereenigd bij het verkiezen van een candidaat. Te Amsterdam is Dinsdag de algemeene vergadering gehouden van afgevaardigden der Maatschappij van Weldadigheid. De voorzitter, de heer Bieruma Oosting, heeft verslag over den toestand der Maatschappij gedurende het jaar 1868 uitgebracht, waaruit is gebleken, dat de toestand minder nadeelig was dan de min gun stige resultaten van landbouw en nijverheid zou den doen verwachten. Met dankbaarheid worden vele stoffelijke bewijzen van belangstelling ver meld, en tevens, dat de Maatschappij, met de uitgebreidheid van haren werkkring en met een schuldenlast van 137,000, nog steeds daar aan groote behoefte heeft. De bevolking der koloniën, met inbegrip der ambtenaars-gezinnen, bedraagt thans 2041 zielen5 gezinnen zijn ont slagen, 6 nieuwe geplaatst; 51 kinderen van kolonisten verlieten de kolonie. Over het geheel gaf het gedrag der bevolking reden tot tevre denheid. Van de dagscholen zijn, na blijk van voldoende bekwaamheid, ontslagen 54 kinderen. In de vergadering is besloten, in dit jaar eene buitengewone algemeene vergadering te Frede- riksoord te houden, ten einde de afgevaardigden in de gelegenheid te stellen, de zoo belangrijke koloniën van nabij te leeren kennen. Uit den Helder wordt van 1 Juni ge meld Hedenmorgen is bij het schijfschieten der mariniers in de duinen een droevig onheil gebeurdeen der mariniers, die zich op den observatie-post bevond, had de onvoorzichtig heid van het hoofd buiten den wal te steken. Op hetzelfde oogenblik valt een «chot op een afstand van 600 passen en treft den ongelukkige in het voorhoofd. Men heeft hem opgenomen

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1