N°. 2855. Donderdag A0. 1869. 8 Juni. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD, PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post5.85. Afzonderlijke Nommers0-19. Daze Courant wordt dagelijks, rnet uitzondering ran Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIBN. Van t-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12*. Geboorte-, huwelyks- en doodberichten ran 1-4 regels /0.9ö;iedere regel meer0.15. Lelden, 2 Juni. Wat wij omtrent den heer Taets van Ame- j rongen schreven, wordt bevestigd door hetgeen ij thans zien gebeurende Roomsch-Katholieke jesvereeniging alhier heeft hem als candidaat ;esteld. Evenals wij erkennen de Roomsch-Katho- ieben dat de onderwijs-quaestie alles overheer- hende bij de verkiezingen moet zijn. Men ze het uittreksel, dat heden de Haarlem- cbe Courant geeft van een artikel in den Noord- •rabander. Dit blad zet uiteen, //dat het thans under de vraag is, of een liberaal dan wel een onservatief ministerie moet worden ondersteund, iaar dat, ten minste zeker voor de Katholie- en, de alles beheerscheDde quaestie die van et onderwijs is. Volgens dat katholieke or- ;aau, is bet ergerlijk honend voor de Ne- erland8che Katholieken, dat zij, naar luid er liberale bladen, vrede hebben met de neu rale school en dat alleen de ultramontanen iffiaarop eene uitzondering maken. Bespottelijk L is dit beweren tevens, Dadat de Nederlandsche bisschoppen in hun mandement hebben gespro ken en die school te licht hebben bevonden." De beer Taets nu is de man, dien de oomsch-Katholieken zich uitkiezen om hunne ielangen hieromtrent in de Tweede Kamer te tevorderen. Zoo zeker zijn zij dat deze afge vaardigde hen zal ondersteunen in hunne be- •ijding van de onderwijswet, dat zij hem tot indidaat stellen. De heer Taets zal alzoo de litvoerder zijn van het bisschoppelijk mande- ïent Tegenover dergelijke coalitiën kan alleen krach- tge samenwerking onzer zijds tot een gewenscht oei leiden. Er zijn gelukkig verschijnselen, die een nieuw leven van ons kiesdistrict wijzen, [ij mogen veel meer moed op een goeden afloop abben dan vroeger maar men telle vooral tegenstanders niet te licht 1 j Wij hadden dit juist geschreven, toen wij in de Leydsche Courant van heden de volgende I oprechte en ondubbelzinnige verklaring I lazen van den heer J. van Schie Je. te Voor J hout, aan zijne Roomsch-Katholieke me idekiezers. I //Brengt toch uwe stem niet uit," zoo roept heer Van Schie hen toe, //op den heer Mr. Neeb. Wij toch mogen het bestaande staats onderwijs niet bevorderen dit is ons nadruk kelijk verboden in het mandement van Zijne poorl. Hoogw. onzen Bisschop". //Kiest dus met mij," zoo eindigt hij, //den lieer P. H. baron Taets van Amerongen, die Ion man naar onzen geest is." Er zijn nog steeds kiezers, wien het eene aan beveling voor een candidaat is, dat hij het aftredend lid is, dat hij al meerdere jaren in de Kamer zitting heeft gehad. In dit opzicht heeft de heer Taets zeker groote verdiensten. Ongeveer 20 jaren, ja bijna zoolang er een kies district Leiden bestaat, is de beer Taets van Amerongen afgevaardigde voor dit district ge weest! Wat hij in al dien tijd heeft verricht, wordt dan minder gevraagd. Er zijn er anderen, die uit een gevoel van plicht ineenen dat zij den aftredende bij eene verkiezing moeten stemmen. Zij achten het eene soort van verkregen recbt voor dezen afgevaar digde, om het district te vertegenwoordigen zij zouden er voor heoi eene persoonlijke belee- diging in zien, om hem niet meer met hun vertrouwen te vereeren. De verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer wordt op die wijze beschouwd als een persoonlijke gunst. Is het nooit te verdedigen dat de kiezers zich door zulke redenen leien leiden, allerminst past dit dan wanneer de tijden zoo gewichtig zijn als nu. Thans behooren zij zich volkomen rekenschap te geven van de redenen, waarom zij hunne stem op dezen of genen candidaat uitbrengen. Persoonlijke consideratiën komen niet in aanmerking. Het kiesrecht is niet ge geven om dezen of genen een dienst te bewij zen, maar om daarvan ten dienste van het al gemeen, van het Vaderland gebruik te maken. Algemeen erkend als dit beginsel moge zijn, ia het, meonen wij, niet ondienstig het een ieder nog eens ten ernstigste in herinnering te bren gen. Het geldt thans de teederste belangen de toekomst van ons land staat op het spel. De heer Taets dit vergete men vooral niet was vroeger voorstander van het neu trale volksonderwijs, thans voegt hij zich bij de tegenstanders. LEIDEN, 2 Juni. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft aan de bestuurders der de partementen eene circulaire verzonden, waarin bet standpunt der Maatschappij ten aanzien der on derwijs-quaestie met korte maar krachtige trek ken wordt geschetst. Na in zekeren zin verslag te hebben gegeven van den indruk, weiken het eerste woord, door de Maatschappij, ruim een half jaar geleden geuit, tot opwekking en waarschuwing voor de bedreigde volksschool op de 259 alom verspreide en 13,000 leden tellende departementen, gemaakt heeft en waarvan getuigd wordt dat die alom een ondubbelzinnige weerklank was op 't geen het hoofdbestuur had uitgeiproken, zet het stuk uiteen, dat van de drie door verschillende de partementen aangewezen wegen, waarvan de eer ste was het opmaken van een manifest of re quest aan de wetgevende macht, het tweede onverwijlde uitgave en ruime verspreiding van kleine geschriften of tractaatjes, inzonderheid ter voorlichting van minkundigen, het derde het samenroepen eener buitengewone algemeene vergadering, de tweede door haar is ingeslagen, en brengt het een welverdienden lof aan den heer W. Degenhardt, hoofdonderwijzer te Am sterdam, den vervaardiger van het opstel: //de vriendenkring te Vlasdorp", in de Noa. 49, 50, 51 en 52 der kleine stukjes geplaatst. Het hoofdbestuur wijSt verder aau, dat het hier thans de vraag geldt of er openbaar on derwijs zal gegeven worden, dat//voldoende, voor ieder toegankelijk, vrij van kerkgezag, bevorder lijk aan godsvrucht en goede zeden, maar geheel vreemd aan leerstellige geschilpunten is," waar voor de Maatschappij sinds tachtig jaren werkte en streed. Die banier zal de Maatschappij blij ven omhoog houden en verdedigen tegen ieder, die de regeling van het onderwijs in dien geest (bij de wet van 1857) tracht omver te werpen, en zij zal daarin te werk gaan zonder aanzien des persoons, ook tegen hooge kerkbesturen waar 't noodig is. Want //zoodra geestelijken, van welke gezindte ook, zich begevende buiten den kring van hunne kerkelijke werkzaamheid, door daden en geschriften invloed trachten te oefenen op de publieke meening ten nadeele van de volksschool, dan laten we ons niet weer houden door het eerwaardig ambt dat zij be- kleedeu, maar rekenen ons gerechtigd en geroe pen, hen te bestrijden, want het is niet meer een k e r k e 1 ij k, maar een maatschappelijk vraagstuk, waarin wij zeker niet minder dan zij bevoegd zijn onze stem te doen hooren, ons gewicht in de schaal te leggen." Ten slotte protesteert het hoofdbestuur met klem tegen het verwijt, dat de Maatschappij ten aanzien van de onderwijs-quaestie ontrouw is aan hare wet, die optreden in den politieken strijd verbiedt. //Wij staan niet," wordt gezegd, //naar den roem van die onpartijdigheid, welke ons tot volslagen werkeloosheid zou veroodeelen. Wij trekken partij, ja en willen het blijven doen voor vrijheid tegen dwang, voor ze- delijk-godsdienstige ontwikkeling der natie te gen alles, wat tot belemmering van volksbe schaving en onderwijs wordt ondernomen, on verschillig of dit vanwege de kerk dan van elders geschiedt; voor eendracht, welke Nederland krachtig maakt, tegen den geest van verdeeld heid, die zelfs den besten en gezegendsten staat ontzenuwt en doet verkwijnen." In den afgeloopen nacht zijn door de politie alhier twee personen gearresteerd, die van de Grofsmederij eene groote boeveelheid ijzer hadden ontvreemd en bezig waren dat ijzer bij een oudroest te verkoopenzij worden evenals de oudroest, die als opkooper van gestolen goed later werd aangehouden, zoo men verneemt, naar 'a-Gravenstein overgebracht.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1