BUITENLAND. - EL 't algemeen en van éene van deze, waarvoor naar de Tweede Kamer een specialiteit behoort afgevaardigd te worden, in 't bijzonder: van begaafdheid in 't spreken, en van eene zedelijke persoonlijkheid te zijn. Een bewijs voor de onafhankelijkheid van Dr. Bosscha vinden wij in zijne verklaring, //dat hij zijne betrekking van inspecteur van het M. O. zal neerleggen," indien hij tot lid der Kamer verheven wordt. Waarlijk dat behoefde hij niet te doen. Wie hem kent, acht hem ook in staat om ridderlijk voor zijn gevoelen uit te komen tegenover iederen minister, en Dimmer te zwij gen uit zucht tot zelfbehoud. Maar nu hij dat voornemen heeft opgevat, doet hij zich reeds hierdoor kennen als een man, die eerlijk en royaal is en bezield met een liefde voor de be langen des vaderlands, die de stem der zelfzucht tot zwijgen brengt. Deze karaktertrek teekent hem reeds als eene zedelijke persoonlijkheid; trouwens als zoodanig wordt hij ten zeerste geroemd door allen, die hem van nabij kennen. Wat den eisch aangaat van kennis onzer staatsinstellingen in 't alge meen, en van eene van deze in 't bijzonder, dat Dr. J. Bosscha Jr. ook aan dezen beantwoordt, is buiten twijfel. Zijn kennis is veelzijdig en grondig. In de Tweede Kamer zitten te weinig man nen, die speciaal bekend zijn met het middel baar onderwijs. Dit gedeelte van het onderwijs nu vereischt niet minder de voortdurende zorg der regeering dan het lager onderwijs. Welnu! de belangen van het M. O. kunnen niet beter toevertrouwd worden dan aan Dr. Bosscha, die met de belangen en eischen van het middelbaar onderwijs grondig bekend is; en zijne betrekking van inspecteur is hem daartoe de uitnemendste gelegenheid geweest. Een man als Bosscha ia dus nu juist de aangewezen man; terwijl het lager onderwijs te gelijker tijd in hem een war men voorstander en kundigen verdediger zal vinden. Eindelijk ligt er een doorslaand bewijs voor zijne kunde, zijne begaafdheden en edele hoeda nigheden in de omstandigheid dat aan Dr. Bosscha de eervolle taak is opgedragen, om het voorzitterschap der Maatschappij //tot Nut van 't Algemeen" te bekleeden. De regelingscommissie voor het //Inter nationaal statistisch congres", dat in 't begin van September te 's-Hage zal worden gehou den, heeft het besluit genomen, om, bij gele genheid van dat congres eene tentoonstelling te houden van statistische kaarten, diagrammen en andere graphische voorstellingen. Ieder die in staat en genegen is, daartoe eenige bij dragen te leveren, hetzij in druk, hetzij in manuscript, wordt uitgenoodigd die vóór 1 Augustus aanstaande aan de commissie te zen den, aan 't adres van den minister van bin- nenlandache zaken. Desverkiezeude kan men de ingezonden voorwerpen na afloop van't congres terugbekomen. Een bedroevend verschijnsel doet zich op sommige aardappelenakkers in de tuinen bij Scheveningen voor, namelijk dat op som mige plaatsen door een niet te verklaren oor zaak de zoogenaamde poters in den grond ver rot zijn. In de gisteren te Amsterdam gehou den vergadering der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen is de heer F. 's Ja cob te Rotterdam tot directeur-generaal be noemd en heeft deze die benoeming aangenomen. Voordat die benoeming plaats had, werd het salaris van den directeur-generaal bepaalt op f 18,000; de heer 's Jacob echter stelde de voorwaarde, dat zuinigheidshalve die som zou verminderd worden tot f 8000. Dezer dagen had te Zuidbroek een treurig ongeval plaats. Het 12jarig zoontje van den landbouwer J. B. moest met zijn Gjarig broertje op de koeien passen. Na eenigen tijd in het land geloopen te hebben, zeide de oudste, dat hij zich wilde ophangen. Hierop bond hij het hoorntouw met het eene eind aan een boom, en sloeg de lus om den hals, waarna hij op de knieën wilde gaan liggendoch daar het touw te kort was, was hem dit niet mo gelijk. Spoedig zag de kleinste, dat hem bloed uit den mond vloeide en hij de oogen sloot. Dit ziende, liep hij naar zijn huis, dat ongeveer vijf minuten van daar verwijderd stond, zeggende aan de ouders dat zijn broer zich had opge hangen. Hierop begaf de vader zich naar het land, om te zien wat er gebeurd was, en vond het lijk van zijn kind. Ten bewijze dat luchtige ruime schoollo kalen van grooten invloed zijn op den gezond heidstoestand der leerlingen wordt uit de ge meente Berlikum in Friesland bericht, dat nu sedert vier jaren, na de opening van een nieuw schoollokaal, geeu der schoolgaande kin deren is overleden, terwijl er in de vier jaren, de opening voorafgaande, toen men zich met een bekrompen lokaal moest behelpen, 29 scho lieren zijn gestorven. Al mogen nu misschien ook andere oorzaken medegewerkt hebben, het verschil is toch groot genoeg, om de aandacht van de gemeentebesturen op dit feit te ves tigen. Gisterenavond deed zich te 's-Hage een he melverschijnsel voor, dat de bijzondere aan dacht trok. Te halftwaalf namelijk werd de donkere hemel op eens door een sterk en zich wijd verspreidend electrisch licht opgehelderd, toen kort daarop in de richting van het noord westen tot het zuidoosten en dus in schuin- schen loop een bol uitschoot, die door schit terende kleurenpraal eene allerprachtigste uit werking deed. Spoedig werd hij uit het gezicht verloren en was de duisternis teruggekeerd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des namiddags te 5 uren 54% Wind: N. W., des avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 50% Dinsdag 's morgens te 5 uren 48°, te 8 uren 51°, 's namiddags te 12 uren 58°, te 4 uren 59°. KOLONIËN. Militair-departement. Benoemd: Tot tweede luit.-kwart., de serg. der inf. D. J. Holsheimer, C. J. Borel en C. H. Jeltes. Tot adj.-magazijnm. bij het alg., tevens afd. mil. kleedingm. te Ba tavia, de mil.-ambt. derde kl. M. M. Van Beem. Tot exped. bij de dir. der genie de mil.-ambt. derde kl. W. Kampschreur. Bevorderd Bij de artillerie, tot maj. de kapit. C. H. A. Raedt van Oldenbarneveld, met verlof in Ned.; bij het personeel, tot kapit. de 1ste luits. J. G. Boekholt en H. F. A. Scherer; tot lsten luit. de 2de luit. F. Bauer; bij het mate rieel, tot magazijnmeester 1ste kl. de magazijn meester 2de kl. E. A. C. Amraedick; bij den generalen staf: tot kapit.-adj. de adj.-int. der mil. adm. J. Yalk; met bepaling, dat hij als zoodanig bij zijnen dienst zal worden gevoerd //a la suite." Bij de mil. adm.tot onder-int. lste kl. in de tweede mil. afd. op Java, de onder-int. 2de kl. C. Pabst; tot kapit.-kwar- tierm. de adj.-int. A. L. Lublink Weddik en de lste luit.-kwartierm. S. H. Knijpengatot adj.-int., de asp.-int. C. Th. Reisig; tot lsten luit.-kwartierm., de asp.-int. A. J. Brandenburg van der Gronden. Overgeplaatst: bij de gen. dienst bij het gr. mil.-hosp. te Samarang, de mil. apoth. derde kl. S. C. A. Lens, van het gr. mil. hosp. te Weltevreden. Verleend een tweej. verlof naar Ned. aan den lsten luit. der inf. N. Kramer; wegens ziekte, aan den magaz. der art. van de lste kl. E. Mathijsen. Marine-departement. Bevorderdbij het vak van scheepsbouw: bij het mar.-etabl. te Soera baya: Tot dokm., de eerste opz. bij het mar., etabl. te Onrust J. J. Koomantot tweeden opz., de komm. bij de boach-expl. te Parengan C. Grondhouttot komm., de vice-komm. bij dat etabl. B. Villée, E. J. Van Dijk en G. Landzaat; tot vice-komm., de werkm. J. F. A. Kivit; bij het mar.-etabl. te Onrust: tot lsten opz., de 2de opz. bij het mar.-etabl. te Soera baya F. Krommenhoek tot 2den opz., de komm. bij het mar.-etabl. te Soerabaya C. Roggeveen. OvergeplaatstVan Onrust naar Soerabaya, de 2de opziener P. Van Asperen met bepaling dat hij te Boenga gedetacheerd zal blijvenbij de bosch-expl. te Parengan, de vice-komraandant L. H. Olie. IngetrokkenDe detacheering bij het depart, der mar. van den inspect, van adm. A. Polkijn als chef der 3de afd. Gedetacheerd Bij het dep. der mar. de inspect, van adm. A. C. Ruighart, met opdracht aan hem van de betrekking van chef der 3de afd. Belast: met de waarn. der betrekking van baaszeilmaker bij het mar. etabl. te Onrust, de lste zeilm. iu het vaste korps dek- en onderoffic. dier mar. H. Pieterse, behoorende tot de rol van Zr. Ms. fregat //Prins Alexander der Ne derlanden." Belgie. Het Belgische gouvernement heeft dezer dagen eene som van anderhalf millioen franken van de kamer gevraagd voor buiten gewone uitgaven ten dienste van het lager onderwijs. Een derde gedeelte van die som moet dienen voor de stichting van vier nieuwe onderwijzerskweekscholen, en het overige om schoollokalen te bouwen en van de noodige meubelen te voorzien. In de toelichtende memorie herinnert de regeering, dat er sedert 1851 tien millioen fran- keD, behalve het op de staatsbegrooting uitge trokken geld, bewilligd en besteed zijn om de gemeenten, die in de behoefte aan schoolloka len naar het voorschrift der wet niet kunnen voorzien, daartoe in staat te stellen door sub- sidiën uit de schatkist, gepaard aan subsidiën uit de provinciale kas. De regeering voegt daarbij, dat de materieele inrichtingen voor het volksonderwijs vooruitgaan maar nog veel te wenschen overlaten. Dititschland. Te Worms is gisteren de ver gadering van protestanten geopend. Er waren ongeveer duizend afgevaardigden op gekomen. De volgende verklaring werd aangenomen De vergadering van protestanten protesteert te gen de uitnoodiging vervat in het pauselijk schrij ven van den 13den September 1868 om in de katholieke kerkgemeenschap terug te keeren. Zij protesteert voornamelijk tegen de voor den staat zoo verderfelijke, met den godsdiens! strijdende grondstellingen vervat in de Ency clica en den Syllabus. Men is geneigd den katholieken mede-christen de broederhand te reiken; men verwacht dat men zich zal aansluiten in den strijd tegen de: gemeenschappelijken vijand, die de godsdienst vrijheid bedreigt en die gekant is tegen de na tionale eenheid en de vrije ontwikkeling van het geloof. Zij verklaart dat de voorname oorzaak van de beklagenswaardige scheuring op godsdienstig gebied gelegen is in de hiërarchische misgrepen, en in het bijzonder door de uitbreiding der Jezuïetenorden. De verdeelde christenheid kan slechts den vrede terugkrijgen door eene besliste afwijzing van de hiërarchische aanmatigingen, die sedert 1815 hernieuwd, voortdurend toegenomen zijn» en door den terugkeer tot het reine evangelie en de erkenning van hetgeen door de bescha ving is verkregen. ■eb. eem em erl prol j ioi 4 vrij T woon |den zijne vens dat i en N gen - van conté reeds J- betref iD 0 ïëzitti stin De open oot; 3d8cl instel 'blevi

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2