N°. 2851 Maandag A0. 1869. 31 Mei. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer..f 0.12». Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90 iedere regel meer0.15. LEIDEN, 29 Mei. De voorgestelde wijzigingen in de verordening op de plaatselijke directe belasting betreffen: 1°. de bepaling der waarde van het meubilair in verhouding tot de huurwaardedit tarief is verlaagd. In plaats van twee- en driemalen het bedrag van de huurwaarde te nemen om die waarde te vinden, is die bij den laagsten huur prijs van f58—f SO op eenmaal de huurwaarde gestelden zoo is het geheele tarief lager2°. de belastingschuldigheidin plaats van die te doen aanvangen bij een belastbaar inkomen van [55, is nu voorgesteld om dit cijfer tot ƒ60 te brengenen 3°. het vinden van het belast baar inkomenhet tarief is in het voordeel van de huurwaarden beneden f 280 gewijzigd. Verder wordt nog voorgesteld om voor de dienst boden, die bij houders van logementen en gaar keukens dienen, vrijstelling te verleenen. In de zwem- en badinrichting Rhynzigt zijn gedurende deze week 186 baden gebruikt. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 112 tot 117 volwassen personen en van 51 tot 64 kinderen. Voorzichtigheid is de moeder van de porse leinkast. Tweemalen werden deze week zooge naamde wenschen en adreskaartjes in den vorm van bankbiljetten (van ƒ40 en van ƒ100) een argeloozen schuldeischer in de hand gestopt, die te laat het bedrog bemerkte. Een ieder wachte zich dus voor schade! Men bericht uit Londen, dat er daar nimmer zulk eene prachtige verzameling hyacinten ge zien is, als die van de voorjaarstentoonstelling van de Tuinbouw-maatschappij te Kensington. Hollandsche bloemisten hebben bij deze gelegen heid 5300 gulden uitgeloofd, verdeeld in zes prijzen, vier voor verzamelingen van 36 ver scheidenheden van hyacinten, en twee voor 36 hyacinten in 12 verscheidenheden. Het doel is volkomen bereikt, want niet minder dan 36 dozijn alleruitmuntendste hyacinten vond men hier bijeengebracht, een krachtige prikkel voor zeker tot het aankweeken van deze bloemen in Engeland en niet minder een goed vooruit zicht op levering van bloembollen door de Hol landers. Vaderland. Onlangs deelden wij mede, dat van regeerings- wege aan den heer F. P. L. Pollen, honorair assistent bij 's rijks museum van nat. historie alhier, een onderzoek is opgedragen van de natuurlijke geschiedenis van den zalm en verwante vischsoorten, van de wijze waarop hier te lande de visscherij wordt uitgeoefend, en van de middelen, die aangewend kunnen worden, om haar in stand te houden en in bloei te doen toenemen. Ten dienste van dat onderzoek wenscht de heer Pollen eenige St.-Jacobzalmen en een grooter aantal voor het eerst naar zee gaande jonge zalmen van een bijzonder merkteeken te voorzien, en daarna op verschillende plaatsen in den Rijn en de Maas weer in vrijheid te stellen, ten einde de soort, de ontwikkeling en de terugkomst nauwkeurig gade te slaan. Daartoe is echter noodig, dat aan die exem plaren, wanneer zij in dit jaar gevangen wor den, de vrijheid worde hergeven, en dat zoo zij later in de netten der visschers voorkomen, de grootte, zwaarte, enz. worde geconstateerd. De minister van financiën heeft daarom de tu8Schenkomst van 's konmgs commissarissen verzocht, om door mededeeling van het voren staande in de gemeenten, waar de bedoelde visscherij wordt uitgeoefend, de visschers te verzoeken1°. om de zalmen, die zij in dit jaar in hunne netten mochten vangen en die voorzien zijn yuu een op het plat van den staart, nabij de staartvin bevestigd merkteeken, bestaande uit een rond ijzeren plaatje, ter grootte eener cent, waarop gegraveerd is het woord //Nederland", een koninklijke kroon en een volgnummer, onmiddellijk weer in vrijheid te stellen, vervolgens aan den heer Pollen be kend te maken plaats en tijdstip, waarop zij gevangen zijn2°. om, zoo dergelijke zalmen gevangen worden in het volgende jaar of later, in welk geval zij niet weer in vrijheid behoeven te worden gesteld, eveneens terstond aan den heer Pollen nauwkeurig op te geven, de plaats, den tijd en de vangst, alsmede de zwaarte, lengte, kleur en de benaming, waaronder zal men bij de visschers bekend staan. De Roomsch-Katholieke kiesvereeniging //Regt voor allen" te 's-Hage heeft gisterenavond tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld Jhr. Van ,Sypenstein. De anti-revolutionnaire kiesvereeniging //Ne derland en Oranje," te Haarlemmermeer, heeft tot candidaat gesteld Jhr. Mr. J. L. G. Van den Berch van Heemstede. Vrijdag hebben Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden en verdere leden der huishoude lijke commissie voor het op te richten nationaal gedenkteeken 1813, aan het etablissement voor electro metallurgie van den heer Van Kempen te Voorschoten den stand der werkzaam heden, wat betreft de overbrenging van beel den en groepen in metaal, in oogenschouw ge nomen. Te gelijker tijd is door de commissie be zichtigd het laatste der door den heer Prof. Jaquet afgeleverde modellen voor de beelden en groepen van het monument Willemspark, zijnde de beeltenis van den eouvereinen vorst. Z. K. H. heeft aan den heer Jaquet de bijzon dere tevredenheid der commissie betuigd over de wijze waarop hij zich van zijne moeilijke taak heeft gekweten. In den loop dezer week werden door de commissie van examen voor akten van bekwaam heid tot het geven van middelbaar onderwijs in natuurwetenschappen 10 akten uitgereikt, te wetende eerste akte voor wiskunde aan de heeren W. H. Wisselink en F. K. Van Vel- zen, hulponderwijzers aan de bijzondere school van den heer Van Vliet te 's-Gravenhage, E. L. Schaefer uit Roermond en A. Minderhoud uic Schoonhovende tweede akte voor wiskunde aan de heeren E. L. Schaefer uit Roermond, G. J. Legebeke uit Roermond, L. Van Zanten uit Veendam; de tweede akte voor werktuig kunde aan den heer D. J. Korteweg uit Delft, en de akte voor natuurlijke geschiedenis aan de heeren T. A. VV. Schaefer uit Roermond en K. Van Tuinen uit Amsterdam. Afgewezen werden vier candidaten voor de eerste akte wis kunde en twee candidaten voor de eerste akte werktuigkunde. De uitslag van het examen voor candi- daat-notaris op gisteren is, dat zijn toegelaten de heeren: J. A. Jansen en Mr. D. De Jonge tot Polsbroek te 's-Gravenhage; F. B. Dijk man te Rotterdam H. Ooert te Hendrik-Ido- Ambacht, en A. H. Cramer te Charlois. De Hooge Raad heeft gisteren uitspraak gedaan in de volgende zaak: De baron d'Elde- ren heeft indertijd den staat der Nederlanden gedagvaard, ten einde te worden veroordeeld tot vergoeding der schade aan zijn eigendom veroorzaakt, ten gevolge dat in den avond van den 28sten December 11. bij den toen geheerscht hebbenden storm, twee oude, volgens hem eischer, in verrotten en vermolmden toestand verkee- rende boomen in het Haagsche Bosch zouden zijn gebroken en gevallen op den scheidings muur van zijn perceel. De staat echter beweerde, dat de schade, welke door dit ongeval mocht zijn geleden, eenig en alleen is geweest het ge volg van den buitengewoon hevigen storm en dus van overmacht. De eischer verzocht alsnu om te worden toegelaten tot het bewijs van de beide volgende daadzaken: 1°. dat de boo men waren verrot en vermolmd, en 2°. dat de eischer na den Pinksterstorm van 1860 aan den toenmaligen beheerder van het Haagsche Bosch had verzocht rooiing van een of meer zijn eigen dom bedreigende boomen. De Hooge Raad heeft hem tot gemeld getuigenbewijs toegelaten. Uit Helder schrijft men: Als eene be vestiging van het Holl. spreekwoord //bergen ontmoeten elkander nooit, maar wel menscben", deelen wij mede, dat zich onder de kolonialen aan boord van de //Insulinde," Dinsdag naar Indië vertrokken, twee soldaten bevonden, die, in betrekking van officieren der artillerie, bij Königgiatz tegenover elkander hadden gestaan, en die nu in de niet zeer benijdenswaardige pusitie van koloniaal, elkander weder aan boord van de //Insulinde" ontmoetten. Behalve die Oostenrijker en Pruis waren er nog een Fransch- man en een Belg onder dat detachement, die eveneens in hun vaderland officieren bij het leger waren geweest. Woensdag omstreeks 3 uren, terwijl te Eindhoven de Roomsch-Katholieke gemeente zich in de kerk had verzameld, barstte aldaar een vreeselijk on^eder Iqsj de gemeente verliet

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1