OFFICIEELE BERICHTEN. A D V E R T E N T IE N. in sommige steden agitatiën plaats gehad. Te Amiens zijn in den avond van Dinsdag 1800 arbeiders in beweging gekomen; zij hebben de ruiten in de fabriek van den herkozen candi- daat Cosseret verbrijzeld en de lantaarns aldaar vernield. De gendarmerie heeft echter de orde hersteld. Te Angers hebben voor de gebouwen der marine en der prefectuur samenscholingen plaats gehad, waarbij de Marseillaise is gezon gen en 17 personen gearresteerd zijn. Te Rijs- sel zijn eenige personen gearresteerd, die al schreeuwende de kruisramen der centrale post en politiebureau! hebben vernield. Te Dyon zijn de vensters der drukkerij van de //Bien Public" verbrokendrie personen zijn hierbij aangehouden. Te Toulouse had een oploop plaats naar de //Place Capitale," alwaar de wacht post met steenen werd geworpen. Een officier en een soldaat werden daardoor gewond. Na tweemaal gesommeerd te zijn, is de menigte uiteengegaan. Dertig personen zijn aldaar in verzekerde bewaring gesteld. Te St.-Etienne was Maandag een groote troep volk op de been en liep onder het zingen der //Marseillaise" en het aanheffen der kreet: //leve Dorian!" naar het Jezuiëtenklooster, alwaar de menigte zich aan ernstige wauordelijkheden schuldig maakte. Op de beneden-verdieping was in het lokaal van den concierge vuur tot brandstichting nedergelegd, hetwelk nog in tijds werd weggenomen. Toen de prefect, de maire, de keizerlijke procureur en de kommandant der gendarmerie, met een piket gendarmes en infanterie ter plaatse ver schenen waren, is de menigte teruggegaan, ter wijl eenige personen in hechtenis werden ge nomen. De pogingen om een der gevangenen te bevrijden, zijn mislukt. Een politie-agent is bij die gelegenheid licht gekwetst. Een ander bericht uit St.-Etienne meldt, dat de superior van het college der Jezuïeten slagen p het hoofd heeft ontvangen en dat de glas- uiten van de kapel der Capucijner-monniken zijn verbrijzeld. Het tumult duurde den ge- beelen nacht voort. De houding der autoritei ten en der troepen heeft belet, dat het college der Jezuïeten geplunderd werd. Verscheidene personen zijn gearresteerd. Verleden Zaterdag ontvingen alle ambte naren van het ministerie van oorlog de volgende aanschrijving Z. E. de maarschalk minister van oorlog be veelt aan de heeren kiezers der negen kiesdis tricten in bet departement de la Seine (Parijs) welke tot het ministerie van oorlog bebooren, te herinneren, dat hun verzocht is gebruik te maken van hun kiesrecht, door zich den 23sten en 2-isten Mei ter stembus te begeven, en dat de candidaten, aan de regeering het welgeval- ligst, diegenen zijn, welke //le Peuple" op de volgende wijze aangeeft. (Volgt de kieslijst). Engeland. De //Morning Herald" deelt met nationale zelfvoldoening het bericht mede, dat de zonen van graai Von Bismarck te Oxford omeD studeeren. Het blad acht dit een bewijs an de voortreffelijkheid der Engeische univer- iteiten boven de Duitsche, die in Engeland zelfs zoo dikwijls boven de universiteiten van Oxford en Cambridge worden geprezen. Graaf Von Bismarck is, volgens dit blad, de man, die het juist inziet, en begrijpt dat men daar meer kan leeren dan bij den tabakswalm te Heidel- berg en Bonn. Een Duitsch blad ontneemt echter den En- gelschen alle illusie. De twee zonen van Von Bismarck zijn wel naar Oxford gegaan, maar bet was alleen een Pinksterreisjezij komen te rug om bunne studiën te Bonn voort te zetten. Spanje. De Cortes hebben de artikelen der constitutie tot 108 goedgekeurd. De maarschalk Serrano heeft, in antwoord op eeue vraag van den heer Castelar, verklaard, dat de quaestie der afschaffing van do slavernij eerst in behan deling zal komen, als de afgevaardigden van öuba geariiveerd zullen zijn. De regeering hand haaft bet beginsel dier afschaffing, maar zal zooveel mogelijk met de particuliere belangen te rade gaan. ACADEMIEN1EUWS. Utrecht, 25 Mei. Vrijdag 25 Juni e. k. zal aan deze hoogeschool admissie-examen worden afgenomen. Zij, die daaraan wenschen deel te nemen, moeten zich vervoegen tot Prof. P. De Jong, secretaris van de Litt. faculteit. Leiden, 27 Mei. Bevorderd tot doctor in de rechten de heer M. E. J. Van Sasse van IJs- selt, geb. te Boxmeer, met Stellingen. Burgerlijke stand van Leyden van den 20sten tot en met den 26sten Mei 1869: ISevallen: A. M. Wuillemin, geb. Van Hou ten, D. A. M. Filippo, geb. Van Hoorn, D. M. C. De Vink, geb. Beun, D. W. M. Du Pon, geb. De Nie, D. M. H. Meijer, geb. Van Leeuwen, Z. J. C. Kroonbergs, geb. Opgeenend, D. W. S. Ouwerkerk, geb. Lam- mers, D. M. Zwaan, geb. De Bruyn, D. M. Bijl, geb. Brouwer, Z. H. C. Zandvliet, geb. Koenen, Z. M. R. Jongbloed, geb. Frankhuizen, Z. M. Ranselaar, geb. Zirkzee, Z. A. Lempers, geb. Randoe, D. J. Meyers, geb. Vermond, D. A. M. Ramb, geb. Wirsches, D. J. W. Draaysma, geb. Lindhout, D. Gcliuwd: A. W. Leentvaart jm. en H. C. Van Boekei jd. J. Lagas jm. en G. Zeil- stra jd. W. Van Gent wedr. en R. Hanen- kamp jd. J. Hoemau jm. en P. Laterveer jd. D. J. Den Os jm. en M. H. Meijjers jd. J. De Wit jm. en A. Hollebeek jd. L. C. J. Van Campen jm. en C. Lacourtjd. J. Laman jm. en J. C. L. Van Dijk jd. P. J. La Lau wedr. en J. De Zwijger jd. J. Go- defroy jm. en G. Le Clercq jd. Overleden: H. Friesema Z. 1 m. J. W. P. Oostveen D. 12 j. J. H. Kikkert Z. 19 m. M. E. Molenaar, geb. Barendse, 39 j. J. Taverne Z. 2 m. J. Raaphorst, wed. M. Helvenstijn, 72 j. J. Hofkes, geb. Vermeu len, 57 j. L. Kooien 56 j. M. Van Dijk 26 j. A. E. Reymeringer D. 3 m. A. J. Groen 80 j. J. S. Engers Z. 1 m. H. B. Cavé Z. 1 m. J. Starkenburg, wed. D. Van Dam, 79 j. D. J. Parmentier Z. 9 in. GEMENGDE BERICHTEN. De ijverige firma Martin Kaufmann en Comp., te Rotterdam, aan wie men reeds de eerste in voering van onderscheidene nuttige machines hier te lande te danken heeft, is thans weder de eerste invoerder van het //kualsiguaal", ter voorkoming van onheilen op de spoorwegen. Deze uitvinding strekt om te voorzien in hel gebrekkige der bestaande signalen. Immers kun nen de treinvoerders dikwerf 's nachts, bij hevi- gen wind of mistig weder, de seinlichten nau welijks onderscheiden, noch op den weg ge plaatste lantaarns, noch vlaggen of andere teekens bij dag zieneen //dadelijk werkend duidelijk en hoorbaar teeken" was dus hier het meest wenschelijke. Het //knalsignaal" is een klein en eenvoudig voorwerp, bestaande uit twee van metaal in elkander gesoldeerde bol vormige platen, waarachter eene veer in den vorm van den buitenkant eener spoorwegrail de tusschenruimte dezer bolvormige platen is gevuld met een van gegoten ijzer daarin ge- soldeerden rechtstaandeu drietandop ieder dezer tanden nu is een perkussiedop geplaatst en het overige gedeelte met kruit euz. gevuld. Zij hebben nagenoeg de grootte van 5% Ned. duim en iedere knal of signaal kost slechts //eenige centen". Het //knalsignaal" wordt doo genoemde veer op de rail bevestigd, designa len worden door hoeveelheden en korter of spoediger op elkander volgende knallen of schoten aangeduiddat knallen geschiedt door de zwaartedrukking op de percussions, welke van hunnen kant weder het kruit doen ont branden, zoodra er een locomotief of waggon overheen gaat. Men verzekert dat deze knal signalen het eerst hier te lande op de trajec ten van den Nederlandschen Rijnspoorweg zul len worden toegepast. Op onderscheidene handelskantoren is het de gewoonte de handteekening te doen vervan gen door een gegraveerden stempelafdruk. Deze gewoonte is niet goed te keuren, daar zij na- deelige gevolgen kan na zich slepen. Het geval van misbruik door onbevoegden met dien stem pel te maken, alsmede het gevaar van namaak of vervalsching eens daargelaten, is deze wijze van naamzetten in rechten ongeldig. Wel be staat desaangaande bij ons te lande geen ge vestigde jurisprudentie, maar toch kan deze handteekening niet als aan de vereischten der wet voldoende worden aangenomen. In Engeland is het eene uitgemaakte zaak, die onlangs we der is bezegeld geworden door de //Court of Commons Pleas" te Liverpool. Het gold daar een gestempeld wissel-endossement, waarvan de betrokken acceptant beweerde, dat het den eigendom des wissels niet kon overdragen en dat het alzoo, benevens de daarop volgenden, geen endossementen in den zin der wet waren. Dienovereenkomstig oordeelde het hof en ver klaarde die endossementen ongeldig, tot groot nadeel van den eischenden houder. De beroemde dokter Velpeau, onlangs te Parijs overleden, had er steeds schik in, zijne veelvuldige wederwaardigheden aan zijne vrien den mede te deelen. Zoo verhaalde hij eens, dat hij in zijne jeugd geroepen werd bij een vijfjarig kind; dank zij eene gevaarlijke maar gelukkig volbrachte operatie, bleef het kind in 't leven. De schatrijke ouders waren onuitspre kelijk gelukkig, maar kwamen met geen geld voor den dag, en Velpeau, die bard om geld verlegen was, durfde er niet om vragen. Hij zette zijne visites nog eenigen tijd voort. Eens, toen hij vertrekken wilde, trad de moeder van het kind op hem toe, bood hem een door haar zelf geborduurd zakboekje aan, met de bede, het ter herinnering aan de gelukkige herstelling van haar zoon te willen aannemen. Velpeau kon eene opwelling van misnoegen niet onder drukken zonder bet geborduurde boekske da delijk aan te nemen, liet bij zich eenigszins spijtig ontvallendat hij zoo vrij zou zijn zijne rekening aan te bieden. Mevrouw (gekwetst): //Hoeveel bedraagt uwe rekening? Wees zoo goed en vraag ruim eu in ronde som!" Velpeau: //Vijfduizend franken." Zonder een woord te spreken, maakt me vrouw het geborduurde zakboekje open, neemt er tien duizend franken uit, betaalt Velpeau daarvan vijfduizend en steekt het boekje met de overige vijfduizend franken weder in den zak. Wie geheel onthutst don aftocht blies, 't was Velpeau Hiermede brengen wij onze dankbetuiging aan allen, die blijken gaven van deelneming bij het zoo smartelijk verlies, dat wij onlangs leden. T. J. F. A. LIEFRINCK. J. LIEFRINCK, Royer8. Leiden, 27 Mei 1869. Op een dorp nabij Leiden worden gevraagd een SMIDSKNECHT en een SMIDSLEEK ETNCJ; loon naar bekwaamheid. Adres, met franco brieven onder letter T. aan het. Bureau vau het Leid^ch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3