BUITENLAND. stemming moet worden gerangschikt onder den tariefpost //koek-, banket-, suiker- en pasteibak kers werk enz.," en dus onderworpen is, aan een invoerrecht van f 25 de 100 pond. Men schrijft ons uit Leeuwarden dd. 24 Mei Het is waarlijk lang genoeg geleden, dat gij linea recta tijding uit het barre Noorden hebt ontvangen, dat tegenwoordig zijn epitheton wel verdient, nu de windwijzer zich nog maar steeds bij voorkeur naar het noorden keert en de an dere hemelstreken slechts even in het voorbij gaan groet, nu het lentegroen en de lentebloemen slechts schoorvoetend en met allerlei reserves voor den dag treden en alle zonder onderscheid de schrilste nuance van de voorjaarskleuren hebben uitgezocht. Toch zou ik moeite hebben lange verhalen van dien langen tijd op te disschen. Wij hebben zoetjesaan getracht een eindje vooruit te komen, en geen ontsnapte tuchtelingen hebben ons ge dwongen voor een poos in onze schulp te krui pen. In het sombere verblijf dier ongelukkigen gaat alles rustig toe. De nieuwe kommandant schijnt er slag van te hebben de orde te be waren en de gevangenen tevreden te houden. De militaire wacht om het huis heen blijft nog altijd op de sterkte, waarop zij na de laatste ontvluchting gebracht is, doch van binnen schijnt de kommandant die wacht te kunnen ont beren. Met dat zoetjesaan vooruitkomen hebben wij de andere beschaafde en aanzienlijke plaatsen op twee punten ingehaald, waarop het eigenlijk schande is, dat we zoolang ten achteren zijn gebleven. Wij hebben n.l. hier eene splinternieuwe liberale kiesvereeniging gekregen, die niet naar romantische namen heeft gezocht, maar zeer or dinair onze stad tot petemoei heeft gekozen en dus ook //Leeuwarden" heet. Er waren nog wel een paar ruïnes van oude kiesvereenigingen, doch die durfden of konden niets meer doen. En pas was er sprake van de nieuwe liberale schepping of die andere zusters hebben zich aanstonds dood verklaard ten einde het bestaan der nieuwe vereeniging gemakkelijker te maken. Heden heeft de jonggeborene voor het eerst den naam van een candidaat uitgesproken. De naam was trou wens niet nieuw, daarbij kort genoeg en de andere kiesvereenigingen in ons district, die van Menaldumadeel, Eraneker en Harlingen hadden hem reeds voorgezegd. Het aftredend lid, de heer S. Hingst, is de candidaat van //Leeuwar den." De tweede stap, waardoor wij alle steden van eenig gewicht, hebben ingehaald, bestaat daarin, dat wij hier voor kort eene afdeeling der Maatschappij tot Nut van den Javaan heb ben opgericht. Tot dusverre hadden we hier alleen eenige verstrooide leden, die van hun lidmaatschap niet veel meer dan den naam hadden. Het hoofdbestuur zond hun, naar het schijnt geen geschriften en liet nooit de con tributie bij hen ophalen. Nu is echter alles veranderd, dank zij de opwekkende improvisa- tiën, welke de welbespraakte heer W. J. Van Gorkom van Groningen hier een paar maal is komen houden. De afdeeling zal nu geregeld vergaderingen houden, en als met den heer Van Gorkom ook eens andere sprekers ons hier wat op de hoogte willen komen brengen van Indië en de koloniale quaestie, zal ze wel bloeien. Kunt gij Prof. Veth, van wiens be langrijke mededeelingen in de Leidsche afdee- ling gij ons zulk een uitlokkend verslag hebt gegeven, niet eens opwekken om ook eens een tochtje naar ons kleine Noorden te onderne men H.H. M.M. de Koning en de Koningin schijnen zulk een tochtje niet te zullen doen. Wel heeft men er veel van gepraat en ook zijn een paar ververs en een timmerman gezien achter de verweerde glazen van het doodsche paleis op het Hof, maar dat paleis mag men wel een paar jaar vóór de komst der vorstelijke personages in orde brengen, als het voor deze bewoonbaar zal wezen. Gij bebt het bericht reeds opgenomen, dat hier op de hoogere burgerschool een zangcursus zal gegeven worden. Natuurlijk is ieder leerling vrij er aan deel te nemen en de kosten zijn van zelf de zaak der ouders en van den zang- onderwijzer, den heer Schliebner. Doch de bur gerschool geeft een lokaal en een paar uren. De directeur heeft aan de regeering het voor stel gedaan, omdat hij, zeker niet ten onrechte, gemeend heeft, dat de zedelijkheid en de be schaving der Nederlandsche jeugd er niet bij verliezen zouden als zij goede liederen goed en zuiver wist te zingen. Van dien zangcursus tot de volkszangschool onzer VereenigiQg //Voor het Yolk" en van daar tot de volksbijeenkomsten, door die Vereeniging georganiseerd, is de sprong niet groot. Doch aangezien Woensdag a. s. het algemeen verslag dier Vereeniging over den afgeloopen winter door den ijverigen secretaris, Jhr. Mr. Van Humalda van Eysinga, zal uitgebracht worden, zal ik liever dat tijdstip afwachten om mijn belofte gestand te doen en uwen lezers het een en ander omtrent onze volksvoorlezingen mede te deelen, die niet alleen de kennismaking, maar ook vooral de navolging waard zijn. Met een paar dagen zullen zij zelve kunnen oordee- len of ik te veel beweer. Dronkenschap en dieren mishandelen gaan veelal gepaard; jl. Zondag werden ze te Haar lem door zich zeiven gestraft, hoewel bij poli tieverordening tegen het eerste kwaad ook straf bedreigd isTwee boeren, op een met éen paard bespannen karretje, in zeer opgewonden toe stand schreeuwende en juichende, renden Zon dagnamiddag over de groote Houtstraat naar het groote Houthek midden door de massa volk, die aldaar, vooral des Zondags, zich be weegt. Het arme paard, schier ademloos, werd onophoudelijk door slagen aangevuurd en mis handeld. Vruchteloos trachtte de politie het karretje tegen te houden op het plein geko men juichten de boeren, wuivende met hun pet, en altoos op het paard beukende; maar kort was hun vreugde. Buiten het hek, waar de scheiding is van wagenweg en dreef, gleed het paard uit, het arme dier viel, en de beschonken boeren vlogen over het paard heen op de straat keien, alwaar zij geweldig gewond terecht kwa men. Het paard had geen letsel bekomen, iets waarover het publiek zich bijzonder verheugde, terwijl niemand eenig medelijden betoonde of deelneming aan den dag legde met de dronken boeren, die zoo gewond en bloedend als ze waren, door de politie in arrest werden geno men en medegevoerd, en nu de straf voor hun dubbele overtreding niet ontgaan zullen. Het gemiddeld aantal kinderen dat in 1868 de 27 scholen voor lager onderwijs te 's-Her togenbosch bezocht zijnde twee scholen minder dan in 1867 bedroeg 2324 tegenover 2412 in 1867. Door den gemeenteraad van Helmond is met eenparige stemmen besloten zich tot de hooge regeering te wenden met het verzoek om den bestaanden driejarigen cursus aan de hoogere burgerschool op een vijfjarigen te brengen. In een vorig nummer namen wij een be richtje over omtrent het doopen van éen kind te Harderwijk met water uit de Jordaan, terwLjl de andere kinderen met gewoon water werden besproeid. Wij plaatsten dit zonder echter de bron te vermelden. Nu zien wij in de dagbladen, dat dit bericht onjuist is en onwaar; het was toch geen water uit de Jordaan, maar uit de bron Silóam, en met dat water zijn alle zes kinderen gedoopt. Zaterdag-avond jl. werd te Neuzen aan gebracht de walvisch, welke de vorige week bij Borselen was aangedreven. De tegenwoordige eigenaars, de heeren E. Van der Bent, G. Van de Vrede en schipper A. Leunis, welke den visch hebben gekocht, hebben dien naar Neuzen vervoerd, om hem te ontleden. Om het zeld zame nogtans stroomen talrijke nieuwsgierigen van heinde en ver daarheen, en hebben die van Borselen een aardig sommetje binnengehaald met het laten bezichtigen van den visch aldaar ook die van Neuzen hopen mede op zulk een buitenkansje. Reeds Zondag dan ook wemelde het aldaar van vreemdelingen, en verwachtte met een talrijk bezoek uit België. Bij Koninklijk besluit van 23 Mei 1869, 7, is benoemd tot directeur van het postkan toor te Gorcum de heer J. Albarda, thans com mies der posterijen lste klasse. Z. M. heeft den baron L. Wrede benoemd tot komm. der orde van den Ned. Leeuw den kapit. Jhr. D. G. Hora Siccama, van het korps ing., mineurs en sappeurs, op zijne aan vrage op pensioen gesteld en het bedrag daar van bepaald op f 1035 'sjaars; op zijn ver zoek, aan den met verlof hier te lande terug gekeerden offic. van gez. 2de kl. bij den milit. geneesk. dienst in Ned. Indië J. L. DeJeeyer, met ingang van 1 Juni 1869, een eervol ont slag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen. De officier van administratie der lste kl. C. J. S. Court, dienende op Zr. Ms. ramtorea- schip Prins Hendrik der Nederlanden, wordt (onder intrekking zijner op non-activiteitstel- ling) met den 16den Juni aanstaande overge plaatst op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, ter vervanging van den officier van administratie der lste kl. C. H. P. De Jonge, die op non activiteit wordt gesteld. De scheepsklerk W. K. M. Hazeu, die nende op Zr. Ms. raderstoomschip //de Valk" wordt met den laatsten dezer op non-activity gesteld. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 68;, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 60°, te 10 uren 56'. Woensdag 's morgens te 5 uren 54°, te 8 uren 58°, 's namiddags te 12 uren 66°, O., te 4 uren 68°. Frankrijk. De uitslag der verkiezingen mag geacht worden te zijn als volgtVan de regee- ringscandidaten zijn er ongeveer 200 verkozen, van de radicale candidaten 26 en der midden partij 10. 59 herstemmingen moeten er plaats hebben. De heer Ollivier is in het departement Di Var verkozen; Jules Favre heeft nergens de zegepraal behaald, evenmin als de heer Thiers, en Glais Bizoin. Bancel is niet verkozen in he! departement Du Drome. Het is waarschijnlijk dat bij de herstemmin: in het zevende district van Parijs de heer Ro chefort zal worden verkozen, en niet de hee Jules Favre. Verscheidene bladen constateeren, dat de voornaamste karaktertrek der verkiezingen ie het in de plaats stellen der radicale oppositie voor de gematigde oppositie, en voorts het échec der Orleanistische en geraatigd-republikeinscbe candidaten. De //France" zegt, dat het keizer rijk niet tot reactie moet vervallen, zooals niet voorgaande regeeringen geschied is. Het liberale keizerrijk moet zich schrap zetten tegenover de revolutie, die bij de stembus te Parijs heeft ge zegevierd, maar door eene overgroote meerder heid bij de verkiezingen in het overige Frankrijk is gedesavoueerd.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2