BUITEN LAND. De centrale liberale kiesvereeniging in bet hoofdkiesdistrict Haarlemmermeer heeft tot haren candidaat gekozen Mr. J. P. Amersfoordt. De kiesvereeniging //Koning en Vaderland" in het hoofd kiesdistrict Assen heeft den heer H. H. A. Sluis tot candidaat gesteld. De kiesvereeniging //de Eendracht" te Amers foort heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer geproclameerd den heer Mr. J. K. Van Goltsteiu, aftredent lid. Men bericht uit Tiel: la de kiesvereeni ging //Tiel" hebben alleen kiezers medegestemd. Stieltjes werd gekozen met 65 en Knoop met 60 stemmen; Hasselman had er 27, Van Lijn den bijna geen. Het //Vaderland" deelt eene correspondentie uit de Zaan mede, waarin het gerucht wordt bevestigd, dat de heer A. S. Van Hierop door eenige Haarlemsche conservatieven als candidaat tal gesteld worden. Te Nijmegeu is Mr. W. J. Triebeis, rechter en schoolopziener, door de Hijmeegsche kiesver eeniging tot candidaat gesteld. Door de regeering is op de tentoonstelling van kuustwerken van levende meesters te 's-Hage, ter plaatsing in het Rijksmuseum van moderne kunst (paviljoen) te Haarlem, aau- gekocht,//de Vadermoorders", van David Bles, //Bloemen en Vruchten" van Mej. G-. J. Van de Sande Bakhuijzen, en //langs de Haarlemsche Duinen", van L. Hanedoes, allen te 's-Graven- hage woonachtig. De eindexamens der cadetten van het hoogste studiejaar aan de Kon. Militaire Aca demie zijn afgeloopen. Het kamp op de Tete- ringsche Heide zal den lsten Juni a. 8. door de cadetten van de beide hoogste studiejaren worden betrokken, die aldaar tot den löden Juli zullen kampeeren. In de volgende maand zullen aan de academie aanvangen de examina der adspiranten ter admissie als cadet. Naar men verneemt is de commissie, belast met het alnemen dier examens, samengesteld als volgt: voorzitter de luit.-kol. A. J. A. Gerlach der artillerie. Leden: de HH. Dr. A. A. v. Heus- den, hoogleeraar in de taal- en letterkunde aan de K. M. Academie, J. H. Meursinge en W. C. Hojel, kapiteins der artillerie, H. J. Krantz lste luit. der art., P. Ermerins, kapit. der genie, Hardenberg, L. J. M. Glasius en W. G. Rompelman, kapits. der reg. gren. en jagers, 5de en 6de reg. inf. en L. De Vla ming, lste luit. reg. gren. en jagers. Deze commissie zal hare werkzaamheden aan vangen Maandag den 31sten Mei a. s. Het kamp te Zeist zal in den loop van dezen zomer worden betrokken door eene kom- pagnie van het bat. mineurs en sappeurs en vijf kompagnieën vesting-artillerie. Uit Vian en wordt van 20 Mei gemeld: Gisterennamiddag omstreeks 5 uren werden wij door een tamelijk zware donderbui verrast, vergezeld van hevige wervelwinden, zoodat eenige bootuen werden afgedraaid en van eenige huizen te Vreeswijk pannen werden afgewaaid. Doch een zeer zeldzaam voorval had plaats op een aan den oever der rivier liggend houtvlot. Aangezien het stortregende waren de vlotters in de hutten gaan schuilen, doch op eens werd, nadat alvorens een bijzonder gehuil in de lucht gehoord was, een der hutten halfdraaiend van boven hunne hoofden opgenomen en eenige roeden van daar op den oever nedergeworpen. Nadat zij van hunnen schrik bekomen waren, snelden zij naar de andere hut om daar eene schuilplaats te zoeken. V rijdag-voormiddag had te Leeuwarden de aangekondigde algemeene vergadering plaats van de Vereeniging, die zich de //handhaving van de eer en de belangen der neutrale school" ten taak heeft gesteld. Zij werd geopend en zeer doelmatig geleid door haren voorzitter Jhr. Mr. E. H. Van Beijma thoe Kingma, was talrijk bezocht en werd vereerd door de te genwoordigheid van drie Erie e afgevaardig den in de Tweede Kamer. Uit het jaarlijksch verslag vernam men den bloeienden toestand der jeugdige instelling, die thans 712 leden telt, waaronder vele mannen van rang, kennis en nationalen zin. De finantieele toestand was tevens gunstig, on danks de in grooten getale kosteloos verspreide vlugschriftjes. Immers meer dan 50,000 ex. van de vliegende blaadjes betrekkelijk het volksonder wijs zijn het geheele land door verzonden. Een voorstel om uit hoofde van den gunstigen staat der kas, eene gratificatie aan de Friesche Onderw.-wed. en Weezen beurs af te staan, werd te recht met geestdrift en applausie be groet en aangenomen. Het bestuur is versterkt geworden met éen lid, en hiertoe bij acclamatie benoemd Jhr. Mr. Van Humalda van Eijsinga te Leeuwarden, die, ter vergadering aanwezig, deze betrekking welwillend aanvaardde. Een ander voorstel betrekkelijk bet tegen gaan van 't schoolverzuim en het bevorderen van 't geregeld schoolgaan, werd veelzijdig be sproken en ten slótte met algemeene stemmen aangenomen. Deze bijeenkomst onderscheidde zich door een drachtelijke en humane samenwerking, die Dog verhoogd werd door den dank en de sympathie, die het bestuur zoo bij monde als in geschrifte, van hooggeplaatste personen ontving. De overtuiging was algemeen, dat ook deze vergadering bewezen heett dat de neutrale school zoo daar als elders op krachtige en moedige voorstanders rekenen mag, en dat haar streven geen ander is dan door bevordering van degelijk volksonderwijs in de neutrale school het alge meen welzijn te bevorderen. De heer J. A. De la Vieter, drukker van het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Graven- hage, is voor de arrond.-rechtbank te 's-Hage gedagvaard tegen Maandag 31 Mei aanstaande, ten einde zich te verantwoorden op de door de heeren Ising en Van Lier ingediende klacht ter zake vaa hoon in een gedrukt en verspreid geschrift, en wel in geméld Dagblad. De heer De la Vieter heeft tot zijn raadsman gekozen den heer Mr. J. Van Gigch, terwijl voor de partie civile zal optreden Mr. A. Wm. Jacobson. Ds. De Graaff te Rotterdam heeft voor het beroep naar hier bedankt. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 18den dezer n°. 22, wordt de kapitein ter zee P. A. Van Rees, ten gevolge der buiten-dieust- stelling van Zr. Ms. ramtorenscbip Prins Hen drik der Nederlauden met den 15den Juni aan staande eervol van het bevel over dien bodem ontheven en op non-activiteit gebracht; tevens worden met dat tijdstip almede op uon-activiteit gesteld: de kapitein-luitenant ter zee B. D. Van Trojen, lste officier; de luitenant ter zee lste klasse H. P. Köcigde officier vau adminis tratie der lste klasse C. J. S. Court, en de adjunct-administrateur E. D. Clarkson, allen die nende op voormeld ramtorenschip; terwijl de lste luitenant bij het korps mariniers F. A. Van Braam Houckgeest, almede op dien bodem die nende, ter beschikking wordt gesteld van den kommandant en inspecteur van dat korps. Voorts worden met 16 Juni aanstaande ge plaatst; op Zr. Ms. monitor //de Tijger" de luits. ter zee 2de kl. H. A. De Smit van den Broecke, F. H. baron Van Verschuer en J. H. Benthem Reddingius; de adelborst lste kl. H. Van der Sande, de offic. van gezondheid 2de kl. J. J. Dekkers, en de offic. van administratie 2de kl. E. Cauneman; op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, de adelborsten der lste kl. L. J. C. A. Jeekel, H. J. Kleynhens, W. L. baron Van Verschuer, Jhr. R. W. J. Van Pabst van Bingerden, en de scheepsklerk S. J. A. Deyll op Zr. Ms. drijvende batterij //Neptunus" de luitenant ter zee der lste klasse W. J. Scholten van Aschat als lste officier, en de luitenant ter zee der 2de klasse R. D. Gromtnelin; en gedetacheerd op het kostschip te Rotter dam de officier van administratie der 2de klasse J. G. Bebelaar. De luitenant ter zee der lste kl. L. E. H. Tuckermann wordt met den lsten Juli aan staande geplaatst als lste officier op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen. Bij Kou. besl. is aan W. S. Cramer, ge nees- en heelk. te Bonthain (gouvern van Ce lebes en onderh.), vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der 2de kl. van de Hertogelijk-Saksische Ernestiniscbe Huis-orde, hem door Z. H. den hertog van Saksen-Coburg-Gotha geschonken; is aan Dr. J. C. Ploem, geneesh. te Sindanglaija (Prean- ger regentschappen), vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 3de kl. van de koninklijke kroon-orde, hem door Z. M. den koning van Pruisen geschonken. De Thermometer van Fahrenheit toekende alhier Maaudag des namiddags te 5 uren 63", Wind: N. W., des avonds te 8 uren 55°, te 10 uren 52'. Dinsdag 's morgens te 5 uren 50°, te 8 uren 54°, 's namiddags te 12 uren 68°, N. O., te 4 uren 68°. Luxemburg. Dezer dagen heeft men een der grootste bastions van het zuidelijk deel van Luxemburg, en zeker het sterkste bastion, in de lucht doen spriugen. Elf goed aangelegde mijnen, ter diepte van ongeveer acht Neder- landsche ellen, scheurden in een oogwenk den geheelen linkervleugel van bastion Camus weg. Dit bastion, dat reed9 200 jaren bestaan heeft, en binnen hetwelk eenige groote aarden tra versen liggen, werd in 1556 onder de Oostei- rijksch-Spaansche heerschappij opgericht, docli de voltooiing had eerst gelijktijdig met die van het bastion Jost onder de regeering van Lode- wijk XIV, in 1697, plaats. Deze koning begaf zich toen zelf naar Luxemburg, om de reuzen werken dier vesting te bezichtigen. Belgie. De kamer heeft de loting bij de militie behouden. Het voorstel van den heer le Hardy tot invoering van de algemeene dienst plichtigheid is verworpen met 68 tegen 22 stem men; het voorstel van den heer Coomans, om het leger uitsluitend uit vrijwilligers samen te stellen, werd verworpen met 67 tegen 21 stemmen. Duitschland. De //Staatsanzeiger" maakt de verordening des konings bekend, krachtens welke het tolparlement tegeu den derden Juni wordt bijeengeroepen. Bij den rijksdag is eene petitie ingediend, betreffende de toenemende zedeloosheid. Dit stuk is onderteekend door 12,648 personen uit Pruisen en 2400 uit de overige bondsstaten. In dit adres wordt eene groote bezorgdheid aan den dag gelegd, zoowel wegens de toene mende zedeloosheid op zich zelve, als wegen3 haren verderfelijken invloed op het huisgezin Uit de daaromtrent aangevoerde motieven blijk; dat dit kwaad te Berlijn en Hamburg meer dan in andere Duitsche steden veld wint, eu dat dit vooral wordt bevorderd door openbare vermakelijkheden, die aanleiding geven tot on tucht eu onzedelijkheid, zoowel als door ver schillende geschriften, plaatwerken, enz. Het aantal openlijk geprustitueerden en als zoodanig bekend of verdacht staande personen bedraagt te Berlijn 13,000. Te Hamburg zijn 180 bor- deelen, terwijl het, naar evenredigheid daarvan, in de andere groote steden van den bond niet veel beter gesteld is. Op deze en dergelijke feiten wordt in het adres met nadruk gewezen, ten einde den rijksdag indachtig te maken op de groote onheilen, die hieruit voor de maat-

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2