BUITENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN. candidaat gesteld Mr. J. J. Teding van Berk hout te Amsterdam. De navolgende dépêche is gisteren hier aan gekomen Batavia, 30 April. Aangekomen sche pen: //Bastiaan Pot", kapit. Zetteler; //Maria Begina," kapit. Ouwehand. Vertrokken schepen //Nicot", kapit. Amesz; //Nieuwe Waterweg 2", kapit. Swart. De commissie tot regeling van de ont vangst enz. van arbeiders, die zoowel uit het binnen- als uit het buitenland, de aanstaande internationale tentoonstelling te Amsterdam zullen bezoeken, is samengesteld uit de heeren G. H. Kuyper, voorz., Prof. J. W. Gunning, vice-voorz., Mr. J. J. Leuveling Tjeenk, the saurier, Mr. F. M. Van Notten en Mr. J. P. Portielje, secr. Door de commissie voor Zeeland te Middel burg, daartoe vanwege de provincie in staat gesteld, is aan werklieden, die zulks zouden verlangen, eene kleine tegemoetkoming in de reis- en verblijfkosten toegezegd. Ook is die commissie bereid, om bij inzending van voor werpen, zoo noodig in de kosten van vervoer bij te dragen. Dezer dagen zijn vanwege de keizerlijke commissie voor de wereldtentoonstelling te Pa rijs van 1867 aan de Nederlandsche commissa rissen voor de afdeeling Schoone Kunsten, de heeren A. Lamme, J. Israels en S. L. Verveer, toegezonden voor ieder eene zilveren en eene bronzen medaille, tot erkenning hunner destijds bewezen diensten. Burg. en weth. van 's-Gravenhage hebben ter openbare kennis gebracht, dat op voorstel van den geneesheer der bad-inrichting te Scheveningen, het bad-seizoen zal worden ge opend op Maandag 7 Juni aanst. Eergisteren en gisteren hebben weder eenige scheepstimmerlieden te Amsterdam zich aan den arbeid begeven. Op de eilanden is verder alles rustig gegaan. Gisterennamiddag te 5 uren had aan den M o e r d ij k een treffend ongeluk plaats. Een visschersschuit, met eene bemanning van vier personen, komende van het Hollandsch Diep om de haven van den Moerdijk binnen te loopen, waar de schuit behoorde, is door de stormbui omgeslagen, ten gevolge waarvan alle vier de personen zijn omgekomen. Twee hunner waren gehuwd en laten gezinnen van 3 a 4 kinderen achter. Men schrijft ons uit Utrecht: Onze goede stad heeft zich weer goed gehouden. De candidaat der liberale partij, een man van er kende finantieele bekwaamheid, van inderdaad gematigd liberale beginselen, de heer A. G. H. Schuurman, heeft bij de verkiezing voor den gemeenteraad maar éen stem beneden de vol strekte meerderheid verkregen, namelijk 259. Hij moet nu in herstemming komen met den candidaat der anti-revolutionaire kiesvereeniging, den heer Mr. A. J. J. v. d. Heuvel, die 123 stemmen heeft verkregen. De derde candidaat, gesteld door de middelpartij, de heer Kamper- dijk, heeft maar 118 stemmen op zich vereenigd. Zaterdag-voormiddag te halftwaalf is in do garancine-fabriek van de heeren Salomonson, onder Cappelle a/d. IJsel, brand ontstaan, die al spoedig een zeer gevaarlijk aanzien kreeg. Met veel inspanning, waarbij de directeur der ijzerpletterij te Cappelle, de heer Bergmann, zich vooral verdienstelijk maakte, en door mid del van elf brandspuiten zijn de meekrapfabriek, pakhuizen en nevengebouwen gespaard gebleven. De helft der garancine-fabriek echter, met al hare machines, drijfwerk, stoom-droogeesten, enz. is vernield. Eerst te halfacht 's avonds werd men den brand voor goed meester. Gisterenvoormiddag is in de correctioneele gevangenis te Hoorn een brand uitgebarsten, die te 1 uur nog niet gebluscht was. Gelijk men hierachter, in het verslag van de zitting van den gemeenteraad, zal kunnen zien, is heden door burgemeester en wethouders alhier, een voorstel ingediend, strekkende om wijzigingen te brengen in de verordening op de plaatselijke directe belasting. Velen onzer lezers zullen zeker met belang stelling van deze mededeeling kennis nemen. Wij hopen in staat te zijn, hun spoedig om trent de strekking van dit voorstel te kunnen inlichten. Ten gevolge van Zr. Ms. besluit van den 18den dezer, wordt Zr. Ms. monitor //de Tijger", lig gende te Amsterdam, met den 16den Juni a. s. in dienst gesteld, en het bevel daarover opge dragen aan den luit. ter zee 1ste kl. F. J. G. Van Thiel. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van den 18den dezer, wordt de luit. ter zee 1ste kl. A. Bietveld, kommandeerende Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, met den laatsten Juni a. s. eer vol van dat bevel ontheven en opgevolgd door den luit. ter zee 1ste kl. B. P. Struick. De luit. ter zee 2de kl. E. G. Van Em- den, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en den lOden dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non activiteit gesteld. De officier van adm. 2de kl. I. A. Logaay, dienende op Zr. Ms. raderstoomschip //de Valk", wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gebracht, en vervangen door den officier van adm. 2de kl. J. F. J. Mahieu. Z. M. heeft benoemd den heer Th. Spatha- ros tot Ned. consul te Trebisonde; aan H. Schuy- ten, op verzoek, eervol ontslag verleend als no taris te Dordrecht, en benoemd tot notaris binnen het arr. Dordrecht, ter standplaats de gemeente Dordrecht, J. Schuyten Hz., cand.-notaris aldaar bevorderd den adelborst 1ste kl. L. Haremaker, tot luit. ter zee 2de kl.; en aan E. F. Schenk, eervol ontslagen vaste knecht bij het dep. van financiën, afdeeling Hervormde en andere eere diensten, behalve die van den Boomsch-Katho- lieken, een pensioen verleend van f 110. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des namiddags te 5 uren 50% Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 50°. Donderdag 's morgens te 5 uren 48°, N. W., te 8 uren 52°, 's namiddags te 12 uren 57°, te 4 uren 60°, Z. W. Belgie. België telt 80,000 gedecoreerden, waaronder 40,000 van de Leopoldsorde. Onder het eerste keizerrijk bedroeg het getal gedeco reerden in Frankrijk 8000; onder het tweede keizerrijk zijn er niet minder dan 102,819. België en Frankrijk zijn de beide meest gede coreerde landen der wereld. Waarom vraagt een dagblad, en het antwoordt: //Omdat er een aantal eerzuchtigen zijn, die op het tijdstip der verkiezingen hunne diensten slechts verruilen tegen een officieel stukje lint." Düitschland. Maandag en Dinsdag is te Leipzig een congres gehouden van manufacturen-, fabriek- en handwerkslieden, tot oprichting van eene internationale arbeiders-vereeniging. Deze vereeniging zal eene der talrijkste worden, die thans in Duitschland bestaan. In het koninkrijk Saksen heeft zij reeds veel aanhangers en eene wijdvertakte uitbreiding; te Krimitzsschaa telt zij reeds 1900 leden, te Luckenwalde 400, te Merrone 400, te Werdau 300 enz.; in bijna alle oorden van Saksen en Thuringen hebben zich afdeelingen gevormdook in Beieren, vooral in de aan industrie rijke provincie Fran kenland, in Wurtemberg, Baden en Zwitserland worden mede afdeelingen opgericht. De bewe ging tot bevordering der belangen van de werklieden op materieel en intellectueel gebied neemt steeds in kracht toe; zij behoort thans tot de factoren, welke bij de overweging der algemeene toestanden voor namelijk moeten in rekening gebracht worden. Frankrijk. Yan de 149 personen, die sedert den 12den dezer gearresteerd zijn, bevinden er zich nog 132 in verzekerde bewaring. Zondag jl. hebben een 300tal personen te Nimes de Marseillaise gezongen. Eene bend: agitateurs is eene kleine gemeente nabij Bout ges afgeloopen, het gebouw der gendarmer met geweld binnengedrongen en heeft er et I gevangene bevrijd. Engeland. De particuliere correspondent de //Times" te Philadelphia telegrafeert aan ge noemd blad, onder dagteekening van 17 Mei, da' de heer Motley, de nieuwbenoemde gezant de Yereenigde Staten aan het hof van St.-Jame; Woensdag (d. i. gisteren) zijne reis onderneme: zou. Het bedoelde telegram behelst voorts het vol gende: //De instructiën van den heer Motie; machtigen hem, om, zoodra de Alabama-quaestit door Engeland zal worden ter sprake gebracht terstond te handelen. Zij berusten op den to:| dusverre door de Noord-Amerikaansche regee ring aangenomen grondslag, met vermijdin; echter der buitensporigheden van des heeret Sumners voorstellen. Er wordt steeds op aan gedrongen, dat de quaestie, of Engeland al dat niet zedelijk aansprakelijk is voor de gevolgetj van de proclamatie van neutraliteit in Mei 1861 r aan een scheidsrechter zal worden voorgelegd; en ingeval die quaestie ten nadeele van Engeö land zal worden beslist, zal de vergoeding vac alle daaruit voortgevloeide schaden van Engel land worden geëischt. Yoor het oogenblik zall de heer Motley geene stappen doen om dei quaestie weder ter sprake te brengen. H. M. de Koningin heeft de som vao 2500 pd. 81.zijnde een gedeelte van de netto, winst welke de uitgave van het door H. M geschreven boekwerk //The Leaves from a Jour- j nal" heeft opgebracht, tot eon liefdadig doeleind' bestemd. Uit de renten van dit kapitaal a namelijk voor eenige kinderen uit den omtrell van Balmoral schoolgeld worden betaald. Italië. Het ongeluk aan de paketboot //Ge neraal Abattucci" overkomen, waarbij de heil; der bemanning en passagiers, ongeveer 50 per sonen, omgekomen zijn, werd veroorzaakt dooi eene Noorweegsche brik, die geen lichten aa: had en haar aanzeilde. Het verschrikkelijkst' van deze gebeurtenis is, dat het Noorweegsch schip alle hulp geweigerd heeft, niettegenstaand; het daartoe alle gelegenheid had, en daarom b herhaling werd aangeroepen. Tot tweemaal t heeft de //Abattucci" het bereikt en heeft zie een gedeelte der bemanning kunnen redde door over te springen, maar de Noorweger heel zelfs geen sloep uitgezet om de drenkelinge bij te staan. Burgerlijke stand van Leyden van den 13de: tot en met den 19den Mei 1869 Bevallen: M. E. Yan Dissel, geb. Nest: Z. J. A. Boon, geb. Fortrie, Z. H. J Hueber, geb. Smulders, D. J. VanderHan geb. Hoogenraad, D. M. Groenewegen, ge Yan Dijk, D. W. S. Schudel, geb. Verven ren, Z. G. Lelyveld, geb. Langendam, Z." P. Yan der Mark, geb. De Bidder, Z. l Oudshoorn, geb. Pillekers, D. J. C. Ysr- Yught, geb. Yan der Koelen, F. Trouwee. geb. De Huu, D. J. C. Cramer, geb. Dircb- D. J. Siljee, geb. De Bidder, D. A. G W. Wijtenburg, geb. Tothof, Z. E. S. VflQ Leeuwen, geb. Yan Heusden, Z. W. KdoI, geb. Yan der Walle, Z. Gehuwd: F. H. A. Bijnders jm. en B. M Montagne jd. H. Yan Dorp jm. en S. Zwarte jd. J. G. Van Koten jm. en P. M. Yan der Meij wed. J. Yan Leeuwen jm. en J. Stul"

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2