BUITENLAND. Gisteren is als commissaris der Neder- landsche Bank benoemd, in plaats van den heer Mr. P. P. Van Bosse, de heer Mr. C. H. B. Boot, lid van den Raad van State. De uitdee- ling over het boekjaar 1868/69 is met inbegrip der 5 pCt., volgens art. 41 der statuten, honderd elf gulden per aandeel. Voor eenige dagen werd uit Waalwijk gemeld, dat aldaar bij de verkooping van den boedel eener rijke erflaatster, de erfgenamen hunne vreugde zoo weinig hadden bedwongen dat zij op den dag van den verkoop eene vlag hadden uitgestoken. Thans wordt van daar ge meld Als opheldering van het bericht, dezer dagen in vele dagbladen medegedeeld over eene vlag, die van een boedelhuis te Yrijhoeve- Capelle door de dankbare neven en nichten voor het niet onaardige erfenisje van p. m. een millioen zou zijn uitgestoken, dient dat de overledene een paar weken voor zijn dood eene nieuwe had besteld, welke eerst na zijn over lijden is geleverd, en daarom slechts gedurende de veiling van het boedelhuis af ter bezichtiging werd uitgestoken, doch dadelijk na de toewijzing is binnengehaald. Daardoor vervalt geheel de min vleiende gevolgtrekking, die uit het vorig bericht kon worden gemaakt. Uit Breda schrijft men: De commissie belast met de regeling van het herstel van den toren der groote kerk en het toezicht daarop heeft zich geconstitueerd en uit haar midden tot voorzitter gekozen Mr. J. J. Loke, tot secre taris Jhr. Mr. P. Six, en tot penningmeester Mr. J. H. Yan Mierlo. Wat de verkiezingen aangaat, kan ik u voorloopig melden, dat wel Mr. Luyben, ex- minister van roomsch-catholieken eeredienst, de candidatuur tegen het aftredend lid Hollingerus Pijpers openlijk aanvaard heeft, maar dat hij tot dusver door geen dor hier gevestigde kiesver- eenigingen candidaat gesteld is. Het is evenwel niet twijfelachtig of de roomsch catholieke kies- vereeniging zal zich met algemeene 6temmen bij die candidatuur, door de Tijd en het hoofdkwartier te 's-Hertogenbosch geprocla meerd, behoorlijk neerleggen. De warme libe ralen denken er niet aan in de tegenwoordige omstandigheden den heer Pijpers af te vallen en een ander liberaal te kiezen. Wat de con servatieven en protestantsche kiesvereeniging //Eendracht" doen zal, is evenmin bekend. Hoe wel den heer Pijpers persoonlijk weinig gene gen, zijn er onder hare bestuurders en hare leden te veel mannen, te warm gehecht aan de bestaande wet op het lager onderwijs, dan dat deze, als de onderwijs-quaestie de verkiezingen, - gelijk te verwachten is en nog onlangs door den luitenant-generaal Knoop, in zijn brief aan de Alkmaarsche kiesvereeniging is ontwikkeld, - domineert, er aan zullen kunnen denken om een candidatuur als die des heeren Luyben te ondersteunen en ter wille van persoonlijke an tipathie of sympathie met hun beginselen te transigeeren. Dat kan men niet aannemen. Nogtans, de strijd zal hier heet genoeg zijn. Maar aan de vernietiging van het mandaat des heeren Pijpers behoeft bij lange na nog niet te worden gewanhoopt, als de kiezers maar opkomen en personen van beginselen weten te onderscheiden. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is tot hervatting van hare werkzaamheden bijeenge roepen tegen Donderdag a. s. den 20sten dezer. Wij vernemen dat, dank zij de ijverige be moeiingen van het centraal comité te Brussel voor de te Amsterdam te houden tentoonstel ling van voorwerpeu voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman, het getal uit België te verwachten inzendingen voor de tentoonstelling reeds is gestegen tot 400. Ook uit andere rijken leveren, naar wij vernemen, de berichten het bewijs van de onvermoeide werkzaamheid der tentoonstellings-commissiën, zoodat de bedoelde expositie bij voortduring eene deelnemende waardeering en algemeene medewerking in den vreemde ondervindt. Nog kunnen wij te dezer aangelegenheid me- dedeelen, dat de in te zenden voorwerpen zullen worden verdeeld niet bij klassen, maar bij landen. De audiëntie van den minister van financiën voor de zaken van den Hervormden Eeredienst, zal op Dinsdag 18 Mei niet plaats hebben. Z. M. heeft herbenoemd tot burgem. der gem. Berkel c. s. (Noord-Brabant) J. B. Adams; der gem. Leerdam H. R. Vogelsang, secr. dier gem.; aan den milicien W. Spoelstra, van het 1ste reg. inf., de vergunning verleend tot het dragen van het kruis Fidei et Yirtuti", hem door den paus geschonken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdags des namiddags te 5 uren 58% Wind: N. O., des avonds te 8 uren 53°, te 10 uren 50°. Zaterdag 's morgens te 5 uren 50°, te 8 uren 53°, 's namiddags te 12 uren 62°, te 4 uren 64°. Oosteneijk. In het Lagerhuis heeft de pre sident Kaiserfeld in zijne sluitingsrede een terugblik geslagen op de resultaten van de af- geloopen zitting. De hooge vlucht, die Oosten rijk sedert twee jaren genomen heeft, is naast het behoud van den Europeeschen vrede, te danken aan den hervormingsarbeid van den rijksraad. De president dankte de regeering voor de door haar gevolgde vredespolitiek en herinnerde aan verschillende tot stand gebrachte wetten en maatregelen. Deze rede werd luide toegejuicht, en met een driemaal herhaald //leve de keizer!" ging het Huis uiteen. In het Hongaarsche Lagerhuis zijn vier ontwerp-adressen van antwoord op de troon rede ingediend. Dat van de commissie benoemd tot redactie van het adres, begroet de door de troonrede aangekondigde binnenlandsche hervormingen op den grondslag van de overeenkomst van 1867 als gunstig en spreekt den wensch uit naar de opheffing der militaire organisatie in de mili taire grenslanden, en de opname daarbij van Dalraatië. Het spreekt voorts de hoop uit op het behoud van den vrede. Twee andere ontwerpen van de heeren Tiszas (linker-centrum) en Simonyi (uiterste linkerzijde) spreken den wensch uit naar geheelen ommekeer der staatsrechterlijke verhoudingen, en bestrijden het stelsel der delegation en de leger-eenheid. In het adres van den heer Simonyi daaren boven wordt het Oostenrijksch-Hongaarsche handelsverdrag aangevallen en aangedrongen op non-interventie in de zaken van het Oosten en van Duitschlanddaarin wordt eindelijk het leedwezen uitgesproken over den buitengewonen rechtstoestand, die zoolang in Bohemen bestaan heeft. Het vierde ontwerp-adres van den heer Mi- leticsz (Servische partij) wenscht eene foedera- tieve inrichting van het rijk en bevrediging van de ei3chen der Servische bevolking en tevens medewerking tot bevrediging van de wenschen der christelijke volksstammen in het Oosten. Spoedig zullen de beraadslagingen over het adres van antwoord aanvangen. De minister van justitie Horvath heeft be loofd, dat in de herfst-zitting een nieuw straf wetboek zal worden ingediend. In het ontwerp-adres van antwoord, dat in het Hoogerhuis is voorgesteld, wordt de ver klaring afgelegd van de bereidwilligheid van het Huis om mede te werken tot het maken van hervormingen op binnenlandsch gebied, voor namelijk wat betreft de reorganisatie van Hoogerhuis. Feankeijk. Te Parijs hebben DonderdJ avond ter gelegenheid van de kiezers-vergaj ringen, door de heeren Raspail en Roche:] bijeengeroepen, samenscholingen plaats geaj Door het volk, dat daaraan deelnam, werd] Marseillaise gezongen. De samenscholingen r] door de municipale garde uiteengejaagd. ErJ daarbij onderscheidene personen gekwetst. I De //Patrie" en de //Public" melden hieromtrf dat de kiesvergadering in het 5de kieadistw belangrijke opeenhoopingen van menschen kl veroorzaakt op den boulevard BeaumarciJ Het aantal menschen wordt begroot op 20,(1 Onder die lieden werd de Marseillaise aant heven. De politie-beambton, versterkt met man municipale garde te voet en 100 te pad hebben de menigte doen wijken. Een officl der politie is ernstig gekwetst. Om middern&f waren allen uit elkander gedreven. De vergadering in het 7de kiesdistrict, wl Rochefort candidaat gesteld is, had op dl boulevard St.-Michel plaats en werd mede do manifestatiën gevolgd, waaraan meer dan dl zend personen deelnamen, die de Marseilla/i zongen en //leve Rochefort!" riepen. Zij werd door de politie-agenten uiteengedreven. Engeland. Te Londen is het bericht ol vangen, dat de koningin van Madagascar, 1 nevens eenige van hare hooge staatsdienar' tot den Christelijken godsdienst zijn overgegfi: en onlangs door Anglicaansche zendelingen z:' gedoopt. De Londensche dagbladpers houdt z. in afwachting der komst van den heer Motie ambassadeur van de Vereenigde Staten bij b Engelsche hof, steeds bezig met de Alabam quaestie en de te verwachten gevolgen daarvs: Zeer terecht wordt door de meeste organe' thans aangenomen: dat de vrees van enkeli, dagbladen voor een vredebreuk tusschea tol beide meest vrije natiën der wereld voor h oogenblik nog geheel en al ongegrond ia dat men op goede gronden vertrouwen kan de toenemende erkenning bij beide natiën de handhaving des vredes door het welbegrepe belang wordt gevorderd. Aan den anderen kant blijkt thans dat president Grant vóór zijne verkiezing zich oz trent de Alabama-quaestie op dezelfde wi uitgelaten had als de heer Sumner. //De rechtvaardigheid der ontwerp-overeenkomst Engeland aldus wordt woordelijk de uitspr van den president Grant medegedeeld bestaat hierin dat daarin als maatstaf vo de aan ons land teweeggebrachte nadeelen materieele waarde der vernielde schepen wor aangenomen, terwijl het voornaamste nad het gevolg is geweest van de verdrijving od handelsvaartuigen op de zeeën door de kap door Engelschen en opstande.ingen uitgeru Bovendien heeft de door het Engelsche gouvf nement aan het zuiden bewezen sympathie oorlog minstens een jaar verlengd, en Engl land is verantwoordelijk voor het in dat tij verloop vergoten bloed en uitgegeven geld." De heer Sumner heeft zich in hoofdzaak dezelfde wijze uitgelaten. In het Lagerhuis is in tweede lezing wetsvoorstel behandeld van den heer Wilfo Lawson om door beperkende maatregelen verbodsbepalingen het misbruik van sterke drank tegen te gaan. Ofschoon in beginsel redenen eerbiedigende en toejuichende, welk' den voorsteller bij de indiening van zijn wets voorstel hadden geleid, achtte de meerderbei echter het invoeren van wetsbepalingen op gebied geheel en al onwenschelijk. Sommi sprekers betoogden ook dat men de middels om het misbruik van sterken drank en derge lijke maatschappelijke kwalen tegen te gaa° alleen in de volksontwikkeling moest zoekeD

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2