N°. 2841. Dinsdag A0. 1869. 18 Mei. BINNENLAND. LEIDSCH ■sfe> DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0-10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90 iedere regel meer0.15. LEIDEN, 15 Mei. Vestigden wij voor eenigen tijd de aandacht p een artikeltje in den Tijdspiegel van Da. cheltema, over de inrichting der weeshuizen, hans is in een ander tijdschrift, door een nderen predikant, den heer D. Lodeesen, het zelfde onderwerp behandeld. Naar aanleiding an een stukje in de Sammlung gemeinverstand- icher wisenscbaftlicher Vortrage, uitgegeven loor R. Virchow en Fr. Von Holtzendorff, voorkomende, behandelt deze het Rummelsbur- ~er weeshuis bij Berlijn, als een voorbeeld waaruit voor ons veel te leeren is. Terwijl in ons land reeds tal van weeshui zen bestonden, toen te Berlijn nog het eerste [Weeshuis moest gesticht worden, mag men uit de beschrijving, die de heer Lodeesen van het tegenwoordige weeshuis aldaar geeft, wel bet besluit trekken, dat thans in vele opzichten Berlijn ons nu is vooruitgestreefd. Daar wor den de weeskinderen niet in groote massa's bijeengepakt. Terwijl velen onder toezicht der directie van het gesticht worden uitbesteed, wonen ook de 480 a 490 kinderen, die in het gesticht zelf verzorgd worden, niet in éen ge bouw maar in afzonderlijke huizen, die ieder voor 50 kinderen zijn ingericht, en die allen gebouwd zijn rondom het hoofdgebouw. De ge- keele inrichting beslaat een terrein van eenige bunders. Zoowel van de kinderen, die buiten het ge sticht, als van hen, die in het gesticht verpleegd zijn, heeft men zeer gunstige resultaten ver kregen. Over het algemeen worden de meisjes meer uitbesteed, de jongens meer in het ge sticht zelf verzorgd. De kosten in het gesticht zijn voor elk kind 115 thaler of ruim f 200. Het stukje is zeer de lezing waardig. Het is opgenomen in den Evangelie-Spiegel. Eene op merking echter ten slottemen wachte zich vooral om waar over de hervorming der wees buizen ten onzent geschreven en gesproken wordt, den strijd, die thans op kerkelijk gebied gevoerd wordt, ook hierop over te brengen. De vraag hoe het onderwijs in den godsdienst be hoort ingericht te worden, moet hiervan nood wendig geheel afgescheiden blijven. Is de bestaande orde van zaken hier te lande, het opeenhoopen van weeskinderen in éen groot donker gesticht, midden in eene stad, goed of slecht, zijn de resultaten bevredigend of niet, is de inrichting van de weeshuizen alhier voor hervorming vatbaar zijn zoovele vragen, welker beantwoording geenszins afhankelijk behoeft te zijn van de godsdienstige richting, die men voorstaat. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van deelhebbers in het hier gevestigd Uitkee- rings- en Kansfonds, die door een groot leden tal, ook van elders, werd bijgewoond, bracht de in de vorige vergadering benoemde commissie van onderzoek, bij monde van den heer Graf- dijk, een uitvoerig gemotiveerd rapport uit. Daaruit bleek niet alleen dat alles in de meeste orde was bevonden, maar bovendien dat de finautieele toestand van het fonds alleszins gun stig was. Verschillende omstandigheden, waar onder vooral de circulaire Folkers, hadden er in den laatsten tijd evenwol toe medegewerkt om de deelneming in het fonds sterk te doen afnemen, en het vertrouwen der leden te schok ken. Die abnormale toestand was dan ook de reden dat het fonds voor de toekomst onhoud baar was geworden, en de commissie conclu deerde, op grond daarvan, om tot de dissolutie of ontbinding er van over te gaan. Daarop gaf de voorzitter mededeeling dat er bij de directie verschillende voorstellen in dien geest waren ingekomen, en gaf te kennen dat hij, zonder in verdere discussie te tredeD, de vergadering in de gelegenheid wilde stellen om over de conclusie van het genoemd rapport en dus over de ontbinding van het fonds te stemmen. Hoezeer het niet-toelaten van discussie over het rapport der commissie, zoomede over de vraag hoedanig de dissolutie zou plaats hebben, in den aanvang van de zijde van een der leden ernstige tegenkanting ontmoette, handhaafde de voorzitter zijn voornemen en werd daarop met 936 tegen 4 stemmen tot de dissolutie besloten. Overeenkomstig het reglement werd alsnu tot het benoemen der arbiters overgegaan on der wier leiding de liquidatie geschieden moet> waarvoor de meeste stemmen op zich vereenigden de heeren P. Venker alhier, en J. C. Van der Lee te Amsterdam; terwijl door het bestuur werd benoemd de heer Mr. A. J. Wijnstroom, advocaat en notaris alhier. In de zwem- en badinrichting Rijnzicbt zijn gedurende deze week 105 baden gebruikt. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 99 tot 117 volwassen personen en van 44 tot 63 kinderen. Maandag 11. had ten stadhuize te 's-Herto- genbosch de gewone vergadering der administra tieve vereeniging van burgemeesters en secreta rissen plaats, onder voorzitterschap van den heer J. F. Jansen, burgemeester der gemeente Tilburg. Wij vernemen dat deze vereeniging voornemens is, zich tot Z. M. den Koning te wenden om rechtspersoonlijkheid te verkrijgen. (Prov. N.-B. en 's-IJ. Ct Bestuurderen van de Maatschappij tot bevor dering der Bouwkunst hebben aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden een afschrift van het adres, door hen gericht aan den minister van binnenl. zaken, naar aanlei ding van hot wetsontwerp tot regeling van het onderwijs in de beeldende kunsten. Zij wenden zich met eerbiedigen ernst tot de Tweede Kamer met den wensch, dat hare beraadslaging over dit gewichtig onderwerp moge leiden tot het opnemen, in het genoemde wetsontwerp, van het onderwijs in de schoone bouwkunst in haren geheelen omvang, gemeenschappelijk met de andere schoone of beeldende kunsten, en tevens, dat de te stichten kunst-academie gevestigd worde in de hoofdstad des Rijks; ten einde eene noodzakelijke en lang gewenschte regeling tot stand kome ten aanzien van die oudste en eerste onder de dusgenoemde schoone kunsten, welke elders zoo hoog in eere staat, doch in ons vaderland aan ondersteuning en erkenning zoozeer behoefte heeft. Terwijl men op de meeste plaatsen van ons vaderland reeds bezig is met zich te wapenen voor den aanstaanden verkiezingsstrijd, blijft het in de provincie Groningen rustig en kalm. Het lijdt dus ook geen twijfel of de aftredende heeren Mr. Olivier, Dr. Westerhoff en Dr. Jonckbloet zullen worden herkozen, daar de meeste invloedrijke kiesvereenigingen in deze provincie geene andere candidaten zullen stellen, maar het mandaat dier heeren zullen trachten te hernieuwen. Te Brielle is door de liberale kiezersvereeni- ging Koning en Vaderland de heer Rombacb candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Ook in het onder-kiesdistrict Rozenburg was de heer Roinbach als zoodanig gekozen. Als opvolger van den heer Rochussen, die voor het lidmaatschap der Tweede Kamer niet in aanmerking wenscht te komen, wordt te Amsterdam genoemd de heer Wichers van Kerchem. Donderdag jl. is de procedure gevoerd tegen den drukker en uitgever der Middelburgsche Courant. De beer H. P. Abrahams had zich ter te rechtzitting doen vertegenwoordigen door den heer Mr. W. A. Van Hoek, advocaat te Mid delburg. De rechtbank besliste echter, dat de beklaagde zich in dezen niet kon doen verte genwoordigen, en verleende verstek tegen hem. Het O. M. eischto veroordeeling, ter zake van hoon, tot eene geldboete van f 8 tot 100 met de kosten. Uitspraak a. s. Donderdag. Eergisterenavond werd op verschillende plaat sen van ons land een prachtig noorderlicht waargenomen. Schier een derde gedeelte van het hemelrond werd nu eens sterker dan weder zwakker verlicht door een gloed, die uit do noorderkim scheen op te rijzen, en beurtelings helder wit, licht groen, of prachtig rosé en violet gekleurde vlammen en stralen uitschoot. Tu8schen 10 en 11 uren was het hemelver schijnsel het krachtigst. Bij den gemeenteraad te Amsterdam is ingediend een advies van curatoren van het gymnasium over het voorstel-De Vries en Buch- ner tot verhooging van het minerval van f 100 op 150- Het advies is ongunstig. Eene ver hooging met 50 pCt. achteu de curatoren voor de ouders te belemmerendverhooging met 20 pCt. zou kunnen, zonder veel belemmering voor de classieke studie.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1