ongunstig, dat eene school op die plaats, als en mikpunt van voor- en najaarsstormen tot uurzame onvoorziene uitgavön leiden zal. Voegt men daar nu bij de bezwaren van een iantal ingezetenen, aan en om de Boommarkt onende, die ten gevolge van dat besluit, door Ie waarde-vermindering huuner panden en hunne lezittingen of in komsten zullen worden gekrenkt, an mag men vragen of het niet groots en edel an onzen Gemeeuteraad zou gehandeld zijn, de laats-aanwijzing der nieuwe school nog eens tot een punt van nadere overweging te maken Het aanhoudend ijveren der Heeren die een rmonie-gebouw op de Ruïne voor Leyden enschelijk achten, en bovenal de woorden van frknai de Ruïne is öf een modderpoel öf n zandwoestijn, beheerschen nu reeds zoo zeer publieke opinie, dat men met zekerheid voor- iellen kan, dat de Ruïne haar tijd als open lek heeft uitgediend. Waarom zou dus een zomen van de Ruïne niet een geschikt ter- in voor een nieuwe school kunnen zijn? Mogt het aan de Edel Achtbare Heeren van onzen Gemeenteraad behagen deze vraag op nieuw hunne overdenking en bespreking waardig te keuren. Leiden, 12 Mei 1869. J. H. J. W ij herinneren dezen en velen, die deze opinie deelen, aan het: Le mieux est Vennemi du bien. Red. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Bedankt: naar Schoonrewoerd en naar ersekedoor E. Jansen Schoonhoven te Moerdijk. IJ. W. A. Notten te Middelharnis, heeft voor et beroep naar Goes bedankt en voor de tweede een beroep naar Zwartsluis ontvangen. Christelijk Afgescheiden Gereformeerde Kerk. [Aangenomen naar Zwolle door N. H. Dos te Harlingen. GEMEENTERAAD. Vergadering van heden. [Tegenwoordig de HH. Van den Brandeler, Wensen, Krantz, v. Outeren, Van Heu- jelom, Du Rieu, Tichler, Buys, Le Poole, Goud smit, Hartevelt, De Fremery, Stoffels en Cock. HNa opening der vergadering worden de no tulen gelezen. plDe heer Van Outeren meent dat er eene onjuistheid in de notulen en ook in de ver- j slagen is ingeslopen, namelijk wat de stemming betreft over het eerste gedeelte van de con- 1 Susie der comm. van financiën, betrekkelijk het voorstel van Prof. Boogaard. Er zouden name lijk 10 heeren hebben voorgestemd. Maar wat spr. betreft, en hy meende dit ook van andere heeren te kunnen melden, was zijn doel geens zins geweest om daarvoor te stemmen. /|Pe voorzitter zegt ook dat er hier naar hij gelooft een vergissing heeft plaats gehad. Nog eenige leden voeren hieromtrent het |ord; enkelen willen eene wijziging in de no llen gebracht zien, waartegen anderen zich pblaren, en zeggen dat hier eene vergissing de leden heeft plaats gehad, terwijl de no llen juist zijn. Eene eenvoudige verklaring lat er door verschillende leden anders is ge stemd dan hun voornemen was moet alzoo Bi. hier volstaan. De voorzitter constateert alzoo ten slotte, dat er eene vergissing bij deze stemming heeft pats gehad. De notulen worden goedgekeurd. en W. leggen over eene voordracht van |?t bestek tot het bouwen eener nieuwe meis- ^chool. In handen gesteld van de commissie 1 financiën. Thans komt aan de orde: Concept-verordeningen op de openbare ^waarscholen. Zij worden na eenige discussiën met enkele wijzigingen aldus vastgesteld A. Verordening betreffende het aantal openbare bewaar scholen, het aantal kinderen en den aard en omvang van het onderwijs op die scholen, binnen de gemeente Leiden. Art. 1. Er worden vanwege de gemeente twee openbare bewaarscholen opgericht, waarvaü elk ongeveer 400 kinderen zal kunnen bevatten. Mochten deze scholen voor minder dan 400 kinderen zijn ingericht, of eene mindere bevolking dan genoemde cijfers hebben, zoo wordt de inrichting van deze scholen naar even redigheid gewijzigd. Art, 2. Deze scholen zulleD strekken tot ontwikkeling der kindereu voornamelijk door lichaamsoefening en aanschouwe lijk onderricht. Dc aard en de omvaDg van een en ander worden, in over leg met de commissie van de bewaarscholen, door Burge meester en Wethouders geregeld. Art. 3. De commissie in het vorig art. bedoeld, bestaat uit 5 leden, waarvan éen geneeskundige, door den gemeente raad, op voordracht van Burgemeester en Wethouders, te benoemen. Jaarlijks treedt een der leden af en is dadelijk herkiesbaar. Do instructie voor de commissie van de bewaarscholen wordt door Burgemeester en Wethouders vastgesteld, na de plaatselijke schoolcommissie te hebben gehoord. 15. Verordening bepalende het personeel aan de open bare bewaarscholen verbonden. Art. 1. Aan het hoofd van elke bewaarschool staat eene hoofdonderwijzeres. Art. 2. Zij wordt bijgestaan door hoogstens 5 hulponder wijzeressen, hoogstens 8 kweekelingen en éene dienstbode. Art. 3. De hoofdonderwijzeressen worden benoemd, geschorst en ontslagen door den gemeenteraad, op voor dracht van B. cn W.f na gehoord te hebben de commissie der bewaarscholen. Art. 4. Hulponderwijzeressen, kweekelingen eu dienstboden worden door B. en W., na gehoord te hebben de commissie der bewaarscholen, aangesteld, geschorst en ontslagen. C. Verordening bepalende de jaarwedden van de hoofd en hulponderwijzeressen, alsmede van do kweekelingen der openbare bewaarscholen. Art. 1. Op de openbare bewaarscholen wordt toegelegd Aan de hoofdonderwijzeressen eene jaarwedde van 600. Aau de eerste hulponderwijzeres eene jaarwedde van hoogstens350. Aan de tweede hulponderwijzeres eene jaarwedde van hoogstens300. Aan de derde hulponderwijzeres eene jaarwedde van hoogstens 250. Aan do vierde hulponderwijzeres eene jaarwedde van hoogstens200. Aan de vijfde hulpouderwijzeres eene jaarwedde van hoogstens150. Art. 2. Wanneer er minder dan 5 hulponderwijzeressen aan eene school verbonden zijn, bepaleD B. en W., na de commissie der bewaarscholen te hebben gehoord, tot welke klasse ieder van deze zal behooren. Art. 3. Ten behoeve van elke kweckeling wordt eene jaarlijksche toelage van ƒ70 aan de commissie der bewaar scholen verstrekt, waarmede zij handelt op de wijze, als bij de openbare scholen in deze gemeente gebruikelijk is, en daarvan in de maand Januari des volgenden jaars over het afgeloopeu jaar verantwoording doet. Art. 4. De hulponderwijzeressun en kweekelingen ont vangen vanwege de gemeente gratis onderwijs. 15* Raadsbesluit regelende de heffing van schoolgelden op de openbare bewaarscholen der gemeente Leiden. Art. 1. Dc tegemoetkoming in de kosten is voor een kind vijftig cents in de maand, voor twee kinderen uit hetzelfde gezin tachtig ceuts, voor drie of meer kinderen uit het zelfde gezin een gulden. Art. 2. Het bedrag der tegemoetkoming wordt voor min vermogenden op de helft bepaald. Art. 3. Onvermogcndcn genieten het onderwijs gratis. Art. 4. Omtrent de verzoeken der belanghebbenden om als on- of minverraogeuden geheel of gedeeltelijk kwijt schelding van schoolgelden te mogen erlangen, beslis sen B. en W. na de commissie der bewaarscholen tc hebben gehoord. JE. Verordening regelende de invordering der schoolgel den op de openbare bewaarscholen der gemeente Leiden. Art. 1. De verschuldigde schoolgelden voor het bezoeken der openbare bewaarscholen moeten door de belastingschul digen maandelijks vooruit worden voldaan aan den gemeente ontvanger of zijn gemachtigde. Art. 2 Het betaalde schoolgeld wordt in geen geval teruggegeven. JF. Verordening op de openbare bewaarscholen te Leiden. Art. 1. De scholen worden gehouden des voormiddags van 9 tot 12 uren en des namiddags van 2 tot 4 uren. De commissie der bewaarscholen regelt de gevallen, waarin het zal geoorloofd zijn, dat de kinderen tusschen dc beide school tijden onder behoorlijk toezicht kunnen overblijven of na vier uren nog eenigen tijd in de school kunnen vertoeven. Art. 2. Vacantiën ziju: a. de algemeen christelijke feest dagen, b. de Nieuwjaarsdag, c. de 3de October, d. de Za terdag-namiddag, e. de laatste volle week vaD Juli en de daaropvolgende week. Andere vacantiën mogen niet gegeven worden dan met toestemming van den Burgemeester. Art. 3. Gedurende de laatste volle week van elke maand wordt er gelegenheid gegeven om kinderen tot de school too te laten en in te schrijven. Art. 4. De commissie der bewaarscholen roept tegen den eersten Maandag der volgende maand de kinderen op, die toegelaten kunnen worden en wijst de school aan, waarin zij worden opgenomen. Art. 5. In den regel worden alleen kinderen ingeschreven, die den leeftijd van 3 jaren bereikt hebben en die gevacci neerd zijn of de kinderziekte gebad hebben. Art. 6. Bij de inschrijving moet het bewijs van geboorte- inschrijving en dat van inenting vertoond worden, of by gebrek van het laatste, een getuigschrift van een genees kundige dat zij Diet mogen worden ingeënt. Art. 7. Kinderen die nog geen drie jaren oud zijn eu dooi de hoofdonderwijzeres geschikt verklaard worden om de school te bezoeken, mogen worden ingeschreven. Art. 8. Kiudercn die den leeftijd van 6 jaren bereikt hebben, worden ontslagen zoodra zij tot de lagere school, die zij bezoeken zullen, kunnen worden iugescbrcven. Art. 9. De ouders of hunne plaatsvervangers zorgen dat de kinderen rein en zindelijk ter school komen. Onreine kinderen kunnen voor een bepaalden of onbe- paalden tijd worden weggezonden. Art. 10. Kinderen die hoofdzeer hebben of in wier wo ning eene besmettelijke ziekte aanwezig is, kunnen tijdelijk worden geweerd. Art. 11. De ouders of hunne plaatsvervangers zorgen dat de kinderen vdor het begin van den schooltijd in de school zijn. Art. 12. Wanneer de kinderen door ziekte of eenig an der beletsel verhinderd zijn de school te bezoeken, geven de ouders of hunne plaatsvervangers daarvan kennis aan de hoofdonderwijzeres. Art. 13. Bij aanhoudend willekeurig verzuim wordt aan de commissie der bewaarscholen de bevoegdheid verleend om de kinderen voor een bepaalden of onbepaaldcn tijd van do school te verwijderen. De verschillende verordeningen worden met algemeene stemmen aangenomen. Alleen tegen de tweede verordening stemt de heer Cock. 2°. Adres van den heer J. P. W. Schermer om ontslag als lid van de plaatselijke school commissie. Dit ontslag wordt verleend. 3°. Verzoek van prof. J. C. G. Evers, om eene verhoogde jaarlijksche toelage aan het No- socomium Academicum. Ingevolge het verzoek wordt eene som van f 250 als maximum van verhoogde toelage toegekend. De heer Goudsmit zegt dat hij naar aanlei ding hiervan een vraag aan B. en W. heeft te doen. De dagbladen hebben onlangs gemeld dat er tusschen do gemeente Leiden en andere gemeenten eene conventie is gesloten omtrent de restitutie van geneeskundige hulp. Spr. vraagt: is eene dergelijke overeenkomst geslo ten? Z. i. kan zulk eene overeenkomst, (wan neer zij gesloten kan worden), niet alleen door B. en W. gesloten worden, maar moet door den gemeenteraad goedgekeurd worden. Is nu de overeenkomst, zoo zij gesloten is, nog altijd geldig? Hier heeft een afstand van recht plaats gehad. Spr. zegt dat buitendien goed keuring van ged. stt. noodig zou zijn, en dat bet nadeelig is voor de gemeente. De voorzitter antwoordt hierop, dat er wer kelijk eene dergelijke bepaling is gemaakt in 1857 met de gem. 's-Hage, op haar verzoek er is toen overeengekomen, om alleen wat betreft de geneesmiddelen, aan elkander geen restitutie te verleenen. De voorzitter leest den brief van Burg. en Weth. van 's-Hage daaromtrent, en het antwoord daarop van Burg. en Weth. van Lei den voor, waarbij deze verklaren de kosten van geneeskundige hulp niet meer in rekening te brengen. De heer Goudsmit dringt er nader op aan, dat hier iets heeft plaats gehad dat de bevoegd heid Van Burg. en Weth. te buiten gaat. De voorzitter zegt dat. er geen nadeel voor onze gemeente in deze overeenkomst gelegen is. De heer De Fremery releveert nog dat de verpleging in gasthuizen geheel buiten deze conventie blijft. Ook merkt deze spr. nog op, dat, daar in Leiden stadsdoctoren zijn, de hulp van geneeskundigen buiten de gasthuizen nim mer in rekening wordt gebracht. De voorzitter stelt voor, om voor alsnog deze zaak aan te houden, daar ook hy ver meent, dat hier verandering noodig is. 4°. Adres van K. C. Feun, tot uitbreiding

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3