INGEZONDEN. van graaf Von Bismarck aan graaf Von der Goltz. De Rijksraad heeft het ontwerp tot her vorming der grondbelasting aangenomen, zoo als het door het huis van afgevaardigden was goedgekeurd. Frankrijk. Naarmate de tijd der verkiezin gen nadert, neemt de verkiezingsstrijd toe. lederen dag kan men alleen te Parijs wel veer tien electorale vergaderingen vinden. H. Rochefort heeft zich candidaat gesteld in het zevende district, waar alle andere cau- didaten zich voor Jules Favre terugtrokken. De heer Em. Olivier kan zeker zijn, dat hij in het departement Var gekozen wordt, al gelukte het bem in het derde district niet. De maires en autoriteiten willen aldaar van den officieelen candidaat niet weten, zoodat men vertelt dat de keizer dezen geraden heeft zich terug te trekken. De candidaat der radicalen, de heer Laurier, heeft in deze omstandigheden hoege naamd geen kans. De inschrijving voor de leening der stad Parijs is gesloten. Van de 756,023 obligatiën, die beschikbaar werden gesteld, zijn 560,000 genomen door even zoo vele inschrijvers, ieder dus voor éene obligatie. De overige 200,000 obligatiën zullen worden verdeeldmen bere kent dat de inschrijvers, die bij die verdeeling in aanmerking komen, slechts 1 pCt. zullen verwerven van het bedrag dat zij verlangd hebben. In Frankrijk is het lager onderwijs voor volwassenen in den afgeloopen winter weder uitgebreid; er is op 33,629 plaatsen, onder medewerking van de overheid, eene avondschool of cursus voor volwassenen gehouden die lessen zijn door 792,519 leerlingen bijgewoond. Die cijfers heeft de minister van onderwijs dezer dagen in eene openbare redevoering medege deeld, ten bewijze dat 's keizers gouvernement echt liberaal en democratisch gezind is. Hij voegde daarbij, dat het aantal in de jaren der dienstplichtigheid vallende jongelieden, dieniet kunnen lezen en schrijven, in Frankrijk sedert 1863 8 pCt. minder is geworden. Engeland. In de zitting van het Lagerhuis heeft de heer Gladstone aangekondigd, dat de mayor van Cork, O'Sullivan, zijne demissie heeft inge diend, en de regeeriug de O'Sullivan Disability Bill zal intrekken, maar dat de regeering voor 't oogenblik alle vervolging slechts zal verdagen, omdat 't mogelijk is, dat O'Sullivan herkozen wordt, 't Huis heeft zich hiermede vereenigd. Spanje. In antwoord op eene vraag van den heer Ochoa, heeft de minister van justitie in de Cortes verklaard, dat hij een priester heeft doen gevangen nemen, die zijne predicatie geëindigd had met den uitroepdood aan de Protestanten en aan de ketters, die voor de vrijheid van godsdienst stemmen. De discussie over den re- geeringsvorm zou waarschijnlijk heden beginnen. Amerika. De Brazilianen hebben den 3den April Ascuncion verlaten oiu Lopez aan te vallen. Men onderstelt dat hij over 9000 man en 40 kanonnen te beschikken en zich sterk geposteerd heeft. China. Volgens een telegram door de//New- York Times" ontvangen was er in China een gerucht in omloop, dat de troepen bevel had den ontvangen om tijdens de Chineesche nieuw jaarsfeesten alle vreemdelingen aan te vallen en te vermoorden. De vreemdelingen hiervan onder richt bereidden zich op tegenstand voor. De haat, dien men in China tegen de vreemdelin gen koestert, wint meer en meer veld. AMSTERDAMSCHE BRIEYEN. XX. 12 Mei 69. Waarde Redacteur, //Er is gezegd als men zijn burgerplicht goed en verstandig volbrengt, bevestigt men onzen grondwettigen stand van zaken. Tevens heeft men begrepen, dat de periodieke pers dat ver standig volbrengen van alle plichten, zoowel als het duidelijk omschrijven van alle rechten niet weinig in de hand kan werken." Aldus begint een circulaire, die ik voor mij heb lig gen en waarin het publiek tot deelneming aan een nieuw op te richten //Algemeen Dag blad van Nederland" wordt opgeroepen. Ge ziet, dat de uitgever en rondzender der cir culaire, de Firma H. Regenboog, een voor zichtig man is. Hij beroept zich in de allereerste plaats op eene autoriteit, die ongenoemd blijft en daardoor al de macht van het geheimzinnige, van het bovennatuurlijke, verkrijgt, 'sis bijna zoo goed als of hij begonnen was met: //Er staat geschreven," hetgeen natuurlijk aangevuld moet worden met //in de H. S." Ten tweede blijkt de voorzichtigheid der Firma nog daaruit dat de stelling die onder de bescherming van die geheimzinnige autoriteit geplaatst wordt, verre van gewaagd is, ja zelfs in algebraïschen vorm tot het axioma A A kan teruggebracht worden. Als men zijn burgerplicht volbrengt, dat is, als men handelt volgens de grondwet, bevestigt men onzen grondwettigen stand van zaken, m. a. w. bereikt men een der oogmerken die de grondwetgever zich ten doel gesteld heeft en handelt men dus zooals de grondwet wil dat men bandele. Men mag toch niet ver onderstellen, dat de grondwet haar eigen niet- toepassing gewild heeft! Nu kan, volgens de circulaire, de periodieke pers dat verstandig volbrengen van alle plichten in de hand werken tevens kan zij zich met vrucht onledig houden met het duidelijk omschrijven van alle rechten. Ook bij deze stellingen kunnen wij ons gerust neerleggenwij mogen vooral den wensch koes teren dat de steller der circulaire door de pe riodieke pers tot helderder inzicht gebracht worde vaa de rechten der onderscheidene staats machten dat hij bij eene volgende uitgave zal weten dat de wetgevende macht uitgeoefend wordt door den Koning en de Staten-Generaal (art. 104 Gw.) en dat dus het woord Koning in de tweede alinea geheel overbodig en slechts een plagerij voor den zetter is. Die tweede alinea luidt aldus: //Vermits nu Koning en Wetgevende magt de periodieke pers ontheven hebben van de belasting, welke zoo lange jaren op hare ontwikkeling heeft gedrukt, zal de dag bladschrijver gaarne zijne beste krachten wijden aan 't verkrijgen eener journalistiek, overeen komstig de eischen van den dag, dat is ten bate van de natie." Hoe goed van dien dag bladschrijverEn wij die ons verbeeldden, dat het ook voor de afschaffing bij den dagblad schrijver niet aan goeden wil ontbrak 1 dat het gebrek veeleer bestond in de onmogelijk heid om voor weinig geld bekwame journalisten te vinden! Wij weten het nu beter. Tot uit0. Juni zal de dagbladschrijver liefst zoo min mogelijk uitvoeren, hij zal voortdurend uit het raam kijken, of als Tommy Traddles geraam ten teekenen, of een deuntje fluiten! Eerst op 1°. Juli wordt het hem ernst op dien dag wordt bij herschapen in een St.-Mare Girardin, een Prévost Paradol, een William Russel. En al dat geschiedt, vermits de Koning en de Wetgevende macht de belasting op de drukpers hebben afgeschaft die zoolang op hare ontwik keling (niet die der wetgevende macht) heeft gedrukt! Waarlijk, waarde Redacteur, ik zou der Firma Regenboog in bedenking geven, de advertentie in het Handelsblad van 12 Mei eens in te zien, waar zich iemand aanbiedt hetzij als stylist, hetzij als co pist. Tevens merk ik daarbij op dat uit die gelijkstelling van de twee baantjes nog volstrekt geen gevolg trekking mag gehaald worden, als zouden er evenveel goede Hollandsche stylisten zijn als copisten, ofschoon zelfs deze laatsten schaarsch zijn. Yerder zal ik de circulaire niet analyseeren; alleen dient nog vermeld te worden, dat de inhoud van het Algemeen Dagblad van Neder- laud hoofdzakelijk zal bestaan in omni re scibili et quibusdam aliis. - En dit is het juist wat ik bet bedenkelijkste vind in die weel derige opkomst van nieuwe couranten. In ons klein landje kunneu wij niet zooveel groote bladen velen. Het Dagblad van 's-Gravenhage, de Nieuwe Rotterdammer, het Handelsblad, de Amsterdamsche Courant, het Vaderland zijn al zoo groot, - zij worden nog steeds grooter, eu ook na het in werking treden van de zegel- afschaffing, zal men nog moeite hebben die cou ranten met voortreffelijke materie te vullen. Slechts éene soort van groot blad zou op dit oogenblik bij ons nog kunnen worden opge richt met kans van te blijven bestaan: het zou onder de leidiug van eenige erkende knappe, eerlijke, gemoedelijke mannen een bepaalde rich ting, doch geene bepaalde partij moeten vertegen woordigen, en ik ben heilig overtuigd dat het on der een goeden redacteur zich spoedig in een on gekend aantal abonnenten zou verheugen. Uwe eischen zijn hoog, zult Ge zeggen en, onder ons gezegd, ik geloof niet zulk een blad binnen kort onder het oog te zullen krijgen. Maar laten de oprichters van nieuwe couranten in alle geval niet dit een verbetering der journa listiek noemen, dat elk rechtgeaard Nederlander zich voortaan gedurende eenige uren ondereen papieren sprei zal ter ruste leggen. De zegen der afschaffing ligt voornamelijk daarin, dat specialiteiten op eik gebied er voortaan gemak kelijker toe te krijgen zullen zijn om hunne denkbeelden mede te deelen en het publiek voor te lichten. Is het daarom noodig, dat elke courant 50 palmen of meer besla? moeten daarom twintig, dertig redactiën zich aftobben, om over alle dingen wijsheid te verkoopen? Mijn ideaal zou dit eerder zijn, dat men de bestaande groote nieuwsbladen verbeterde, in gehalte, niet in omvang, deed toenemen, dat men ze, zoo mogelijk goedkooper maakte, en voorts het resteerende van de drift tot het oprichten van periodieke geschriften bekoelde aan de uitgave van zeer goedkoope weekbladen, b. v. in het formaat van den Spectator (doch zonder prentjes) en waarin men behalve over zichten der politieke gebeurteuissen ook door bekwame specialiteiten mededeelingen en uiteen zettingen van punten van algemeen maatschap pelijk of wetenschappelijk belang liet plaatsen. Ik geloof dat langs dien weg bet beoogde doel, beschaving door lectuur, bij een grooter ge deelte van het publiek mogelijk wordt dan door het systeem, dat tot nu toe schijnt aangeno men te zullen worden. Laat dan het publiek, dat eiken dag op de hoogte der politiek moet gehouden worden, laat de handelaar, de specu lant, de sociêteitsbezoeker, enz. zich in bet lezen der monsterdagbladen vermeien, de ambachts man, die den ganschen dag gearbeid, de winke lier die twaalf of vijftien uren achter den toon bank gestaan heeft, zal liever het weekblad ter hand nemen, dat de geheele week bij hem blijft liggen, en waarin hij zich gemakkelijker t'huis vindt dan in den chaos van beurs-, handels-, eerste, laatste, ware, vermoedelijke, en on ware berichten, die hem een groot dagblad te doorwaden geeft. Alles onder verbetering I t. t. Q. N. SCHOOL-BOUW BOOMMARKT. Mijnheer de Redacteur! Kan het zijn, neem dan s. v. p. onderstaande regelen als ingezonden stuk, in Uw blad van heden op. Over het raadsbesluit, waarbij de Boommarkt als plaats voor een nieuwe school is aangewe zen, wordt van vele deskundigen slechts ééne stem, het is een stem van afkeuring, gehoord. De grond aldaar is zoo uitermate week, en de ligging voor het beoogde doel zoo uiterst

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2