PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. BU ITENLAND. INGEZONDEN. ADVERTENTIEN. Geldlecoing 1869 groot 1,000,000. Openbare Verkooping, De heer De Bosch Kemper beveelt in de urmerender Courant den heer Mr. E. H. Jacob aan de kiezers in het district Hoorn an ter verkiezing als lid der Tweede Kamer. Voor het kiesdistrict Haarlemmermeer komt, aar men verneemt, van liberale zijde de heer Ir. M. J. De Lange, advocaat te Amsterdam, ijzonder in aanmerking als candidaat voor de weede Kamer. Uit 's-Gravenhage schrijft men dd. 0 Mei het volgende: Kuim een jaar geleden erd door burg. en weth. aan den gemeente- aad het voorstel gedaan tot het verleenen van ene subsidie, aan eene school voor meer uit- ebreid lager onderwijs voor meisjes tot zestien- arigen leeftijd, waar het schoolgeld niet hooger ocht zijn dan 40 a ƒ60 'sjaars, terwijl aan ie school tevens verbonden moest zijn eene ormaalschool of klasse, tot opleiding van on er wijzeressen. Twee maanden later kwam dit voorstel in ehandeling, doch er werd toen besloten eene eslissing uit te stellen, tot nadat bekend zou den zijn gemaakt al de stukken, omtrent deze «aak gewisseld. Tot die openbaarmaking zijn burg. en weth. thans overgegaan en het blijkt uit de gewisselde brieven: 1°. dat de meerderheid der plaatselijke school- lommissie de behoefte aan de oprichting door gemeente van eene dergelijke school niet irkende; dat het verleenen van subsidie door niet wen8chelijk werd geacht; en dat de ormaallessen tot opleiding van onderwijzers en mderwijzeressen een onderwerp van staatszorg is; 2°. dat de district-schoolopziener (de heer J. De la Bassecour Caan) het daarentegen een oortreffelijk denkbeeld achtte om aan eene .er bestaande bijzondere meisjesscholen eene uime subsidie van gemeentewege toe te kennen, onder de verplichting van het heffen van geen ooger schoolgeld dan ƒ60; en van het openen an een afzonderlijken cursus tot opleiding van bewaarschoolhouderessen 3°. dat de inspecteur van het lager onder wijs in Zuid-Holland zich ten volle met het advies van den district-schoolopziener vereenigt; 4°. dat, na deze adviezen, door de plaatselijke schoolcommissie opnieuw eene vergadering is gehouden, waarbij al de leden waren opgeko- en, en waarin toen door de meerderheid (ze en tegen zes) besloten werd zich wel met het lenkbeeld eener meisjesschool te vereenigen, och opgericht door de gemeente en dus geene lubsidieering van eene bijzondere school; 5°. dat later door die commissie is voorgesteld op te richten school aanvankelijk te bereke- en voor 50—60 leerlingen, die op haar tiende jaar zullen worden toegelaten. Het onderwijs u bestaan in het lezen, schrijven en rekenen; >e beginselen der vormleer, der Nederlandsche der aardrijkskunde, der geschiedenis, het iingen; de beginselen der kennis van de Fran- foe, Engelsche en Duitsche talenhet teekenen en de handwerken voor meisjes. Het onderwijs geren, behalve door de hoofdonderwijzeres, oor minstens eene hulponderwijzeres, die de 'kte van hoofdonderwijzeres bezit, terwijl de -hoofd- of de hulponderwijzeres ook moet be zitten de akte voor de Duitsche taal, de hand- verken, en, zoo mogelijk, ook voor het teeke- nen, voorts door eene Zwitsersche of Fransche econdante voor de beginselen der Fransche aal, en een Engelsche secondante voor de be ginselen der Engelsche taal. Voorts zou aan de school verbonden zijn een vormschool tot op leiding van hoofdonderwijzeressen, hulponder- ttijzeressen en bewaarschoolhouderessen. Mocht pr subsidie aan eene bijzondere school worden verleend, dan zou die 6000 moeten bedragen; en 6°. dat de inspecteur van het lager on- Jderwijs meent, dat eene subsidie van ƒ5000 oldoende is. Meermalen ziet men landbouwkundigen, 111 landhuishoudelijke werken, in landbouw- en andere couranten of tijdschriften te velde trek ken tegen het niet alleen nutteloos, maar mees tendeels nadeelig dooden van vogelen en het verstoren, vernielen en verdelgen hunner nes ten; niet onaardig is het een voorbeeld uit de Franschen tijd aan te halenOnder de regeering van koning Lodewijk, in den voorzo mer van 1806, begonnen de Franschen, die destijds niets te doen hadden, vooral in het land van Cuyk, een oorlog tegen de vogels, zooals vinken, leeuwrikken, mu3schen, spitsbekken, merlen, lijsters enz., doch vooral tegen de in die streken zoo talrijke soort van kraaien, daar te lande roeken genaamdduizenden onschuldige slachtoffers vielen door het moordend lood, of hunne nesten werden geplunderd en vernield het ongedierte kreeg vrij hof; de gemeente Vierlingsbeek, aan welker hoofd zich eene hel derziende regeering bevond, voorzag door de massa larven of witte wormen, welke de wor telen van graskruiden en planten afknaagden, dat in het jaar 1S09 hun eene overstrooming van meikevers, zoo het kon, nog talrijker dan de sprinkhanen in Egypte, te wachten stond. Het gemeentebestuur verzocht eene premie voor het vangen en inleveren van meikevers te mo gen toekennenzulks werd goedgekeurd en men betaalde in Vierlingsbeek alléén, blijkens daarvan liggende quitantie ƒ526 4stuivers; men berekende zoo wat ruim 600 meikevers in het oud pond, en gaf 2% cent voor het pond zoodat meD berekenen kan, dat er binnen eene maand tijds minstens 1,260,000 meikevers aldaar werden gevangen en ingeleverd. Iets wat anders de vqgelen vroeger en beter hadden kunnen doeD, moest nu door de menschen zelf geschieden. Bij koninklijk besluit van/ den lOden Mei jl., zijD benoemdtot burg. van Hoogeveen Jhr. J. A. G. Van der Wijck, onder toeken ning van eervol ontslag als zoodanig te Rolde; tot burg. van Rolde A. C. J. F. Bouwmeester is aan C. Korsten, burg. van Herten, op zijn verzoek, eervol ontslag uit die betrekking ver leend is benoemd tot lid van het] college van regenten over het huis van arrest te Winscho ten Mr. B. Haitzema Viëtor, lid der Provin ciale Staten van Groningen zijnde voorts het vice-praesidium van genoemd college opgedragen aan W. G. De Cock, oudste lid van het col lege; is benoemd bij den staf van het wapen der art. tot maj. den kap. C. J. Warnsinck, van dien staf, onder-dir. in het wapen-depot te Dordrechten is de kapit. C. P. T. Pippeng- hegen, van het reg. grenadiers en jagers, op zijne aanvrage op pensioen gesteld en het be drag van dat pens. bepaald op ƒ1005 'sjaars. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 56°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 64°, te 10 uren 52'. Woensdag 's morgens te 5 uren 50°, N. O., te 8 uren 56°, 's namiddags te 12 uren 62°, te 4 uren 60°. Duitschland. De Rijksdag heeft de begroo ting van uitgaven voor den Noord-Duitschen Bond bij derde lezing vastgesteld. Daarna werd besloten om de discussie over het budget der ontvangsten uit te stellen tot na de afdoening der belasting-ontwerpen. Het postverdrag met den Kerkelijken Staat is goedgekeurd. Oostenrijk. Te Weenen heeft dezer dagen eene volksvergadering plaats gehad, waarbij meer dan 4000 personen, voor verreweg het grootste gedeelte uit de arbeidende klasse, aan wezig waren. In die bijeenkomst werd besloten tot de verklaring dat het wenschelijk wordt geacht, dat de wettige regeling van het recht van onderlinge aansluiting voor arbeiders nog in de tegenwoordige zitting van den Rijksraad worde vastgesteld. Deze verklaring was een ge volg van het bericht, dat in het Huis van afge vaardigden door de commissie tot onderzoek dezer aangelegenheid was voorgesteld, vooreerst enkel eene beslissing te nemen omtrent het beginsel der zaak, en alzoo de eigenlijke rege ling voor een onbepaalden tijd uit te stellen. Wellicht zouden de arbeiders daarmede nog tevreden zijn geweest, wanneer het tevens niet aan het licht was gekomen, dat het in de be doeling der commissie lag om het daarheen te leiden, dat het recht wel in beginsel toegekend, maar voor het overige zooveel mogelijk beperkt zou worden. De //Wiener Zeitung" publiceert het inter nationale verdrag over den telegraphischen dienst, en verder een additionneel verdrag van 12 Febr. 1869 op het Oostenrijksch-Fransche verdrag over de uitlevering van misdadigers. Spanje. In de zitting der Cortes is het amendement van den heer Garrido, om de ge- heele afschaffing der slavernij in de Grondwet op te nemen, verworpen. EENE HOLLANDSCHE SNAKEBIJ. De steen met runenteekens, die eenige weken geleden zoo het heette in Katwijk gevonden was, bevat in 't geheel vijf woorden, in plat, zelfs gemeen Hollandsch. Het eerste woord is de uitroep Ode vier overige zijn te laf en te onbeduidend dan dat het der moeite waard zou wezen ze hier mede te deelen. Bij wijze van onderteekening] staan in een hoek de letters (Runen) H. N.' H. KERN. Na eene ongesteldheid van twee dagen over leed heden Mejufvr. M. KOLIJN, Weduwe van J. CORONEL, in den ouderdom van 77 jaren. Leiden, 12 Mei 1869. J. H. CORONEL. Ie Trekking 1 Junij 1869 met Pre- mien van 150,000, ƒ30,000, ƒ5,000 enz., enz. De ondergeteekenden berichten dat de prijs dezer Obligatiën tot en met 15 Mei aanstaande bepaald blijft op f2.7O en na dien tijd we derom verhoogd zal worden voor het geval er alsdan nog voorhanden mogten zijn. GEBROEDERS VAN DER HOEK. In het Heer en-Logement aan den Burg fejiiiiiiiii te Leidenbij opbod op Zaterdag den 15den Mei 1869, bij afslag op Zaterdag den 22sten Mei 1869, telkens des avonds te half acht uur, ten overstaan van den Notaris Mr. A. J. WIJNSTROOM, te Leiden, van Een hecht, sterk en weldoortimmerd HUIS en ERF, te Leiden, aan de zuidzijde van de Haarlemmerstraat, tusschen de Vrouwesteeg en de Paardensteeg, Wijk IV, N°. 324, Kadaster Sectie H, N°. 2219, groot 88 ellen, bevattende beneden vier Kamers, Keuken, Kelder en Bin nenplaats, en boven, twee Voorkamers en eene Achterkamer, de meeste Kamers behangen en met Stookplaatsen. De Bovenkamers zijn verhuurd voor ƒ160 in het jaar. Het perceel is te aanvaarden met 1° Augus tus aanstaande en te bezichtigen Donderdag en Vrijdag voor de veiling en den afslag, van des voormiddags te elf tot des namiddags te twee uur. Nadere inlichtingen te bekomen ten kan tore van voornoemden Notaris op de Bree- destraat te Leiden, bij wien tusschen de vei ling en den afslag verhoogingen kunnen

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3