In de laatste driejaren was het aantal school gaande kinderen alhier: openb. sch. bijz. sch. totaal. 1S66 2269 1799 4068 1867 2418 1905 4323 1868 2678 1951 4629 De verhouding der schoolgaande kinderen tot de bevolking was alzoo in 1866 10.7 pCt., in 1867 bijna 11.2 pCt., in 1868 bijna 11.8 pCt. Het aantal kosteloos onderwezenen was in die jaren aldus: openb. sch. bijz. sch. 1866 763 793 1867 832 1118 1868 948 1000 De kosten van het openbaar onderwijs hebben bedragen in 1868 f 63,300.49. Aan het verslag der plaatselijke schoolcom missie ontleenen wij het volgende: //Op alle openbare scholen, zoo verklaart zij, is het onderwijs goed en zijn de vorderingen der leerlingen daaraan geëvenredigd." Terwijl in het personeel der hoofdonderwij zers en hoofdonderwijzeressen geene verande ring is gekomen, hebben er vele mutatiën in het personeel der hulponderwijzers en hulponder wijzeressen plaats gegrepen. De schoolcommissie acht het overbodig in het breede uit te weiden over het gebrekkige van het lokaal der school van mej. Renssen in ruime mate ondervonden in het verloopen jaar leerlingen en onderwijzeressen denadeelen der gebreken van het lokaal. De toestand der openbare bewaarscholen is verre van gunstig de commissie wenscht dat de nieuwe regeling zoomin mogelijk vertraging moge ondervinden. Wat de bijzondere scholen betreft, zoo zegt de commissie ten slotte, dat zij hieromtrent weinig belangrijks heeft mede te deelen. De toestand van de openbare vormschool is voortdurend gunstig te noemen. Zij telt 9 onderwijzers en éen onderwijzeres, en als leer lingen 42 hulponderwijzers, 14 hulponderwij zeressen, 30 jongens en 23 meisjes-kweekelingen. Yan de scholen voor middelbaar onderwijs, telde de burgeravondschool van het genootschap M. S. G. 5 onderwijzers en 20 leerlingen, van welke 4 na afgelegd examen het diploma van bekwaamheid ontvingen. De hoogere burgerschool telde 14 onderwij zers en 103 leerlingen. De nieuwe cursus ving aan met 100 leerlingen. De plaatselijke com missie van toezicht vermeldt in haar uitvoerig verslag weder met lof de wijze waarop direc teur en leeraren hunne werkzaamheden vervul len. Uit dit verslag blijkt dat zoowel het phy- sisch en chemisch kabinet als de leermiddelen voor de andere vakken, door aankoop en ge schenken, zijn verrijkt geworden. De Kweekschool voor Zeevaart verkeert in zeer gunstige omstandigheden: van de 125jon gens, die zich in 1868 aanmeldden, werden 73 voor 's Rijks zeedienst geschikt bevonden en 4 erlangden eene plaatsing ter koopvaardij. Onder de scholen van bijzonderen aard en strekking, worden genoemd de volkszangscholen van het Leidsch Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, waarvan de volks zangschool 331 (180 meer dan in 1867), de burgerzangschool 215 leerlingen telt, doch het Mannenkoor kwijnt (en is later opgeheven). Voorts behoort hieronder de Gymnastiekschool, waar onderwijs wordt gegeven aan leerlingen van openbare scholen, aan particulieren, en aan het personeel van bijzondere inrichtingen. Het Gymnasium heeft 12 onderwijzers en 30 leerlingen. Het aantal studenten nam toe en bedroeg op 31 December 1868 546, (lett. 61, geneesk. 92, rechten 292, godgel. 45, wis- en natuur kunde 56). Buitendien waren er nog 70 stu denten ingeschreven, die aan Athenaea studee- ren. Het aantal promotiën in 1868 bedroeg 56. De Rijksinstelling van onderwijs in taal-, land en volkenkunde telde in 1867/68 8 jongelieden voor al de lessen en 14 voor slechts enkele. Het ambtenaars-examen werd door 8 kweeke- lingen en 1 oud-kwcekeling der instelling met gunstigen, door 1 met ongunstigen uitslag af- De bibliotheek der instelling is met Javaan- sche en Maleische handschriften aanmerkelijk verrijkt. Volgens de lijsten der hoogst aangeslagenen in '8 rijks directe belastingen, waaruit de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal moe ten gekozen worden, is het bedrag der hoogste en laagste aanslagen in de verschillende pro vinciën dit jaar als volgt: Noord-Brab. n°. 1 f 4,719.01 ;n°. 135 401.40 Gelderland 1 6,053.75s; 134 481.99 Zuid-Holland 1 1S,503.085; 206 938.84 Noord-Holl. 1 6,187.98 175 847.— Zeeland. ...//I// 3,809.63s; 55 721.09 Utrecht 1 6,717.41 53 //l,026.48 Friesland. 1 8,571.55 91 787,73 Overijsel1 13,958.35s; 78 470.38 Groningen 1 1,887.30 69 548.66s Drenthe 1 729.47 31 260.45 Limburg4,544.34 71 304.41. De letterkundige afdeeling van de Konink lijke Academie van Wetenschappen heeft Maan dag eene vergadering gehouden. Na de vast stelling van het verslag der vorige vergadering verzocht de commissie, in wier handen de missive van den heer J. A. Van der Chijs gesteld was, met betrekking tot het door baar uit te bren gen verslag voor alsnog diligent verklaard te worden. Dit geschiedde, en het lid de heer Sloet van de Beele erlangde, met eene kleine veran dering in de volgorde der punten van behan deling, het woord om eene mededeeling te doen over een HS. te Nijmegen, bevattende de ge schiedenis van den Zwanenridder. Van dit HS., dat door zijn meerderen eenvoud aanspraak maakt op ouderen oorsprong, is een afschrift aan de afdeeling door den spreker aangeboden- De inleidende mededeeling en de tekst van het verhaal zullen in do Verslagen en Mededeelin- gen worden afgedrukt. Daarop volgde de mededeeling van het lid J. A. Fruin over //de Anfang en de slichte Klage um varende Have naar het oud-saksische recht." Spreker gaf eene verklaring van de //Klage um varende Have", eene actie om roe rend goed. Twee rechtsvorderingen werden ver meld: de eene, //de Anfang" genaamd, werd bij het verlies van het geding gevolgd door boete van den klager; de andere, //de slichte Klage", had bij verlies zulk eene boete niet ten gevolge. Spreker handelde over de strekking, de overeenkomst en het verschil der beide rechts vorderingen; hij vermeldde en beoordeelde de onderscheidene dienaangaande bestaande gevoe lens, en bracht zijne eigene meening in het midden, waarbij tusschen de twee actiën slechts een formeel verschil betreffende een onderge schikt punt werd erkend. Eenige vragen, tot spreker gericht door de leden Kern, Lintelo de Geer en den voorzitter, werden door hem be antwoord. De mededeeling zal bij uittreksel in de Handelingen worden opgenomen. De laatste mededeeling was die van den heer Leemanszij liep over de twee onlangs te Katwijk gevonden vloertegels met opschriften. Een dezer opschriften, in Latijnsche taal en schrift, is, volgens den spreker, zonder eenigen twijfel ge heel en al valscb, een maaksel hoogstwaar schijnlijk van den laatsten tijd. Het andere op schrift, in Runen-schrift, kwam, wegens de op gaaf van gezamenlijke vinding met het eerste, onder groote verdenking van gemeenschappe- lijken oorsprong en dus ook van onechtheid. Spreker had een nauwkeurig afschrift van het laatstgenoemde aan het bestuur van het Kon. Genootschap van Noordsche Oudheidkunde te Kopenhagen gezonden, om het oordeel van des kundigen in te winnen en zou dienaangaandt later aan de afdeeling nadere mededeeling doen. De leden Janssen, De Wal en Kern voed den aan het gesprokene nog eenige opmerkin gen toeeerstgenoemde vermeldde den vrij onbe- vredigenden uitslag zijner pogingen, om aan gaande de plaats en de omstandigheden, waar en waaronder de tegels gevonden zijn, eenige geloof verdienende inlichtingen te erlangen. Een kort verslag van het gesprokene zal in de Han delingen der vergadering worden bekend ge-I maakt. Na den afloop der op den be3chrijvingsbriei vermelde werkzaamheden berichtte de heer Lee mans, dat bij de commissie voor de overblijf selen der oude vaderlandsche kunst enz. zijn ingekomenvan den minister van binnenl. zaken aanvraag om onderzoek, meening en raad be treffende de beroemde glazen met ingebrand schilderwerk in de Groote Kerk te Gouda; van den burgemeester van Stolwijk bericht oid d trent de afgebrande kerk aldaar en een zestal der in den koorwand van die kerk ingemetselde v»® potjes; van Ds. H. W. Stork, te Windes b heim, bericht nopens zerken van het voormalige klooster van dien naam, en van Da. J. A z Snellebrand, te Twisk, een aantal glasruiten. b met ingebrand schilderwerk, uit de kerk aldaar u afkomstig. Eindelijk vestigde de heer Beets de aandacht! Cl van de leden nader op de herkomst en de be- teekenis van het woord ruwaarddoor den heer 61 M. De Vries in eene vorige vergadering in ver- bi band gebracht met het Fransche regardde D( zelfde verklaring werd reeds honderd jaren ge- 01 leden gegeven door Frans Burman in //Eenige'I aenmerkingen de Nederl. tael en verscheidene oudheden aengaende", te Utrecht in 1757 en TC nog eens in 1761 in druk verschenen. Ook deze' de opmerkingen van den heer Beets zullen in de Handelingen eene plaats erlangen. HG). ru or he Het Handelsblad bericht, dat het van va Juli af in het formaat van de //Independence Beige" zal verschijnen, ook des Zondags. De abonnementsprijs per 3 maanden zal bedragen W1 f 8 voor de stad, f 9 voor buiten. Afzonder a<* lijke nommers zullen voor 10 cents verkrijg baar zijn. Door de firma H. Regenboog te Amsterdam m< is het prospectus verzonden van een //Algemeeni ve Dagblad van Nederland". Het zal aan staat de kunde en wetenschap zijn gewijd; 30 vierkante j?° palmen oppervlakte beslaan voor 2500 abonne mentenvoor elke 2500 meer met de helfi worden vergroot; f 4.50 franco p. p. in de dri| maanden kosten. De politieke richting van blad is niet juist aangegeven. Alleen zegt he' prospectus, dat het een zelfstandig, onaf haD kelijk orgaan zal vormen. Over de opening van het hotel Berg-en-Da bij Beek zegt de Nijmeegsche Nieuwsbode bel volgende: Voor hem die in den //Nieuwsbode'! een kort verslag van het feest op Berg-en-Da f wenscht te geven, is het hoogst moeilijk inder daad een Nieuwsbode te zijn. Hij kan slecht: vertellen wat iedereen weet, want er was eer gisteren bijna geen oud vrouwtje bij haar spin- newiel of breikous gebleven. Er heerschte al gemeen in en door de stad opgewektheid. Bui ten wisselden rijtuigen van allerlei grootte en smaak elkander af; groote en kleine vrachtes werden voor het hek afgezet, dat wel alleen aan degenen die de entree betalen konden toe gang verleende, maar toch aan minder bedeel den een vrij gezicht en een vrij gehoor ver gunde. De kapel van Mohr deed haar best om allen in eene goede stemming te houden en dit gelukte, niettegenstaande de illuminatie, die dan ook buiten het programma lag, mislukte- In de zalen, onder de veranda en onder Gods blooten hemel, overal krioelde het van menscben u ;il Wi dt ie< a: ;ii iCl lei

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2