KOLONIËN. BU ITENLAND. lem, Mr. D. Everwijn, te Londen, Dr. A. Yan der Willigen, te Haarlem, Dr. G. A. Hulsebos, te Utrecht, Mr. J. P. R. Tak, te 's-Graven- hage, G. A. Yosterman van Oijen, te Aarden burg, P. Caland, te Sas-van-Gent, Mr. J. Roëll, te Utrecht, en Mr. H. Gerlings, te Haarlem. De commissie voor het eindexamen der hoogere burgerschool in de provincie Utrecht zal zitting houden te Utrecht, en ia aldus samengesteld: Yoorzitter: Dr. J. Bosscha, in specteur van het middelbaar onderwijs. Leden: Dr. M. Hoek, hoogleeraar te Utrecht; Dr. C. A. Engelbrecht, directeur der hoogere burger school te Utrecht; Dr. W. Julius, directeur der hoogere burgerschool te Gouda; Dr. C. Bellaar Spruyt, Mr. L. De Hartog en Dr. J. Hisgen, leeraren aan de hoogere burgerschool te Utrecht; J. D. Yan der Waals, leeraar aan de hoogere burgerschool te 's-GravenhageW. Yan Ravenhorst, leeraar aan de hoogere bur gerschool te Alkmaar, en J. C. G. Zeitz, leeraar aan de hoogere burgerschool te Zalt-Bommel. Uit Harlingen wordt geschreven. Dezer dagen is hier aangevoerd de ijzeren vuurtoren, te Leiden in de fabriek van den heer Schretlen vervaardigd, en thans reeds gedeeltelijk opge richt. Elk roemt de schoone en sterke inrich ting er van. De commissaris des Konings in Eries- 1 an d heeft de gemeentebesturen in die provincie verzocht tot medewerking, om alle wreedaar dige volksspelen, als katknuppelen, palingtrekken, haan- of ganssabelen enz., waar die nog be staan, te keer te gaan. Sommige gemeentebe sturen hebben daarop een artikel in gewensch- ten zin in de politieverordeningen opgenomen, waarbij die spelen verboden worden. Naar men aan de Prov. Eriesche Courant mededeelt, is dezer dagen bij het afgraven eener terp te Boxum ter diepte van o. g. 1% Ned. el onder den grond eene met lood dicht ge maakte kruik gevonden, die bij verbrijzeling bleek een stuk perkament te bevatten uit de 16de eeuw. Een zekere Thomas v. Hobma ver meldt op dat document, dat daar ter plaatse zijn //schat" is verborgen, die hij wanneer hij in den strijd die destijds in die streken moet gestreden zijn tegen de Spanjaarden, mocht sneuvelen aan den vinder toekent. Te Groningen heeft de verkiezing plaats gehad van 43 leden van het kiescollege bij de Hervormde gemeente. De strijd was warm, zoo dat 1740 stembevoegde leden opkwamen. De liberalen behielden ditmaal het veld. Het is te hopen, dat zij, die thans weder de meerderheid hebben verkregen, een gematigd gebruik zullen maken van hunne overwinning. Gisterenavond werd in de Groote Kerk te 's-Hage eene godsdienstoefening gehouden, uit sluitend bestemd tot bevestiging van den nieuw- beroepen leeraar bij de Ned. Herv. gemeente, Ds. Bryce, laatstelijk predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Alphen. Deze plechtigheid werd geleid door Ds. Lamers, die in warme bewoordingen den nieuwen leeraar en de ge meente toesprak en hem in het vertrouwen van de gemeente aanbeval. Eene talrijke schare was in het kerkgebouw vereenigd om getuige van deze plechtigheid te zijn. Aanstaanden Woensdag-avond zal de nieuwe leeraar zijn dienstwerk aanvaarden. Door Z. M. is de heer J. N. Servaas benoemd tot Nederl. consul te Saigon, voor de Eransche kolonie in Cochin-China. Z. M. de Koning-Groothertog heeft den heer R. Mijsberg, waarnemend kapitein-komman- dant der dd. schutterij te Utrecht en ridder der Eikenkroon, bevorderd tot officier dierzelfde orde. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 68°, Wind: W., des avonds te 8 uren 53°, te 10 uren 53'. Zondag 'a morgens te 5 uren 43°, Z. W., te 8 uren 56°, 's namiddags te 12 uren 64°, N. W., te 4 uren 60°, 's namiddags te 5 uren 60°, 's avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 56°, Maandag 's mor gens te 5 uren 55°, Z. O., te 8 uren 59°, 's na middags te 12 uren 60°, te 4 uren 64®, Z. W BATAVIA, 1 April. Er was geen belangrijk nieuws. In een extra-bijvoegsel der Javasche Courant wordt mededeeling gedaan van de in de statu ten van de Bataviasche Tramway-maatschappij gebrachte en door de regeering goedgekeurde wijziging, volgens welke het maatschappelijk kapitaal der onderneming gebracht is op 800,000, verdeeld in 800 aandeelen ieder van ƒ1000 en het reserve-fonds niet hooger dan tot 60,000 wordt opgevoerd. Door de regeering is dezer dagen beslist, dat de Hemelvaartsdag en de Kerstdagen, tenzij een van deze laatste op een Zondag invalt, niet aangemerkt worden als door het gouvernement erkende feestdagen. Yroeger was reeds uitge maakt, dat noch de tweede Paasch-, noch de tweede Pinksterdag tot die categorie behooren. Bij vonnis van den raad van justitie te Makassar, in het openbaar uitgesproken, is de heer W. E. S., controleur der eerste klasse bij het binnenlandsch bestuur van Celebes en on- derhoorigheden, wegens het toebrengen van slagen aan een zijner oppassers, ten gevolge waarvan deze eene ziekte en onbekwaamheid tot persoonlijken arbeid van meer dan twintig dagen heeft gehad, veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. Het gerucht circuleert te Modjokerto, dat een der inlandsche zoutverkooppakhuis- meesters dezer afdeeling zoek is en met hem ƒ8000 zilver. De commissie van liquidatie der firma Wermuth en Comp., te Samarang, kondigt aan, dat dagelijks door crediteuren beschikt kan worden over een tweede dividend ad"5 pCt. der geverifieerde schuldvorderingen. Men verneemt dat de chef der artillerie, kolonel Kellermann, van plan zou zijn zijne betrekking neder te leggen, om zijne overige levensdagen rustig door te brengen, waarop zijne werkzame en verdienstelijke loopbaan hem ruim schoots aanspraak geven. Door den gouverneur-generaal van Ned. Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel departement. Benoemd Tot lid in den raad van just, te Batavia, het lid in den raad van just, te Samarang Mr. E. Plate tot hulppr. bij de Prot. gemeente te Benkoelen, E. Kijf- tenbelt; tot schout in het distr. Singen-Kidoel, de onderschout te Samarang, P. A. Yan Yeer- sentot opz. 2de kl. bij den waters, en 's lands burg. openb. werken, de opz. 3de kl. J. H. C. Schulmaijer. Yerleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den raadsh. in het hoog ger. Mr. J. H. Coster; tevens op verzoek, eervol uit zijne betrekking ontslagen, aan het lid in den raad van just, te Soerabaya, Mr. H. B. E C. N. Baermeijer von Barienkhofen, en aan den ambtenaar op wachtgeld, Th. C. Ebeling, een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den res. der Pad. Bovenl. Mr. J. K. De Wit; aan den ass.-res. van Soemedang W. J. Pahud; aan den ing. bij den tel. dienst G. W. Ten Brummeler; aan den hoofde, bij het dep. der burg. openb. werken C. Lijnis Huffenreu- ter; aan den contr. lste kl. bij de land, ink, en cult. A. J. Spaan, en aan den contr. 2de kl. bij het binnenl. best. in de res. Palembang J. E. Loudon. OntslagenOp verzoek, eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens., de ambt. op wachtg. H. J. Kroll. Militair departement. Yerleend: Een tweej verlof naar Ned., aan den int. lste kl. van de mil. adm. T. C. J. Kroesenvoor den tijd van een jaar, buiten bezwaar van den lande, aan kii den kapit. der inf. J. D. De Bruyneen tweej. verlof naar Ned. wegens ziekte, aan den 2den 0n luit. der inf. R. E. Loomeijer. OntslagenEervol, met behoud van recht Pr op pens., de 2de luit. der inf. F. H. C. I, Schultheis. gel Marine departement. BenoemdTot baaskui- hi" per bij het marine-établ. te Onrust, de late vei kuiper bij de marine J. Mos. de Yerleend,: Een tweej. verlof naar Nederland, H wegens ziekte, aan den ambt. op wachtg. A, ee; C. Schepper. i Duitschland. Naar aanleiding van een be richt van den Noord-Duitschen consul te Cal- lao, waaruit blijkt, dat de op de Peruaansche Chincha-eilanden aanwezige voorraad van guano, op zeer weinige scheepsladingen na, is uitgeput, heeft de landbouwkundige vereeniging in de Rijnstreken er op gewezen dat men naar mid delen zal behooren om te zien, om de Zuid Amerikaansche vogelmest eerlang geheel te kun nen ontberen. De invoer in de Rijnprovincie bedraagt jaarlijks 500,000 centenaars. In vele steden, ^voornamelijk te Dusseldorp, Elberfeld en Barmen, heeft het gemeentebestuur een aan vang gemaakt met het nemen van maatregelen, om den afval enz., die thans voor een groot gedeelte wordt verwaarloosd, te gebruiken tot j aanvulling van het voortbrengend vermogen van den grond. Ook te Leipzig worden onderzoe kingen in het werk gesteld naar de wijze, waarop de enorme som, welke thans bijna on gebruikt en tot groot nadeel van de gezondheid verloren gaat, ten algemeenen nutte kan behouden worden. Zekere wetenschappelijke nasporingen te Kassei hebben het resultaat op geleverd, dat de foecale stoffen, mits op rati-1 oneele wijze behandeld, een mest opleveren, dit voor de beste guano in hoedanigheid niet be hoeft te wijken en welks geldswaarde jaarlijks voor ieder individu, dooreen genomen, 3tt thaler bedraagt. Dewijl nu de grootere steden in de Rijnprovincie te zamen 650,000 inwoners bevatten, wordt berekend, dat bijna twee mil- lioen th. 'sjaars zouden te besparen zijp; het geen nagenoeg overeenkomt met het bedrag, 't welk sedert eenigen tijd voor die provincie aan buitenlandsche meststoffen is uitgegeven. Oostenrijk. De confessionneele commissi; uit den rijksraad heeft eene motie aangenomen strekkende om de regeering te verzoeken om,i naar aanleiding van de opheffing van het con| cordaat, in de aanstaande zitting een wetsont- werp in te dienen tot verdere regeling den daardoor noodzakelijk geworden wijzigingen it de wetgeving. De commissie uit het Hëerenhui; voor het onderwijs beveelt in haar rapport d; aanneming aan van de wet tot regeling der volksschool zooals die door de kamer van afge vaardigden is goedgekeurd. Frankrijk. De //Temps" bericht, dat de heer E. Renan de candidatuur voor het wetgevend lichaam in het district Meaux et Lagny, opj aandrang van vele kiezers, heeft aangenomen Genoemd blad meent, dat deze candidatuur eet stout- en edelmoedig liberalisme en een duide lijk verklaard anti-clericalisme vertegenwoordigt Het blad zegt, dat de vrijheid van denken ia den heer Renan hare hoogste en zoo scherp mogelijk gekarakteriseerde uiting bezitten zon Spanje. In de Cortes is een amendement van den heer Orense tot vaststelling eener vol strekte individueels vrijheid met 124 tegen 5$ stemmen verworpen. De heeren Figueras Primar hebben op eene absolute vrijheid van drukpers aangedrongen. De artikelen 23 tot 27, welke betrekking hebben op de vrijheden van domicilie en in dustrie, en op de toelating tot de ptaatsambten, zijn aangenomen. LI de eei vii we pe we 1 won

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2