BUITENLAND. HANDEL. Amsterdam worden voor de Bosschenaars en Amersfoortere. De Rijnspoorweg-Maatschappij zal dus, hopeu wij, boeten voor haar hardnek kigheid, die den staat genoopt heeft voor den spoorweg 's-Bosch-Utrecht een afzonderlijk station aan te leggen. Doch ook menig bewo ner van Utrecht zal van die nieuwe lijn ge bruik maken, als de Rijnspoorweg dan ook nog voortgaat met op de geschiktste uren de kostbare sneltreinen te laten loopen, of liever de sneltreinen nog altijd duurder te laten be talen. Intusschen is de nieuwe lijn nog maar een ontwerp. Over den loop daarvan zal nog veel gestreden worden, vooral omdat éen der ontwerpen van aansluiting zeer ten nadeele der schoone plantsoenen van Utrecht zou strekken. Te Deventer doet zich het niet onaar dige feit voor, dat éen hoogleeraar aan het athenaeum 100 minder en een ander slechts f200 meer traktement geniet dan de leeraar in de gymnastiek aan de hoogere burgerschool. Volgens berichten uit Beest van Maan dag was het daar dien morgen, na de aankomst der militairen uit Leeuwarden, rustig gebleven. Op de plaats van appèl, waar reeds 's ochtends te halfzes de burgemeester van Opsterland en de koinmandaut van het detachement aanwezig waren, werd de hoofdtoegang tot de veenderijen bezet. Alleen die arbeiders werden toegelaten, die of werken öf afrekenen wilden. Het werd verboden in vereeniging van meer dan 5 per sonen op openbare wegen en voetpaden te wan delen en evenzoo om iu vereeniging van meer dan 10 personen op openbare plaatsen te blij ven staan. Nadat vele arbeiders de veenderij waren binnengekomen, werd hun naar hunne voornemens gevraagd; het eenparig antwoord was, dat zij verhooging van 10 cent per roede moesten hebben, en anders verlangden af te rekenen. Drie mede aanwezige verveeners ston den de verhooging toe, waarop door de arbei ders van dezen onmiddellijk het werk werd hervat. Door de arbeiders van de afwezige ver veeners werd nu aan dezen van een en ander per expresse kennis gegeven. Berichten van Dinsdag houden in, dat de eerstgenoemde arbeiders aan het werk zijn ge bleven, doch de anderen de veenderij hebben verlaten, zonder dat de rust is gestoord. Inmiddels hebben ook de veenarbeiders te Terwispel (waar zich een lOOOtal bevindt) den arbeid gestaakt. Uit Heidelberg wordt gemeld, dat de Badensche regeering haar verzet tegen het hou den van voorlezingen aan de universiteit aldaar door Dr. A. Pierson, heeft opgegeven; dat deze daarop eene eerste voorlezing heeft gehouden, en bij die gelegenheid door de talrijke toe hoorders met levendigen bijval is begroet. Z. M. heeft pensioen verleend aan F. Th. Smith, gewezen hoofdonderw. te Zaandijk, ten bedrage van ƒ447 'sjaars; D. B. Yan Snoeke- veld, gewezen hoofdonderw. te Rhenen, ten be drage van f 500. Z. M. heeft den met toekenning van den rang van luit.-kol. gepens. majoor der genie en sappeurs van het leger in Ned. Indië "VV. F. Versteeg, met ingang van 17 Juni 1868 alsnog bevorderd tot luit.-kol. bij voornoemd wapen, met intrekking van de hem verleende titula tuur van dien rang, doch met instandhouding overigens vau het hem, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli 1868 verleende eervol ont slag uit Zr. Ms. milit. dienst en pensioen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 60% Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 58% te 10 uren 58'. Zaterdag 's morgens te 5 uren 51% te 8 uren 01°, 's namiddags te 12 uren 69°, te 4 uren 61°, W. Oostenbijk. De kamer van afgevaardigden heeft de additionneele conventie betreffende het Oostenrijk-Engelsch handelstractaat verwerpen en de regeering gemachtigd, om eene nieuwe overeenkomst met Engeland te sluiten op den grondslag, zooals die door de finantieele com missie voor de rechten van katoenen en wollen goederen is voorgesteld. De minister van koop handel heeft zich met dit votum der kamer vereenigd en gaf de hoop op eene bevredigende regeling dezer zaak te kennen. Het wetsontwerp, den lsten dezer bij den Oostenrijkechen rijksraad ingediend, betreffende de verdere uitvoering der schuldconversie, be paalt in art. 1 het volgende De minister van financiën wordt gemachtigd om ter uitvoering van de wet van 20 Juni 1868 voor de ver schillende ter conversie bestemde categoriën der staatsschuld, een bepaalden termijn vast te stellen als den laatsten, op welken op grond der oude schuldbrieven nog eene rentebetaling zal geschieden, in dier voege, dat coupons van de oude obligatiën, welke na dien termijn ver vallen, door de staatskas niet meer betaald, noch ook bij de voldoening van belastingen in betaling genomen zullen worden. De vaststelling van den laatsten termijn van rentebetaling moet door den minister van financiën zes maan den voor het verschijnen van dien termijn in het Staatsblad, alsmede in provinciale en, naar de omstandigheden, ook in buitenlandsche bla den bekend gemaakt worden. Engeland. De leden der Londensche deba- ting-club voor doofstommen hielden dezer dagen hunne algemeene jaarlijksche vergadering. De dag bladen hiervan gewag makende, vestigen de aan dacht op deze belangwekkende inrichting, waar van tijd tot tijd gedebatteerd wordt (natuurlijk in de vingertaai) over politieke of sociale vraag stukken. De Wallis-club - zij werd aldus ge naamd ter eere van Dr. John Wallis, die zich in de 17de eeuw onledig hield met het doof stommen-onderwijs telt thans, na een drie jarig bestaan, 28 leden. Volgens een telegram uit Belfast zijn aldaar gisteren eenige wapen winkels geplunderd, en voorts eenige Fenians gearresteerd. Te Birmingham zijn, op last van de kamer van koophandel aldaar, belangrijke proeven ge nomen, om te ontdekken of slaghoedjes (per cussie-dopjes) gezamenlijk kunnen ontploffen. Verscheidene directiën van spoorwegmaatschap pijen beweren, dat het zeer gevaarlijk is deze percussie-dopjes te vervoeren, maar het is thans gebleken, dat zij niet //in massa" ontploffen. Vijftig pond percussie-dopjes werden in een gloeiende ijzeren kist geworpen, doch geene ontploffing had plaats. Zware ijzeren bouten werden van eene hoogte nedergeworpen op vaatjes en lederen pakken met slaghoedjes ge vuld, en een zak met 20,000 dezer hoedjes werd op de rails van een spoorweg gelegd, en door een locomotief overreden, maar met hetzelfde gevolg. Eindelijk werden 100,000 slaghoedjes in twee houten pakkisten gebonden tegen de //buf fers" van een locomotief, die met eene vaart van 12 mijlen in het uur tegen eenige ledige goederenwagens aanstoomde, maar geene ont ploffing of brand in het stroo van de kisten had plaats. Italië. De //Opinione" deelt mede, dat de koning het door het ministerie aangevraagde ontslag aangenomen, en Menabrea belast heeft met de samenstelling van een nieuw kabinet. {Spanje. De //Imparcial" zegt, dat de quaestie betreffende de candidaturen voor den Spaan- schen troon niet gelijktijdig met de quaestie nopens den regeeringsvorm kan behandeld wor den. Er is opnieuw sprake van het vormen van een regentschapsraad, die samengesteld zou wor den uit Serrano, Rivero en Olozaga. Prim zou de portefeuille van oorlog behouden. Rusland. Omtrent den admiraal Alexander Mentschikoff, die dezer dagen overleden is, ver neemt men het volgendeHij was 80 jaar oud en reeds in 1S05 in militairen dienst gegaan, en geat tacheerd bij hetRussische gezantschap te Weenen. Iu de veldtochten tegen Napoleon I in 1812—16 was Mentschikoff reeds adjudant van Czaar Alexander, en bereikte weldra deD rang van generaal. Na 1815 werd hij gehouden voor het hoofd der partij, die tegen Turkije Griekenland in de hand werkte, en droomde van een Russisch keizerrijk ten zuiden door de Middellandsche Zee begrensd. Als buitengewoon gezant naar den Shah van Perzië heeft hij het oosten bezocht. Aan de oor logen van 1824 nam hij een werkzaam deel en is toen zwaar verwond. Daarna is hij schout-bij- nacht geworden. In 1831 was hij wederom gou verneur van Finlandin 1836 minister van marine. Daarop, in 1853, werd Mentschikoff gezant te Konstantinopel, waar hij er in slaagde om de aanleiding te geven tot den oorlog. Daarop nam hij als gouverneur van de Krim een werkzaam deel aan den oorlog, en voor namelijk aan de verdediging van Sebastopol. Na den dood van keizer Nikolaas in 1855 werd hij ook ten gevolge eener zware ziekte van zijn post als gouverneur van de Krim ont heven. In December van dat jaar werd hem het opperbevel van Kroonstadt tijdens de bele gering opgedragen. Zijn laatste dagen heeft hij als staatsraad te Petersburg doorgebracht. Tubkije. Op de gebruikelijke receptie bij gelegenheid van het Turksche Nieuwjaar heeft de sultan eene rede gehouden, waarin hij gewag maakte van de minnelijke regeling van het geschil met Griekenland, van de herstelde rust op Caudia en van de vriendschappelijke betrek kingen der regeering met de buitenlandsche mogendheden. De sultan heeft voorts hervor mingen en invoering van bezuinigingen in de administratie toegezegd. Het Suez-kanaal is reeds, zooals de //Isthme de Suez" meldt, door 4000 Mekkagangers ge bruikt. Zij kwamen van Djedda en gingen naar Suez; zij werden in troepen van 5- a 600 man in 24 uren door de landengte tot Port-Said vervoerd, van waar zij over zee naar hun vader land terugkeerden. Men verwacht thans een tweede konvooi van 4000 pelgrims te Suez, waar zij quarantaine moeten houden. Deze duurt echter slechts acht dagen. Gedurende den tocht door het kanaal werd huu gezondheidstoestand door geneesheeren van de Egyptische regeering nauwkeurig gadegesla gen, voor zij zich naar Suez inscheepten. In Djedda en Yambo wordt elke pelgrim genees kundig onderzocht voor hij zich naar Suez mag begeven. Hetzelfde heeft plaats te Port-Said. Alzoo zijn alle mogelijke maatregelen genomen om te voorkomen, dat de pelgrims de cholera naar Europa overbrengen. Kaap de Goede Hoop. Er heeracht alhier groote opgewondenheid wegens het ontdekken van diamanten. Het stoomschip //Dane" brengt een diamant over van 47% karaat; de //Ro man" een andere van 83% karaat, wier waarde begroot wordt op 30,000 pd. st. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Deze week is in dit artikel weinig omgegaaD, de prijzen bleven echter vast; algemeen voorziet men eene verhooging in dit artikel te gemoet. Suiker. Ruwe en Gerafliuecrd. In eene vaste stem ming, doch met beperkten omgang. Thee. Vast; dc omgang bepaalde zich geheel voor da delijke behoeften. Kijst. Zeer stil, bij verlaagde prijzen. Deze week wer den verkocht 1087 balen Java per Noach II, en 1250 ba len dito per Johannes Lodcwijk. Specerijen. Zonder handel, prijzen nominaal. Vruchten. Zonder omgang. meekrap. Vast, doch met kleinen handel. Indigo. Acht kisten Java brachten bij inschrijving ferme prijzen op. Potasschen. Onveranderd. Tin. Iets vaster gestemd. Banca tot ƒ79.75 en ƒ80 gedaan.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2