BUITENLAND. Laboulaye levert keurige, geheel nieuwe be schouwingen over de strekking van Montes quieu's //Esprit des Lois" en over den invloed, dien dit schoone werk op latere wetgevingen heeft uitgeoefend. Niet minder merkwaardig, en voor iedere volgende studie onmisbaar, ia het opstel van den heer Max Wirth over de Zwitsersche en Engelsche wetgeving omtrent den arbeid van kinderen in fabrieken, ook in Nederland een aangelegen onderwerp, dat eenmaal zeker aan de orde zal worden gesteld. De ijverige redac teur, de heer Eolin Jacquemyns, heeft aan dezen arbeid eene nota toegevoegd, welke den stand der wetgeving ten aanzien van dit onderwerp in Oostenrijk, België, Frankrijk en Pruisen doet kennen. Van geheel anderen aard, maar zeker van niet miuder practised gewicht, is het opstel, door den heer Alberie Allard, Prof. te Geut gele verd over burgerlijke rechtsvordering. Dit op stel heeft des te meer gezag, omdat de schrijver deel uitmaakt van de Belgische staatscommissie tot herziening van genoemd wetboek. Een arti kel van den Edinburgscheu advocaat Kirkpa- trick over het Schotsche recht besluit de eerste afdeeling, aan de legislation comparée gewijd. De tweede afdeeling (internationaal recht) wordt geopend door het tweede gedeelte van het opstel van den heer Kolin-Jacquemyns, //over de beoefening van vergelijkende wetgeving en van internationaal recht." Ook dit opstel is wederom met groot talent geschreven. Een waardig tegenhanger van dit opstel is het stuk van den heer Laurent, Prof. te Gent //Blootlegging en critiek der algemeene begin selen omtrent het reëel en personeel statuut volgens het- Fransche recht." Ook voor Neder- landsche rechtsgeleerden een onderwerp, van onmiskenbare waarde. Nadat de vraagwelke rechtsmiddelen zijn aan te wenden tegen staten, die hunne schul den niet betalen op scherpzinnige wijze door den Parijschen advocaat Paul Jozon is opgelost, behandelt de heer Rolin-Jacquemyns de juridieke zijde van het nog niet geëindigd Fransch-Belgisch geschil. Dit opstel heeft geheel het belang der actualiteit voor zicb. Wij drukken de hoop uit dat dit tijdschrift moge voortgaan zulke uitmuntende artikelen te leveren. Te Rotterdam zou Dinsdag 11. de Bel gische spoorboot van halfeen juist afvaren, toen een inspecteur van politie nog even een bezoek kwam brengen in de groote kajuit, waar hij twee welgekleede jongenheertjes, na eenige woor den met hen gewisseld te hebben, in arrest nam. Naar men verneemt, waren de beide jon gelieden bedienden van een effectenkantoor te Amsterdam, die op het idee gekomen waren, om met geld van hunnen patroon eene buiten- landsche reis te doen. Nog dienzelfden dag zijn beiden onder politie-geleide naar Amsterdam over gebracht. Te Amsterdam liet zich Zaterdag ochtend omitreeks 10 uren een vreeselijke knal aan 's rijke werf hooren, die de glasruiten ver brijzelde en de gebouwen deed sidderenhet was de aankondiging van een jammerlijk onheil. Een torpedo, welke in de koperslagerij hersteld moest worden, ontbrandde en barstte los bij de soldeering eener buis, vele werklieden kregen daardoor min of meer belangrijke won den, waarvan éea doodelyk en twee zorgwek kend. Men schrijft de ontploffing toe aan een gedeelte der lading, die in de torpedo nog schijnt achtergebleven te zijn na het ontladen. De ge neeskundige dienst was spoedig op de plaats des onheils aanwezig. De zwaarst gewonde is naar het gasthuis gebracht. Te Puttershoek is Vrijdag-avond om streeks 10 uren brand ontstaan, die door den feilen noordenwind aangeblazen, een hevig aan zien had, doch door spoedig aangebrachte hulp der brandspuiten weldra bedwongen werd. Huis en inboedel waren tegen brandschade ver zekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Uit Vlissingen schrijft men dd. 30 April: Gisterenavond kwamen alhier aan drie kompagnieën van het 2de bat. 3de reg. inf. uit Bergen-op-Zoom, welk bat. ter voorkoming van vernieuwde, doch ongedachte verstoring der rust door de kanaalarbeiders, ter versterking van het garnizoen herwaarts was gezonden. De twee andere komp. van dat bat. met den staf zijn dadelijk met hetzelfde doel naar Veere ge marcheerd. In den loop van den dag werden nog hier verwacht de staf en twee komp. van het 3de bat. uit Neuzen. Daarentegen hebben hedenmorgen te 4 uren de beide komp. van het 4de bat. hunne primitieve bestemming naar Bergen-op-Zoom gevolgd. Op verzoek van den heer commissaris des Konings in dit gewest zijn insgelijks ter beschikking gesteld een 25tal bereden marechaussees, die bereids zijn aange komen. Hoewel overal volmaakte rust heeracht, schijnt men evenwel nog eenige vrees te koes teren voor den betaaldag op morgen, daar vele arbeiders, die voor het vertrek der Belgen voor minder geld dan vroeger werkten, nu hun pri mitief loon terug verlangen. Zeker is het, dat er alle maatregelen getroffen zijn, om elke be weging zoo niet te voorkomen althans dadelijk met kracht te onderdrukkeu. Zoo even verneem ik nog, dat eerlang een detachement van 50 huzaren hier zal worden gestationneerd, daar de komst van vreemde arbei ders als noodzakelijk voor den richtigen en spoedigen loop der werken wordt beschouwd, en men hunne terugkomst zal aanmoedigen door een vertoon van kracht, waarin zij vol doende reden van bescherming zullen vinden. Te Benschop brandde in den nacht van Woensdag op Donderdag 11. eene boeren hofstede af, bewoond door Antonie Verburg. De inboedel is grootendeels gered. Het gebouw was voor eene zeer lage som verzekerd. De oorzaak is niet bekend. Te Muiderberg is Zaterdag het stof felijk overschot ter aarde besteld van den ook hier voor de Luth. gem. zoo vaak als predikant opgetreden Prof. Domela Nieuwenhuis. Bij het graf werden toespraken gehouden door Prof. A. D. Loman, Ds. C. Kerbert, Ds. Stuart en de heeren Suringar en Poolman, die allen hulde brachten aan de verdiensten van den overledene, welke gedurende 23 jaren ten zegen van zoo- velen het hoogleeraarsambt had waargenomen. Sommige der sprekers herinnerden nog aan de laatste evangelie-verkondiging van den ontsla pene: //den engelen gelijk," welke op zijne hoor ders toen blijkbaar zulk eea diepen indruk maakte. De oudste zoou van den overledene dankte uit naam der familie voor de vele be wijzen van belangstelling. Dinsdag, Woensdag en Donderdag aanstaande geene audientiën bij den minister van financiën, koloniën en oorlog. Heden heeft in het lokaal op den Fluweelen Burgwal te 's-Hage, het vergelijkend onderzoek een aanvang genomen omtrent de personen, die verzocht hebben als leorling-telegraphist in aanmerking te komen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des namiddags te 5 uren 52% Wind: N., des avonds te 8 uren 46°, te 10, uren 44°. Zondag 's morgens te 5 uren 44°, N. W., te 8 uren 46°, 's namiddags te 12 uren 54°, te 4 uren 54°, 's namiddags te 5 uren 52°, 's avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 44°. Maandag 's morgens te 5 uren 44°, Z. O., te 8 uren 49°, 's namiddags te 12 uren 56°, te 4 uren 54°, N. Belgie. De //Moniteur" deelt het protocol mede betreffende de Fransch-Belgische spoor weg quaestie. Het is den 27sten April te Par geteekend tusschen de heeren Lavalette en Frè- Orban. Laatstgenoemde zegt, dat ofschoon de Belgisc' regeering het oorspronkelijke tractaat niet he- kunneu goedkeuren, zij bezield is met d; levendigen wensch om de meest vriendschappj lyke verstandhouding te handhaven met Fran rijk en om het handelsverkeer tusschen Belg Frankrijk en Nederland te bevorderen. De B;1 gische regeering heeft voorgesteld, dat dir treinen zullen worden georganiseerd voor transito-vervoer en den localen dienst. De heer Lavalette gelooft, dat de gunst' oplossing niet gelegen is in de goedkeuring oorspronkelijke overeenkomsten, maar in nieu tractaten, waarbij de exploitatie van de Gro Luxemburgsche en Luik-Limburgsche spoorw lijnen geheel of gedeeltelijk aan de Fran' Oostelijke spoorweg-maatschappij overgelat wordt, onder de controle van het Belgis gouvernement. Intusschen heeft de heer La lette verklaard, dat de keizerlijke regeering, de meest hartelijke en welwillende gevoel jegens België koestert, alleen de economise: belangen op billijke wijze wenscht te bevori ren en zich dus verbindt om te laten ond- zoeken, of het Belgische voorstel aan dat d beantwoordt. De heeren Frère en Lavalette zijn mitsdi overeengekomen om eene gemengde co rami te benoemen, samengesteld uit 6 leden, die b: nen vijftien dagen na de dagteekening van 1 tegenwoordig protocol moeten benoemd zijn. (Reeds gisteren kortelijk door ons ouder telegraphische berichteu opgenomen). Frankrijk. Bij de discussiën over de grootiug in den Senaat heeft Vrijdag de h. Lavalette, den heer De Ségur beantwoorden! gezegd, dat Frankrijk geen besluit geuoruj heeft betrekkelijk de ontruiming van Ro Eerst wanneer de veiligheid verzekerd schij zal Frankrijk er aan denken Rome te v laten. Engeland. In de zitting van het Lagerhui heeft de heer Graves de regeering gëïnterpc leerd over de wanordelijkheden in Ierland. Vol gens hem is de landquaestie de oorzaak vs het kwaad. Lord Stanley laakte de invrijhe stelling der Fenians. De heer Hardy drong op aan dat de mayor van Cork zou wordi afgezet. De heer Chichester Forteacue gaf antwoord dat het gouvernement den toesta van Ierland in overweging neemt. Volgens de //Morniug-Post" zou de co modore van het eskader in de West-Indiën Havanua het verlangen bekend gemaakt he ben, dat het in de binnenwateren genotn Amerikaansche schip Lowell vrijgelaten wort Spanje. In de Cortes is het amendeme door den heer Cruzocha, strekkende om g vrijheid van godsdienst toe te laten, verworpe De amendementen zijn verworpen, in wel verlangd werd, dat het uitvoerend gezag z ophouden de prelaten te benoemen, en dat prelaten eene zuiver geestelijke jurisdictie zc den blijven bezitten. Een telegram meldt, Grant bevestigd heeft, dat de Vereenigde Stat van Noord-Amerika er van afzien om in zaken van Cuba te intervenieeren. De minister van justitie heeft in de Cor verklaard, dat de Cariisten en Isabellisten n ophouden samen te spannen om een burg oorlog uit te lokken, maar de regeering krachtdadig handelen. Zij heeft evenwel g« buitengewone volmacht noodig. Op de troo der troepen en der vrijwilligers kan men rek nen. Ook zeide de minister dat eene ben Cariisten in Asturië uiteengejaagd is. De minister van financiën heeft de overle ging beloofd van het contract betrekkelijk met eenige buitenlandsche huizen gesloten 1 ning. Hij logenstraft het gerucht dat de do de vorige regeeringen tot onderpand gegeve: schuldbrieven aan de markt gebracht waren

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2