JN°. 2831. Dinsdag A 18 4 Mei. BINNENLAND. LEIDSCH r DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3-85. Afzonderlijke Nommers0-10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten Yan 1-4 regels/0.90iedere regel meer0.15. LEIDEN, 2 Mei. De Commissaris des Konings in Zuid-Holland heeft goedgevonden te bepalen, dat de eind examens der hoogere burgerscholen voor de provincie Zuid-Holland zullen worden gehouden te Leiden en te benoemen tot lid en voorzit ter Dr. D. De Loos, directeur der hoogere burgerschool alhier, en tot leden de heeren J. H. Van Sillevuldt, directeur, en F. S. Gomrn, leeraar aan de hoogere burgerschool te 's-Gra- venhage; J. P. A. Francis, directeur, en Mr. E. E. Van Raalte, leeraar aan de hoogere bur gerschool te Rotterdam; J. Van Loghem, leeraar aan de hoogere burgerschool alhier; H. L. De Vries, leeraar aau de hoogere burgerschool te Dordrecht; Dr. A. Bresser Jr. en J. Klein, leeraren aan de hoogere burgerschool te Delft; H. W. F. Bonte, leeraar aau de rijks hoogere burgerschool te Gouda, en P. J. U. Baudet, leeraar aan de rijks hoogere burger school te Utrecht. Het voorloopig bestuur der alhier op te rich ten //Harmonie" heeft hen, die zich reeds vroe ger tot het aanvaarden van het lidmaatschap hebben bereid verklaard, reeds opgeroepen tot het bijwonen eener vergadering. Wij weten niet wat in deze vergadering zal worden behandeld, maar wij hopen dat, na de on gunstige beslissing van den gemeenteraad, het bestuur middelen zal hebben gevonden om op de eene of andere wijze het door zoo velen gewenschte plan te verwezenlijken, en wij twij felen geenszins of zij die de vroegere plan nen van het bestuur hebben ondersteund, zul len daarto» ook nu krachtig blijven medewer ken. Het is te voorzien dat deze bijeenkomst druk zal worden bezocht en wij hopen on zen lezers van het behandelde later verslag te geven. Van harmonie gesproken. Het schijnt tus- schen de orthodoxen in het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier, met betrekking tot het aanstaande beroep van een predikant, ook al niet alles couleur de rose te zijn. Naar men ons mededeelt, zijn de zoogenaamd gematigden onder hen, zeer voor den Utrecht- schen predikant Kuyper, terwijl daarentegen de ultra's al hun best doen om den, om zijne verdraagzaamheid zoo zeer bekenden, Har- derwijkschen d o m i n Beman Brouwer hier te krijgen. Hoewel er in den laat9ten tijd proeven te over van onverdraagzaamheid in de gemeente gegeven zijn, zouden wij nu haast wenschen dat de ultra's ditmaal hun zin kregenwellicht zou de tegenwoordigheid van een do miné als Brouwer, waaromtrent zijn vroegeren ambtge- floot Ds. Molenaar zeker de beste informatiën zal kunnen geven, een probaat-middel zijn om de oogen van velen, die nu nog bekrompen genoeg zijn om aan anderer overtuiging geen recht van bestaan in de gemeente te gunnen, eindelijk eens te doen opengaan. Wij zien daarom ditmaal de door het kiescollege uit te brengen keuze met belangstelling te gemoet. Naar wij vernemen wordt er van liberale zijde ernstig aan gedacht, om bij de ophanden zijnde verkiezingen voor de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal in plaats van het aftredend lid den heer P. H. baron Taets van Amerongen tot candidaat te stellen den heer G. G. Snellen, hoofd-ingeland van Rijnland en lid van het bestuur der Leidsche afdeeling van de Holl. Maatschappij van Nijverheid. Wij gelooven dat deze naam bij velen hoogst welkom zal zijn; Snellen heeft zich toch in de verschillende betrekkingen die hij hier bekleedt niet alleen als een liberaal, kun dig en zelfstandig man doen kennen, maar is bovendien door zijne betrekkingen tot den landbouw, ook op het platteland gunstig be kend, zoodat zijne candidatuur eventueel veel kans van slagen zou hebben. In de afgeloopen week is te Noordwijk de eerste bloembollen-veiling ronder Directeur ge houden, en zoo is dan het gevolg der vergade ringen van Flora niet uitgebleven. De kooplust was werkzaam en alles liep in de beste orde af. Noordwijk heeft bij het woord de daad gevoegd, en wij verheugen ons hierin zeervan daar was het nieuwe idéé uitgegaan en nu heeft het met geestkracht getoond dat het geene in de practijk onuitvoerbare utopiën, voorstond. Waar een vaste wil aan een goede zaak zijne krachten wijdt, daar kan wat tot stand komen. Mocht Noordwijk den strijd voor den vooruitgang ook op industrieel gebied nog eenigen tijd vol kunnen houden dan wacht het in 't eind de overwinning. Te Rotterdam vierde de heer H. Scholten Zaterdag zijn gouden feest als hoofdonderwijzer der openbare armenschool aldaar. De N. Rott. Courant geeft daarvan een uitvoerig verslag, te uitvoerig echter om door ons te worden overgenomen. Wij meenen er echter de aan dacht van alle belangstellenden in het onder wijs op te moeten vestigen, om de wijze waarop door de stedelijke en andere autoriteiten die dag met den 78jarigen, maar nog krachtigen grijsaard is herdacht, en gelooven niet te veel te zeggen als wij daarin een navolgenswaardig voorbeeld voor de verschillende autoriteiten onzer gemeente hebben opgemerkt. Geen der drie ingezonden Latijnsche dicht stukken, ter mededinging naar bet Hoeuffti- aansch-legaat, zijn der bekroning waardig ge keurd. Het eerste bezat reinig poëtische waarde, het tweede was onverstaanbaar, terwijl het derde wel eenige goede verzen bevatte, maar over het geheel beneden zijn onderwerp bleef. Wie voor dit jaar aan de mededinging wil deelnemen, moet zijn werk voor 1 Januari 1870 inleveren bij Prof. J. C. G. Boot. Als tegenhanger van dit bericht dient het volgende uit den Spectator; deze toch gaat in zijn nummer van 11. Zaterdag voort, Prof. Boot bij 't lijf te nemen over zijne randschriften op de //medailles van trouwen dienst, die zich twee ex-ministers door hunne politieke vrienden heb ben laten uitreiken"'. Behalve dat de polemiek hierover, in het //pluksel", met genoemden pro fessor wordt voortgezet, is bij dit nummer eene plaat gevoegd voorstellende eene vergadering der Koninklijke Academie van Wetenschappen, afdeeling Letterkunde, waarin, terwijl de leden gezeten zijn, de Geest van Hoeufftbin- nenzweeft. Het onderschrift ter verklaring er van luidt aldus://Gewone vergadering, gehouden den 12den April 1869. Na lezing en goedkeuring der notu- leu, zweeft binnen de Geest van Hoeufft die het woord vraagt en spreekt ////Edele zeergeleerde heeren, als insteller van het legaat, waarmede ik den zin onzer va deren voor de Latijnsche letteren heb be willen levend honden, smeeke, ja vrage ik met den meesten nadruk van uwe vergadering, dat de zelve nu voortaan Prof. Boot, die zich op eene door mij zeer afgekeurde wijze afgeeft mot het maken van Latijnsche randschriften, verhindere deel te nemen aan de beoordeeling der Latijn sche prijsvaarzen van straks gemeld legaat."" //Exit geest. //De vergadering is onthutst. //De secretaris vergeet het verzoek in het pro ces-verbaal op te nemen." Omtrent het bericht door de dagbladen en tijdschriften als om strijd medegedeeld, dat er een wonderwerk in Amerika was ontdekt, en wel een natuurlijke gang onder den Mississippi nabij St.-Louis, versierd met beeldhouwwerk dat een ethiopiesch karakter scheen te dragen, deelt de Spectator mede: //Men schrijft thans aan het Athenaeum dat deze geheele ontdekking een hoax is. De New-Yorksche berichtgever van dat tijdschrift zegt: dat de mededeeling slechts eene herhaling is van de onwaarheid, weinige jaren geleden opgedischt, betreffende kunstig uitgebeitelde grotten, die men ter zelfder plaatse zou hebben ontdekt, doch die bleken gansch en al herschenschimmig te De tweede aflevering van de //Revue de droit international et législation comparée", onder redactie van Prof. Asser te Amsterdam, den beroemden Gentschen advocaat Rolin-Jacque- myns en den even gunstig bekenden Londen- schen barrister-at-law Westlake, is dezer dagen in bet licht verschenen. Eene breede lijst van medewerkers, vooral uit België en Nederland, is aan deze aflevering toegevoegd. Over het tijd schrift zelf behoeven wij niet meer te spreken zijne nattige en heilzame strekking is vroeger aangewezen, en er kan geen verschil bestaan over de wenschelijkheid om de ware rechtsbe ginselen in alle beschaafde landen te doen door dringen en verspreiden. De aflevering wordt geopend met een naam, die in Nederland goeden klank heeft. De uit stekende publicist en rechtsgeleerde Edouard

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1