Het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Graven- hage verschijnt heden in het formaat van het //Vaderland": het is zelfs nog iets grooter. Er bestaat nu natuurlijk alléén wat den vorm betreft eene zeer groote overeenkomst tus- schen deze bladen. De Amst. Courant deelt mede, dat men zich naar alle waarschijnlijkheid niet al te ongerust over het Oost-Indische telegram behoeft te maken. De telegrammen van denzelfden datum aan de Ned. Handelmaatschappij maken met geen enkel woord melding van ongeregeldheden. Het blad meent dus dat men hier te denken heeft aan een risee onder Chinezen. De Eerste Kamer heeft gisterenavond hare werkzaamheden hervat. Verschillende wetsont werpen, door de Tweede Kamer aangenomen, zijn ontvangen en naar de atdeelingen ver zonden. Het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland heelt heden uitspraak gedaan in de zaak van Jonas Melbado, oud 44 jaar, van beroep venter in garen en band, laatst woonachtig te Rot terdam. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde feiten, waarvan hij, met betrekking tot het bekende oproer te Rotterdam, beschuldigd was, en hem veroordeeld tot een confinement in een tuchthuis voor den tijd van 6 jaar, met bevel van aanplakking van dit arrest te 's-Gravenhage en te Rotterdam. De Staats-Courant bevat het verslag der com missie, in 1869 belast met het afnemen der geneeskundige examens, volgens art. 5 der wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n°. 59). Uit Harlingen schrijft men dd. 27 April het volgende: Het verheugt ons te kun nen melden, dat onzen stadgenoot, den heer J. F. Jansen, de hooge eer is te beurt geval len, namens Z. M. den Koning en Z. K. H, Prins Frederik, brieven van dankbetuiging te ontvangen, in antwoord op de toezending van zijne laatst uitgekomen brochure: //Het open baar onderwijs in Nederland is godsdienstig,, en nationaal." Met blijdschap maken wij van dit koninklijk blijk van ingenomenheid melding, juist in onze dagen, nu van alle zijden weder zoo storm wordt geloopen op eene wet, van welker hand having de toekomst van ons vaderland grooten- deels afhangt. Naar het Handelsblad meldt, zijn de scheeps timmerwerven te Amsterdam Woensdag en ook Donderdag-ochtend op den gewonen tijd (vijf uren) voor de werklieden geopend geworden, waaruit blijkt dat de scheepsbouwmeesters ge negen blijven de werklieden ten allen tijde, weder op den gewonen voet in dienst te ne men. Enkelen hebben zich op de gewone werk uren vertoond en zijn toegelaten. De overigen wenschen wel terug te komen, mits de werktijd om zes uren beginne. Men meent dat er onder de wegbhj venden zijn, die wel het werk zouden wenschen te hervatten, maar dit niet doen uit vrees voor anderen. Deze vrees intusschen Bchynt ongegrond te zijn, in zoover tot heden de lieden zich rustig gedroegen en er derhalve geene aanleiding bestaat voor het vermoeden, dat zij, die uit overtuiging het werk verlieten, dwang zouden willen uitoefenen op de overtui ging van anderen, hetgeen zij trouwenB niet zouden kunnen doen, zonder de wet te over treden. De aannemers van de werken op Walcheren verzoeken ons te melden, zoo schrijft het //Va derland," dat de Belgische werklieden niet voor minder loon hebben gearbeid en met de Hol landers gezamenlijk opwerkten. De oorzaak van de ongeregeldheden zou, volgens hen, gezocht moeten worden in de jaloezie der Hollanders, die door de verdrijving van de Belgen meester van het werk wilden blijven en daarvoor hoo- ger loon bedingen. Bij Veere en Arnemuiden, waar ongeveer 1400 polderjongens werkten, zijn de Belgen door overmacht aan het wijken gebracht en zelfs mishandeld; bij gebrek aan garnizoen in die plaatsen, kon er niet spoedig genoeg hulp geboden worden. Hetzelfde blad deelt het volgende bericht uit Antwerpen medeIn de omliggende polders hebben eenige Belgische werklieden wraak wil len nemen over het onrecht hun te Middelburg aangedaan, op de aldaar dienende Hollandsche jongens; te Beirendrecht is o. a. een boeren knecht vreeselijk mishandeld. Het //Handels blad van Antwerpen" klaagt, dat de politie afwezig was en geeft zijne verontwaardiging te kennen over de laagheid om de jongens te doen boeten voor een misdrijf, waaraan zij part noch deel hebben. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 119 tot 131 volwassen personen en van 57 tot 65 kinderen. Men verneemt dat eerlang voor het Pro vinciaal gerechtshof in Zuid-Holland zullen terecht staan acht personen, vervolgd ter zake van de ongeregeldheden, die in den nacht van 31 October jl., voor of in den omtrek van het Raadhuis te Rotterdam (op de Kaasmarkt) hebben plaats gehad, en waaronder zich bevindt de persooD, beschuldigd van poging tot brand stichting. Z. M. heeft benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren J. Velt ma tot pred. bij de Luthersche gemeente op Cura9ao, J. P. Englert, thans pred. bij de Herv. gem. te Kuinre (Ovenjsel); tot pred. bij de Herv. gem. in het district Nickerie (kolonie Suriname): W. F. H. Laret, pred. op bet eiland Bonaire, thans met verlof hier te landetot hulp voor de voorbereidende werkzaamheden van de rijks commissie, bij besluit van 17 October 1868, n°. 40, ingesteld, benoemd tot 2den seer. G. H. Van Soest. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des namiddags te 5 uren 52ö, Wind: N., des avonds te 8 uren 48°, te 10, uren 46°. Zaterdag 's morgens te 5 uren 44°, N. O., te 8 uren 48°, 's namiddags( te 12 uren 54°, te 4 uren 54°. BUITENLAND. Belgie. De heer Frère-Orban heeft gisteren in de kamer van afgevaardigden op eene inter pellatie van den heer Dumortier geantwoord, dat heden het protocol der onderhandelingen in de officieele organen van Frankrijk en België zou worden medegedeeld, om den staat dier onderhandelingen te constateeren. De welvoeg lijkheid gedoogde niet op die openbaarmaking vooruit te loopen. Al wat hij kon zeggen, was dat de onderhandelingen eene voor de beide landen bevredigende phase zijn ingetreden en dat de wederzijdsche betrekkingen van den meest sympathetischen en vriendschappelijken aard zijn. De heer Dumortier zeide, dat de openbaarma king van het protocol de regeering niet zal beletten om ten aanzien van den loop der onderhandelingen alle toelichtingen te geven, die de natie verlangt. De heer Frère-Orban antwoordde hierop, dat de kamer, wanneer zij met het protocol bekend zal zijn, zal kunnen oordeelen over de opportuniteit om aangaande de quaestie in discussie te treden. Oostenrijk. De staat van beleg in Praag is opgeheven. Vanwege de autoriteit is een be roep gedaan op het gezond verstand der bevol king, om nu ook voortaan alle rustverstoringen te vermijden. Frankrijk. Te Orleans is men ijverig bezig met het maken van toebereidselen tot viering van den 341sten verjaardag (8 Mei) van het ontzet der stad door Jeanne d'Arc. De bisschop pen van Epinal, Reims en Rouaan zullen daarbij tegenwoordig zijn. Mgr. Dupanloup zal aan het einde van de feestelijkheden mededee- len, dat hij aan den paus de canonisatie der jonkvrouw heeft voorgesteld. Het protocol betreffende het Fransch-Bel- gische incident zou heden in de Fransche es Belgische officieele organen worden medegedeeld De //Public" logenstraft het gerucht, da: de Fransche regeering in Mexico langs diplo matieken weg een stap van staatkundigen o finantieelen aard heeft gedaan. Volgens de //France" zou de heer Benedett heden of morgen naar zijn diplomatieken pos te Berlijn terugkeeren. Volgens berichten uit Madrid, kan men stel lig eene scheuring in het Spaansche kabine; te gemoet zien. Spanje. Bij decreet is goedgekeurd het slui ten van eene leening van 8 millioen pesos, mei een bankiershuis in Havana tevens is goedge keurd om verschillende rechten voor in- en uit voer te heffen. Italië. De senaat heeft zonder discussie he; voorloopig budget aangenomen. De heer Menabrea heeft gisterenochtend een; commissie van handelaars uit Livorno ontvan gen, die hem eene memorie overhandigden, waaric geprotesteerd wordt tegen de unificatie der Tuneesche schuld. Rusland. Tusschen Petersburg en Kroon- stadt is eene stoombootvaart geopend. De tus schen Bornholm en Libau neergelaten telegraaf kabel is ten gevolge van den heftigen store op 28 April gebroken. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Koffie. Verkeerde deze week in eene zee.j flauwe stemming. Uit de eerste hand werde'l afgedaan 500 balen Java per Garibaldi, tot ge heimen prijs. Suiker. Ruwe en Geraffineerd. De markt blijft steeds in eene kalme stemming verkeeren Partijen uit de eerste hand werden niet afge daan; de omzet bepaalde zich bij eenige verkoo l pen in de tweede hand. Thee. In eene zeer goede stemming, lh 531/4 en 384/12 kisten gemerkt Moustain Asb, opgehouden in veiling 3 Maart en herveild 29 dezer, vonden grif koopers; de Congo van 9: tot 134 ets., de Souchon van 141 tot 150 ets en de Pecco van 216 tot 229 ets.; overigen: was de omgang gering. Rijst. Zonder verandering in de prijzen de: gepelde soorten. Van ongepeld werden verkocb 2660 balen Java pr. Noacb II tot geheimen prijs Specerijen en Vruchten. Zonder handel Katoen. In lustelooze stemming met eenig; omzettingen tot iets verlaagde prijzen. Wol. Zonder omzettingen. Aangevoerd wer den 106 balen Kaapwol, directe invoer via Londen Reekrap. Stil en alleen eenige vraag nas' puike soorten. Indigo. Vast. 8 kisten Java bedongen vo uit naar vorige prijzen. Potasschen. Tot 15 is Petersburger ge daan en te koop. Tin. Verlaagd tot 78.50, waartoe echte: weder groote afdoeningen plaats vonden. Petroieum. Met kleine omzettingen to ƒ26, 25.25 voor dagelijksche behoeften. Of termijnen minder kooplust. Oliën. Raapolie cont. 39.50; Mei 39.25; Dec. 41.50. Lijnolie cont. 34.75 Mei 34.50; Dec. ƒ36.50. Patentolie cont. ƒ11 ƒ43.50; Mei ƒ43.50; Naj. 46. Granen. Deze week zeer flauw. Bij afzec ding dezes echter, op het schrale weder, ie beter gestemd. Meel. 1ste qual. ƒ,15.25, 15.75; 2de quai ƒ13; 3de qual. 10, 10.75Keizersmeel 21, 21

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2