Professor B. HASERT I uilen zij slechts door de rechtbanken of den 'acadeinischen raad kunnen ontslagen worden. De minister van financiën heeft in de ortes, in antwoord op eene interpellatie, me egedeeld, dat aan de Spaansche leening in het uitenland veel deelneming is te beurt geval len. De betaling der coupon van Juli is ver- ekerd. De unificatie der schuld zal mogelijk yn zoodra de finantieele toestand gunstiger is. De minister van justitie heeft het ontwerp 'voorgelezen tot amnestie ter zake van het ge beurde in Andaluzië. Twee amendementen tot handhaving der gods- ïenstige eenheid in Spanje zijn verworpen. INGEZONDEN. In uwe Courant van 28 dezer is opgenomen een schrijven uit Katwijk omtrent het eerste optreden der dienstdoende schutterij aldaar. Dat Ivisschers en varensgezellen, even als andere inge zetenen, aan de oefeningen deelnemen, zal wel iemand verwonderen dan den inzender van het edoelde berichten hoe de aardigheid van de konijnenjacht daarbij te pas komt, moge 'eder beoordeelen, die de uitoefening van een opgelegden burgerplicht op de rechte waarde weet te schatten. DIXI. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. XIX. 27 April 69. Waarde Kedacteur, Het pronkstuk van Amsterdamsche bedacht zaamheid, de behandeling der spoorwegverbin ding in den gemeenteraad, dreigt opnieuw de attentie van onze uitverkorenen bezig te zullen houden. Voor een week of wat, Ge herinnert het U, deden de HH. Holtzmann c. s. in den raad een voorstel strekkende om bij de Tweede Kamer aan te dringen, dat het ontwerp-Fock niet behandeld zou worden, dan na de uitbren- ging van het rapport der commissie, welke de raad ten fine van advies had benoemd. A pos teriori beschouwd hadden de voorstellers niet noodig gehad zich met hun adres zoo te haas ten want het bedoelde wetsontwerp was tijdens de hervatting der werkzaamheden na Paschen, nog N°. 30 op de lijst der ingediende ontwerpen, en ziet, het rapport der commis sie van onderzoek is er al. Nu het voor stel werd verworpen en men mocht de verwach ting koesteren dat althans van Amsterdamschen kant der regeering geen belemmeringen meer in den weg gelegd zouden worden. Maar wie bad het ooit gedacht! Maanden voordat men het had mogen verwachten, dient de commissie haar rapport in. Dat zij haar werk met zooveel voortvarendheid verrichtte zal niemand haar kwalijk nemen, en kan niemand verwonderen. Het onverwacht overlijden van een der leden, den Hoofd-ingeoieur A. Caland, prikkelde haar natuurlijk tot grooten ijver aan, door de daarin erkenbare vermaning aan het voorbijgaande der aardsche toestandenen een rapportje meer of minder over deze zaak kon gewis geen kwaad, nu eenmaal de raad besloten had, zich niet tegen de behandeling in de Kamer te ver zetten. Maar in alle geval moet nu het rapport weer een onderwerp van discussie in den raad uit maken. Welk eene heerlijke gelegenheid om alles weer op losse schroeven te zettenEn hoe ge- lukkig, dat het rapport niet uitgebracht is door vier maar slechts door drie der benoemde leden! Zou dat geen aanleiding kunnen geven om alles als non a*venu te beschouwen, om weer van voren af aan te beginnen O Holtzmann cum suis, wie weet of' niet nog een adres naar den Haag wordt gedepêcheerd ■De conclusie van het rapport, dat ik overi gens nog niet gelezen heb, strekt om te ver klaren, dat de bezwaren tegen een spoorweg verbinding, met ceintuurbaan, ten zuiden der stad, niet onoplosbaar zijn. In dien vorm voor gedragen klinkt die conclusie nog al vaag, niet waar Mijnheer de Kedacteur? Zelden zal men in onze eeuw een onoplosbaar bezwaar tegen spoorweg-verbindingen vinden zoowel technisch als finantieel zijn wij zooveel te boven gekomen, dat er aan onoplosbare bezwaren nauwelijks ge loofd wordt. Voor den oningewijde echter ligt het pikante van de conclusie hierin, dat zij hoegenaamd niet schijnt te slaan op het onder werp waarover geconcludeerd moest worden. Wat denkt Ge van mijn ontwerp van een centraal-havenfroni-station vraagt Fock. De bezwaren tegen eene spoorweg-verbinding ten zuiden der stad zijn niet onoplosbaar, antwoordt de Raad, zoo hij althans de conclusie aanneemt. Dank U voor de mededeeling, verwacht men nu van den minister, maar wat kan het mij schelen Als ik mij zoo met het toekomstige centraal station bezig houd en er mij een voorstelling van tracht te maken, dan bevangt mij de vrees, dat Amsterdam alweer door een nieuw mon ster van architectuur zal worden ontsierd, als b. v. de cavalerie-kazerne, waarmede het rijk voor een jaar of anderhalf den Binnensingel bij de Muiderpoort heeft getooid. Eenvoud, zeggen sommigen, is een kenmerk van 't schoone, 't moge waar zijn, schoon ik er volstrekt geen absoluten regel van zou willen maken, maar zeker is bet, dat eenvoud o zoo dikwijls met smakeloosheid gepaard gaat, en onze offi cieels bouwers hebben steeds met een bewon derenswaardig instinct de minst gelukkige com binatie van 't eenvoudige weten toe te passen. Om slechts eukele voorbeelden te nemen, zien wij het einfach en geschmacklose, be halve in bovenbedoelde kazerne niet in het ge bouw voor den Hoogen Kaad, in het minis terie van koloniën, te 's-Hage, in het ge bouw dat onlangs alhier het Leprozenhuis ver vangen beeft, in het rijkstelegraafkantoor te Utrecht, in de beurs te Amsterdam Die fout, welke, goddank! ten minste bijna niemand ontkent, wordt meestal toegeschreven aan de geringheid der sommen die voor de officieels gebouwen in ons land worden besteed. Maar wie kan eischen dat bij de vele drukkende las ten, waaronder land en gemeente gebukt gaan, millioenen en raillioenen ten koste gelegd wor den om van Amsterdam een soort van Mün- chen te maken De quaestie loopt niet alleen over geld. Bestaat bij hen die de plannen maken eene zekere hoedanigheid die hen verkeerde propor- tiën, ongemotiveerde ornementatie, verwarde lijnen, onedele, zware vormen doet verafschu wen Ziedaar de eerste vraag die gesteld diende te worden. Bestaat die hoedanigheid, en gaat zij gepaard met grondige studie, dan brengt zij met hetzelfde geld en dezelfde materialen iets bevalligs of schoons te voorschijn, dat zon der haar wel duur, kostbaar, maar nimmer fraai zal kunnen heeten. Het centraal-station te Amsterdam, om 't even waar bet te staan kooit, biedt onzen bouwkundigen eene schoone gelegenheid aan om te doen zien of zij smaak en kunde vereenigen. Maar ia de vrees onge grond, die ik zooeven uitdrukte, als men op de antecedenten let, en het bijna zeker is dat de oprichting van dat station weer aan de zelfde handen zal worden toevertrouwd, die reeds zoovele rijksgebouwen hebben bedorven Dat Kistori hier weer terug is behoef ik u niet te schrijven. Gij hebt haar zelf in Lei den weder kunnen bewonderen. Reeds twee malen heb ik haar gezien is haar spel niet nog overheerlijk, al is zij ietwat ouder geworden? Stem, mimiek en voordracht zijn nog onveran derd dezelfde, als toen wij in 1859 haar voor het eerst aanschouwden. Welk eene heerlijke herinnering laat toch zulk eene eerste inwijding in het volmaakt schoone achterTe gelijk met Kistori, die in den grooten schouwburg speelde, gaf Marie Seebach eene voorstelling bij Van Lier. Ik weet wel, dat ik geen oogenblik tua- schen de twee kunstenaressen geaarzeld heb. Tot ziens. t.t. Q. N. ACADEMIEN1EUWS. Groningen, 29 April. Bevorderd tot doctor in de beide rechten de heer G. W. Wycker- held Bisdom, geb. te Groningen, na verdedi ging van Stellingen. ADVER-TENT1EN. Ondertrouwd H. J. LABREE Sb., Wedr. van M. Zibkzeb, en A. VAN ES. Leiden, 29 April 1869. Eenige en algemeene kennisgeving. 28 April 1869. - Heden overleed, na een lang durig lijden, mijne hartelijk geliefde Echtgenoot CAROLINA ELIZABETH VAN DER NOORDAA, in den ouderdom van ruim 67 jaren. J. L. TEERLINK. Mede namens mijne kinderen. Algemeene en bijzondere kennisgeving. De ondergeteekende bericht bij dezen aan zijne geëerde begunstigers, dat hij heden zijne Krui deniers-affaire heeft overgedragen aan den Heer A. WAGEMANS, die gedurende 23 ja ren in deze zaak werkzaam was. Erkentelijk voor het genoten vertrouwen in genoemd vak, beveelt hij zijnen opvolger in de gunst van zijne stadgenooten minzaam aan. De Kaarsenmakerij zal door hem onder dezelfde firma en op denzelfdeu voet worden voortgezet en verzoekt hij bestellingen en bood schappen daarvoor te willen bezorgen bij zijn opvolger, Rapenburg Wijk I, N°. 517. C. DAS. Firma DAS C°. Leiden, 1 Mei 1869. Blijkens bovenstaande advertentie de Krui deniers-affaire van mijn Patroon, den Heer C. DAS, firma DAS C°., overgenomen heb bende, ben ik voornemens die uit te breiden en daar aan toe te voegen alle soorten van Grut terswaren benevens eene Slijterij in Likeuren en Gedistilleerd. Hopende in dat vertrouwen te mogen deelen dat mijn Patroon zoovele jaren genoten heeft, beveel ik mij daartoe minzaam aan. Van mijne zijde beloof ik alles te zullen aanwenden om datzelfde vertrouwen bij voort during waardig geacht te kunnen worden. UEd. Dw. Dienaar, A. WAGEMANS. Rapenburg Wijk I, N°. 517. Leiden, 1 Mei 1869. zal gedurende 3 avonden, in de $tacls-Gchoor- zaal alhier, VOORDRACHTEN houden met proeven door den sterkslen Hydro-Oxygeen Micros coop der wereld. Op den eersten avond, Maandag, den 3den Mei: Het maaksel der Insecten in zijne wonderen ontvouwd, hun oogen, reuk- en ademhalings-organen, gehoor, geledingen, bloedsomloop, enz. Een Vloo 40 voet lang. Tweede avond, Woensdag, den 5den MeiHet leven in het waterInfu- soriën, Crustaceeën, Water-insecten, Polypen^ Koralen, Paarlen enz.Derde avond, Vrij dag, den 7den MeiDe bloemen, haar maak sel en hare beteekenis. Kleur, zaad, bevruchting, merkwaardige diervormen der orchideeën, enz. Eiken avond levende dieren in water, enz. Kristalvormingen, enz. Aanvang precies te 8 uren. Entree cents. Plaateen zijn te bespreken in het locaal van 11—4 uur op de dagen der voordracht.

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 3