BU ITENLAND. kinderen •woonde. Zij was van daar als //expresse" gezonden, om den onverwachten dood te berich ten van een heer, die vroeger hier gewoond had, maar in de laatste jaren zijn verblijf te Gorsel had gevestigd. Namens de bedroefde we duwe verzocht zij den ingezeten, bij wien zij zich het eerst aanmeldde, om een lijstje van vrienden en goede kennissen, aan wie zij de treurmare had over te brengen. De weduwe had door hare groote verslagenheid geen lust gehad om zelve dit lijstje op te maken. Begaan met de groote vermoeidheid der vrouw, die eene voetreis van 10 uren, schier zonder te rusten zooals zij zeide, had afgelegd, en geen kwaad vermoedende, werd haar, na de noodige ver kwikking, het gevraagde lijstje ter hand gesteld. Hiervan voorzien, begaf zij zich naar allen, wier namen haar opgegeven waren, om de droeve tijding mede te deelen, terwijl zij niet naliet tevens het medelijden voor zich zeiven op te wekken wegens de kommervolle omstandigheden waarin zij verkeerde. Dit gelukte haar bij velen, zoodat zij welgevoed en van menige gift voor zien deze plaats weder verliet. Spoedig wekte het echter achterdocht, toen eene familie alhier tot hare verbazing kaartjes tot condoléance uit Gorsel ontving, waaronder er een was met den naam van hem, wiens dood weinige dagen te voren was aangezegd. Dit deed den eerstge- noemden ingezeten de zaak onderzoeken, en nu bleek weldra, dat de gewaande doode zich in eene goede gezondheid mocht verblijden. Hij en zijn gezin waren tevens door de zoogenaamde weduwe misleid. Blj hem toch had zij zich voor gedaan als een afgezondene uit Zwartsluis, om hem het overlijden van eene dame alhier te berichteD, wier leven tot nu toe niet bedreigd wordt. Dit bericht had hem dan ook zijne kaar tjes van rouwbeklag doen zenden, terwijl hare jammerklachten haar ook een goed onthaal en een paar schoenen, waaraan zij dringende be hoefte had, hadden verschaft. De zaak is in han den der politie." Prof. B. Hasert zal, blijkens achterstaande advertentie, in de volgende week hier een drie tal voordrachten houden over dieren en bloe men. Met zijn hydro-oxygeen microscopen weet hij het leven en het maaksel van dieren bijzonder aanschouwelijk te maken. Te 's-Hage, waar hij reeds eenige malen is opgetreden, hebben zijne voordrachten zeer voldaan, zoodat wij de bijwo ning met gerustheid aan allen durven aanbe velen. Wij ontvingen heden do uitvoerige akte van beschuldiging tegen Jacob De Vletter. Hij wordt beschuldigd van het door redenen in openbare plaatsen gevoerd en door gedrukte geschriften opzetten tot wederspannigheid, die daarop is gepleegd door meer dan twintig gewapende per sonen - en - medeplichtigheid aan de misdaad van aantasting, gewelddadigen en feitelijken we derstand jegens bedienende beambten, hande lende ter uitvoering der wetten en der bevelen van het openbaar gezag, gepleegd door meer dan twintig gewapende personen door de in gezetenen tot het begaan van die misdaad, door beloften te hebben uitgelokt en opgeruid, door aanspraken in het openbaar ten aanhoore van eene verzameling van personen gehouden. Heden heeft het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier het navolgend zestal geformeerd: J. D. B. Brouwer, V. Hoogerzeil, P. Van Son, Gesth. v. Wijk, A. Kuijper en De Graaf. De kapitein H. Beijerman en de 2de luits. C. J. P. Kaub, J. Van der Muelen en Jhr. W. C. Snoeck zijn van de vesting- bij het reg. veld-artillerie overgeplaatst. De luit. ter zee 1ste kl. L. F. H. Tuc- kermann, dienende op Zr. Ms. ramtorenschip //Prins Hendrik der Nederlanden", wordt met den 15den Mei a. s. op non-activiteit gesteld. Voorts worden met den 16den dier maand geplaatstaan boord van Zr. Ms. ramtoren schip //Prins Hendrik der Nederlanden", de luits. ter zee 2de kl. H. A. De Smit van den Broecke en F. H. baron Van Verschuer; en op Zr. Ms. monitor //Heiligerlee", de luit. ter zee 2de kl. A. Fokker en de adelborst 1ste kl. W. H. Van Braam. Z. M. heeft benoemd tot adj.-commies bij het dep. van justitie Jhr. Mr. G. J. T. Beelaerts van Blokland, adv. te 's-Gravenhage. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 61°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 48°, te 10, uren 44°.Vrijdag 's morgens te 5 uren 42°, te 8 uren 48°, N., 's namiddags te 12 uren 54°, te 4 uren 53°. KOLONIËN. PARAMARIBO, 3 April. Uit Demerary is alhier aangekomen de baron Hippel, agent van de Amerikaansche interna tionale telegraaf-maatschappij. Het doel zijner komst was om eene overeenkomst niet het bestuur te treffen, ten einde ook onze kolonie in de telegraaflijn, ter verbinding van al de W.-I, eilanden, met Europa en Amerika, op te nemen. De maatschappij heeft zich voorgesteld de tele graaflijn te doen loopen van Cuba naar Puerto Rico, vau Puerto Rico naar St.-Thomas, St.- BLitts, Guadeloupe, Martinique, Barbados, Tri nidad, Demerary en van deze laatste plaats naar Suriname; met voornemen om later de lijn van Suriname, over Cayenne, Para, Natal, Fernambuco, Bahia naar Rio Janeiro (Brazilië) te verlengen. De gouverneur heeft daarop te kennen gegeven, dat hij met de meeste belang stelling van het plan kennis heeft genomen en volgaarne aan de bevoegde macht de noodige voorstellen zal doen, ten einde de maatschappij worde gemachtigd, om Suriname in de door haar voorgenomen telegraafverbinding op te nemen, onder toekenning aan haar, gedurende.tien jaren, van eene jaarlijkscbe subsidie van 1400 pd. st., aan te vangen wanneer Suriname in verbinding zal zijn gebracht met de Vereenigde Staten van Amerika en voor zoolang als de telegraaf be hoorlijk zal werken onder voorwaarde dat de telegraafverbinding binnen drie jaren na het verleenen der verlangde vergunning zal zijn tot stand gebrachten dat dagelijks een telegram bevattende het algemeene nieuws van de Ver eenigde Staten en Europa met een handelsrap port gratis zal worden bekend gemaakt. De gouverneur heeft o. a. de volgende reso- lutiën genomen: Beuoemd bij het kantoug. te Paramaribo, tot kantonr. Mr. J. B. Vos; tot griff. J. P. W. Van Eyck; bij het kantong. in Nickerie, tot kantonr. Mr. P. Alma; tot grifl. S. J. De Vries; tot ambt. van het O. M., P. Stoltebij het kantong in Coronië, tot kantonr. N. Van den Brandhof; tot griff. S. F. Duurvoort; tot ambt. van het O. M., S. De la Parra. Eervol onthevenvan de waarneming der functiën van pres. van het coll. van kleine zaken enz. Mr. J. B. Vos, recht. ambt. ter besch. van den gouverneur. Luxemburg. Over het sloopen der vesting werken schrijft de uLux. ZeitungHet ge- heele door kunst bevestigde front der vesting is in de slooping begrepen; de redouten sprin gen in de lucht, de aarden wallen worden weg gedragen en de grachten gevuld. Belgie. In den senaat is de minister van buitenlandsche zaken geïnterpelleerd oyer den stand der onderhandelingen betreflende het spoorweg-incident. De minister heeft daarop het volgende geantwoordIk weet dat de heer Frère-Orban sedert eene maand te Parijs ia en nog niet is vertrokken. De //Moniteur" bevatte in der tijd eene nota over de onder handelingen. Maar dit programma was misschien te ruim, en het was in het belang der Belgi sche waardigheid ooi het te beperken. Dat doel heeft de heer Frère trachten te bereiken. Uit zijne vele conferentiën met de Fransche regee ring blijkt, dat, tot op den laatsten dag, de betrekkingen niet een oogenblik opgehoudeu hebben vriendschappelijk te zijn, en dat zij van sympathie jegens elkander getuigen. De» ge mengde commissie zal worden benoemdmaar het programma, dat zeer uitgebreid en elastisch was, zal zeer beperkt worden. Het zal alleen handelen over eene conventie, strekkende om de behoeften van beide landen te bevredigen. Zoover ik thans kan oordeelen, zal eene defini tieve regeling gevonden worden, die voor beide landen aannemelijk is. Duitschland. Graaf Serurrier heeft den koning van Pruisen een adres van de interna tionale conferentie tot verpleging van gewondi en zieke militairen in den oorlog enz. overhan digd. De koning heeft daarop geantwoord, dat het eene grootsche gedachte was, om de laza retten in oorlogstrijd neutraal te verklaren. Hij is ingenomen met het werk der conferentie en hoopt, dat het waarlijk groote en mensch- lievende denkbeeld, waarbij allen gelijk belang hebben, eerst na zeer langen tijd in toepassing zal behoeven te komendoch dat voorshands het werk der conferentie als een internationale verplichting zal worden beschouwd. De Beiersche landdag is gisteren door priua Adalbert in naam des konings gesloten. De wetten waaromtrent de beide kamers het eens zijn geworden, hebben de koninklijke sanctie er langd. Spanje. Het wetsontwerp betreffende het open baar onderwijs is Zaterdag in de Cortes door Zorilla gelezen. Het bevat 232 artikelen, die in alle gevallen voorzien en alle vakken re gelen. Het bijzonder onderwijs is vrij. Het staat niet onder de universiteiten of de nationale academie. Het onderwijs is niet verplichtend voor de particulieren maar de Spanjaard, die niet lezen en schrijven kan, zal van alle staatsbetrekkingen hoe ook genaamd uitgesloten zijn. Het open baar onderwijs is daarentegen verplichtend voor de gemeenten. Iedere bevolking van 500a 2000 zielen zal eene jongens- en eene meisjesschool moeten hebben. De steden van 2000 zielen zul len dat getal verdubbelen. De gemeenten van minder dan 500 zielen zullen zich in districten vereenigen om een jon gens- en meisjesschool te onderhouden. Ook het hooger onderwijs is door de onver moeide zorgen van den minister geregeld. Dat onderwijs zal gegeven worden door de profes sioneele scholen en de faculteiten, gesteund door den staat, provinciale en stedelijke bestu ren. De lessen in de universiteiten zullen pu« bliek zijn, en om die te volgen zal men niet verplicht zijn zich te laten inschrijven. De pro fessoren zullen na vergelijkend examen benoemd worden. De directeuren van inrichtingen van onderwijs zullen door de provinciale besturen benoemd worden en hunne jaarwedden zullen door de stedelijke besturen worden vastgesteld. Om een academischen graad te verkrijgen, zal het niet meer noodig zijn, om een bepaald aantal jaren te studeerenhet zal voldoende zijn te toonen wat men weet, onverschillig of men zijne wetenschap in Spanje of elders heeft opgedaan. De diploma's in Portugal afgegeven, hebben dezelfde kracht als de in Spanje ver kregene. De wettig benoemde professoren zijn onaf. zetbaar en zullen niet tegen hun wil verplaatst kunnen worden. In gevallen bij de wet voorzien,

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 2