N°. '2829. Zaterdag A". 1 869. -2 1 Mei. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. ioor Leiden, per 3 maandenf 3.00. ranco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90iedere regel meer0.15. LEIDEN, 30 April. Gelijk wij reeds gemeld hebben, is door het burgerlijk armbestuur in den Haag medegedeeld, dat het gemeentebestuur aldaar met Amsterdam, Leiden, Dordrecht en Delft is overeengekomen, om elkander de kosten der geneesmiddelen niet in rekening te brengen. Het //Weekblad voor burgerlijke administra- tie'vindt in dit feit een krachtig argument voor de aanneming van het voorstel, door Mr. Van Kuyk gedaan. De bezwaren, die aan het voorstel verbonden n, blijven echter bestaan, en, naar ons oor- el, kan dit feit ook alleen de noodzakelijkheid nog nader aantoonen van het denkbeeld, dat wij vroeger ontwikkeld hebben, om de gemeente besturen, bij de wet, te machtigen om overeen komstig art. 121 der Gemeentewet, dergelijke contracten te sluiten, die tbans in strijd met de wet worden aangegaan. Het zou zeker wenschelijk zijn, nu bijna alle, en vooral de grootere gemeenten, zich omtrent het voorstel van Mr. Van Kuyk bij adres aan de Tweede Kamer verklaren, dat ook ons gemeentebestuur zijne zienswijze hier omtrent mededeelt. Wenscht het dagelijksch bestuur, evenals burgemeester en wethouders van 's-Hage, om bepaalde redenen geen adres in te dienen, dan zou het toch goed zijn, dat ook hier, evenals daar, die redenen aan den ge meenteraad kenbaar, en alzoo publiek werden gemaakt. Leiden, dat den vijfden rang bekleedt onder dë gemeenten van ons land, wat talrijkheid van bevolking betreft, mag naar onze meeuing, in dezen niet achter blijven! Eergisterenavond woonden wij in eene eivolle zaal de voorstelling bij, welke als sluiting van dit seizoen door de vereeniging Harmonie werd gegeven. Het tooneelspel //Zij is krankzinnig", naar het Fransch vertaald door Mr. Burlage, u een goed geschreven stuk, en werd door de werkende leden der vereeniging zeer goed af gespeeld allen waren op hunne plaats en Koenen hunne rollen, die vrij moeilijk mochten neeten, goed begrepen te hebben. Wij zouden Waarlijk niet weten wien wij de eerepalm zou den toereiken, want allen speelden hunne rol len met de meeste natuurlijkheid en naïeveteit. Ook het geannonceerde chanson voldeed uit muntend de voordracht was eenvoudig en poon, en de stem zuiver en liefelijk. Het Fas 7°or 't eerst dat wij deze dame zagen op- pden, en wenschen dat zij in het volgende lëizoen ons de gelegenheid zal geven haar talent, i etwelk zij aan den dag legde, nader te leeren Jennea. De coupletten werden zeer lief en duidelijk doorgedragen; ook zij, die ze voordroeg, ver- j diende allen lof. Wat het nastukje betreft dit beviel ons wel het werd vlug en goed afgespeeld: de twee oude vrijers en hun knecht gaven veel stof tot lachen. De voorzitter sprak nog een woord van dank aan allen, die medewerkten om den bloei der vereeniging te bevorderen, en wekte de wer kende leden op om zich den tijd van rust, welke voorhanden is, ten nutte te maken, om met de aanstaande winter-voorstellingen blijken van vooruitgang te kunnen geven. Na het houden eener tombola, welke eene zeer aardige afwisseling gaf, werd deze gevari eerde feestavond met een bal recht harmonisch besloten. Wij wenschen dat de vereeniging Harmonie, die zich vooral in den laatsten tijd zoo gunstig onderscheidt, steeds vooruit moge gaan, en voort durend moge blijven een sieraad van Leiden. De familie Alva, zoo meidt een der Parijsche correspondenten van de //Kolniscbe Zeitung," (de zuster der Franscbe keizerin was, gelijk men weet, met een hertog van Alva gehuwd) is van plan de correspondentie tusschen den hertog van Alva met Filips II uit te geven. Hieruit zou moeten bewezen worden, dat de hertog den koning altijd tot zachtheid heeft aange spoord en dat hij diens bevelen met de grootst mogelijke gematigdheid heeft uitgevoerd. De aan leiding tot deze uitgave zou gelegen zijn in een tooneelstuk van Sardou, dat tegenwoordig in de Porte St.-Martin wordt gegeven, en waarin de hertog van Alva in zijn historisch karakter voorkomt. Over de ongeregeldheden op Walcheren schrijft de Middelburgsche Courant dd. 28 April het volgende: De arbeiders aan de spoorweg- en kanaalwerken op dit eiland hebben gisteren den arbeid weder hervat, zonder verder ongeregeld heden te plegen. Alleen zijn gisterenmiddag te Veere nog een zestal Belgische werklieden, die zich schuil gehouden hadden en hunne afreke ning verlangden, door de Nederlandsche arbei ders verjaagd. Daar de verjaagden echter door de aannemers zooveel mogelijk in bescherming werden genomen zijn groote gewelddadigheden voorkomen. De eisch tot hooger loon, door on derscheidene werklieden gedaan, is door de aan nemers der verschillende werken, naar wij ver nemen, voor alsnog niet ingewilligd. Er bevon den zich gisterenavond patrouilles schutterij en infanterie op de Markt en in den Langendelft alhier, die last bleken ontvangen te hebben om iedereen bet stilstaan te beletten. Naar wij ver nemen zijn enkelen, die onwillig waren om aan het bevel tot doorgaan te voldoen, in arrest genomen. Vermeerdering van militaire macht op Walcheren, waartoe de minister van oorlog in geval van nood machtiging heeft verleend, wordt nog niet noodig geoordeeld. Hedenmor gen is echter te Vlissingen order ontvangen, dat het vertrek van twee kompagnieën infanterie naar Bergen-op-Zoom, hetwelk den 30sten dezer moest plaats hebben, is uitgesteld. Voorloopig blijven zij te Vlissingen en zullen versterkt wor den door de twee kompagnieën uit Neuzen, die toch bestemd waren om te Vlissingen in garni zoen te komen. In eene heden aangeplakte publicatie van den commissaris des Konings in Zeeland wordt tegen eene herhaling der Maandag gepleegde ongere geldheden gewaarschuwd. Ook de burgemeester van Middelburg heeft weder eene publicatie uit gevaardigd en doen aanplakken, houdende ver bodsbepalingen nopens samenscholingen en volks optochten. Iedere vereeniging op den openbaren weg van meer dan vijf personen zal als verboden samenscholing worden beschouwd. M, de //Het Vaderland" verneemt, dat Jacob De Vletter dezer dagen tot zijn verdediger in de zaak, waarom hij voor het prov. gerechts hof in Zuid-Holland zal terechtstaan, heeft gekozen den heer Mr. S. J. Hartog, advocaat bij de arrond. rechtbank te Rotterdam. Woensdag-avond had te Gouda eene algemeene vergadering plaats van de liberale kiesvereeniging, voornamelijk om een hoofdbe stuur te benoemen. Volgens het reglement moeten daarin zitting hebben de voorzitters der afdee- lingen en voorts 6 door de vergadering benoem den. Gekozen werden met bijna algemeene stem men de heeren A. A. G. Van Iterson, Mr. J. Fortuyn Droogleever en F. C. Van Zeylen, uit GoudaG. B. Lalleman, uit Moordrecht H. Blanken Dz., uit Schoonhoven, en Mr. A. Pareau, uit Woerden. Als voorzitters der in heeft o. a. in dit bestuur zitting heer J. Herrewijn Jz., voor Alphen c. a. De vereeniging telt reeds 450 leden, waaronder minstens 350 kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Eergisteren zijn op de Groote Markt te Haarlem, voor het front der aldaar in gar nizoen liggende troepen, door den kolonel van het 3de regiment huzaren G. A. Hamming, aan den gepasporteerden korporaal van het Oost-Indisch leger W. Strangers, met eene plech tige toespraak, uitgereikt de versierselen der Militaire Willemsorde 4de klasse, hem verleend ter zake van zijne verrichtingen bij de expe ditie in de Passama-landen (Sumatra) in bet jaar 1867. Gelijk reeds kortelijk is gemeld, heeft het provinciaal gerechtshof van Gro n i n gen Dins dag uitspraak gedaan in de procedure tusschen eenigö steden dier provincie, de voormalige Om melanden, en den Staat der Nederlanden in zake bet bezit der Ommelander-kas, waarin zich eene som bevindt van p. m. f 1,400,000. De rechtbank had bet bezit dier kas toegewezen aan den Staat het hof heeft het vonnis der arrondissements rechtbank vernietigd en de Ommelanden, gelijk deze vroeger heetten, gerechtigd verklaard tot het inbezitnemen dier kas. Als een staaltje van verregaande oplich terij wordt het volgende uit Zwartsluis ge meld //In de afgeloopen week vervoegde zich bij een ingezeten alhier eene vrouw, die voor gaf van Gorsel nabij Deventer te zijn gekomen, waar zij als behoeftige weduwe met een viertal

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1