282(5. Woensdag A". 1869» 28 April. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering Van u6 regek0J.. jcdere rege, meerf Q12 van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. i Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van j 1-4 regels/0.90 iedere regel meer0.15. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 6.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. LEIDEN, 27 April. Aan het einde van de discussiëu over de Herziening der kiestabel, geheel aan het slot, heeft de heer Heemskerk Az. nog even trachten te bewijzen, dat zijn amendement niet ondoor dacht, niet zonder portee, was geweest. Hij zou er niet meer over spreken, maar alleen wilde hij zeggen, dat men de bestrijders van zijn amen dement een slecht compliment maakte, door de beweering dat het voorstel ondoordacht was: dan toch - zoo meende de heer Heemskerk - hadden zij de beschouwingen daarover niet ge smoord Is hier niet het //ex ungue leonem" vol komen toepasselijk? Volgens den heer Heems kerk tracht men du3 alleen de beschouwingen over die onderwerpen te smooren, die wel door dacht zijn, en laat men over ondoordachte voor stellen de discussie vrijelijk, dagen lang, duren. Van eenig algemeen belang, van de noodza kelijkheid, dat in de Kamer de tijd niet worde verspild aan geheel onvruchtbare beraadslagin gen daarvan schijnt de heer Heemskerk geen begrip te hebben. Dat het voorstel - al is het zelf onbekookt - niet ondoordacht, niet zonder portee ge daan is, gelooven wij echter gaarne. Met genoegen vernemen wij, dat het voorloo- pig bestuur van het Harmoniegebouw meer dan ooit met den wensch is bezield, om het denkbeeld van de oprichting van een groot gebouw voor tentoonstellingen te verwezenlijken en dat eerlang aan eene algemeene vergadering nieuwe plannen ter beoordeeling zullen worden voorgelegd. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de rege ling van den zomerdienst bij den Hollandschen Spoorweg, die volgens achterstaande adverten tie den lsten Mei zal aanvangen. Het zal ve len zeker zeer aangenaam zijn, dat er van 1°. Mei af weder eiken Zondag-avond te 10 u- 45 m. een buitengewone trein rijdt van den Haag naar Leiden, waardoor aan de inwoners onzer stad de gelegenheid wordt aangeboden om tot 's avonds laat in de schoone omstreken van de residentie en te Scheveningen te ver toeven. Het //Vaderland" levert de volgende beschou wing: De regeering raamde bij de staatsbegrooting den koffieprijs op 40 cents per Amst. pond en rekende de hoeveelheid op §00,000 pikols. De oppositie bad bezwaar ën tegen de hoe veelheid, die verkocht kan worden, èn tegen den prijs. Dit laatste bezwaar scheen gegrond bij de groote daling der koffieprijzen en bij den slechten oogst. Maar ieder deskundige, en ook de Handelmaatschappij, achtte toch rijzing aanstaande. Dit werd verwezenlijktde prijzen hebben zich bijna tot op de vroegere hoogte hersteld, want de drie jongste veilingen gaven reeds dooreen ruim 40 cents gemiddeld. Ook in Indië heeft de koffie reeds betere prijzen dan in 't vorige jaar opgebracht. Indien nu de prijzen op de tegenwoordige hoogte blijven, zal, zoo 's ministers raming van de hoeveelheid niet geheel onjuist blijkt, de schatkist minsteus anderhalf millioen meer ont vangen. De regeering zal natuurlijk hare raming van de hoeveelheid even goed als van den prijs, in overleg met de Handelmaatschappij hebben op gemaakt, en deze kan alleen beoordeelen, of zij den aanvoer over vorige jaren zóo verdeeld heeft, dat de ongunstige of zeer gunstige oogst in éen jaar niet aanmerkelijk op den verkoop influenceert. Men meldt dat ernstige ongeregeldheden on der de werklieden aan den spoorweg op het eiland Walcheren zijn ontstaan. Gisterennacht moeten zij zijn begonnen. Nederlandsche en Belgische arbeiders nemen er deel aan de aan leiding schijnt te zijn, dat laatstgenoemde voor lager loon werken dan de Nederlanders. Vol gens gerucht zouden er vijf dooden gevallen en zou het aantal gekwetsten zeer groot zijn. Het garnizoen van Middelburg zou uitgetrok ken zijn naar Veere en Arnemuiden. Erge too- neelen moeten zijn voorgevallen te Souburg. Men melde gisterennamiddag te halfzes uit Middelburg per telegraaf, dat, na eenige vech terijen tusschen de vereenigde werklieden uit Middelburg en Vlissingen, en die uit Veere en Arnemuiden tegen de Belgische werklieden, laatstgenoemden van de werken zijn verjaagd. Vele Belgen hebben Walcheren verlaten. Daarop was het rustig geworden. Een telegram uit Batavia van 6 April luidt aldusEr zijn onlusten uitgebroken te Becasaie en te Buitenzorg; zes personen zijn gedood. Aangekomen de schepenChristina Maria, kapit. De Veer, en vertrokken de schepen Drie Gezusters, kapit. Fischer; Haamstede, Geerling. Men schrijft ons uit K a t w ij k dd. 26 April Heden was het de eerste dag dat onze actieve schutterij onder de wapenen was. Het was voor de ingezetenen een vreemd gezicht velen van onze visschers en varensgezellen in hunne uniformen te zien paradeeren. Jammer is het, dat dit cadeau van de vorige regeering onze gemeente zooveel geld kost. Misschien zal het grootste voordeel, dat deze zaak het land zal aanbrengen, hierin bestaan, dat de konijnen, die vernielers en vij anden onzer duinen, met gunstig gevolg met de wapenen in de hand zullen bestreden worden en bij hunne aanvallen op onze zeeweringen het onderspit zullen moeten delven. Sedert eenige dagen loopt een gerucht, dat het nationaal-scherpschutters-concours, dat in dezen zomer op het voetspoor van dat in de vlakte van Waalsdorp, nabij Utrecht zou wor den uitgeschreven, niet aldaar maar wederom in genoemde vlakte zou worden gehouden. Volgens onze inlichtingen, zoo schrijft men uit 's-Hage, is van een en ander nog niets met zekerheid bekend. Wel zou het vaststaan dat het comité van den AVeerbaarheidsbond te Utrecht over deze vraag eene drukke correspondentie voert met de leden eener in het vorig jaar be noemde regelings-commissie voor het geval dat soortgelijke wedstrijd zou herhaald worden. Te Botterdam is eene bijeenkomst ge houden van beminnaars en voorstanders van kunst en wetenschap, waarin de groote wen- schelijkheid werd besproken om de kunstverza meling Vis Blokhuyzen voor bet museum Boy mans te verkrijgen. Deze verzameling toch is aan de gemeente gelegateerd, onder voorwaarde dat door deze f 50,000 daarvoor zal gegeven worden. Nadat daaromtrent verschillende voorstellen ter tafel gebracht en rijpelijk overwogen waren, werd ten slotte het voorstel van den heer J. Van der Hoop Jaczn., als het meeste kans van welslagen opleverende, bij acclamatie aangeno men. Dit voorstel is om te trachten 500 aan- deelen, a f 100 ieder, als een renteloos voor schot te verkrijgen. Morgen zal te G o u d a eene algemeene vergadering gehouden worden van al de afdee- lingen dor liberale kiesvereeniging in het hoofd district Gouda. Onder anderen zal op die ver gadering plaats hebben de verkiezing van 6 leden voor het hoofdbestuur, ingevolge art. 9 van het reglement. De arrondissements-rechtbank te Arn hem heeft opgemaakt de navolgende aanbeve lingen voor de twee vacante rechtersplaatsen in dat college, ten gevolge van de benoeming der heeren Mrs. P. J. Evekink Busgers en Jhr. C. J. C. H. Van Nispen tot Sevenaer, tot raads- heeren in het provinciaal gerechtshof van Gelder land, als: A. 1°. Mr. J. H. Anaré de la Porte, substi tuut-griffier bij het provinciaal gerechtshof van Gelderland. 2°. Jhr. Mr. L. W. A. Schuurbeque Boeije, kantonrechter te Middelburg. 3°. Mr. B. P. baron Van Verscbuer, advo caat te Arnhem en rechter-plaatsvervanger in de arrondissements-rechtbank aldaar. B. 1°. Mr. F. J. A. Fles, oud-rechter in de arrondissements-rechtbank te Breda. 2°. Mr. E. Bergsma, rechter in de arrondis sements-rechtbank te Sneek. 3°. Mr. D. J. Mom Visch, rechter in de ar rondissements-rechtbank te Gorcum. De Vereeniging tot bevordering van het geregeld schoolgaan der kinderen op de volks school te Kampen, heeft bevonden, dat 32 jongens en 43 meisjes aldaar geen enkelen schooltijd hadden verzuimd, en besloten voor ieder van de vier oudste meisjes en de twee oudste jongens in de spaarbank f 30 te beleg gen, welke hun op 12jarigen leeftijd zullen worden uitgereikt. In de vorige week kwam bij den heer De V., manufacturer te Leeuwarden, eene vrouw, die zeide des morgens bij hem een rol

Leidsch Dagblad | 1869 | | pagina 1